Potrzebna informacja

Kto nie chciałby być właścicielem lasu, ale to nie jest takie proste...

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
maksik
początkujący
początkujący
Posty: 29
Rejestracja: poniedziałek 06 kwie 2009, 11:00
Lokalizacja: Olsztyn

Potrzebna informacja

Post autor: maksik »

Witam wszystkich forumowiczy. Jestem tu nowy, ale mam nadzieje ze to nie bedzie przeszkoda w nawiazaniu znajomosci i zdobyciu informacji w tematach lasu. Dziadek zostawil mi w spadku spory kawalek ziemi, czesciowo zalesiony. Chcialbym kontynuowac jego prace, nie mam jednak o tym zielonego pojecia. Nie wiem nic o prowadzeniu lasu, a tym bardziej o sadzeniu. Bardzo bym chcial sadzic drzewa na gruncie ktory zostawil mi dziadek. Mam nadzieje ze jezeli nie bede mogl znalesc informacji w danym temacie, to moge liczyc na pomoc ze strony forumowiczy. Z gury dziekuje.

Mam pierwsze pytanie: Czy moge kupic sadzonki i samemu je wkopac? Czy tez musze sie najpierw udac do jakiegos urzedu po zgode? Jaka jest procedura w zalatwianiu formalnosci z tym zwizanych? :help:
Glaca
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6954
Rejestracja: czwartek 21 cze 2007, 13:18
Lokalizacja: wielkopolska

Post autor: Glaca »

Witaj !

Ustal najpierw co jest formalnie lasem, a co rolą ( decyduje zapis w ewidencji gruntów)

Na roli raczej legalnie nie możesz sadzić - to będzie dzikie zalesianie...

A co do lasu, to poszukaj przez Nadleśnictwo kontaktu z leśnikiem nadzorującym okoliczne lasy prywatne ( może to być także pracownik ze Starostwa Powiatowego) - on będzie miał dużo cennych informacji :roll:
Awatar użytkownika
defender
początkujący
początkujący
Posty: 107
Rejestracja: piątek 27 mar 2009, 09:37
Lokalizacja: Dolny Slask

Post autor: defender »

Glaca pisze: Na roli raczej legalnie nie możesz sadzić - to będzie dzikie zalesianie...
i ja znow swoje 3 grosze :)

co to znaczy dzikie zalesianie?

jesli jest to grunt rolny, nie jest to las... to z tego co caly czas mi swita w glowie na tym gruncie kazdy moze sobie hodowac rosliny, krzewy, drzewa (procz tych zabronionych prawem)
czyli, jesli ktos chce stworzyc sobie "plantacje" drzew, to tworzy?
Aleksander (Olek)
Awatar użytkownika
Jaźwiec
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5001
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 09:32

Post autor: Jaźwiec »

Zalesienia można dokonać tylko w zgodzie z MPZP (jeżeli tego nie wyklucza). Jeżeli zrobisz to "na dziko" mogą Cię poprosić o przywrócenie gruntu do stanu pierwotnego co naprzykład może oznaczać odbudowę urządzeń melioracyjnych. Koncepcja zagospodarowania przestrzeni należy do samorządu gminnego (z małymi wyjątkami) i tam wypada się upewnić, czy zalesienie nie będzie w sprzeczności z tą koncepcją. Zalesiając z PROW na przykład jest wymóg, żeby zalesienie było zgodne z MPZP lub nie było niezgodne ze studium uwarunkowań (jeśli MPZP nie ma).
Uśmiechnij się! Jutro możesz nie mieć zębów...
Awatar użytkownika
defender
początkujący
początkujący
Posty: 107
Rejestracja: piątek 27 mar 2009, 09:37
Lokalizacja: Dolny Slask

Post autor: defender »

MPZP - miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (znalazlem)

czyli jesli u mnie jest taki plan zalesienia, na moim polu oznacza to, ze moja plantacja (brzmi jak brzmi) drzew (opalowych) jest wlasciwa... ?
Aleksander (Olek)
Awatar użytkownika
Jaźwiec
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5001
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 09:32

Post autor: Jaźwiec »

MPZP dokładnie określa co można robić na danym terenie... budować, uprawiać, wprowadzać i pielęgnować zadrzewienia itd... to wszystko zależy od konkretnego zapisu. W ramach uprawy rolne możesz mieć dopuszczone uprawę użytków zielonych albo roślin okopowych, albo jeszcze jakieś inne zapisy w których plantacja się nie zmieści. Bez zacytowania konkretnie co w danej jednostce można nie da się powiedzieć nic konkretnego...
Uśmiechnij się! Jutro możesz nie mieć zębów...
Awatar użytkownika
maksik
początkujący
początkujący
Posty: 29
Rejestracja: poniedziałek 06 kwie 2009, 11:00
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: maksik »

Troche to wszystko skomplikowane, Ale bardzo Wam dziekuje za wyczerpujace odpowiedzi. Zastanawiam sie tylko jaka jest roznica pomiedzy lasem, uprawa, plantacja? Co to wszystko znaczy? Czy kazda z tych form zglasza sie gdzie indziej?
Awatar użytkownika
Jaźwiec
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5001
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 09:32

Post autor: Jaźwiec »

Chodzi o zapis w ewidencji gruntów dotyczący jego klasyfikacji. Jeżeli w ewidencji jest zapis Ls to jest to las i podpada pod ustawę o lasach, jeżeli jest coś innego (np. Lz, R, Ł, Ps, B) to podpada to pod ustawę o ochronie przyrody. Natomiast uprawa to jest nazwa czysto gospodarcza i tu zasadniczo nie ma znaczenia na jakiej kategorii gruntu ona jest ale też nie wyjaśnia to stanu prawnego (patrz wyżej). Co do plantacji to jest to uprawa na gruncie nieleśnym (podpada pod ustawę o ochronie przyrody), ale na wycinanie z niej nie trzeba uzyskiwać pozwolenia. Jest jednak problem z jednoznacznym ustaleniem co jest plantacją a co nie, bo prawo nie przewiduje definicji plantacji i właściciel w razie czego musi udowadniać, że nie jest wielbłądem... Niedawno w jednym z tematów defender opublikował co mu napisalem w tej sprawie na priva - poszukaj zapoznaj się - może coś ci się rozjaśni...
Uśmiechnij się! Jutro możesz nie mieć zębów...
Awatar użytkownika
maksik
początkujący
początkujący
Posty: 29
Rejestracja: poniedziałek 06 kwie 2009, 11:00
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: maksik »

Wielkie dzieki. Wyczytalem tez ze nasadzenie do pieciu lat jest uprawa, a po piatym roku staje sie lasem. Wiec jezeli w pzp. grunt widnieje jako las, chyba nie jest wazne czy ten las ma rok czy dwa czy pięć. A wyczytałem ze po pięciu latach należy gdzieś to zgłosić aby przekwalifikować na ls. Lub też może to odbyć się z urzędu. Dziwne przepisy panują w tym kraju.
Awatar użytkownika
Jaźwiec
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5001
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 09:32

Post autor: Jaźwiec »

maksik pisze:Wyczytalem tez ze nasadzenie do pieciu lat jest uprawa, a po piatym roku staje sie lasem.
Kolejne pomieszanie pojęć. Przeczytaj jeszcze raz powoli to co napisałem w poprzednim poście. Granica 5 lat to granica ostatniej oceny udatności uprawy według zasad hodowli lasu. Nie ma to wielkiego związku z przejściem z fazy uprawy do fazy młodnika (kolejne fazy rozwojowe drzewostanu). Prawnie ten termin nie jest w żaden sposób wiążący.
maksik pisze:Wiec jezeli w pzp. grunt widnieje jako las, chyba nie jest wazne czy ten las ma rok czy dwa czy pięć.
Ależ pzp nie jest tu wiążący prawnie, tylko ewidencja gruntów.
maksik pisze:A wyczytałem ze po pięciu latach należy gdzieś to zgłosić aby przekwalifikować na ls.
Do klasyfikatora. Zapłacisz za to ok 1000 zł...
maksik pisze:Lub też może to odbyć się z urzędu.
Tak ponieważ za okresową aktualizację ewidencji gruntów odpowiada starosta.
Uśmiechnij się! Jutro możesz nie mieć zębów...
Awatar użytkownika
defender
początkujący
początkujący
Posty: 107
Rejestracja: piątek 27 mar 2009, 09:37
Lokalizacja: Dolny Slask

Post autor: defender »

strasznie to pogmatwane - sam sie co jakis czas gubie i staram sie to ogarnac - i staram sie to jakos poukladac na tamtym moim temacie
Aleksander (Olek)
Glaca
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6954
Rejestracja: czwartek 21 cze 2007, 13:18
Lokalizacja: wielkopolska

Post autor: Glaca »

Prawda, że Jaźwiec zamiast tracić czas na forum powinien "poradnik lasach prywatnych" sklecić i po 50 zeta rozprowadzać :wink:

Sam bym kupił :spoko:
11
wiceminister
wiceminister
Posty: 30737
Rejestracja: środa 15 paź 2003, 00:00

Post autor: 11 »

Dla niego utworzyłbym osobny dział na portalu :)
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170019
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Jarek pisze:Dla niego utworzyłbym osobny dział na portalu
Słuszna wielce decyzja Jarku. Jaźwiec jest niezastąpiony w swej wiedzy.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
maksik
początkujący
początkujący
Posty: 29
Rejestracja: poniedziałek 06 kwie 2009, 11:00
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: maksik »

Dziekuję wszystkim za cenne info. Życzę zdrowych, wesołych i mokrych Świąt Wielkanocnych. :)
Awatar użytkownika
Jaźwiec
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5001
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 09:32

Post autor: Jaźwiec »

Glaca pisze:Prawda, że Jaźwiec zamiast tracić czas na forum powinien "poradnik lasach prywatnych" sklecić i po 50 zeta rozprowadzać :wink:

Sam bym kupił :spoko:
Jarek pisze:Dla niego utworzyłbym osobny dział na portalu :)
Sten pisze:
Jarek pisze:Dla niego utworzyłbym osobny dział na portalu
Słuszna wielce decyzja Jarku. Jaźwiec jest niezastąpiony w swej wiedzy.
Chłopaki, kurde, "bo się zamknę w sobie"... :lol:
Uśmiechnij się! Jutro możesz nie mieć zębów...
Atlas
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4243
Rejestracja: wtorek 10 lut 2009, 22:20
Lokalizacja: z duszy leśnej

Post autor: Atlas »

Jaźwiec pisze:Chłopaki, kurde, "bo się zamknę w sobie"...
Pióro w garść i pisz :) :!:
Awatar użytkownika
Jaźwiec
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5001
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 09:32

Post autor: Jaźwiec »

Atlas pisze:Pióro w garść i pisz
No!!!
Z tym piórem to będzie kłopot.
Gęsi też coś otatnio mało widuję... No i inkaust jeszcze będzie potrzebny...
Uśmiechnij się! Jutro możesz nie mieć zębów...
Atlas
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4243
Rejestracja: wtorek 10 lut 2009, 22:20
Lokalizacja: z duszy leśnej

Post autor: Atlas »

Jaźwiec pisze:Z tym piórem to będzie kłopot.
Jak obiecasz podręcznik Twojego autorstwa z autografem, to podaruję Ci pióro Bielika (chyba) - dł 40 cm , szer 8 cm.
Tym to nominację na DG można podpisać bez obciachu i dwa podręczniki machnąć :D
Atlas
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4243
Rejestracja: wtorek 10 lut 2009, 22:20
Lokalizacja: z duszy leśnej

Post autor: Atlas »

Poprawka dł pióra to 49,5 cm
ODPOWIEDZ