Pies w Straży Leśnej

Ochrona mienia w Lasach Państwowych...

Moderator: Moderatorzy

ranger
początkujący
początkujący
Posty: 55
Rejestracja: piątek 27 mar 2009, 12:07
Lokalizacja: sky

Pies w Straży Leśnej

Post autor: ranger »

Mam pytanie swego czasu nagłaśniano możliwość prowadzenia psów służbowych w lasach ale jakoś z czasem sprawa się rozmyła , jakieś pojedyncze egzemplarze gdzieś służą w rdlp ale jednolitości nadal brakuje , ma ktoś treść owej instrukcji , może namiar na leśnych przewodników -pozdr
...poddawać się nie jest naszym zwyczajem ...
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169947
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Instrukcję tą pewnikiem gdzieś tam w pracy mam. Pierwotnie miało to być zarządzenie DGLP, finalnie wyszło jako instrukcja. Autorką owej była Ilona Czujkowska ówczesna GISL.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
kokos
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 389
Rejestracja: środa 09 maja 2007, 23:26
Lokalizacja: Posterunek

Post autor: kokos »

"Instrukcję w sprawie wprowadzenia i utrzymania psów służbowych w Straży Leśnej" podpisaną przez p. Zalewskiego w 2003 r. - mam! Podrzucę Ci xero na "bazarek" w W-wie, bo nie posiadam wersji elektro a skan zepsuty. Dwa psy służą w RDLP Poznań, jeden w N-ctwie Gniezno a drugi... zapomniałem. Chłopaki są z nich za....ście zadowoleni (a przynajmniej byli - rok temu), obydwa psy "owczarkoniemieckopodobne" (ten większy - coś ponad 50 kg :!: ) Chyba nie tropią, raczej obronne. Kiedyś były dwa w RDLP Radom - też się podobno sprawdzały, też obronne ale z demobilu - od Policji i długo nie posłużyły, bo przyszły już jako kilkuletnie. Obstawiam, że te dwie sztuki z Poznania to 100% stanu na służbie LP - no chyba, że mnie ktoś z błędu wyprowadzi, ale zastrzegam - psy na etatach OHZ się nie liczą :twisted:
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169947
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

W ubiegłym roku w wątku szelek z logo LP (pchli targ) Esel napisał:
esel pisze:Wysłany: 2008-06-08, 04:16




Pieski służą nadal - RDLP Poznań, N-ctwa Konstantynowo i Gniezno.
Pozdrawiam.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
ranger
początkujący
początkujący
Posty: 55
Rejestracja: piątek 27 mar 2009, 12:07
Lokalizacja: sky

dog

Post autor: ranger »

...miałem kilka interwencji z markiem i ,,asko,, z psr na dzikiej plaży przy lesie - sprawcy nie mieli żadnych pytań - dlatego wiem że pies to super uzupełnienie w służbie
...poddawać się nie jest naszym zwyczajem ...
Awatar użytkownika
kokos
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 389
Rejestracja: środa 09 maja 2007, 23:26
Lokalizacja: Posterunek

Post autor: kokos »

W Gniezinie twierdzą, że jeszcze nigdy nikt "nie miał pytań" gdy interweniowali z psem... :mg:
Currahee rządzi! I więcej nie trzeba...
ranger
początkujący
początkujący
Posty: 55
Rejestracja: piątek 27 mar 2009, 12:07
Lokalizacja: sky

no question

Post autor: ranger »

..widać reakcje na psa są jednakowe , póki co uważam że ich obecność mocno wpływa na samodzielność naszej formacji w wykonywaniu postawionych nam przez ustawę zadań
...poddawać się nie jest naszym zwyczajem ...
Awatar użytkownika
esel
leśniczy
leśniczy
Posty: 707
Rejestracja: niedziela 08 cze 2008, 00:46
Lokalizacja: z lasu

Post autor: esel »

Powiem tak - pieski w lasach pojawiły się dzięki pracy kolegi z sąsiedniego N-ctwa i nieskromnie powiem mojej. Nasze 2 pieski tresowaliśmy całkiem prywatnie wraz z pieskami policyjnymi - potem efekty tej pracy pokazywane były na wszelkiego rodzaju "spędach" okolicznościowych - po prostu reklamowane były możliwości i zalety takich psów w służbie.
Natomiast całą tę instrukcję opracował ( na podstawie policyjnej) właśnie kolega z sąsiedniego posterunku. Pod tym podpisali się tylko nasi włodarze ( może biorąc za to sowitą premię). Natomiast kolega, który wszystko dostosował do leśnych realiów otrzymał tylko mocny uścisk ręki! :x
Także instrukcja działa i się sprawdza - od przewodników wymagana jest natomiast dodatkowa, ciężka praca z psami ( i nie mówcie, ze dostają za to dodatkowe pieniądze, bo to wszystko piesek przeżre, przebiega i zużyje - natomiast przewodnik może zapomnieć o 2 tyg urlopie nad morzem, bo niestety służbowego pieska nie można podrzucić teściom pod opiekę, trzeba z nim codziennie pracować i porządnie się nim opiekować, jak się chce mieć z niego pożytek w służbie).
Także ja pieski do służby polecam ( 1 pies daje więcej, jak 2 uzbrojonych strażników), ale wiąże się to z ciężką pracą i wieloma wyrzeczeniami).
Pozdrawiam wszystkich psiarków! :prosze:
straszny naleśnik
RCMP
początkujący
początkujący
Posty: 32
Rejestracja: niedziela 29 mar 2009, 16:58
Lokalizacja: deep forest

Post autor: RCMP »

Sam próbowałem załatwić psa na nasz posterunek ale niestety... Nadal uważam że to super sprawa do służby. Ale do tego są potrzebni chętni ludzie co chcą się tym zająć tak samo jak chcą pracować w Straży. Wiem że nie na każdym posterunku STL jeździ samochodami pożarowymi ale u mnie jest inaczej i niestety mankament jaki tu widzę to najzwyczajniej brak miejsca.
ranger
początkujący
początkujący
Posty: 55
Rejestracja: piątek 27 mar 2009, 12:07
Lokalizacja: sky

Post autor: ranger »

[quote="esel"]Powiem tak - pieski w lasach pojawiły się dzięki pracy kolegi z sąsiedniego N-ctwa i nieskromnie powiem mojej. Nasze 2 pieski tresowaliśmy całkiem prywatnie wraz z pieskami policyjnymi

trzeba by uregulować instrukcje w zarządzenie albo rozporządzenie ustabilizuje to sytuacje i ułatwi drogę innym
...poddawać się nie jest naszym zwyczajem ...
Awatar użytkownika
esel
leśniczy
leśniczy
Posty: 707
Rejestracja: niedziela 08 cze 2008, 00:46
Lokalizacja: z lasu

Post autor: esel »

Teraz już nic więcej nie trzeba - wystarczy zgoda N-czego i pieska można ściągać na posterunek.
Ja pisałem o prywatnym szkoleniu psów jeszcze przed instrukcją ( lata 1999/2000 - potem pokazy do roku 2003), w celu jej utworzenia właściwie. Źle mnie zrozumiałeś.
straszny naleśnik
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169947
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Dodam, że w RDLP Piła też są pieski w dwóch nadleśnictwach.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
kokos
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 389
Rejestracja: środa 09 maja 2007, 23:26
Lokalizacja: Posterunek

Post autor: kokos »

Odkopuję.
Temat nadal interesuje kilka osób - zdecydowanie bardziej niż konie służbowe :mg:
Jak to wygląda obecnie, czy w LP są jakieś psy służbowe w Straży Leśnej?
Jeśli tak - w jakich nadleśnictwach, czy były szkolone w uznanych ośrodkach (Sułkowice, Czarne, Zbąszyń, Celestynów) czy też przez prywatnych treserów? Piszcie co wiecie, może się jakiś obraz wyłoni z tego.
Currahee rządzi! I więcej nie trzeba...
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22730
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

kokos pisze: Piszcie co wiecie, może się jakiś obraz wyłoni z tego.
Prawie jak na przesłuchaniu. :wink:

U nas nie było i nie ma.
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Awatar użytkownika
esel
leśniczy
leśniczy
Posty: 707
Rejestracja: niedziela 08 cze 2008, 00:46
Lokalizacja: z lasu

Post autor: esel »

Gniezno kupowało jakiegoś wypłosza z Sułkowic - chudzina taka mizerna i głupiutka, mój Kiler w każdym zadaniu go przebijał, że o wyglądzie nie wspomnę :P Ale obecnie już go chyba nie mają, bo strażnik, który był jego przewodnikiem, zmienił funkcję.
Był jeszcze jeden pies w naszej RDLP, ale teraz jestem zbyt ... :beer: by sobie przypomnieć to drugie N-ctwo :drunk:
straszny naleśnik
dr.puniszman
początkujący
początkujący
Posty: 3
Rejestracja: środa 16 gru 2009, 18:31
Lokalizacja: z lasu

Post autor: dr.puniszman »

Witam

Mam do was pytanie,oraz prośbę. Ponieważ muszę wybrać temat na prace inżynierską, a interesuje sie psami, gdy trafiłem na ten wątek, pomyślałem że można było by napisać pracę na temat Pies w służbie leśnej zalety oraz wady. Co o tym sądzicie, macie może nadleśnictwa w których psy pracują ? Bo w jakich pracowały to wiem juz z tego tematu. Proszę o sugestie i podpowiedzi .

Pozdrawiam Paweł
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169947
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

W kilku nadleśnictwach są. Niebawem w jednym z czasopism leśnych (nie pamiętam w którym, ale chyba Las Polski) będzie artykuł na ten temat.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169947
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Małe sprostowanie do mojego poprzedniego postu. Artykuł o psach służbowych w Straży Leśnej pojawi się w styczniowym numerze Głosu Lasu, jak mnie przed chwilą poinformował autor.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
dr.puniszman
początkujący
początkujący
Posty: 3
Rejestracja: środa 16 gru 2009, 18:31
Lokalizacja: z lasu

Post autor: dr.puniszman »

Dzięki za informacje, tylko czy na ten temat mozna napisać ok 40stron , i skąd biografie, ja kupuje często gazetę "mój pies" był tam opisany owczarek niemiecki który był wytresowany do znajdywania drzew zaatakowanych przez korniki , to bylo w Niemczech ...
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169947
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Literatury to raczej nie znajdziesz, a jeżeli już to wzmianki krótkie, jak choćby w leciwej już nieco książce Zbyszka Nowaka pt. "Szkodnictwo Leśne - poradnik dla Służby Leśnej" z 2003 r.
Rodział IV. Zwalczanie szkodnictwa leśnego, 5. Psy służbowe Straży Leśnej. To raptem trzy strony, na których w większości omawia się projekt Instrukcji wprowadzania, używania i utrzymywania psów służbowych Straży Leśnej.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
ODPOWIEDZ