grunty rolne i grunty leśne - wady i zalety

Kto nie chciałby być właścicielem lasu, ale to nie jest takie proste...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
defender
początkujący
początkujący
Posty: 107
Rejestracja: piątek 27 mar 2009, 09:37
Lokalizacja: Dolny Slask

grunty rolne i grunty leśne - wady i zalety

Post autor: defender »

witam ponownie

chcialbym aby ktos wypowiedzial sie w powyzszym temacie, tzn. w temacie posiadania licznego drzewostanu ("lasu") na gruncie rolnym i na gruntach lesnych, prawa i obowiazki wlasciciela, co moze, a co jest zabronione

ponizej takze chcialbym zacytowac "wikipedii" dotyczacej plantacji drzew, ktora ogolnie jest trafna, choc niekoniecznie precyzyjna:

Plantacja drzew szybkorosnących – specjalna uprawa, w której wysadzono sadzonki szybko rosnącego gatunku drzew aby w skróconym cyklu produkcyjnym (do 60 lat?) uzyskać dużą ilość surowca drzewnego, najczęściej dla potrzeb przemysłu opartego na fizykochemicznym przerobie drewna. Celem produkcji w takich plantacjach może być również drewno tartaczne (z przeznaczeniem na tarcicę), łuszczarskie (sklejka, okleina) lub opałowe. (moje podkreslenie)

Skrócenie cyklu produkcyjnego plantacji uzyskuje się przez:
°uprawianie drzew wyróżniających się dużą produkcją masy dobrej jakości w młodym wieku,
°stworzenie uprawianym drzewom optymalnych warunków rozwoju przez zapewnienie im właściwych warunków siedliskowych i optymalnej przestrzeni życiowej (więźby) oraz
°prowadzenie dostosowanej do siedliska i gatunku drzewa intensywnej uprawy gleby i odpowiedniego nawożenia.
Różnice między plantacjami a tradycyjnie prowadzonymi drzewostanami mogą być rozpatrywane w trzech aspektach:
°spełnianych przez te obiekty funkcji,
°doboru uprawianych roślin (selekcji),
°intensywności zabiegów pielęgnacyjnych.
Drzewostan (las) pełniący funkcje produkcyjne, ochronne, społeczne powinien przede wszystkim odznaczać się trwałością (zgodnie z zapisem Ustawy o Lasach). Natomiast plantacja jest obiektem jednofunkcyjnym, nastawionym na jak największą produkcję określonego surowca drzewnego i krótkotrwałe użytkowanie.

Pojęcie plantacji odnosi się wyłącznie do uprawy odmian i klonów drzew wyselekcjonowanych w obrębie gatunków szybko rosnących.

W plantacjach zaleca się stosowanie intensywnych zabiegów pielęgnacyjnych i agrotechnicznych o daleko posuniętym schematyzmie.

Do zakładania plantacji można używać tylko sadzonek z nasion drzew doborowych lub wyłączonych drzewostanów nasiennych oraz sadzonek ze zrzezów wyselekcjonowanych odmian, wyróżniających się dużym przyrostem. Do sadzenia należy używać starszych sadzonek najlepszej jakości. W leśnictwie można się spotkać z:
°plantacjami (drzew szybko rosnących) czyli powierzchniami zakładanymi z wegetatywnie rozmnażanych uprawnych odmian drzew. W Polsce odmiany takie stosowane są z powodzeniem dla topoli i wierzby,
°uprawy plantacyjne (drzew szybko rosnących) dla leśnych gatunków szybko rosnących używa się potomstwa generatywnego (z nasion) wybranych populacji.
W zależności od celu i cyklu produkcyjnego plantacje można zakładać w więźbach luźnych (nastawione na produkcję grubych sortymentów) bądź też bardzo gęstych (produkujące masę drzewną w postaci prętów -„mini rotation" lub "short-rotation" i [1],). W plantacjach "mini rotation" w gęstej więźbie sadzi się gatunki drzew o dużej zdolności odroślowej (wybrane klony topoli, wierzby, olszy i in.), a następnie specjalnym kombajnem ścina pręty co 1-5 lat.

W Polsce w skali gospodarczej zakładane były do niedawna jedynie produkujące grube sortymenty plantacje topoli oraz plantacyjne uprawy kilku sprawdzonych na powierzchniach doświadczalnych Instytut Badawczy Leśnictwa gatunków leśnych drzew szybko rosnących, dla których opracowano szczegółowe zasady uprawy. W plantacjach topolowych cykl produkcyjny drewna wynosi 25-40 lat, a w plantacyjnych uprawach leśnych drzew szybko rosnących 40-60 lat. Plantacje topolowe wymagają żyźniejszych gleb oraz intensywniejszych zabiegów pielęgnacyjnych i agrotechnicznych niż plantacyjne uprawy leśnych drzew szybko rosnących.

W plantacyjnych uprawach szybko rosnących drzew leśnych wyróżnia się gatunki podstawowe i towarzyszące. Drzewa gatunków podstawowych są głównym celem uprawy plantacyjnej, produkują właściwy użytek i muszą odznaczać się szybkim wzrostem w młodym wieku. Gatunki towarzyszące -w zależności od potrzeby – pełnią rolę pielęgnującą w stosunku do drzew podstawowych, rolę międzyplonów lub rolę fitomelioracyjną, – nie muszą odznaczać się szybkim przyrostem. Powinny natomiast mieć walory fitomelioracyjne i być na tyle cienioznośne, aby mogły wzrastać również pod okapem drzew podstawowych. Gatunki towarzyszące łagodzą ujemne oddziaływanie monokultur plantacyjnych na środowisko, przy zbyt dużym zagęszczeniu mogą jednak hamować wzrost gatunków podstawowych.

Leśne zagospodarowanie gruntów porzuconych przez rolnictwo, szczególnie przy uwzględnieniu aspektu ekonomicznego może dotyczyć np.:

zakładania plantacji leśnych gatunków szybko rosnących, dających wysoką produkcję drewna na potrzeby przemysłu płytowego (wiórowe i pilśniowe) i celulozowo-papierniczego oraz na cele energetyczne.
zakładania upraw plantacyjnych drzew o dużej sile odrostowej (topola, wierzba), umożliwiającej intensywne ich użytkowanie.
Jeśli chodzi o pierwszy z wymienionych kierunków, to może być tu spotykana przede wszystkim uprawa modrzewia na gruncie porolnym odpowiadającym siedlisku boru mieszanego świeżego oraz uprawa modrzewia w zmieszaniu ze świerkiem lub brzozy w zmieszaniu ze świerkiem i daglezji na gruncie porolnym odpowiadającym siedlisku lasu mieszanego świeżego względnie lasu świeżego. Plantacje modrzewia, brzozy czy daglezji rosnące na optymalnych stanowiskach mogą dawać produkcję masy drzewnej w cyklu 40-50-letnim wyrażającą się przeciętnym rocznym przyrostem grubizny od 10 do 15 m³ z 1 ha. Jeszcze bardziej intensywnym kierunkiem zagospodarowania gruntów porolnych jest uprawa określonych gatunków drzewiastych, charakteryzujących się wyjątkowo dużą zdolnością dawania odrośli. Na uprawach takich jest stosowana bardzo zagęszczona więźba. Na 1 ha wprowadza się 3,5-40 tys. sztuk roślin. Okres użytkowania takiej plantacji wynosi 10-30 lat, a nawroty cięć 1-5 lat. Drzewa osiągają wysokość 3-8 m i pierśnicę do 10 cm. Przeciętna roczna produkcja powietrznie suchej masy – w zależności od warunków klimatycznych i uprawianych odmian – wynosi 7-25 t/ha, co odpowiada przyrostowi masy drzewnej 20-70 m³ rocznie. Wyrosłe w takich plantacjach pręty są ścinane mechanicznie i rozdrabniane na zrębki. Kierunek ten został zapoczątkowany w latach 70. przez USA i Kanadę.


• Literatura :
Ryszard Sobczak, O przywracaniu lasów na grunty porolne w Polsce, Sylwan, 1996 Nr 5
Mała Encyklopedia Leśna, PWN, Warszawa 1991,
Andrzej Załęski, Plantacyjna uprawa drzew szybko rosnących, Poradnik leśniczego, ŚWIAT 1991,
Sławomir Hejmanowski, Plantacyjna uprawa drzew, SGGW, Warszawa 1989
Lester R. Brown, Eko-ekonomia: tworzenie ekonomii dla Ziemi, Earth Policy Institute, 2001, Wydanie polskie Książka i Wiedza, 2003. Rozdział 8 str.193
Andrzej Jermaczek, Paweł Pawlaczyk, Natura 2000 u progu – ochrona elementów europejskiego dziedzictwa przyrodniczego w Polsce, WWF, Zasada 10,
oraz:

Wojciech Fonder, Kierunki leśnego zagospodarowania gruntów porolnych i nieużytków przeznaczonych do zalesienia – plantacje drzew szybko rosnących. W zbiorze: Las -Drewno – Ekologia '93. Wielkopolska Fundacja Naukowa T. Perkitnego, Poznań, 1993
K. Zajączkowski, A. Załęski, Możliwości produkcyjne drzew szybkorosnących w plantacyjnej uprawie na gruntach porolnych. W zbiorze: Las -Drewno – Ekologia '93. Wielkopolska Fundacja Naukowa T. Perkitnego, Poznań, 1993.
Strona amerykańskiego projektu naukowego, propagującego specjalne odmiany drzew jako ekologiczne paliwo dla energetyki.


Czy jest sens przeksztalcania grunt rolnego gruntu lesny? Tu tez prosilbym o wypowiedz: wady i zalety, czy obowiazek....
Aleksander (Olek)
Awatar użytkownika
defender
początkujący
początkujący
Posty: 107
Rejestracja: piątek 27 mar 2009, 09:37
Lokalizacja: Dolny Slask

Post autor: defender »

z podziekowaniami dla :
Jaźwiec pisze: Zalety i wady posiadania lasu i plantacji wynikają:
1. Z prawa - grunty leśne obowiązuje ustawa o lasach inne ustawa o ochronie przyrody
2. Z charakteru tych upraw.
Co jest wadą a co zaletą niestety każdy musisz sam ocenić, bo to wszystko zależy od tego jaki jest cel... Żeby to ocenić trzeba jedynie wiedzieć co jest co i jakie są w związku z tym prawa i obowiązki. Zacznijmy więc od lasu.
Las jest kategorią gruntu a więc jak nie ma tam drzew to jeszcze nie świadczy, że to nie jest las. Las może być przejściowo drzew pozbawiony (np po zrębie - do 2 lat zgodnie z prawem dalej nazywa się to halizną). W lesie prowadzi się gospodarkę leśną której głównym celem jest zachowanie i powiększanie zasobów leśnych a nie produkcja surowca drzewnego, którą ustawa wymienia dopiero na końcu. Dla zapewnienia tej trwałości lasu, gospodarka leśna prowadzona jest ekstensywnie (przeciwieństwo do intensywnie) zaś uzyskany plon jest w dużej mierze uzależniony od warunków środowiska a nie od celów gospodarczych jakie się planuje osiągnąć. Oczywiście w niektórych warunkach da się pogodzić jedno z drugim, ale nie często. Zasadniczo w lesie nie stosuje się metod czysto agrotechnicznych a jedynie wyprzedza się pewne procesy naturalnie zachodzące w przyrodzie. Grunt leśny jest specjalną ustawą chroniony przed przekształceniem dlatego chcąc grunt leśny użytkować w inny sposób trzeba spełnić warunki tejże ustawy (o ochronie gruntów rolnych i leśnych). Wyłączenie gruntu leśnego z produkcji jest w większości przypadków żmudne i bardzo kosztowne.
Plantację zaliczyłbym do zwykłych upraw rolnych. Jest to miejsce możliwie jak najintensywniejszej uprawy surowca drzewnego. Intensywność tej uprawy a co za tym idzie nasilenie wykonywania i stosowania zabiegów agrotechnicznych zależy tu wyłącznie od celu gospodarczego jaki sobie postawimy. Inaczej będziemy postępować gdy postawimy sobie za cel wyprodukowanie drewna opałowego, a inaczej gdy ma to być plantacja drewna okleinowego czy papierniczego. Specyficznym przykładem są też plantacje nasienne gdzie nie produkuje się drewna tylko nasiona drzew. Z prawnego punktu widzenia plantacja jest zwykłą uprawą rolną dlatego grunt pod nią jest rolny. Natomiast sposób gospodarowania w stosunku do lasu jest skrajnie inny. Wspomniane już wcześniej zabiegi agrotechniczne są na porządku dziennym. Z reguły plantację przez pierwsze 4-5 lat utrzymuje się w czarnym ugorze, ewentualnie w międzyrzędach stosując roślinność nawoztwórczą (np łubin). Plantacje nawozi się sztucznie - czy to mineralnie czy organicznie to już inna rzecz. W większości plantacji nie dopuszcza się do zwarcia lub utrzymuje się jedynie lekkie zwarcie - drzewa mają nie konkurować ze sobą - efekty jakościowe uzyskuje się nie przez naturalne oczyszczanie drzew a przez ich podkrzesywanie. Na plantacjach wykonuje się cięcia schematyczne. Plantacje najczęściej się grodzi by jaknajbardziej wyeliminować wpływ czynników zewnętrznych. Plantacja to poprostu uprawa marchewek, tylko że takich trochę innych... Cięcia prowadzone na plantacjach muszą jedynie być uzasadnione gospodarczo natomiast nie mają tu znaczenia czynniki przyrodnicze czy środowiskotwórcze dlatego nie trzeba uzyskiwać żadnych zezwoleń. Tnie się poprostu tak jak rolnik przerywa buraki i tyle...
Z tych różnic wynikają również różnice w kolei rębu. Plantacje zwykle planuje się na 20 - 40 lat (zależnie od celu). W lesie najniższy ustawowy wiek rębności to bodajże 60 lat ale przy jakichś normalnych gatunkach to jest od 80 w górę...
Jeszcze jedno - mając las możesz liczyć na pomoc i choćby doradztw, które na dziś dzień jest darmowe i jest obowiązkiem nadleśniczego - mając plantację musisz liczyć sam na siebie - tak naprawdę fachowców od plantacyjnych upraw drzew jest niewielu, bo i plantacji za dużo nie jest...
Co jest lepsze - każdy wybierze sam - miejmy tylko na uwadze, że decydując się na plantację w pewnym momencie może zaistnieć konieczność udowodnienia, że drzewo, które wyciąłeś bez pozwolenia pochodzi z plantacji...
Aleksander (Olek)
Awatar użytkownika
Jaźwiec
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5001
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 09:32

Post autor: Jaźwiec »

troche rolnik, troche prywaciarz, troche rencista
Znaczy się spryciarz... :lol: :lol: :lol:
Uśmiechnij się! Jutro możesz nie mieć zębów...
Awatar użytkownika
defender
początkujący
początkujący
Posty: 107
Rejestracja: piątek 27 mar 2009, 09:37
Lokalizacja: Dolny Slask

Post autor: defender »

MPZP - miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego
Jaźwiec pisze:Zalesienia można dokonać tylko w zgodzie z MPZP (jeżeli tego nie wyklucza). Jeżeli zrobisz to "na dziko" mogą Cię poprosić o przywrócenie gruntu do stanu pierwotnego co naprzykład może oznaczać odbudowę urządzeń melioracyjnych. Koncepcja zagospodarowania przestrzeni należy do samorządu gminnego (z małymi wyjątkami) i tam wypada się upewnić, czy zalesienie nie będzie w sprzeczności z tą koncepcją. Zalesiając z PROW na przykład jest wymóg, żeby zalesienie było zgodne z MPZP lub nie było niezgodne ze studium uwarunkowań (jeśli MPZP nie ma).
Jaźwiec pisze:Chodzi o zapis w ewidencji gruntów dotyczący jego klasyfikacji. Jeżeli w ewidencji jest zapis Ls to jest to las i podpada pod ustawę o lasach, jeżeli jest coś innego (np. Lz, R, Ł, Ps, B) to podpada to pod ustawę o ochronie przyrody. Natomiast uprawa to jest nazwa czysto gospodarcza i tu zasadniczo nie ma znaczenia na jakiej kategorii gruntu ona jest ale też nie wyjaśnia to stanu prawnego (patrz wyżej). Co do plantacji to jest to uprawa na gruncie nieleśnym (podpada pod ustawę o ochronie przyrody), ale na wycinanie z niej nie trzeba uzyskiwać pozwolenia. Jest jednak problem z jednoznacznym ustaleniem co jest plantacją a co nie, bo prawo nie przewiduje definicji plantacji i właściciel w razie czego musi udowadniać, że nie jest wielbłądem...
Aleksander (Olek)
ODPOWIEDZ