Potrzebna informacja

Kto nie chciałby być właścicielem lasu, ale to nie jest takie proste...

Moderator: Moderatorzy

magda22
początkujący
początkujący
Posty: 195
Rejestracja: niedziela 05 kwie 2009, 19:02
Lokalizacja: jesteśmy?

Post autor: magda22 »

a czy masz pozwolenie na zbieranie piór gat. chronionych? :D nie wiem czy to jeszcze obowiązuje.... :wink:
Atlas
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4243
Rejestracja: wtorek 10 lut 2009, 22:20
Lokalizacja: z duszy leśnej

Post autor: Atlas »

:D
To pióro z plantacji modyfikowanej genetycznie z żywic epoksydowych i takich tam.... z namalowanym ptokiem. Daj @ to Ci prześlę :)
Awatar użytkownika
maksik
początkujący
początkujący
Posty: 29
Rejestracja: poniedziałek 06 kwie 2009, 11:00
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: maksik »

Witam wszystkich. Mam takie pytanko(jak zwykle) Słyszałem że istniej możliwość przekształcenia lasu na grunt rolny, czy coś wtym rodzaju? czy to możliwe? :)
I wiosna by tak nie smakowała, gdyby przedtem zimy nie było.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105063
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

maksik pisze:Słyszałem że istniej możliwość przekształcenia lasu na grunt rolny, czy coś wtym rodzaju? czy to możliwe? :)
Możliwe. Ale raczej mało opłacalne...
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Jaźwiec
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5001
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 09:32

Post autor: Jaźwiec »

maksik pisze:Witam wszystkich. Mam takie pytanko(jak zwykle) Słyszałem że istniej możliwość przekształcenia lasu na grunt rolny, czy coś wtym rodzaju? czy to możliwe? :)
Na mocy Art. 13 ust. 2 i 3 Ustawy o lasach może to zrobić starosta (decyzja) na wniosek właściciela lasu "w szczególnie uzasadnionych przypadkach".
Uśmiechnij się! Jutro możesz nie mieć zębów...
Awatar użytkownika
mateo
początkujący
początkujący
Posty: 4
Rejestracja: piątek 13 mar 2009, 19:43
Lokalizacja: mazury

Post autor: mateo »

Ja slyszalem ze to bardzo trudne do zrealizowania.
W zdrowym lesie-zdrowy duch.
Awatar użytkownika
Jaźwiec
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5001
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 09:32

Post autor: Jaźwiec »

Cytując klasyka "też tak słyszałem"... :lol:
Uśmiechnij się! Jutro możesz nie mieć zębów...
Awatar użytkownika
maksik
początkujący
początkujący
Posty: 29
Rejestracja: poniedziałek 06 kwie 2009, 11:00
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: maksik »

mateo pisze:Ja slyszalem ze to bardzo trudne do zrealizowania.
Dzięki za wyczerpującą odpowiedż :brawo:
A tak poważnie to, ile może kosztować zalesienie 100h? Chodzi mi o samą robocizne. A może ktoś też wie ile sadzonek potrzeba na taki kawałek gruntu i jakie najlepiej gatunki drzewek? To znaczy i pod względem ceny i po względem trwałości tych gatunków. :)
Glaca
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6954
Rejestracja: czwartek 21 cze 2007, 13:18
Lokalizacja: wielkopolska

Post autor: Glaca »

maksik pisze: ile może kosztować zalesienie 100h? Chodzi mi o samą robocizne. A może ktoś też wie ile sadzonek potrzeba na taki kawałek gruntu i jakie najlepiej gatunki drzewek?
Jak podasz % udział gatunków liściastych ( to z kolei zależy od jakości gleby - siedliska) to każdy leśnik zrobi Ci kosztorys w kawadrans :roll:
Awatar użytkownika
maksik
początkujący
początkujący
Posty: 29
Rejestracja: poniedziałek 06 kwie 2009, 11:00
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: maksik »

A jak to się ma do gleby czwartej klasy? :)
Czy mogę posadzić drzewa w dowolnej ilości procentowej np. 30%brzoza, 40%dąb, 20%świerk, 10%buk? Czy np. sadzi się według ustalonej procedury?
Awatar użytkownika
Lider_CEPF
początkujący
początkujący
Posty: 65
Rejestracja: piątek 16 sty 2009, 16:52
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Lider_CEPF »

Obecne zalesienia które sa finansowane to zalesienia z tzw. PROW-u, kóre prowadzi ARiMR.
Plan zalesień jest taki że to nadleśniczy sporządza Plan zalesienia (rolnik nie ponosi kosztów za plan) w którym to wszytsko ci opisze wraz z przygotowaniem gleby, liczba sadzonek, wieżbą i zabiegami w ciągu 5 lat ( i wiele innych niezbędnych rzeczy).
Więc najpierw bym sie zorientował czy z tego nie mozna skorzystać.
Oprócz zalesień gruntów rolnych, jest także ralizowany bardzo ciekawy schemat dostosowania sukcesji naturalnej, która pojawiła się na nieużytkowanym gruncie rolniczym.
Lider_CEPF
Awatar użytkownika
Lider_CEPF
początkujący
początkujący
Posty: 65
Rejestracja: piątek 16 sty 2009, 16:52
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Lider_CEPF »

I jeszcze mały bonusik , aby było co czytać na ten długi majowy weekend :beer:

http://www.minrol.gov.pl/DesktopModules ... ionId=2228

http://www.arimr.gov.pl/index.php?id=65
Lider_CEPF
kinemax
początkujący
początkujący
Posty: 49
Rejestracja: niedziela 19 kwie 2009, 21:54
Lokalizacja: Mazowsze

Post autor: kinemax »

Lider_CEPF pisze: Oprócz zalesień gruntów rolnych, jest także ralizowany bardzo ciekawy schemat dostosowania sukcesji naturalnej, która pojawiła się na nieużytkowanym gruncie rolniczym.
Mógłbyś rozwinąć ? Mam działkę rolną z 10 letnimi samosiejkami sosnowymi na obszarze chroniowego krajobrazu - czy to czasem nie pasuje ?
Tak naprawdę szukam jak najbardziej legalnej i "niekrępującej" drogi dosadzenia pewnej ilości drzew i krzewów. Na razie chcę pójść drogą zgłoszenia plantacji, ale sensownego zalesienia (byle nie w rządkach!) nie wykluczam.. Ewentualna dotacja nie ma dla mnie istotnego znaczenia :wink:
Paweł znad bobrzej tamy
Awatar użytkownika
Jaźwiec
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5001
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 09:32

Post autor: Jaźwiec »

kinemax pisze:ale sensownego zalesienia (byle nie w rządkach!) nie wykluczam
To albo zalesienie albo nie w rządkach :lol:
Jeżeli
kinemax pisze:Ewentualna dotacja nie ma dla mnie istotnego znaczenia
to lepiej się w to nie baw.
Po pierwsze musisz być rolnikiem, po drugie grunt musi być przeznaczony do zalesienia w MPZP lub zalesienie nie może być niezgodne ze Studium.
Uśmiechnij się! Jutro możesz nie mieć zębów...
kinemax
początkujący
początkujący
Posty: 49
Rejestracja: niedziela 19 kwie 2009, 21:54
Lokalizacja: Mazowsze

Post autor: kinemax »

Jak mam 6 ha ziemi rolnej to jestem rolnikiem :roll:
A tak w ogóle to jest bardzo ciekawy problem bo jak rozumiem 10-letnich samosiejek nie wolno mi wycinać, a gruntu rolnego, na którym rosną, zalesiać. To co w takim razie mogę robić z tą ziemią ???
Paweł znad bobrzej tamy
Atlas
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4243
Rejestracja: wtorek 10 lut 2009, 22:20
Lokalizacja: z duszy leśnej

Post autor: Atlas »

kinemax pisze:10-letnich samosiejek nie wolno mi wycinać
samowolnie nie wolno.

Przedtem musisz uzyskać zgodę wójta/burmistrza lub prezydenta miasta - to BARDZO WAŻNE.
kinemax pisze:To co w takim razie mogę robić z tą ziemią
Wydzierżawić rolnikowi?
Użytkować rolniczo?
Założyć czasową uprawę drzew czyli plantację?
Trwale pozbyć się prawa do dysponowania tym gruntem zalesiając go?

Sprawdź zapisy w MPZP, spytaj urzędników w Twojej gminie.
kinemax
początkujący
początkujący
Posty: 49
Rejestracja: niedziela 19 kwie 2009, 21:54
Lokalizacja: Mazowsze

Post autor: kinemax »

Planu nie ma, na pytanie o wycinanie usłyszałem, że naliczą opłaty, a jak posadzę inne to umożą... A rolnikowi co po ziemi pokrytej samosiejkami, których nie może wycinać ? Zresztą nie o to chodzi, to jest ziemia dla mnie a nie pod "dotacje".

Plantacji pewnie spróbuję, chociaż "wykorzystanie istniejących samosiejek" wydaje się troszkę naciągane :wink: dlatego też szukam jeszcze alternatywy, bo z kolei jak poczytałem w ustawie definicję zadrzewienia to nie wydaje mi się, żeby samosiejki pod to podchodziły (brak "celu"!).
Paweł znad bobrzej tamy
Atlas
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4243
Rejestracja: wtorek 10 lut 2009, 22:20
Lokalizacja: z duszy leśnej

Post autor: Atlas »

kinemax pisze:A rolnikowi co po ziemi pokrytej samosiejkami, których nie może wycinać ?
Widzę alternatywę dla Ciebie.

1 by nie płacić potężnej opłaty za wycięcie drzew musisz je posadzić w tej samej ilości.
Ustawa nie mówi, że musisz posadzić je na swoim gruncie. Możesz zaproponować posadzenie drzew lub krzewów na gruncie gminy np. plac zabaw, boisko szkolne, droga lub znaleźć grunt jakiegoś "jelenia" :wink: który chce być obdarowany przez Ciebie drzewkami (nie owocowymi).

2 teraz masz tymi samosiejkami zawaloną sporą część działki, jeżeli je wytniesz to możesz wykonać nasadzenia drzew lub krzewów w miejscu w którym Ci najmniej przeszkadzają - przy drodze, lesie, płocie ... Posadzisz je w sposób uporządkowany na mniejszej powierzchni.
Awatar użytkownika
maksik
początkujący
początkujący
Posty: 29
Rejestracja: poniedziałek 06 kwie 2009, 11:00
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: maksik »

A jak wygląda właśnie sytuacja co do wycinki drzew. To znaczy że mogę wycinać kiedy chcę i ile chcę, a póżniej posadzić taką samą ilość obojętnie gdzie? Słyszałem że niektóre drzewa można wycinać po 30latach a jeszcze inne po 60latach. Więc jak to jest? :(
Awatar użytkownika
maksik
początkujący
początkujący
Posty: 29
Rejestracja: poniedziałek 06 kwie 2009, 11:00
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: maksik »

Może ktoś z Was wie jakie gatunki i po ilu latach można wycinać? :)
ODPOWIEDZ