Problem z ewidencją i księgą wieczystą

Kto nie chciałby być właścicielem lasu, ale to nie jest takie proste...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
warmiak38
początkujący
początkujący
Posty: 1
Rejestracja: sobota 09 maja 2009, 15:01
Lokalizacja: Olsztyn

Problem z ewidencją i księgą wieczystą

Post autor: warmiak38 »

Witam wszystkich, jestem nowy na tym forum.

Mam taki problem, jestem właścicielem nieruchomości rolnej o pow. 12.53 ha
w KW wpisana jako nieruchomość rolna. W ewidencji gruntów jako Las V i VI klasy.
Nieruchomość składa się z trzech działek i dwie drogi. Od ponad stu lat nieruchomość należy do mojej rodziny. Do koniec lat 60-tych cześć działek była zalesiona reszta służyła produkcji rolnej. Na jednej tych działek znajdowało się siedlisko z domkiem mieszkalnym i budynkami gosp. Na początku lat 70-tych rodzina opuściła nieruchomość i przeniosła się do miasta.
Siedlisko zburzyli aby nikt się tam nie wprowadził. W roku 82 rodzina dostała pozwolenie na wyjazd do RFN-u i zostawili nieruchomość rolną w ręcach dawnego rządu. W roku 2001 otrzymaliśmy nieruchomość po wygranej sprawie w Sądzie zwrotem. Ale okazało się ze nieruchomość w ewidencji figuruje w całości jako Las V i VI klasy a KW jako nieruchomość rolna.
Wystąpiłem do Starostwa z pismem z jakiej racji mam w KW(nowa założona w roku 2005) wpisane rolną a w ewidencji las, odpowiedz była iż Skarb Państwa był tymczasowo właścicielem to mieli prawo do zmiany gruntu i mam sprostować KW. Otrzymałem z Nadleśnictwa pozwolenie na wyrąb 0,60 ha lasu, wysłałem kolejny wniosek do starosty decyzje od NL dołączyłem, odpowiedz była taka ze po wycinki mogę 0,60 ha przeznaczyć na rolną zgodnie przeznaczeniem w KW. A na starym siedlisku gdzie tylko fundamenty zostały mogę sobie niezalesioną część na cele budowlane przeznaczyć.
Pytanie: Co obowiązuję Księga Wieczysta czy wypis z ewidncji? Miescowego planu przestrzennego na tej nieruchomości nie ma.
Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Sprzedaje tą nieruchomość w całości lub częściach dalsze informacje na stronie http://dom.gratka.pl/tresc/21-5259901-w ... 79519e70,1

pozdrawiam
Awatar użytkownika
Jaźwiec
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5001
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 09:32

Post autor: Jaźwiec »

Co do rodzaju użytku liczy się ewidencja gruntów (KW potwierdza jedynie prawo własności). Co do handelków to mykać się z tąd do phlego targu...
Uśmiechnij się! Jutro możesz nie mieć zębów...
ODPOWIEDZ