Ekologia to problem złożony

Zagadnienia z szeroko pojętej ekologii, przyrody, środowiska i biologii...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
11
wiceminister
wiceminister
Posty: 30737
Rejestracja: środa 15 paź 2003, 00:00

Ekologia to problem złożony

Post autor: 11 »

Byłam ostatnio świadkiem w Puszczy Białowieskiej - mówi Joanna Kurzawa - gdzie mama z dzieckiem pojechała do lasu, otworzyła bagażnik i wyrzucała do lasu trawę w workach.

Kurier Lokalny: Patrząc na naszą Puszczę Knyszyńską, na okoliczne lasy widać, że tam jest pełno śmieci. Jak dotrzeć do takich ludzi, którzy tak traktują przyrodę i uświadomić im, że ekologia jest niezwykle ważna?

Joanna Kurzawa, dyrektor Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej: Myślę, że to jest problem złożony. Docieramy do dzieci w szkołach, uświadamiamy im, co to znaczy śmieć w lesie, czym to grozi dla środowiska. Natomiast jeśli chodzi o dorosłych, myślę, że powinny być dodatkowe specjalne programy i służby, które by docierały do takich ludzi. Myślę tutaj chociażby o spotkaniach w sołectwach.

To musi być dotarcie, chociażby takiego pracownika parku krajobrazowego, do mieszkańców wsi i poinformowanie ich, bo ci ludzie mają prawo nie wiedzieć, dlaczego śmieci nie można wyrzucać.

Ale nie tylko ze wsi ludzie śmiecą. Wiem, że są tacy, którzy mieszkając w mieście, wyrzucają śmieci do lasu.

- To jest może też nawyk pewnej epoki. Kiedyś wolno było te śmieci wyrzucać, nie było za to dużych kar. Myślę, że to też ma znaczenie. Znam doświadczenia szwajcarskie, gdzie zostały po prostu wprowadzone wysokie kary za wyrzucone śmieci. Sąsiad też informował, że jego sąsiad wyrzuca takie śmieci...
http://www.poranny.pl/apps/pbcs.dll/art ... /295619017
ODPOWIEDZ