Bałtyk umiera, pora działać

Zagadnienia z szeroko pojętej ekologii, przyrody, środowiska i biologii...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
11
wiceminister
wiceminister
Posty: 30737
Rejestracja: środa 15 paź 2003, 00:00

Bałtyk umiera, pora działać

Post autor: 11 »

Do ratowania Bałtyku, wymierającego wskutek zanieczyszczeń, wezwał we wtorek państwa nadbałtyckie premier Finlandii Matti Vanhanen.

- Stan morza jest alarmujący (...). Musimy połączyć siły we wspólnej operacji ratowania Bałtyku - ogłosił szef fińskiego rządu na spotkaniu Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy w Helsinkach.

Podkreślił, że trzeba wspólnych działań, by zmniejszyć do minimum zanieczyszczenie morza wywołane przez przemysł, rolnictwo i gospodarstwa domowe. Wielkim problemem Bałtyku - wskazał Vanhanen - staje się ruch na jego wodach, po których kursuje coraz więcej tankowców chemicznych i naftowych, a także statków pasażerskich...
http://wiadomosci.onet.pl/1973879,12,1,1,item.html
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170028
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Może by tak zacząć oczyszczać Bałtyk z broni chemicznej zatopionej po I wojnie. Pojemniki, w których to paskudztwo zostało zatopione, długo pewnie szczelności nie utrzymają i tu widzę poważne zagrożenie.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
11
wiceminister
wiceminister
Posty: 30737
Rejestracja: środa 15 paź 2003, 00:00

Post autor: 11 »

Sten pisze:Pojemniki, w których to paskudztwo zostało zatopione, długo pewnie szczelności nie utrzymają i tu widzę poważne zagrożenie.
Podobno to "prawie" niemożliwe już.
Awatar użytkownika
maverick
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6752
Rejestracja: czwartek 24 sie 2006, 22:09

Post autor: maverick »

Sten pisze:Może by tak zacząć oczyszczać Bałtyk z broni chemicznej zatopionej po I wojnie.
Jednak to bomba pieniędzy, nie wiem które państwo chciałoby dać taką kwotę. Może ONZ ??
Taki problem naszego morze, że jest morzem prawie zamkniętym, nim woda się wymieni -jeśli to możliwe, to czysta już się miesza.
W czasach jeszcze nie tak dawnych Bałtyk był uważany za śmietnisko.M.in. przez nazistów i sowietów. Teraz płacimy cenę.
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170028
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

maverick pisze:Jednak to bomba pieniędzy, nie wiem które państwo chciałoby dać taką kwotę
Sprawcy owego, czyli Niemcy i Rosjanie. Kolejny światowy konflikt też niemało na dnie Bałtyku pozostawił, kiedyś morza trakowano jak śmietniki, teraz to się zaczyna mścić.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
maverick
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6752
Rejestracja: czwartek 24 sie 2006, 22:09

Post autor: maverick »

Sten pisze:Sprawcy owego, czyli Niemcy i Rosjanie.
Zgadza się, ale dadzą sobie to powiedzieć ?? Myślę, że nie. Tym bardziej, ze te dwa kraje lubią "współczesną" historie zakłamywać min. przez mówienie, że nie tylko Niemcy żydów zabijały, Katyń to nie sprawka Rosji, okupacja ZSRR państw Europy nie istniała, Ribentrop-Mołotov to wymysł Polaków i inne sprawy co raz bardziej drażliwe i oczywiste z punktu widzenia historii, która powinna być obiektywna, a staje się inaczej.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105117
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

maverick pisze:że nie tylko Niemcy żydów zabijały
No to akurat prawda jest.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Atlas
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4243
Rejestracja: wtorek 10 lut 2009, 22:20
Lokalizacja: z duszy leśnej

Post autor: Atlas »

Jarek pisze:wezwał we wtorek państwa nadbałtyckie premier Finlandii Matti Vanhanen.
Wybory w Finlandii się zbliżają?
Ładny ekologiczny temat, a załatwi go ktoś tam w dalekiej przyszłości... a jak wybory wygra przeciwnik to w tym Bałtyku utopić go można.
Sten pisze:kiedyś morza traktowano jak śmietniki
Kiedyś? A dziś???? Małe pocieszenie, że w mniejszym stopniu...
Brzost
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 22054
Rejestracja: piątek 22 lip 2005, 00:00

Post autor: Brzost »

Piotrek pisze:maverick napisał/a:
że nie tylko Niemcy żydów zabijały
No to akurat prawda jest.
Ale całość tego wywodu była absurdalna. Zwłaszcza z tymi "polskimi rolnikami"
„Imperatorowa i państwa ościenne przywrócą spokojność obywatelom naszym/Przeto z wolnej woli dziś rezygnujemy/Z pretensji do tronu i polskiej korony/Nieszczęśliwie zdarzona w kraju insurekcja/Pogrążyła go w chaos oraz stan zniszczenia." (Jacek Kaczmarski - "Krajobraz po uczcie")
Awatar użytkownika
maverick
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6752
Rejestracja: czwartek 24 sie 2006, 22:09

Post autor: maverick »

Piotrek pisze:maverick napisał/a:
że nie tylko Niemcy żydów zabijały
No to akurat prawda jest.
Zgadza się. Nie zaprzeczam, ale chcą przerzucić winę na innych za wojnę.
Ostatnio pojawiło się określenie, że Hitrel musiał zrobić porządek w Polsce, bo tutaj był chaos, raban i nic więcej.
Brzost
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 22054
Rejestracja: piątek 22 lip 2005, 00:00

Post autor: Brzost »

A zdanie że "Hitler zrobił to o czym po cichu marzyła cała Europa" to nic innego jak powtarzanie tez goebbelsowskiej propagandy.
„Imperatorowa i państwa ościenne przywrócą spokojność obywatelom naszym/Przeto z wolnej woli dziś rezygnujemy/Z pretensji do tronu i polskiej korony/Nieszczęśliwie zdarzona w kraju insurekcja/Pogrążyła go w chaos oraz stan zniszczenia." (Jacek Kaczmarski - "Krajobraz po uczcie")
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105117
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

maverick pisze:bo tutaj był chaos, raban i nic więcej.
Też jakby racja... Zresztą dziś jest podobnie...
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
maverick
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6752
Rejestracja: czwartek 24 sie 2006, 22:09

Post autor: maverick »

Piotrek pisze:Też jakby racja... Zresztą dziś jest podobnie...
No to nie wiesz chyba co to chaos i raban. :wink:
Jedź do Afganów,Pakistanu,Sri Lanki i takich mu podobnych krajów. :wink:
Brzost
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 22054
Rejestracja: piątek 22 lip 2005, 00:00

Post autor: Brzost »

Piotrek pisze:maverick napisał/a:
bo tutaj był chaos, raban i nic więcej.
Też jakby racja...
Hm, znaczy na ten przykład ten słynny port w Kolegi regionie z chaosu się był wyłonił?
„Imperatorowa i państwa ościenne przywrócą spokojność obywatelom naszym/Przeto z wolnej woli dziś rezygnujemy/Z pretensji do tronu i polskiej korony/Nieszczęśliwie zdarzona w kraju insurekcja/Pogrążyła go w chaos oraz stan zniszczenia." (Jacek Kaczmarski - "Krajobraz po uczcie")
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105117
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

maverick pisze:Jedź do Afganów,Pakistanu,Sri Lanki i takich mu podobnych krajów. :wink:
To, że u innych jest gorzej nie oznacza, że u mnie jest dobrze...
Brzost pisze:Hm, znaczy na ten przykład ten słynny port w Kolegi regionie z chaosu się był wyłonił?
Brzoście, nie podsuwaj takich argumentów. Doskonale wiesz o co mi chodzi i że budowa tego portu ani COP nie ma z tym nic wspólnego... Współczesnym nam również coś tam udało się zbudować ale nie dlatego, że tacy z nich budowniczowie ale dlatego, że zajęci pomnażaniem własnej sławy i powiększaniem portfeli nie mieli czasu przeszkadzać...
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Brzost
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 22054
Rejestracja: piątek 22 lip 2005, 00:00

Post autor: Brzost »

Podsuwam każdy argument, który uodparnia nas na przyjmowanie przez nas niemieckiego punktu widzenia za swój ;-) Gdyby był tu WHcoś tam, to by się na mnie wściekł, ale Ty Piotrze jako osobnik stateczny i zrównoważony, powinieneś chyba przyjąć spokojnie moje stanowisko, nawet jeśli się z nim nie zgadzasz :-)

Ja abstrahuję w tej sprawie od jakichkolwiek odniesień politycznych, sprzeciwiam się po prostu i zwyczajnie pielęgnowaniu narodowego kompleksu niższości wobec sąsiadów.
„Imperatorowa i państwa ościenne przywrócą spokojność obywatelom naszym/Przeto z wolnej woli dziś rezygnujemy/Z pretensji do tronu i polskiej korony/Nieszczęśliwie zdarzona w kraju insurekcja/Pogrążyła go w chaos oraz stan zniszczenia." (Jacek Kaczmarski - "Krajobraz po uczcie")
Awatar użytkownika
maverick
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6752
Rejestracja: czwartek 24 sie 2006, 22:09

Post autor: maverick »

Brzost pisze: Ja abstrahuję w tej sprawie od jakichkolwiek odniesień politycznych, sprzeciwiam się po prostu i zwyczajnie pielęgnowaniu narodowego kompleksu niższości wobec sąsiadów.
I słusznie. Ja podobnie, mamy wiele do zaoferowania jak i wiele posiadamy, jednak sie jakoś utarło inaczej.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105117
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Brzost pisze:powinieneś chyba przyjąć spokojnie moje stanowisko
No jak na moja "baranią" duszę to bardzo powściągliwie przyjąłem...
Brzost pisze:Ja abstrahuję w tej sprawie od jakichkolwiek odniesień politycznych, sprzeciwiam się po prostu i zwyczajnie pielęgnowaniu narodowego kompleksu niższości wobec sąsiadów.
Acha...
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

ODPOWIEDZ