Potrzebna informacja

Kto nie chciałby być właścicielem lasu, ale to nie jest takie proste...

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22730
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

Wiek graniczny dla zadrzewień (nie dotyczy lasu) to 5 lat. Drzewka młodsze można wycinać bez zezwolenia. Na starsze trzeba uzyskać zezwolenie z gminy i nie jest ważne, czy mają one 20, 30, 50 czy 80 lat. Gatunek też nie ma znaczenia.
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Awatar użytkownika
maksik
początkujący
początkujący
Posty: 29
Rejestracja: poniedziałek 06 kwie 2009, 11:00
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: maksik »

Wszystko jasne, tylko z tego co czytałem czy też słyszłem, to każde drzewo ma jakiś okres rębności. To znaczy że dany gatunek ma przyrosty masy do danego wieku. Jakoś tak to szło. :D
To co pamiętam to sosna 40lat, dąb 80lat, itd. Ale mogę się mylić. Cały czas się uczę. :)
Awatar użytkownika
maksik
początkujący
początkujący
Posty: 29
Rejestracja: poniedziałek 06 kwie 2009, 11:00
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: maksik »

Mam pytanie z innej beczki. Ile drzew sadzi się na 1h. Z tego co słyszałem to na 1h. 10.000 sadzonek. A czy można na 1h posadzić np. 2000 sadzonek ? Czy ilość sadzonych drzewek na 1h jest zależna od gatunku?
Awatar użytkownika
Lider_CEPF
początkujący
początkujący
Posty: 65
Rejestracja: piątek 16 sty 2009, 16:52
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Lider_CEPF »

kinemax pisze:
Lider_CEPF pisze: Oprócz zalesień gruntów rolnych, jest także ralizowany bardzo ciekawy schemat dostosowania sukcesji naturalnej, która pojawiła się na nieużytkowanym gruncie rolniczym.
Mógłbyś rozwinąć ? Mam działkę rolną z 10 letnimi samosiejkami sosnowymi na obszarze chroniowego krajobrazu - czy to czasem nie pasuje ?
Tak naprawdę szukam jak najbardziej legalnej i "niekrępującej" drogi dosadzenia pewnej ilości drzew i krzewów. Na razie chcę pójść drogą zgłoszenia plantacji, ale sensownego zalesienia (byle nie w rządkach!) nie wykluczam.. Ewentualna dotacja nie ma dla mnie istotnego znaczenia :wink:
Po pierwsze Schemat II " Zalesianie gruntów innych niz rolne" jest praktycznie skierowany do wszystkich. Wypłaca sie tylko dwie premie wsparcie na zalesienie w pierwszym roku oraz premię zalesieniową przez pieć lat.
Oto stawki
Lp.
Formy pomocy
Drzewa



Iglaste
Liściaste

1
Wsparcie na zalesienie
zł/h

A
Zalesianie na terenach o korzystnej konfiguracji
zł/ha

4.620
5.240

B
Zalesianie na stokach o nachyleniu terenu powyżej 12°
zł/ha

5.550
6.230

C
Zalesianie na terenach o korzystnej konfiguracji z wykorzystaniem sadzonek mikoryzowanych z zakrytym systemem korzeniowym
zł/ha

5.720
4.160

D
Zalesienie na stokach o nachyleniu terenu powyżej 12º z wykorzystaniem sadzonek mikoryzowanych z zakrytym systemem korzeniowym
zł/h

6.260
4.870

E
Zalesianie w warunkach niekorzystnych (grunty wodochronne i glebochronne) na terenach o korzystnej konfiguracji
zł/ha

4.420
5.040

F
Zalesianie w warunkach niekorzystnych (grunty wodochronne i glebochronne) na terenach o nachyleniu terenu powyżej 12°
zł/ha

5.270
5.960

G
Zalesianie z wykorzystaniem sukcesji naturalnej na terenach o korzystnej konfiguracji
zł/ha

1.700
1.790

H
Zalesianie z wykorzystaniem sukcesji naturalnej na terenach o nachyleniu terenu powyżej 12°
zł/ha

2.210
2.310

I
Zabezpieczenie przed zwierzyną - grodzenie 2-metrową siatką metalową:



- na 1 hektar ogrodzonej uprawy
2.590


- na 1 metr bieżący ogrodzonej uprawy
6,50

2
Premia pielęgnacyjna


A
Premia pielęgnacyjna:
zł/ha na rok


- na terenach o korzystnej konfiguracji
970


- na stokach o nachyleniu terenu powyżej 12°
1.360

B
Premia pielęgnacyjna dla upraw zakładanych w warunkach niekorzystnych (grunty wodochronne i glebochronne):
zł/ha na rok


- na terenach o korzystnej konfiguracji
1.460


- na stokach o nachyleniu terenu powyżej 12°
2.050

C
Premia pielęgnacyjna dla upraw zakładanych z wykorzystaniem sukcesji naturalnej:
zł/ha na rok


- na terenach o korzystnej konfiguracji
1.250


- na stokach o nachyleniu terenu powyżej 12°
1.750

D
Ochrona upraw przed zwierzyną:
zł/ha na rok


- zabezpieczenie repelentami
190


- zabezpieczenie 3 palikami
700


- zabezpieczenie owczą wełną
280

Troszke sie rozjechało ale jak dla orientacji wystarczy.
Podsatwowa sprawa w tym schemacie to ustalenie poziomu sukcesji naturalnej, Jak jest w przedziale od 10% do 50 % to ARiMR zapłaci tylko za dolesienie sztuczne powierzchni międzykepowej ( za sukcesje nie płaci) przedział około 4000-6000 zł. Natomiast jak jest sukcesji powyżej 50% to można zadeklarować całość (sukcesja + pow. międzykepowa) ale w mniejszej stawce dla sukcesji 1700-2300 zł.
Na poczatku więc powinieneś skierować kroki do odpowiedniego nadleśnictwa.
Ze względu że nie ma tu wypłaty premii zalesieniowej uzależnionej od dochodów z rolnictwa, to kązdy z ulicy może sie zarejestrować jako rolnik w ARiMR (wystarczy sam dowód :D )
Ważne jest aby grunt w wypisie z EGiB był gruntem rolnym , lub zakrzaczonym/zadrzewionym na gruncie rolnym.

Poza tym wpadasz a trybiki "ulasowienia" danego terenu, co znaczy że masz fachową pomoc LP, ARiMR, a przekwalifikowanie gruntu rolnrgo na las z Urzędu ( czyli darmocha).

Oczywiście kontrowersyjne wydaje się zaplanowanie zabiegów pielęgnacyjnych typu czyszcenia- trzebieże, skoro to nie jst jeszcze las. Ale jak będziesz miał plan zalesienia sporządzony przez nadlesniczego , to wójt-burmistrz powinien bez problemu wydać ci zgode na takie zabiegi.
Lider_CEPF
Atlas
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4243
Rejestracja: wtorek 10 lut 2009, 22:20
Lokalizacja: z duszy leśnej

Post autor: Atlas »

maksik pisze:Ile drzew sadzi się na 1h.
W lesie według Zasad Hodowli Lasu (ściągnij z Internetu) paragraf 98
Tabela 6
Sosna 8-10 000 szt/ha
Świerk 3-5 000
Jodła 6-8 000
Modrzew 1,5-2 000
Jedlica (daglezja) 3-4 000
Dąb 6-10 000
Buk 6-8 000
Inne liściaste 4-6 000

Ilość sadzonych drzewek na 1h jest zależna od gatunku, siedliska, zwierzyny, ogrodzenia uprawy.
Atlas
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4243
Rejestracja: wtorek 10 lut 2009, 22:20
Lokalizacja: z duszy leśnej

Post autor: Atlas »

maksik pisze:z tego co czytałem czy też słyszłem, to każde drzewo ma jakiś okres rębności
Wiek rębności dotyczy lasów nie zadrzewień.
Jest zależny od gatunku minimalne wieki rębności są ustalane w ministerstwie i zatwierdzane w Planach Urządzania Lasu.
Dla prywatnych właścicieli są podane w Uproszczonych PUL dla każdej wsi.

Orientacyjnie minimalny wiek wyrębu / wiek rębności
Dąb, jesion, wiąz 120 lat / 140 lat
Buk 100 / 120
Sosna, świerk, modrzew, daglezja, klon 80 / 100
Brzoza, grab, olsza 60 / 70
osika 40 / 50
Topola, olsza szara 30 / 40
Awatar użytkownika
maksik
początkujący
początkujący
Posty: 29
Rejestracja: poniedziałek 06 kwie 2009, 11:00
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: maksik »

Wielkie dzięki za info. Jeszcze tu są dokładne informacje na temat rębności drzew.
http://www.abc.com.pl/serwis/du/2005/2151.htm
Awatar użytkownika
Jaźwiec
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5001
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 09:32

Post autor: Jaźwiec »

kinemax pisze:Planu nie ma, na pytanie o wycinanie usłyszałem, że naliczą opłaty, a jak posadzę inne to umożą...
Widzę tu jakieś nadużycie ze strony UG. I spotykam się z tym coraz częściej. Art. 86 POP mówi wyraźnie
1. Nie pobiera się opłat za usunięcie drzew:
2) na których usunięcie osoba fizyczna uzyskała zezwolenie na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej;

Jednocześnie prawdą jest, że:
Wydanie zezwolenia, o którym mowa w ust. 1 i 2, może być uzależnione od przesadzenia drzew lub krzewów w miejsce wskazane przez wydającego zezwolenie albo zastąpienia ich innymi drzewami lub krzewami, w liczbie nie mniejszej niż liczba usuwanych drzew lub krzewów.
(Art. 83 ust. 3)
Ale ostatnio przepis ten moim zdaniem jest nadużywany. Ja po otrzymaniu takiej decyzji odrazu odwołałbym się do SKO.
Co do wieków rębności - bo wydaje mi się, że nie do końca sobie to wyjaśniliśmy. Rozporządzenie o minimalnych wiekach rębności dotyczy oraktycznie wyłącznie wykonywania planów urządzania lasów a zatem tylko gruntów leśnych. Poprostu minimalny wiek rębności to wiek jaki powinno osiągnąć drzewo, żeby można je uznać za dojżałe do wyrębu (w tym również do odnowienia się). To nie znaczy, że w lasach nie tnie się drzew młodszych - robi się to w ramach tzw. cięć pielęgnacyjnych i przygodnych. Jak tu już była mowa - sadzi się ok. 3 - 10 tys drzew/ha - w wieku rębności w drzewostanie jest ich 100 - 200, reszta raczej nie paruje w tzw. międzyczasie... W zadrzewieniach nie ma żadnych limitów wieku za wyjątkiem wspomnianych już 5 lat od których należy uzyskać zgodę na wycięcie takiego drzewa. Swoją drogą, nie mam pojęcia co robi się z drzewami starszymi niż 5 lat a nie mającymi wysokości pierśnicowej - 1,3 m? Traktuje się je jako krzew? Pewnie tak... Fajny krzew - np. jodła zwyczajna, albo sosna limba... :lol:
Uśmiechnij się! Jutro możesz nie mieć zębów...
Awatar użytkownika
maksik
początkujący
początkujący
Posty: 29
Rejestracja: poniedziałek 06 kwie 2009, 11:00
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: maksik »

Witam, mam pytanie, jakie są koszta pielęgnacji upraw leśnych. I czy ktoś może polecić taką firmę która jest solidna. :spoko:
I wiosna by tak nie smakowała, gdyby przedtem zimy nie było.
Glaca
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6954
Rejestracja: czwartek 21 cze 2007, 13:18
Lokalizacja: wielkopolska

Post autor: Glaca »

Koszenie chwastów 35- 45 rg/ na 1 ha.

A po 5-7 latach wykonujemy tzw. czyszczenie wczesne - wycinamy drzewka chore, zbędne, szkodliwe, wadliwe, korygujemy też w ten sposób skład gatunkowy...
Awatar użytkownika
maksik
początkujący
początkujący
Posty: 29
Rejestracja: poniedziałek 06 kwie 2009, 11:00
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: maksik »

Koszenie chwastów 35- 45 rg/ na 1 ha.
Znaczy się ile? :D
I wiosna by tak nie smakowała, gdyby przedtem zimy nie było.
Glaca
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6954
Rejestracja: czwartek 21 cze 2007, 13:18
Lokalizacja: wielkopolska

Post autor: Glaca »

Typowe koszenie co do trudności od 350 zł za 1 ha.

Niektóre powierzchnie różnią się od siebie o 100 % czasem potrzebnym do wykonania pielęgnacji na 1 ha. Stąd zawsze widełki.
Awatar użytkownika
maksik
początkujący
początkujący
Posty: 29
Rejestracja: poniedziałek 06 kwie 2009, 11:00
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: maksik »

Takie mam pytanie: gdzie mogę znależć materjały o gatunkach drzew, generalnie to chodzi mi o to żeby były tam zdjęcia. Ni w ząb nie rozróżniam tych drzew. :| :spoko:
I wiosna by tak nie smakowała, gdyby przedtem zimy nie było.
Awatar użytkownika
maksik
początkujący
początkujący
Posty: 29
Rejestracja: poniedziałek 06 kwie 2009, 11:00
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: maksik »

Witam, dzięki za wyczerpujące odp. do powyższego pytania. Nie miałem pojęcia że sprawi tyle trudności. :wink: Może ktoś wie coś na temat jednostek pochłaniania. Dostałem telefon z pewnej firmy w temacie nawiązania współpracy. :?
I wiosna by tak nie smakowała, gdyby przedtem zimy nie było.
zibi72
początkujący
początkujący
Posty: 46
Rejestracja: czwartek 23 kwie 2009, 19:07
Lokalizacja: mazowieckie

Post autor: zibi72 »

Witam wszystkich :) , jesli chodzi o jednostki pochłaniania to również zainteresowałem się tym tematem - jednak w miare poznawania szczegółów mój zapał stopniowo opadał - mi proponowano kontrakt 30 letni - jak dla mnie to wieczność - ja sobie odpuściłem . Może za parę lat będą proponować lepsze warunki - puki co wystarcza mi satysfakcja z widoku i pielęgnacji rosnacego lasu . :D
Glaca
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6954
Rejestracja: czwartek 21 cze 2007, 13:18
Lokalizacja: wielkopolska

Post autor: Glaca »

maksik pisze: tyle trudności (...)
Myslałem, że po tylu postach wiesz już wszystko w temacie :wink:

http://www.drzewa.nk4.netmark.pl/atlas/atlas.php
Awatar użytkownika
maksik
początkujący
początkujący
Posty: 29
Rejestracja: poniedziałek 06 kwie 2009, 11:00
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: maksik »

Glaca pisze:
maksik pisze: tyle trudności (...)
Myslałem, że po tylu postach wiesz już wszystko w temacie :wink:

http://www.drzewa.nk4.netmark.pl/atlas/atlas.php
Myślę że temat jest tak szeroki że jeszcze bardzo długo nie będę miał takiej wiedzy, jaką bym chciał mieć już teraz :D
Może jakieś kursy są czy coś?
Wielkie dzięki za pomoc. :spoko:
I wiosna by tak nie smakowała, gdyby przedtem zimy nie było.
Glaca
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6954
Rejestracja: czwartek 21 cze 2007, 13:18
Lokalizacja: wielkopolska

Post autor: Glaca »

maksik pisze:długo nie będę miał takiej wiedzy, jaką bym chciał mieć (...)
Zrób dobre studia :wink:

Ja dzięki mgr już wszystko prawie wiem:

- z jakich książek korzystać szukając pełnej informacji,

- jak szukać info za pomocą Google,

Teraz naprawdę wiem, czego muszę się jeszcze nauczyć - przed studiami czułem się mądrzejszy :mg:
Awatar użytkownika
maksik
początkujący
początkujący
Posty: 29
Rejestracja: poniedziałek 06 kwie 2009, 11:00
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: maksik »

Może ktoś wie gdzie mogę znalezć materiały na temat prywatnych rezerwatów przyrody. Słyszałem że jest możliwość uzyskania dtacji z UE. :spoko:
I wiosna by tak nie smakowała, gdyby przedtem zimy nie było.
Awatar użytkownika
maksik
początkujący
początkujący
Posty: 29
Rejestracja: poniedziałek 06 kwie 2009, 11:00
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: maksik »

zibi72 pisze:Witam wszystkich :) , jesli chodzi o jednostki pochłaniania to również zainteresowałem się tym tematem - jednak w miare poznawania szczegółów mój zapał stopniowo opadał - mi proponowano kontrakt 30 letni - jak dla mnie to wieczność - ja sobie odpuściłem . Może za parę lat będą proponować lepsze warunki - puki co wystarcza mi satysfakcja z widoku i pielęgnacji rosnacego lasu . :D
Ja na dzień dzisiejszy nie znam szczegółów odnośnie całej transakcji. Natomiast zainteresował mnie temat jednostek, jako temat. Że takie rzeczy są możliwe tzn. że można wyliczyć ilość pochłanianego co2 przez las i zamienić to na jednostki którymi można handlować :shock: Trochę info na ten temat już znalazłem w necie. Jestem na etapie rozgryzania tego zagadnienia. Jak tylko to zgłębie, podzielę się swoją wiedzą :spoko:
I wiosna by tak nie smakowała, gdyby przedtem zimy nie było.
ODPOWIEDZ