odszkodowanie za wyrąb lasu

Geodezja, teledetekcja, inwentaryzacja, plan urządzenia lasu...

Moderator: Moderatorzy

iustka
początkujący
początkujący
Posty: 11
Rejestracja: czwartek 26 lut 2009, 13:59
Lokalizacja: Lublin

Post autor: iustka »

Witam ponownie,
kolejny wniosek czeka na sporządzenie.
I mam znowu pytanie: tym razem chodzi o bonitację drzewostanu.
Wg opisu taksacyjnego dla d-stanu So przypisano bonitację I.5
W tabelkach z rozporządzenia dotyczącego odszkodowania są wartości Ia, I, II, III, IV, V.
Co z tym zrobić, którą wartość z tabel powinnam wziąć pod uwagę?
Atlas
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4243
Rejestracja: wtorek 10 lut 2009, 22:20
Lokalizacja: z duszy leśnej

Post autor: Atlas »

Witaj
Bonitacja I.5 = (I+II) : 2
To wartość między bon I , a bon II czyli ich średnia.
iustka
początkujący
początkujący
Posty: 11
Rejestracja: czwartek 26 lut 2009, 13:59
Lokalizacja: Lublin

Post autor: iustka »

Dzięki za wyjaśnienie :)
Atlas
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4243
Rejestracja: wtorek 10 lut 2009, 22:20
Lokalizacja: z duszy leśnej

Post autor: Atlas »

Cała przyjemność po mojej stronie :)
decha
początkujący
początkujący
Posty: 10
Rejestracja: wtorek 14 kwie 2009, 13:17
Lokalizacja: lublin

Post autor: decha »

Wysłany: Dzisiaj 15:28 zmiana przeznaczenia gruntów leśnych-c.d.

Jestem zielonym tz.początkujacym 'nieleśnikiem', który z lasami 'bawi się zawodowo'przy sporządzaniu wniosków o zmianę przeznaczenia. Mam kilka podstawowych pytań:
1. Czy rola zadrz. = grunt leśny?
2. Czy grunt oznaczony na pul : 'B/Roli zadrz.' (Św.50 lat) nalezy traktować za zabudowany (o już zmienionym przeznaczeniu) czy należy wyliczać dla niego: naleznośc za grunty leśne projektowane do zmiany przeznaczenia, opłatę roczną i jednorazowe odszkodowanie za przedwczesny wyrąb drzewostanu?
3. Czy mając opis poddodziału: 'drzewostan So wiek 77lat zadrzewienie 0.8 z podrostem jodłowym 25lat zadrzewienie 0.1 STL-LMŚW obliczam należnośc, opłatę i jednorazowe odszkodowanie tylko dla So czy też i Jakoś (jak?:) dla śpodrostu jodłowego?
4. Co oznacza skr: 'STL'?
5. Jeśli w pul mam podane wieki rębności dla So-100, Db-130 i O-80, a dla Św nie mam, to mogę wziąć z rozporządzenia (So-80lat)?
6. Jeśli pul sporządzony był 10 lat temu, to czy powinnam do wieku drzew dodać te 10 lat?
Atlas
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4243
Rejestracja: wtorek 10 lut 2009, 22:20
Lokalizacja: z duszy leśnej

Post autor: Atlas »

1. Czy rola zadrz. = grunt leśny?

Nie nawet jeśli jest w całości porośnięty drzewostanem. Decyduje zapis w dokumentach.
R to rola Ls to las

2. Czy grunt oznaczony na pul : 'B/Roli zadrz.' (Św.50 lat) nalezy traktować za zabudowany (o już zmienionym przeznaczeniu) czy należy wyliczać dla niego: naleznośc za grunty leśne projektowane do zmiany przeznaczenia, opłatę roczną i jednorazowe odszkodowanie za przedwczesny wyrąb drzewostanu?

Budynek/Roli zadrzewionej to nie las , więc nie dotyczy go odszkodowanie za przedwczesny wyrąb lecz zgoda wójta/burmistrza/prezydenta miasta na wycięcie zadrzewienia i Ustawa o ochronie przyrody Art 83-90

3. Czy mając opis poddodziału: 'drzewostan So wiek 77lat zadrzewienie 0.8 z podrostem jodłowym 25lat zadrzewienie 0.1 STL-LMŚW obliczam należnośc, opłatę i jednorazowe odszkodowanie tylko dla So czy też i Jakoś (jak?:) dla śpodrostu jodłowego?

Wszystko zależy od wskazówek gospodarczych dla podrostu Jd i dla So.
Podaj pełny opis.

4. Co oznacza skr: 'STL'?

To Siedliskowy Typ Lasu

5. Jeśli w pul mam podane wieki rębności dla So-100, Db-130 i O-80, a dla Św nie mam, to mogę wziąć z rozporządzenia (So-80lat)?

Ja mam podany wiek rębności dla wszystkich gatunków tworzących drzewostany.
U mnie Św - minimalny wiek wyrębu 80 lat , ale wiek rębności 100 lat
Podejrzewam, że u ciebie ten Św występuje jako domieszka lub podszyt. Podaj opis tego lasu to pokuszę się o interpretację.

6. Jeśli pul sporządzony był 10 lat temu, to czy powinnam do wieku drzew dodać te 10 lat?

Oczywiście.
Sporządzony mógł być w 1999 roku, ale na okres od 01.01.2000 roku do 01.01.2010 roku - to w takim przypadku dodajesz 9 lat (liczymy od roku obowiązywania)
decha
początkujący
początkujący
Posty: 10
Rejestracja: wtorek 14 kwie 2009, 13:17
Lokalizacja: lublin

Post autor: decha »

Dostałam nastepujące materiały: opis taksac.(na którym powierzchnie dopisane ręcznie to powierzchnie poszczególnych poddodziałów na których zaprojekrowano drogę-'sprawczynię zmiany przeznaczenia')) i mapę (z czerwoną granicą projektowanej drogi pożar.), na podstawie których mama obliczyć: naleznośc, opłatę roczna i jednorazowe odszkodowania.Jak to zrobić?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
decha
początkujący
początkujący
Posty: 10
Rejestracja: wtorek 14 kwie 2009, 13:17
Lokalizacja: lublin

Post autor: decha »

i mapka
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
decha
początkujący
początkujący
Posty: 10
Rejestracja: wtorek 14 kwie 2009, 13:17
Lokalizacja: lublin

Post autor: decha »

mapa pul w całości
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
decha
początkujący
początkujący
Posty: 10
Rejestracja: wtorek 14 kwie 2009, 13:17
Lokalizacja: lublin

Post autor: decha »

tz.:)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Atlas
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4243
Rejestracja: wtorek 10 lut 2009, 22:20
Lokalizacja: z duszy leśnej

Post autor: Atlas »

W wydzieleniach 69 b oraz 69 c nie liczymy odszkodowania za przedwczesny wyrąb, bo to zadrzewienia nie las i wiek rębności dla Św jest niepotrzebny.

Tu ma zastosowanie Ustawa o ochronie przyrody Art.83-90
Art.84.2. Opłaty nalicza i pobiera organ właściwy do wydania zezwolenia na usunięcie drzew lub krzewów.
(Jesteś tym organem :wink: )

69 b to 0,20ha, a na drogę przeznacza się 0,04ha więc może tak się zdarzyć, że nie wytniemy żadnego drzewa- mamy za mało danych, podobnie 69 c.

Dla 69 a w dalszym ciągu brak danych do wyliczenia odszkodowania.
Załączona fotka nie zawiera opisu taksacyjnego (lecz jego skąpy fragment), ani wskazówek gospodarczych, stwierdza jedynie, że wydzielenia różnią się nimi.........
decha
początkujący
początkujący
Posty: 10
Rejestracja: wtorek 14 kwie 2009, 13:17
Lokalizacja: lublin

Post autor: decha »

Dowiedziałam się jeszcze, ze bonitacja dla So pododdz.69a - Ia, a Plan sporządzono w 2006 roku, czyli obliczenia te powinny wyglądać następująco???:

0,1734 ha x 1500 m³ = 260,1 m³
260,1 m³ x 152,53 zł/ m³ = 39 673,05 zł
Należność ogółem za grunty leśne projektowane na cele nierolnicze i nieleśne wynosi 39 673,05 zł
Opłata roczna wynosi 3967,3 zł (równowartość 26,01 m³ drewna ).
Suma należności i opłat rocznych jest równa 79 346,10 zł (równowartość 520,2 m³ drewna).

O = (Wi - Ws) x Z x P x C
O So 78 = ( 429,0 m3/ha – 415,2 m3/ha) x 0,8 x 0,1734 ha x 152,53 zł/m3 = 291,99 zł
gdzie:
O — wysokość odszkodowania w złotych;
Wi — wskaźnik wartości spodziewanej jednego ha drzewostanu na pniu w wieku rębności,
Wk — wskaźnik wartości kosztów poniesionych na założenie i pielęgnacji jednego ha drzewostanu,
Z — stopień zadrzewienia drzewostanu;
P — powierzchnia drzewostanu w ha;
C — aktualna cena sprzedaży jednego m3 drewna wynikająca z komunikatu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego ogłaszanego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski” dla celów podatku leśnego.
Wysokość jednorazowego odszkodowania za przedwczesny wyrąb drzewostanu w obszarze opracowania wynosi w sumie 291,99 zł.

Czy dobrze kminie? :roll:
decha
początkujący
początkujący
Posty: 10
Rejestracja: wtorek 14 kwie 2009, 13:17
Lokalizacja: lublin

Post autor: decha »

A co z podrostem jodłowym w takiej sytuacji-zignorować go?
Atlas
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4243
Rejestracja: wtorek 10 lut 2009, 22:20
Lokalizacja: z duszy leśnej

Post autor: Atlas »

We wzorze O = (Wi - Ws) x Z x P x C występuje Ws, a w wyjaśnieniach użyłaś błędnie
decha pisze: Wk — wskaźnik wartości kosztów poniesionych na założenie i pielęgnację jednego ha
drzewostanu,
Nie posiadam aktualnie obowiązujących tablic :| , jeżeli użyłaś zgodnie ze wzorem Ws wskaźnik wartości sprzedażnej to obliczenia powinny być prawidłowe.
decha pisze:A co z podrostem jodłowym w takiej sytuacji-zignorować go?


Ja liczyłbym stratę dla Jd stosując wskaźnik wartości kosztów poniesionych na założenie i pielęgnację jednego ha drzewostanu.

W obliczeniach należy uwzględniać zwiększenie o 50% dla lasów ochronnych i wartość gruntu.
decha
początkujący
początkujący
Posty: 10
Rejestracja: wtorek 14 kwie 2009, 13:17
Lokalizacja: lublin

Post autor: decha »

'wartośc gruntu'? Nie jest to las ochronny (przynajmniej pul tegonie podaje), a z Ws to oczywiście pomyłka z mojej strony:/ Czyli mówisz, żeby dodać jodłe...spróbuję;) Dzieki
Awatar użytkownika
Kegg
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1567
Rejestracja: czwartek 16 lut 2006, 14:34

Post autor: Kegg »

Na wszelki wypadek tylko zaznaczę, że nie koniecznie nie jest to las ochronny "bo pul nic o tym nie mówi".
Nie wynika wprost z Twoich postów "decha", jakich lasów ma dotyczyć wniosek. chodzi mi o formę własności i położenie.

Jeżeli są to lasy w zarządzie Lasów Państwowych to ok - wówczas pul faktycznie wskazywałby czy las jest ochronny.
Natomiast jeżeli jest to las prywatny - tylko w nadzorze LP - to może być objęty ochronnością z urzędu. Byłoby tak wówczas gdyby las położony był w odległości do 10 km od granicy administracyjnej miasta powyżej 50 tys. mieszkańców. Obecnie lasy stają się ochronnymi na mocy decyzji Ministra Środowiska - ale przed wejściem w życie ustawy o lasach w 1992 lasy były ochronnymi na podstawie ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych z 1982 r. - Wówczas jeżeli las istniał w 1991 r. (wiek "Twojego" wskazuje, że był) to pozostał ochronnym "z urzędu". często ten fakt jest pomijany w pul dla lasów prywatnych.
Oczywiście ten cały wywód nie ma znaczenia jeżeli las interesujący Ciebie nie leży w pobliżu dużego miasta.
Jak powiedział pewien kat: "Każdy ma prawo być trochę porąbany"
takitom
początkujący
początkujący
Posty: 6
Rejestracja: czwartek 17 wrz 2009, 17:07
Lokalizacja: SULEJÓWEK

Post autor: takitom »

Szanowni Panowie Leśnicy!

gorąca prośba o podanie szacunkowej kwoty opłaty za wyłączenie z produkcji leśnej oraz opłaty za przedwczesny wyrąb drzewostanu dla prywatnej drogi o pow.1850m2.
Typ siedliskowy lasu - bór świeży
skład drzewostanu - So, sporad.Brz
wiek - 47 lat
wysokość - 18 m
pierśnica - 20 cm
zadrzewienie - 0,9
bonitacja - I
zwarcie - umiarkowane

Temat dla mnie ważny, bo jeśli opłaty za wyłączenie drogi (stanowiącej jedyny dojazd do mojej działki) okażą się znaczące, to będę musiał szukać nowego miejsca.

Z góry dziękuję za pomoc

takitom
Awatar użytkownika
Kegg
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1567
Rejestracja: czwartek 16 lut 2006, 14:34

Post autor: Kegg »

Szacunkowa należność jednorazowa to ponad 16 000 - od niej po faktycznym wyłączeniu można odjąć rynkową wartość gruntu jaka została wyłączona z produkcji.
Do tego przez 10 lat po 1600 rocznie. A i jeszcze kilka tysięcy złotych za przedwczesny wyrąb drzewostanu (nie mam tabel przy sobie więc nie mogę dokładnie policzyć).

I te kwoty pod warunkiem, że las nie jest ochronny - wówczas jeszcze o 50% więcej.

Rząd wielkości znasz i teraz możesz sobie zdecydować czy warto :wink:
Jak powiedział pewien kat: "Każdy ma prawo być trochę porąbany"
takitom
początkujący
początkujący
Posty: 6
Rejestracja: czwartek 17 wrz 2009, 17:07
Lokalizacja: SULEJÓWEK

Post autor: takitom »

To znaczy, ze całkowity koszt wyłączenia to jakieś 40 tys ?!
takitom
początkujący
początkujący
Posty: 6
Rejestracja: czwartek 17 wrz 2009, 17:07
Lokalizacja: SULEJÓWEK

Post autor: takitom »

i co to znaczy, że można odjąć wartość gruntu pozostałą po wyłaczeniu? Załóżmy, że wartość tej drogi wg cen rynkowych wynosi np.10 tys, to opłata w wysokości 16 tys jest pomniejszana o 10 tys i ja zapłacę tylko 6 tys.

Z góry dziękuje za pomoc!
ODPOWIEDZ