odszkodowanie za wyrąb lasu

Geodezja, teledetekcja, inwentaryzacja, plan urządzenia lasu...

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Kegg
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1567
Rejestracja: czwartek 16 lut 2006, 14:34

Post autor: Kegg »

Na wszelki wypadek tylko zaznaczę, że nie koniecznie nie jest to las ochronny "bo pul nic o tym nie mówi".
Nie wynika wprost z Twoich postów "decha", jakich lasów ma dotyczyć wniosek. chodzi mi o formę własności i położenie.

Jeżeli są to lasy w zarządzie Lasów Państwowych to ok - wówczas pul faktycznie wskazywałby czy las jest ochronny.
Natomiast jeżeli jest to las prywatny - tylko w nadzorze LP - to może być objęty ochronnością z urzędu. Byłoby tak wówczas gdyby las położony był w odległości do 10 km od granicy administracyjnej miasta powyżej 50 tys. mieszkańców. Obecnie lasy stają się ochronnymi na mocy decyzji Ministra Środowiska - ale przed wejściem w życie ustawy o lasach w 1992 lasy były ochronnymi na podstawie ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych z 1982 r. - Wówczas jeżeli las istniał w 1991 r. (wiek "Twojego" wskazuje, że był) to pozostał ochronnym "z urzędu". często ten fakt jest pomijany w pul dla lasów prywatnych.
Oczywiście ten cały wywód nie ma znaczenia jeżeli las interesujący Ciebie nie leży w pobliżu dużego miasta.
Jak powiedział pewien kat: "Każdy ma prawo być trochę porąbany"
takitom
początkujący
początkujący
Posty: 6
Rejestracja: czwartek 17 wrz 2009, 17:07
Lokalizacja: SULEJÓWEK

Post autor: takitom »

Szanowni Panowie Leśnicy!

gorąca prośba o podanie szacunkowej kwoty opłaty za wyłączenie z produkcji leśnej oraz opłaty za przedwczesny wyrąb drzewostanu dla prywatnej drogi o pow.1850m2.
Typ siedliskowy lasu - bór świeży
skład drzewostanu - So, sporad.Brz
wiek - 47 lat
wysokość - 18 m
pierśnica - 20 cm
zadrzewienie - 0,9
bonitacja - I
zwarcie - umiarkowane

Temat dla mnie ważny, bo jeśli opłaty za wyłączenie drogi (stanowiącej jedyny dojazd do mojej działki) okażą się znaczące, to będę musiał szukać nowego miejsca.

Z góry dziękuję za pomoc

takitom
Awatar użytkownika
Kegg
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1567
Rejestracja: czwartek 16 lut 2006, 14:34

Post autor: Kegg »

Szacunkowa należność jednorazowa to ponad 16 000 - od niej po faktycznym wyłączeniu można odjąć rynkową wartość gruntu jaka została wyłączona z produkcji.
Do tego przez 10 lat po 1600 rocznie. A i jeszcze kilka tysięcy złotych za przedwczesny wyrąb drzewostanu (nie mam tabel przy sobie więc nie mogę dokładnie policzyć).

I te kwoty pod warunkiem, że las nie jest ochronny - wówczas jeszcze o 50% więcej.

Rząd wielkości znasz i teraz możesz sobie zdecydować czy warto :wink:
Jak powiedział pewien kat: "Każdy ma prawo być trochę porąbany"
takitom
początkujący
początkujący
Posty: 6
Rejestracja: czwartek 17 wrz 2009, 17:07
Lokalizacja: SULEJÓWEK

Post autor: takitom »

To znaczy, ze całkowity koszt wyłączenia to jakieś 40 tys ?!
takitom
początkujący
początkujący
Posty: 6
Rejestracja: czwartek 17 wrz 2009, 17:07
Lokalizacja: SULEJÓWEK

Post autor: takitom »

i co to znaczy, że można odjąć wartość gruntu pozostałą po wyłaczeniu? Załóżmy, że wartość tej drogi wg cen rynkowych wynosi np.10 tys, to opłata w wysokości 16 tys jest pomniejszana o 10 tys i ja zapłacę tylko 6 tys.

Z góry dziękuje za pomoc!
Awatar użytkownika
Kegg
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1567
Rejestracja: czwartek 16 lut 2006, 14:34

Post autor: Kegg »

takitom pisze:i co to znaczy, że można odjąć wartość gruntu pozostałą po wyłaczeniu? Załóżmy, że wartość tej drogi wg cen rynkowych wynosi np.10 tys, to opłata w wysokości 16 tys jest pomniejszana o 10 tys i ja zapłacę tylko 6 tys.

Z góry dziękuje za pomoc!
Na tym właśnie polega obniżenie opłaty, że zapłaciłabyś jak w przykładzie tylko 6 tys. zł

A całkowity koszt wyłączenia niestety jak wyżej.

Tylko grunty wyłączane z produkcji na cele budownictwa mieszkaniowego są zwolnione z wymienionych opłat.
alcesia
początkujący
początkujący
Posty: 1
Rejestracja: piątek 08 maja 2015, 23:14
Lokalizacja: Polska

Post autor: alcesia »

Witam serdecznie,

Nie jestem leśnikiem, więc proszę Was bardzo o pomoc. Podobnie jak poprzednicy nie jestem pewna jak liczyć odszkodowanie za przedwczesny wyrąb.

Problem polega na tym, że dysponuję jedynie opisem taksacyjnym sporządzonym dla pojedynczej działki(UPUL nie uwzględniał działki i należało osobno sporządzić opis) z następującymi danymi:

Typ: BMśw
Skład gatunkowy: 6 Db 3 So 1 Św pjd Jkl, Brz
Wiek: Db, So – 110 lat, Św – 90 lat, Jkl, Brz – 60 lat
Zadrzewienie: 0,7
Bonitacja: III

Powierzchnia działki wynosi 0,05 ha.

Pierwsze moje pytanie, jakie założenia przyjąć, jeśli nie mam podanego wieku rębnego? Przecież od tego zależy, z której tabeli powinnam skorzystać i jakie przyjąć współczynniki.
Rozumiem ,że do obliczeń biorę dąb, sosnę i świerk – powierzchnia do zastosowania do obliczeń powinna zostać proporcjonalnie podzielona zgodnie z liczbą rosnących drzew?

Będę bardzo wdzięczna za pomoc.
ODPOWIEDZ