Walka z quadami i motocyklami w lasach i nagórskich szlakac

Piękno lasu, czyste powietrze, zbiorniki wodne...

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
biedronka
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 18058
Rejestracja: niedziela 16 mar 2008, 11:13
Lokalizacja: Polska Pd

Post autor: biedronka »

zul pisze:To co innego - zwracam honor
:* :) :) wiem ,że to syzyfowa praca ale szlag mnie trafia zwłaszcza teraz wiosną kiedy wszystko co żywe w popłochu ucieka a powinno mieć spokój :evil: ....... niestety miejscowe służby nie są zainteresowane problemem :cry:
per aspera ad astra
.....carpe diem....
Awatar użytkownika
zul
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 14733
Rejestracja: poniedziałek 16 sty 2006, 00:25

Post autor: zul »

biedronka pisze:że to syzyfowa praca ale szlag mnie trafia zwłaszcza teraz wiosną kiedy wszystko co żywe w popłochu ucieka a powinno mieć spokój
Wiem, wiem ledwo słoneczko trochę w cztery litery przygrzało już warczą pod oknami, dzisiaj chyba ze cztery przemknęły do lasu :x :x
Awatar użytkownika
defender
początkujący
początkujący
Posty: 107
Rejestracja: piątek 27 mar 2009, 09:37
Lokalizacja: Dolny Slask

Post autor: defender »

Panie i panowie.
Wiadomo, ze klady, motocykle przewaznie halasuja i czasem niszcza cos tam w lesie.
Ale czy jesli bede sobie jezdzil po lesie "panstwowym" swoim malym samochodem 4WD, tylko po traktach lesnich (drogach lesnych) bedzie to niewlasciwe?
Zabronione ze wzgledu na co?
I jesli taki jegomosc jak ja bedzie "inwalida"?
Aleksander (Olek)
Awatar użytkownika
góral bagienny
wiceminister
wiceminister
Posty: 33824
Rejestracja: sobota 07 cze 2008, 12:41

Post autor: góral bagienny »

defender pisze:Wiadomo, ze klady, motocykle przewaznie halasuja i czasem niszcza cos tam w lesie.
Ale czy jesli bede sobie jezdzil po lesie "panstwowym" swoim malym samochodem 4WD, tylko po traktach lesnich (drogach lesnych) bedzie to niewlasciwe?
Bez zezwolenia nadleśniczego będzie to niewłaściwe. W moim nadleśnictwie nie ma problemu z jego uzyskaniem (oczywiście tylko wymienione drogi leśne, w określonym terminie) o ile nie będziesz traktował "sportowo" tego zezwolenia i, oczywiście, jeśli już nie jesteś podpadnięty, bo np. wcześniej miałeś wpadkę po zjechaniu z drogi w las.
Zabronione ze wzgledu na co?
Ze względu na zapis Art. 29 pkt.1 który mówi że ruch pojazdami silnikowymi po drogach leśnych jest zabroniony, chyba że droga jest oznakowana drogowskazem dopuszczającym taki ruch, a Art.35 pkt. 1.4 mówi, że nadleśniczy organizuje ochronę mienia i zwalczanie szkodnictwa leśnego.
Tyle suche prawo, ale są też względy racjonalne. Abstrahując od hałasu, zaśmiecania, niepokojenia itp. zarządca dogi leśnej jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo osób na niej przebywających. Bezpośrednio przy drogach leśnych prowadzone są różne prace i np. w moim n-ctwie był już przypadek obalenia drzewa na jadący samochód. Ponadto drogi są wąskie, a pojazdy wywożące drewno szerokie i spotkanie się z jadącym z naprzeciwka, takim np. stayerem, powoduje niemałe kłopoty, zwłaszcza w zimie.
defender pisze:I jesli taki jegomosc jak ja bedzie "inwalida"?
Art. 29 pkt.1 nie dotyczy inwalidów poruszających się pojazdami przystosowanymi do ich potrzeb, czyli inwalida w pojeździe seryjnym, bez przeróbek, powinien być traktowany jak zdrowy. Praktyka w takich przypadkach pewnie jest mniej restrykcyjna od litery prawa. Miałem kiedyś jednak przypadek, że osoba bez widocznych oznak niepełnosprawności twierdziła, że nigdy o własnych siłach nie dotrze tam, gdzie mógłby dojechać, ale nie rozmiękczył mnie. Jednak innym razem zatrzymałem ubłoconego "terenowca", który ewidentnie wyjechał z miejsca, gdzie wjeżdżać nie powinien (nie była to utwardzona droga leśna) i ... "odstąpiłem od czynności". Po pierwsze facet był grzeczny, wyraził skruchę i nie mataczył, ale przede wszystkim na tylnym siedzeniu w foteliku wiózł ok. dziesięcioletniego syna ewidentnie niepełnosprawnego. Jasne, że chciał zrobić frajdę dziecku, ale tym się nie usprawiedliwiał.
No i tak to bywa...
Awatar użytkownika
SZCZEPAN
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 14106
Rejestracja: wtorek 18 gru 2007, 20:18
Lokalizacja: karpaty

Post autor: SZCZEPAN »

góral bagienny pisze:. "odstąpiłem od czynności".
:jupi: Bo życie przynosi wiele niespodzianek a człowiek ma rozum.
I NIGDY NIE MÓW MI, ŻE JUŻ WSZYSTKO WIESZ.
kanty
początkujący
początkujący
Posty: 127
Rejestracja: wtorek 20 lut 2007, 21:06
Lokalizacja: miasteczko

Post autor: kanty »

luscinia pisze:Wspólne działania leśników i mundurowych
ciekawe ilu z leśników i mundurowych biorących udział w akcji będzie miało do dyspozycji taki sprzęt i umiejętności jak ,,przestępcy"-bez tego wielkich sukcesów nie wróżę,cała akcja ma wymiar bardziej propagandowy ,nie sądzę żeby miała przynieść efekty powalające na kolana.Jednym słowem -służby,, robiom co mogom'' idzie w świat medialny informacja,a prozaiczna rzeczywistość swoje....
może dobre i to
Awatar użytkownika
luscinia
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 9787
Rejestracja: wtorek 02 sty 2007, 20:00
Kontakt:

Post autor: luscinia »

kanty pisze:ciekawe ilu z leśników i mundurowych biorących udział w akcji będzie miało do dyspozycji taki sprzęt i umiejętności jak ,,przestępcy"-
A mnie się wydaje, że jak drogi leśne, którymi Ci panowie lubią sobie szaleć, są wąskie to wystarczy sobie na środku takiej drogi, na ich trasie zaczekać :) No co między drzewa pojedzie :roll:
Ale może się mylę :?
luscinia

To możliwość spełniania marzeń sprawia, że życie jest takie fascynujące.

Dziennik Leśny
Awatar użytkownika
niziołek
wiceminister
wiceminister
Posty: 25653
Rejestracja: poniedziałek 07 sty 2008, 12:44

Post autor: niziołek »

luscinia pisze:
kanty pisze:ciekawe ilu z leśników i mundurowych biorących udział w akcji będzie miało do dyspozycji taki sprzęt i umiejętności jak ,,przestępcy"-
A mnie się wydaje, że jak drogi leśne, którymi Ci panowie lubią sobie szaleć, są wąskie to wystarczy sobie na środku takiej drogi, na ich trasie zaczekać :) No co między drzewa pojedzie :roll:
Ale może się mylę :?
:D Mi kiedyś kładowiec przejechał kołami po karoserii samochodu, na twardym gruncie miał dwa pozostałe śmiejąc mi się w twarz...więc Oni są bardzo zdeterminowani... 8) :)
"To duch buduje sobie ciało" - Fryderyk Schiller
Glaca
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6954
Rejestracja: czwartek 21 cze 2007, 13:18
Lokalizacja: wielkopolska

Post autor: Glaca »

luscinia pisze: może się mylę :?
Niestety tak - zatrzymanie desperata na quadzie lub motocyklu w lesie to technicznie arcytrudne :cry:
Awatar użytkownika
luscinia
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 9787
Rejestracja: wtorek 02 sty 2007, 20:00
Kontakt:

Post autor: luscinia »

Glaca pisze:Niestety tak - zatrzymanie desperata na quadzie lub motocyklu w lesie to technicznie arcytrudne
czyli nie ma na nich sposobu ;/
luscinia

To możliwość spełniania marzeń sprawia, że życie jest takie fascynujące.

Dziennik Leśny
Awatar użytkownika
biedronka
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 18058
Rejestracja: niedziela 16 mar 2008, 11:13
Lokalizacja: Polska Pd

Post autor: biedronka »

Glaca pisze:Niestety tak - zatrzymanie desperata na quadzie lub motocyklu w lesie to technicznie arcytrudne
niestety bywają w dodatku agresywni :( czują się nierozpoznawalni i bezkarni ...... :cry:
per aspera ad astra
.....carpe diem....
Awatar użytkownika
niziołek
wiceminister
wiceminister
Posty: 25653
Rejestracja: poniedziałek 07 sty 2008, 12:44

Post autor: niziołek »

luscinia pisze:
Glaca pisze:Niestety tak - zatrzymanie desperata na quadzie lub motocyklu w lesie to technicznie arcytrudne
czyli nie ma na nich sposobu ;/
:D Jest sposób, tylko polskie prawo i policja są do d.... W większości normalnych krajów przy próbie rozjechania i na wezwanie do zatrzymania, do takiego gościa by bezpardonowo strzelano i uważam że słusznie... U nas nie było takiego przypadku,bo przymyka się na to oko nawet w Rezerwatach, czy Parkach Narodowych...Nikt nie chce mieć kłopotów więc wszystko im wolno..To jest jedyne wyjście...może kogoś zaboleć, ale jak nie zaboli to się nie nauczy...Hej! 8)
"To duch buduje sobie ciało" - Fryderyk Schiller
Awatar użytkownika
maverick
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6752
Rejestracja: czwartek 24 sie 2006, 22:09

Post autor: maverick »

luscinia pisze:czyli nie ma na nich sposobu
Jest- strzelić w powietrze. Wtedy mamy wróbla w garści. :wink:
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105139
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

biedronka pisze:niestety bywają w dodatku agresywni
I mściwi. Dwa tygodnie po udanym upolowaniu jednego quada i jednego crossa, oddających się uciechom niedozwolonym w lesie, mój znajomy stracił lusterko w nowym Mitsubishi. Podczas wyprzedzania autka na szosie motocyklista metodą "z kopa" urwał mu je razem z kabelkami... Policja po dokonaniu oględzin zadała jedno pytanie: "Zna pan sprawcę? Rozpozna go? Bo jak nie to nie ma szans..."
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Glaca
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6954
Rejestracja: czwartek 21 cze 2007, 13:18
Lokalizacja: wielkopolska

Post autor: Glaca »

luscinia pisze: wystarczy sobie na środku takiej drogi, na ich trasie zaczekać (...)
Leśniczy czy podleśniczy nie mają prawa próbować zatrzymania pojazdu w ruchu...

A pościg i skutki ewentualnego wypadku jak uciekający na motorze 16-latek rozkwasi się na drzewie to będzie w 100 % jego (leśniczego) prywatny problem ( przekroczenie uprawnień )

Policja + StL oraz wywiad z perfekcyjną logistyką - to lekarstwo na tą chorobę.

Ps. Gdyby tak można było pojazd sprawcy do "ekspertyzy" na 3 miesiące zatrzymać :mg:
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105139
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Glaca pisze:Leśniczy czy podleśniczy nie mają prawa próbować zatrzymania pojazdu w ruchu...
Tak piszesz czy znasz podstawę prawną?
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Glaca
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6954
Rejestracja: czwartek 21 cze 2007, 13:18
Lokalizacja: wielkopolska

Post autor: Glaca »

Tu nic nie ma o "leśniczych" czy "służbie leśnej"

http://www.abc.com.pl/serwis/du/2003/0144.htm

Niech mnie jakiś strażnik merytorycznie wesprze :roll:
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105139
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Glaca pisze:Tu nic nie ma o "leśniczych" czy "służbie leśnej"

http://www.abc.com.pl/serwis/du/2003/0144.htm
Czytasz chyba wybiórczo bo jest tam:
§ 15. 1. Strażnicy leśni oraz funkcjonariusze Straży Parku są uprawnieni do kontroli ruchu drogowego na terenach lasów lub parków narodowych.
2. Strażnicy leśni i funkcjonariusze Straży Parku, w ramach wykonywania czynności z zakresu kontroli ruchu drogowego, są upoważnieni do:
1) zatrzymywania pojazdów, których kierujący nie stosują się do obowiązujących na terenach lasów i parków narodowych przepisów lub znaków drogowych o zakazie wjazdu, zatrzymywania się lub postoju pojazdów; przepisy § 2 ust. 2 pkt 1-3, § 3 ust. 1 i 6, § 4 ust. 1 i § 5 ust. 3 i 4 stosuje się odpowiednio;
2) legitymowania uczestników ruchu drogowego i udzielania im wiążących poleceń co do sposobu korzystania z drogi.
3. Zatrzymywanie pojazdów odbywa się z zachowaniem następujących warunków:
1) sygnał do zatrzymania jest podawany przez strażnika leśnego lub funkcjonariusza Straży Parku z dostatecznej odległości i w sposób zapewniający jego dostrzeżenie przez kierującego pojazdem oraz bezpieczne zatrzymanie się we wskazanym miejscu;
2) sygnał do zatrzymania podawany jest w warunkach dostatecznej widoczności tarczą do zatrzymywania pojazdów, a w warunkach niedostatecznej widoczności - latarką ze światłem czerwonym lub tarczą do zatrzymywania pojazdów ze światłem odblaskowym lub światłem czerwonym.
4. Strażnicy leśni i funkcjonariusze Straży Parku, w związku z wykonywaniem czynności z zakresu kontroli ruchu drogowego, są obowiązani do czasu przybycia Policji uniemożliwić kierowanie pojazdem osobie, co do której istnieje uzasadnione podejrzenie, że znajduje się ona w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu.
Zaś z Ustawy o lasach wiemy, że:
Art. 48.
Uprawnienia strażnika leśnego w zakresie zwalczania szkodnictwa leśnego, o których mowa w art. 47 ust. 2 pkt 1-8 i 10 oraz w ust. 8, przysługują nadleśniczemu, zastępcy nadleśniczego oraz inżynierowi nadzoru, leśniczemu i podleśniczemu.
Przytoczę tu jeszcze powoływany art. 47 ust. 2 Ustawy o lasach a w nim dodatkowo podkreślam coś o zatrzymywaniu bowiem nie tylko zatrzymać mamy prawo:
2. Strażnicy leśni przy wykonywaniu zadań określonych w ust. 1 mają prawo do:
1) legitymowania osób podejrzanych o popełnienie przestępstwa lub wykroczenia, jak również świadków przestępstwa lub wykroczenia, w celu ustalenia ich tożsamości;
2) nakładania oraz pobierania grzywien, w drodze mandatu karnego, w sprawach i w zakresie określonych odrębnymi przepisami;
3) zatrzymywania i dokonywania kontroli środków transportu na obszarach leśnych oraz w ich bezpośrednim sąsiedztwie, w celu sprawdzenia ładunku oraz przeglądania zawartości bagaży, w razie zaistnienia uzasadnionego podejrzenia popełnienia czynu zabronionego pod groźbą kary;
4) przeszukiwania pomieszczeń i innych miejsc, w przypadkach uzasadnionego podejrzenia o popełnienie przestępstwa, na zasadach określonych w Kodeksie postępowania karnego;
5) ujęcia na gorącym uczynku sprawcy przestępstwa lub wykroczenia albo w pościgu podjętym bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa oraz jego doprowadzenia do Policji;
6) odbierania za pokwitowaniem przedmiotów pochodzących z przestępstwa lub wykroczenia oraz narzędzi i środków służących do ich popełnienia;
7) prowadzenia dochodzeń oraz wnoszenia i popierania aktów oskarżenia w postępowaniu uproszczonym, jeżeli przedmiotem przestępstwa jest drewno pochodzące z lasów stanowiących własność Skarbu Państwa, w trybie i na zasadach określonych w Kodeksie postępowania karnego;
`8) prowadzenia postępowania w sprawach o wykroczenia oraz udziału w rozprawach przed kolegium do spraw wykroczeń w charakterze oskarżyciela publicznego i wnoszenia środków zaskarżania do sądów rejonowych od rozstrzygnięć kolegium w sprawach zwalczania wykroczeń w zakresie szkodnictwa leśnego;
9) noszenia broni palnej długiej i krótkiej lub gazowej oraz ręcznego miotacza gazowego;
10) żądania niezbędnej pomocy od instytucji państwowych, zwracania się o taką pomoc do jednostek gospodarczych, organizacji społecznych, jak również w nagłych przypadkach do każdego obywatela o udzielenie doraźnej pomocy, na zasadach określonych w ustawie o Policji.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

ODPOWIEDZ