kiedy podcinamy gałęzie sosny?

Selekcja drzew, szkółki, odnowienia, zalesienia, pielęgnowanie, inne...

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
defender
początkujący
początkujący
Posty: 107
Rejestracja: piątek 27 mar 2009, 09:37
Lokalizacja: Dolny Slask

kiedy podcinamy gałęzie sosny?

Post autor: defender »

mam zasadniczo kilka pytan:
Kiedy nalezy podciac galezie sosny? W jakim wieku musi byc sosna? W jakim czasie, pory roku nalezy to uczynic?
Wiem, ze inaczej sosna rosnie na gruncie porolnym, kiedy nigdy tam nie roslo zadne drzewo, a inaczej to jest, kiedy wczesniej tam rosl las, drzewa, byl drzewostan.
Prawda?
Aleksander (Olek)
Corvus_Corax
początkujący
początkujący
Posty: 67
Rejestracja: niedziela 05 kwie 2009, 18:05
Lokalizacja: ...bym nie był;o)

Post autor: Corvus_Corax »

defender pisze:Kiedy nalezy podciac galezie sosny?
Zasadniczo najlepiej w okresie późnej jesieni i zimy...ja wtedy to wykonywalem. Mniejsza ilość patogenów może zaatakować takie zranione miejsce.
defender pisze:W jakim wieku musi byc sosna?
Myślę, że wiek ma tu drugorzędne znaczenie a bardziej liczy się zwarcie i pokrój takiech drzewek. Czy hcesz podcinać drzewka rosnące luźno czy w zwarciu? To by bardziej pomogło w precyzyjnej odpowiedzi.
defender pisze:Wiem, ze inaczej sosna rosnie na gruncie porolnym, kiedy nigdy tam nie roslo zadne drzewo, a inaczej to jest, kiedy wczesniej tam rosl las, drzewa, byl drzewostan.
Prawda?
Prawda. Zasadniczo ważna jest jakość gleby. Na gruntach porolnych często gleba jest wyjałowiona i ma warstwę płużną. Brakuje też organizmów symbiotycznych i często takie drzewka są podatniejsze na patogeny. Z kolei gleba leśna na której rosną drzewa lub niedawno zostały usunięte, ma inne właściwości niż grunt rolny. No i przede wszystkim w glebie "leśnej" jest masa organizmów symbiotycznych.
Awatar użytkownika
defender
początkujący
początkujący
Posty: 107
Rejestracja: piątek 27 mar 2009, 09:37
Lokalizacja: Dolny Slask

Post autor: defender »

Corvus_Corax pisze: Zasadniczo ważna jest jakość gleby. Na gruntach porolnych często gleba jest wyjałowiona i ma warstwę płużną. Brakuje też organizmów symbiotycznych i często takie drzewka są podatniejsze na patogeny. Z kolei gleba leśna na której rosną drzewa lub niedawno zostały usunięte, ma inne właściwości niż grunt rolny. No i przede wszystkim w glebie "leśnej" jest masa organizmów symbiotycznych.
Zauwazylem taka zaleznosc: grunt porolny - drzewo rosnie "szeroko" - gruba trzon, a na pozostalych raczej pnie sie "wysoko"...
Aleksander (Olek)
Atlas
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4243
Rejestracja: wtorek 10 lut 2009, 22:20
Lokalizacja: z duszy leśnej

Post autor: Atlas »

defender pisze:grunt porolny - drzewo rosnie "szeroko" - gruba trzon, a na pozostalych raczej pnie sie "wysoko"...
To nie tyle od gruntu lecz od zwarcia zależy.
So to gatunek wybitnie światłożądny. Jeżeli ma ocienienie boczne (rośnie w ciasnym zwarciu) to dąży do światła intensyfikując wzrost na wysokość. Czyli zwarcie- to gonne proste drzewa.
Więźba zbyt luźna - brak konkurencji - to każda boczna gałąź ma wystarczającą do rozwoju ilość światła - skutek to krótki gruby pień silnie ugałęziony, drewno sękate i do kitu.

Na żyznej glebie wymagania w stosunku do światła i wilgoci proporcjonalnie spadają - więc na zbyt żyznej glebie So będzie silniej ugałęziona (ale gleba ma mniejsze znaczenie niż dostęp do światła)
Awatar użytkownika
MRÓWECZKA
leśniczy
leśniczy
Posty: 574
Rejestracja: czwartek 12 mar 2009, 07:41
Lokalizacja: Z TROPIKÓW

Post autor: MRÓWECZKA »

defender pisze:Kiedy nalezy podciac galezie sosny? W jakim wieku musi byc sosna? W jakim czasie, pory roku nalezy to uczynic?
Wiem, ze inaczej sosna rosnie na gruncie porolnym, kiedy nigdy tam nie roslo zadne drzewo, a inaczej to jest, kiedy wczesniej tam rosl las, drzewa, byl drzewostan.
Prawda?
A dlaczego chcesz podcinać gałezie sosny :?: czy ze względów estetycznych na działce :idea: , czy może robisz przecinkę w swoim lesie :?:
„Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest i nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.”
Jan Paweł II
Lepiej się wypalić, czy zardzewieć?
„Nie zgadzam się z Twoimi poglądami, ale po kres moich dni będę bronić Twego prawa do ich głoszenia" - Evelyn Beatrice Hall
Obrazek
Awatar użytkownika
maverick
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6752
Rejestracja: czwartek 24 sie 2006, 22:09

Post autor: maverick »

defender pisze:Kiedy nalezy podciac galezie sosny?
Najlepiej poza okresem wegetacji (jesień,zima).
defender pisze:W jakim wieku musi byc sosna?
Nie ma rozgraniczenia. Najlepiej młode nie podkrzesywać, ze względu na żywe gałęzie, a to niedopuszczalne, ze względu na możliwość infekcji.
Corvus_Corax
początkujący
początkujący
Posty: 67
Rejestracja: niedziela 05 kwie 2009, 18:05
Lokalizacja: ...bym nie był;o)

Post autor: Corvus_Corax »

defender pisze:Zauwazylem taka zaleznosc: grunt porolny - drzewo rosnie "szeroko" - gruba trzon, a na pozostalych raczej pnie sie "wysoko"...
Atlas Ci wytłumaczył od czego zależy pokrój drzewa :)
Jeśli będziesz miał okazję być w lesie popatrz jak wyglądają tam sosny i porównaj do tych na polu które zewsząd mają dostęp do światła i nie muszą o nie walczyć z sąsiednimi drzewkami.
Co do podkrzesywania...miałem okazje podkrzesywać drzewka w wieku ok 30 letnie. Działo się to w grudniu, i odcinaliśmy tylko gałęzie martwe do wysoości ok 4 m pnia nad ziemią. Żywych jak już wspomniano nie podcinalismy.
Jeśli Twoje sosny są gdzies na podwórku i masz niewielką ich ilość możesz spróbować przyciąć żywe gałęzie, ale koniecznie trzeba zastosować wtedy środek z fungicydem na rany. Zasadniczo jednak radziłbym poczekać do zimy.
Pietia
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 379
Rejestracja: piątek 13 mar 2009, 19:35
Lokalizacja: z lasu

Post autor: Pietia »

Corvus_Corax pisze:Myślę, że wiek ma tu drugorzędne znaczenie
Wiek ma akurat pierwszorzędne znaczenie, sosny zasadniczo powinno podkrzesywać się w wieku do 20(30)lat wg. różnych badań "Podkrzesywanie drzew starszych zwiększa możliwość infekcji. Jest ona szczególnie duża w przypadku usuwania grubych, żywych gałęzi, u których można ze znacznym prawdopodobieństwem oczekiwać wykształconej twardzieli" Cytat "Podkrzesywanie drzew w lesie" Dieter Giefing Tak wiec w wypadku sosny jest to wiek 20-30 lat w zależności od siedliska. Przy wykonaniu zabiegu w terminie jesienno-zimowym (jak pisali poprzednicy) , usuwając nawet cienkie żywe gałęzie (granica ok 2cm) ryzyko infekcji jest praktycznie zerowe, nawet bez używania fungicydów.
"I oczom im ukazał się las..... krzyży"
Pietia
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 379
Rejestracja: piątek 13 mar 2009, 19:35
Lokalizacja: z lasu

Post autor: Pietia »

maverick pisze:Nie ma rozgraniczenia. Najlepiej młode nie podkrzesywać, ze względu na żywe gałęzie, a to niedopuszczalne, ze względu na możliwość infekcji.
Pierwsze słyszę że niedopuszczalne, czy jest na ten temat jakakolwiek publikacja naukowa lub pseudonaukowa że żywych gałęzi nie podkrzesujemy????? :help:
"I oczom im ukazał się las..... krzyży"
Awatar użytkownika
defender
początkujący
początkujący
Posty: 107
Rejestracja: piątek 27 mar 2009, 09:37
Lokalizacja: Dolny Slask

Post autor: defender »

MRÓWECZKA pisze: A dlaczego chcesz podcinać gałezie sosny :?: czy ze względów estetycznych na działce :idea: , czy może robisz przecinkę w swoim lesie :?:
Robie przecinke, poniewaz mimo tego, iz rosna one w rzedzie, w miare blisko siebie, to jednak chce zeby szly one szybko do gory. Maja one przyrost nawet okolo 2m na rok (albo mi sie tak zdaje).
Dzieki temu bedzie mniej pracy przy przecince w wiekszym wieku drzewa. Tak mi sie wydaje.
Aleksander (Olek)
Glaca
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6954
Rejestracja: czwartek 21 cze 2007, 13:18
Lokalizacja: wielkopolska

Post autor: Glaca »

MRÓWECZKA pisze:dlaczego chcesz podcinać (...)
Pytanie za 100 pkt. :spoko:

Nie chciałem tu zabierać głosu, bo nigdy podkrzesywania nie zlecałem ani nie widziałem prowadzonych prac... ale miałem ochotę zapytać o to samo.

Pozbawiając drzewo wraz z gałęzią znacznej ilości liści ( gdy sa to spore, żywe gałęzie to tak sie dzieje) uzyskujemy:

- zmniejszenie przyrostu masy,

- ogromne ryzyko infekcji grzybowej,

- stratę czasu,

- prawdopodobny wzrost wartości handlowej części odziomkowej w wieku rębności, czyli za lat 60-70 :mg:

Wnioski można wyciągnąć samemu :wink:


Ps. Te uwagi dotyczą lasu gospodarczego - nie mają zastosowania w ogrodzie czy parku przy rezydencji...
Awatar użytkownika
MRÓWECZKA
leśniczy
leśniczy
Posty: 574
Rejestracja: czwartek 12 mar 2009, 07:41
Lokalizacja: Z TROPIKÓW

Post autor: MRÓWECZKA »

:brawo:
defender pisze:Robie przecinke
To nie podkrzesuj gałęzi tylko powycinaj niepotrzebne drzewka, podkrzesywanie nic Ci nie da tylko się napracujesz i dostaniesz odcisków :)
Glaca pisze:Pozbawiając drzewo wraz z gałęzią znacznej ilości liści ( gdy sa to spore, żywe gałęzie to tak sie dzieje) uzyskujemy:

- zmniejszenie przyrostu masy,

- ogromne ryzyko infekcji grzybowej,

- stratę czasu,

- prawdopodobny wzrost wartości handlowej części odziomkowej w wieku rębności, czyli za lat 60-70
Dokładnie :)
„Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest i nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.”
Jan Paweł II
Lepiej się wypalić, czy zardzewieć?
„Nie zgadzam się z Twoimi poglądami, ale po kres moich dni będę bronić Twego prawa do ich głoszenia" - Evelyn Beatrice Hall
Obrazek
Awatar użytkownika
maverick
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6752
Rejestracja: czwartek 24 sie 2006, 22:09

Post autor: maverick »

Pietia pisze:Pierwsze słyszę że niedopuszczalne, czy jest na ten temat jakakolwiek publikacja naukowa lub pseudonaukowa że żywych gałęzi nie podkrzesujemy?????
Podkrzesywać można żywe gałęzie jedynie u jodły i dębu. Te gatunki tolerują ten zabieg. Dosłownego cytatu nie przytoczę, nie mam pod ręką książki "Hodowla lasu' Ilmurzyńskiego, a tam też w hodowli poszczególnych gatunków poruszany był temat podkrzesywania.
Corvus_Corax
początkujący
początkujący
Posty: 67
Rejestracja: niedziela 05 kwie 2009, 18:05
Lokalizacja: ...bym nie był;o)

Post autor: Corvus_Corax »

Pietia pisze:Myślę, że wiek ma tu drugorzędne znaczenie

Wiek ma akurat pierwszorzędne znaczenie, sosny zasadniczo powinno podkrzesywać się w wieku do 20(30)lat
Zgadzam się. Naturalną sprawa jest, że nie podkrzesujemy mlodych drzewek tak samo jak mia się to z celem u tych o wiele starszych. Chodzilo mi bardziej o to w jakim zwarciu sa te drzewka jaki mają pokrój bo to by wyznaczało ewentualny sens takiego zabiegu.
defender pisze:Robie przecinke, poniewaz mimo tego, iz rosna one w rzedzie, w miare blisko siebie, to jednak chce zeby szly one szybko do gory.
Mogę prosić o doprecyzowanie wypowiedzi? Chodzi mi o to jaką powierzchnię zajmują te drzewa, bo nie wiem czy "rosną w rzędzie" mam rozumieć sosny rosnące przy płocie czy większą ilość rzędów.
Co do pobudzenia ich do wzrostu na wysokośc....zasadniczo lecą te 2m w górę, o ktorych napisałeś bo jest to wynikiem konkurencji miedzy sąsiednimi osobnikami. Jeśli przerzedzisz zwarcie wzrost ten zmaleje bo drzewka "skupia" się na wypełnieniu powstałych luk.
Tak spytam...jest szansa zobaczyc jakies foto tych sosen? Dałoby to pogląd na to jak obecnie wyglądają :)
Awatar użytkownika
kater
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4494
Rejestracja: piątek 03 lut 2006, 16:54

Post autor: kater »

Trochę książkowych wiadomości na temat podkrzesywania sosny:

http://www.wiki.lasypolskie.pl/z/sosna- ... rzesywanie
Pietia
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 379
Rejestracja: piątek 13 mar 2009, 19:35
Lokalizacja: z lasu

Post autor: Pietia »

MRÓWECZKA pisze:A dlaczego chcesz podcinać gałezie sosny :?: czy ze względów estetycznych na działce :idea: , czy może robisz przecinkę w swoim lesie :?:
Dobre pytanie, lecz skoro zamieszcza to na forum leśnym to chyba nie hoduje drzewka bonzai w ogródku :wink: Ale faktycznie mógł byś Defender doprecyzować troszkę przydałoby się zdjęcie.
Padło tu wiele niezrozumiałych postów
Glaca pisze:Nie chciałem tu zabierać głosu, bo nigdy podkrzesywania nie zlecałem ani nie widziałem prowadzonych prac... ale miałem ochotę zapytać o to samo.

Pozbawiając drzewo wraz z gałęzią znacznej ilości liści ( gdy sa to spore, żywe gałęzie to tak sie dzieje) uzyskujemy:

- zmniejszenie przyrostu masy,
Glaca pisze:ogromne ryzyko infekcji grzybowej,
- ogromne ryzyko infekcji grzybowej,

- stratę czasu,

- prawdopodobny wzrost wartości handlowej części odziomkowej w wieku rębności, czyli za lat 60-70 :mg:
Podkrzesuje się zazwyczaj drzewa dorodne (chyba nie trzeba wyjaśniać co to znaczy) na dobrych siedliskach - Selekcyjna metoda podkrzesywania (można tez podkrzesać wszystkie drzewa :idea: ), termin podkrzesania najlepiej jesienią-zimą po lub w trakcie wykonania TW. Czyli jeśli u kogoś w TW są rozpieracze to jak było wykonane CP i TW :lol: Wieć
- ogromne ryzyko infekcji grzybowej,
BZDURA
Glaca pisze:stratę czasu,
Kolejna BZDURA
Glaca pisze:- prawdopodobny wzrost wartości handlowej części odziomkowej w wieku rębności, czyli za lat 60-70 :mg:
Echh tu jednak muszę się zgodzić , tylko ten prawdopodobny zysk to 5.5 raza wyższa cena drewna (wg Niemieckich badań [Aboney 1981]) jak chyba wszyscy wiedza 60-80 % So jest WCO bo ma seki!!! :!: No ale niestety tylko w Polsce podkrzesywanie to "strata czasu"widać jesteśmy bogatsi od Niemców, fakt spodziewany efekt za 70 lat , no ale odnawiając zrąb prawdopodobny zysk mamy za 90-100lat :wink: no wartościowe odcinki odziomkowe WCO i S4 zamiast WA1 WB1 :shock: No może nie jesteśmy bogaci ekonomicznie ale bogatego ducha do marnotrawstwa to my mamy oj mamy :lol:
"I oczom im ukazał się las..... krzyży"
Pietia
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 379
Rejestracja: piątek 13 mar 2009, 19:35
Lokalizacja: z lasu

Post autor: Pietia »

Z tym 5.5 raza to może skrajny jakiś przypadek bo zazwyczaj różni autorzy podają wzrost o jedną klasę jakościowa 70% surowca sosnowego i 87% surowca świerkowego jeśli policzyć różnice miedzy ceną WA0 i WB0 , nie wspomnę że wzrasta też ilość sortymentów cennych sklejki i okleiny (ceny każdy może sobie sprawdzić w swoich cennikach w nadleśnictwie) to....
MRÓWECZKA pisze:podkrzesywanie nic Ci nie da tylko się napracujesz i dostaniesz odcisków :)
ja jednak chciałbym narobić się takich odcisków :wink:
"I oczom im ukazał się las..... krzyży"
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105105
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Pietia pisze:jeśli policzyć różnice miedzy ceną WA0 i WB0 , nie wspomnę że wzrasta też ilość sortymentów cennych sklejki i okleiny
A jaki jest popyt (ile m3 rocznie) na WA0 i WB0 so i św, że taktownie pominę takowe pytanie o okleinę i sklejkę w tych gatunkach?
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Atlas
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4243
Rejestracja: wtorek 10 lut 2009, 22:20
Lokalizacja: z duszy leśnej

Post autor: Atlas »

Piotrek pisze:A jaki jest popyt
Właściwie należy spytać jaki będzie za 70 lat. Stawiam pomnik temu, kto da dziś trafną odpowiedź.
Awatar użytkownika
defender
początkujący
początkujący
Posty: 107
Rejestracja: piątek 27 mar 2009, 09:37
Lokalizacja: Dolny Slask

Post autor: defender »

jak widac sa rozne szkoly i koncepcje, ale tak to wyglada:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Aleksander (Olek)
ODPOWIEDZ