co posadzic w starym lesie

Kto nie chciałby być właścicielem lasu, ale to nie jest takie proste...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
lambogrand
początkujący
początkujący
Posty: 3
Rejestracja: środa 18 mar 2009, 17:17
Lokalizacja: slask

co posadzic w starym lesie

Post autor: lambogrand »

witam panowie pogoda nie pozwala na prace w polu wiec zabralem sie za pozadki w moim lesie jest go 1.5 ha mocno zakrzaczony wycinam te krzaczyska i pale to jestem juz w polowie tej morderczej roboty zostawiam tylko te mlode i starsze ladne drzewa a krzaczyska ktore skutecznie utrudnialy przez lata wzrost mlodych drzew usowam, jest to las w ktorym rosna przewarznie olchy i jesiony. co byscie polecali tam nasadzic do uzupelnien jak to juz wysprzatam czy moga to byc sosny? chcialbym przy domu sadzonki wychodowac na wieksze dzrzewka a pozniej nasadzic w wolnych miejscach w lesie zeby uniknac kradziezy itp sadzilbym to nie dla zysku bo itak bym go niedoczekal (moze synowie) ale po to zeby bylo.dziadek sadzil wiec ja tez bym chcial cos posadzic tylko zeby to mialo sens, wiec co polecacie sosny troche debow moze buki, klony co by sie nadawalo w starym lesie?
Glaca
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6954
Rejestracja: czwartek 21 cze 2007, 13:18
Lokalizacja: wielkopolska

Re: co posadzic w starym lesie

Post autor: Glaca »

lambogrand pisze:co byscie polecali tam nasadzic do uzupelnien jak to juz wysprzatam czy moga to byc sosny
Za mało danych, zgaduj zgadula to będzie :cry:
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22736
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

Obawiam się, że te wszystkie krzewy, które tak pracowicie karczujesz odrosną (odbiją z korzeni) i efekt będzie odwrotny od zamierzonego.
Ciężko coś mądrego doradzić na odległość, nie widząc drzeostanu i nie znając warunków siedliskowych.
Ja na Twoim miejscu zwróciłbym się do osoby nadzorującej gospodarkę leśną w lasach prywatnych z wnioskiem o wizję lokalną i doradztwo. Jest to leśnik z miejscowego nadleśnictwa albo pracownik starostwa powiatowego (w zależności od tego, czy starosta przekazał ten nadzór nadleśniczemu). Namiary możesz znaleźć w urzędzie gminy.
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
lambogrand
początkujący
początkujący
Posty: 3
Rejestracja: środa 18 mar 2009, 17:17
Lokalizacja: slask

Post autor: lambogrand »

a jakie dane potrzebujecie? przepraszam jestem troche zielony w tych sprawach
Pietia
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 379
Rejestracja: piątek 13 mar 2009, 19:35
Lokalizacja: z lasu

Re: co posadzic w starym lesie

Post autor: Pietia »

lambogrand pisze:chcialbym przy domu sadzonki wychodowac na wieksze dzrzewka a pozniej nasadzic w wolnych miejscach w lesie zeby uniknac kradziezy
No traczej bym odradzał panu przydomowego trzymania drzewek , późniejsze przesadzanie nic dobrego nie przyniesie, będzie dużo wypadów(cześć drzewek uschnie) , a wnisokując z opisu rosna tam olchy i jesiony... raczej dla sosny nie ma tam miejsca , niech pan powie czy teren jest zalewany woda , jak długo zalega tam woda(o ile zalega)??? (jesli to nie jest zalewany teren i nie ma tam stagnującej wody to może dąb i klon, jak woda zalega pozostaje olcha) cenny by był opis jakie to były krzaki, ni i j jak jakie sa tam stosunki wodne!!
"I oczom im ukazał się las..... krzyży"
lambogrand
początkujący
początkujący
Posty: 3
Rejestracja: środa 18 mar 2009, 17:17
Lokalizacja: slask

Post autor: lambogrand »

woda tam nie zalega a obok sasiaduja pola uprawne na ktorych sa ciezki ziemie mady czarnoziemy cos takiego ja tez mam w poblizu pola uprawne to jest tam 3 klasa krzaki ktore tam wycinam to niewiem jak sie nazywaja ale nie rosna wysoko a czesto sa powykrzywiane i puszczaja nowe korzenie ze zwisajacych galezi w taki sposob przez lata powsal tam taki gaszcz przez ktory nieda sie przedrzec
Awatar użytkownika
maverick
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6752
Rejestracja: czwartek 24 sie 2006, 22:09

Post autor: maverick »

lambogrand pisze:jest to las w ktorym rosna przewarznie olchy i jesiony. co byscie polecali tam nasadzic do uzupelnien jak to juz wysprzatam czy moga to byc sosny?
Jesli olchy i jesiony to wnioskuję na dobre, wilgotne siedlisko, gdzie sosna się nie nadaje.
Jesli są:
lambogrand pisze:sa ciezki ziemie mady czarnoziemy cos takiego ja tez mam w poblizu pola uprawne to jest tam 3 klasa
To polecam jawor,dąb,wiąz,olcha, jesion.
Jednak na odległość trudno doradzić. Lepiej się udać do leśniczego,żeby coś doradził.
madic
początkujący
początkujący
Posty: 208
Rejestracja: czwartek 18 gru 2008, 20:43
Lokalizacja: góry

Post autor: madic »

maverick pisze:Lepiej się udać do leśniczego,żeby coś doradził.
Za darmo. Najsensowniejsze i najprostsze rozwiązanie.
Awatar użytkownika
Jaźwiec
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5001
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 09:32

Post autor: Jaźwiec »

madic pisze:
maverick pisze:Lepiej się udać do leśniczego,żeby coś doradził.
Za darmo. Najsensowniejsze i najprostsze rozwiązanie.
:spoko:
Uśmiechnij się! Jutro możesz nie mieć zębów...
ODPOWIEDZ