odszkodowanie za wyrąb lasu

Geodezja, teledetekcja, inwentaryzacja, plan urządzenia lasu...

Moderator: Moderatorzy

iustka
początkujący
początkujący
Posty: 11
Rejestracja: czwartek 26 lut 2009, 13:59
Lokalizacja: Lublin

odszkodowanie za wyrąb lasu

Post autor: iustka »

Witam,
jestem laikiem jeżeli chodzi o tematykę leśną, a muszę uporać się ze sporządzeniem wniosku o zmianę przeznaczenia gruntu leśnego. Bardzo proszę o pomoc w rozwiązaniu problemu związanego z odszkodowaniem za przedwczesny wyrąb lasu.
Opis drzewostanu w interesującym mnie lesie jest następujący:

So (130 – 150) 140 l
Zw. Przer. II piętro na 60% pow., 6 Dbc, 2 So, 1 Brz, 1 Oś, pjd Bk, (30 – 40) 35 l..
Podsz. na 50% pow. Dbc, Jrz, Czm, Bez cz.

Wydaje mi się, że dla sosen 140-letnich nie obliczę odszkodowania za przedwczesny wyrąb lasu, czy mam rację? Nie jestem także pewna co mam zrobić z młodszym drzewostanem, czy dla niego wylicza się to odszkodowanie, a jeśli tak, to w jaki sposób, skoro jest tam 5 gatunków? Być może są to głupie pytania, jednak będę wdzięczna za wszelkie sugestie i podpowiedzi :)
Awatar użytkownika
Domator
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3011
Rejestracja: wtorek 23 maja 2006, 18:15
Lokalizacja: nie wiem

Post autor: Domator »

Szacowanie strat związanych z przedterminowym wyrębem d-stanu (przekazanie pow. leśnej na inne cele)

Z przedterminowym wyrębem najczęściej mamy do czynienia w przypadku przekazania powierzchni leśnej na cele inwestycyjne np. na autostrady. Decyzja o przekazaniu gruntów leśnych na inne cele jest decyzją administracyjną, która podejmuje Minister Środowiska, zadaniem leśników jest uprzątnięcie d-stanu i przekazanie powierzchni inwestorowi bez drewna.

a) w przypadku przedterminowego wyrębu uprawy/młodnika wartość straty = wartości kosztów reprodukcji Wr pomniejszonej o wartość możliwego do odzyskania drewna:

Str = Wr – Wpsort

b) w przypadku przedterminowego wyrębu d-stanów średnich klas wieku w pierwszej kolejności należy sprawdzić czy d-stan osiągnął wiek kulminacji czy nie,

W sytuacji gdy d-stan jest przed kulminacją przeciętnego przyrost miąższości wartość strat ogranicza się do szacowania wartości strat na przyroście za pomocą formuły

Str = SiI

W sytuacji gdy d-stan osiągnął wiek kulminacji przeciętnego przyrostu miąższości odstępuje się od szacowania wartości strat.

Str = 0

W przypadku przedterminowego wyrębu d-stanów rębnych i przeszłorębnych strat na przyroście nie oblicza się, ponieważ d-stany takie są już po kulminacji, zatem strata = 0

Str = 0


Musimy obliczyć wartość drzewostanu:

Drzewostany rębne i przeszłorębne, od wieku rębności w górę. Wartość tej grupy obliczamy za pomocą wartości sprzedażnej:

Au = (M1 * C1 + ... +Mn * Cn) – Kp


Au – wartość sprzedażna d-stanu w wieku rębności
M – miąższości poszczególnych sortymentów
C – ceny poszczególnych sortymentów
Kp – koszty pozyskania tychże sortymentów

W przypadku d-stanów mieszanych każdy gatunek drzewa wchodzący w skład d-stanu traktowany jest jak oddzielny drzewostan i wartość tych drzewostanów np. 8So2Db należy redukować o wskaźnik udziału tego gatunku w drzewostanie.
Zapas masz podany dla każdego piętra, więc można ustalić miąższość poszczególnych gatunków.
Całość obliczeń wiąże się z oszacowaniem udziału poszczególnych sortymentów w gatunkach.

Tak sobie kombinuję :wink:
Obrazek
Stanisław
początkujący
początkujący
Posty: 37
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 18:18
Lokalizacja: z daleka

Post autor: Stanisław »

Te kwestie reguluje ustawa o ochronie gruntów rolnych i leśnych. Z grubsza chodzi o to, co napisał domator, gdyby jednak chodziło o prawdziwą sytuację i nie byłoby to tylko zadanie na ćwiczenia z ekonomiki leśnictwa, to należałoby zastosować przepisy ustawy i zarządzenia ministra (tak, tak, jest takie, ostatnie chyba z 2002 roku).
Te opłaty oblicza się przy wyłączeniach gruntu z produkcji, a w takich przypadkach główny ciężar opłat to należności za wyłączenie, a nie nasze odszkodowanie.
Z ustawy:
"Wysokość jednorazowego odszkodowania za przedwczesny wyrąb drzewostanu
stanowi różnicę między spodziewaną wartością drzewostanu w wieku rębności,
określonym w planie urządzania lasu, a wartością w chwili jego wyrębu. W
drzewostanach młodszych, w których nie można pozyskać sortymentów drzewnych,
odszkodowanie to stanowi wartość kosztów poniesionych na założenie i
pielęgnację drzewostanów.
Należność pomniejsza się o wartość gruntu, ustaloną według cen rynkowych stosowanych
w danej miejscowości w obrocie gruntami, w dniu faktycznego wyłączenia
tego gruntu z produkcji."

Z drzewostanu So 140 lat nie będzie więc odszkodowania z tytułu przedwczesnego wyrębu, bo nie ma straty. Drugie piętro się nie liczy.
Awatar użytkownika
Domator
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3011
Rejestracja: wtorek 23 maja 2006, 18:15
Lokalizacja: nie wiem

Post autor: Domator »

Stanisław pisze:Z grubsza chodzi o to, co napisał domator
Dzięki :wink:
Obrazek
Atlas
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4243
Rejestracja: wtorek 10 lut 2009, 22:20
Lokalizacja: z duszy leśnej

Post autor: Atlas »

Stanisław pisze:Drugie piętro się nie liczy.
W gospodarstwie zrębowym się nie liczy, ale w gospodarstwie przerębowo-zrębowym lub przerębowym :?: . D-stan So 140 lat (Zd 0,2 np - z treści pytania tego nie znamy) nie będzie celem produkcji lecz IIp 35 lat na 60% pow .

Tu mam wątpliwość. :|
Awatar użytkownika
Domator
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3011
Rejestracja: wtorek 23 maja 2006, 18:15
Lokalizacja: nie wiem

Post autor: Domator »

Atlas pisze:Tu mam wątpliwość. :|
Dlatego zasugerowałem:
domator pisze:Zapas masz podany dla każdego piętra, więc można ustalić miąższość poszczególnych gatunków
Obrazek
iustka
początkujący
początkujący
Posty: 11
Rejestracja: czwartek 26 lut 2009, 13:59
Lokalizacja: Lublin

Post autor: iustka »

Dziękuję bardzo za pomocne odpowiedzi :)
Sytuacja jest prawdziwa. Otóż sporządzam wniosek o zmianę przeznaczenia gruntu leśnego, projektowanego w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego pod inwestycję. Ustawę o ochronie gruntów rolnych i leśnych oczywiście znam, a z rozporządzeniem w sprawie odszkodowań się zapoznałam. Jeśli chodzi o należności i opłaty roczne to dałam sobie radę. Odszkodowanie też muszę policzyć, gdyż już do mnie wrócił kiedyś wniosek bez obliczonego odszkodowania, trzeba było to uzupełnić.
Wymiękłam z tym 140-letnim drzewostanem sosnowym, ponieważ w rozporządzeniu tabela się kończy na 120 latach. Nie jestem leśnikiem (skończyłam ochronę środowiska), więc nie wiedziałam co z tym zrobić. Teraz rozjaśniła mi się sytuacja co do So 140 lat.
Póki co przyjmuję, że drugie piętro się nie liczy.
Nie wiem czy to jest gospodarstwo zrębowe, bardzo prawdopodobne, że mam informacje na ten temat tylko nie umiem ich odszyfrować.
Załączyłam posiadane dane (w pierwszym wierszu tabeli).
Poza tym dodam, że jest to las komunalny w mieście.
Może to coś wyjaśni.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
Domator
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3011
Rejestracja: wtorek 23 maja 2006, 18:15
Lokalizacja: nie wiem

Post autor: Domator »

iustka pisze:Póki co przyjmuję, że drugie piętro się nie liczy.
W tym wypadku zdecydowanie się liczy :wink: Mamy gospodarstwo P-Z. Masz podane miąższości poszczególnych gatunków, więc omija Cię wyliczanie tego ze składu. :wink:
Obrazek
Awatar użytkownika
Śmietan
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 22661
Rejestracja: czwartek 11 maja 2006, 09:17
Lokalizacja: Floryda

Post autor: Śmietan »

Iustka, uwzględniłaś, że odszkodowanie będzie płacone przez okres 10 lat po 10% wartości drzewostanu? Wysokość obliczana od jakości siedliska.
Awatar użytkownika
Kegg
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1567
Rejestracja: czwartek 16 lut 2006, 14:34

Post autor: Kegg »

Tak szczerze mówiąc to wysokość tego odszkodowania w momencie składania wniosku o zmianę przeznaczenia musi być wyliczona tylko z grubsza, w przybliżeniu, żeby poznać rząd wielkości jaka to kwota.

Faktyczna i dokładna i tak będzie wyliczana ponownie dopiero przy wydawaniu przez dyrektora rdLP zgody na wyłączenie gruntu z produkcji, a to dopiero po uchwaleniu planu miejscowego.
Tak więc "iustka" nie musisz wchodzić w szczegóły.
Śmietan pisze:Iustka, uwzględniłaś, że odszkodowanie będzie płacone przez okres 10 lat po 10% wartości drzewostanu? Wysokość obliczana od jakości siedliska.
Koleżanka wspomniała, że to nie jej pierwszy wniosek i zna ustawę więc na pewno doliczy opłaty roczne :wink:
iustka
początkujący
początkujący
Posty: 11
Rejestracja: czwartek 26 lut 2009, 13:59
Lokalizacja: Lublin

Post autor: iustka »

Opłatę roczną (a to ona jest równa 10% należności przeliczonej na m³ drewna) naliczyłam.
Fragment z ustawy a propos odszkodowania:

Art. 12. 1. Osoba, która uzyskała zezwolenie na wyłączenie gruntów z produkcji, jest obowiązana uiścić należność i opłaty roczne, a w odniesieniu do gruntów leśnych - także jednorazowe odszkodowanie w razie dokonania przedwczesnego wyrębu drzewostanu. Obowiązek taki powstaje od dnia faktycznego wyłączenia gruntów z produkcji.

Obszar gruntu leśnego wynosi 1,8228 ha. Jest to BMśw, LsIV.
Wrzucam moje wyliczanki:
1,8228 ha x 1150 m³ = 2096,22 m³

2096,22 m³ x 152,53 zł/ m³ = 319 736,44 zł

Należność ogółem za grunty leśne projektowane na cele nierolnicze i nieleśne wynosi 319 736,44 zł (równowartość 2096,22 m³ drewna).

Opłata roczna jest równa 10% należności przeliczonej na m³ drewna.

Opłata roczna wynosi równowartość 209,622 m³ drewna (przyjmując za podstawę ustalenia równowartość ceny 1 m³ drewna, stosowaną przy wymiarze podatku w danym roku).

Suma należności i opłat rocznych jest równa 639 472,88 zł (równowartość 4192,44 m³ drewna).

Mam pytanie znów co do tego odszkodowania:
czy na tym etapie (zmiany przeznaczenia gruntu, a nie wyłaczenia go z produkcji)
pominięcie II piętra bedzie dużym błędem? Przyznam, że nie wiem nadal jak to policzyć.
Awatar użytkownika
Kegg
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1567
Rejestracja: czwartek 16 lut 2006, 14:34

Post autor: Kegg »

Jeśli masz już opinię do zmiany przeznaczenia gruntów z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych to odpuść sobie naliczanie II p. a jeśli dopiero będziesz występować o tą opinię......to na wszelki wypadek zapytaj ich przed wysłaniem czy musicie to wyliczać :roll:
Jak powiedział pewien kat: "Każdy ma prawo być trochę porąbany"
iustka
początkujący
początkujący
Posty: 11
Rejestracja: czwartek 26 lut 2009, 13:59
Lokalizacja: Lublin

Post autor: iustka »

Opinii nie mam, a zatem będę dzwonić do RDLP.
Dziękuję wszystkim za pomoc :)
Jak mi przyjdzie liczyć to odszkodowanie dla II p. to się jeszcze zapewne zgłoszę ;)
Stanisław
początkujący
początkujący
Posty: 37
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 18:18
Lokalizacja: z daleka

Post autor: Stanisław »

W gospodarstwie zrębowym się nie liczy, ale w gospodarstwie przerębowo-zrębowym lub przerębowym :?: . D-stan So 140 lat (Zd 0,2 np - z treści pytania tego nie znamy) nie będzie celem produkcji lecz IIp 35 lat na 60% pow .

Tu mam wątpliwość. :|
No cóż, chyba się będę upierał przy swoim. Odszkodowanie zależy od wieku wycinanego drzewostanu i ustalonego w planie wieku rębności. Wiek rębności ustala się dla gatunku głównego, którym tu bez wątpienia jest sosna.
(Trzeba pamiętać, że mamy do czynienia z rzeczywistym przypadkiem, toteż ściśle stosujemy przepisy prawa, które mówi o wieku rębności a nie celach gospodarowania)
Z instrukcji urządzania lasu par. 83: "Przeciętne wieki rębności dla głównych gatunków drzew w obrębach leśnych, wyznaczające przeciętny wieki osiągania celu gospodarowania (określanego w poszczególnych drzewostanach obrębu wg gatunków drzew panujących), przyjmuje się ..."

Iustka, nie przejmuj się tą dyskusją, teraz prowadzimy ją już bardziej dla sprawdzenia swojej znajomości tematu i wyjaśnienia (też sobie) sprawy.

Aha, ale nikt jeszcze nie przypomniał, ze przy wyłączeniach należności są wyższe o 50% w przypadku lasów ochronnych i ze pomniejsza się je o wartość wyłączanego gruntu.
Atlas
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4243
Rejestracja: wtorek 10 lut 2009, 22:20
Lokalizacja: z duszy leśnej

Post autor: Atlas »

Nie jestem ekspertem, przedstawię jak widzę ten problem.
Stanisław pisze:Odszkodowanie zależy od wieku wycinanego drzewostanu i ustalonego w planie wieku rębności. Wiek rębności ustala się dla gatunku głównego, którym tu bez wątpienia jest sosna.
Gatunkami głównymi w tym d-stanie są; So-140 l, Ddc i So i Brz i Oś-35 l, ale Bk w wyliczaniu odszkodowania nie uwzględniamy bo nie jest ujęty w składzie gat d-stanu, spełnia tu rolę domieszki biocenotycznej.
" cytuję profesora: w przypadku d-stanów mieszanych (o różnym skladzie gatunkowym) każdy z gat drzewa wchodzący w skład d-stanu traktowany jest jak oddzielny d-stan i wartoćś d-stanu np 8So2Db należy redukować o wskażnik udziału danego gat w d-stanie."
W tym przypadku wyliczamy odszkodowanie dla młodego pokolenia 35 l , a So 140 l jest po kulminacji przyrostu - wiek przekroczył wiek rębności to odszkodowanie dla niej = 0.
Tu mamy do czynienia z gospodarstwem przerębowo-zrębowym więc obiektem zainteresowania jest IIp to ono jest celem gospodarczym, a So140 l pełni rolę drugorzędną, podobną jak nasienniki i przestoje, których nie bierze się pod uwagę w tych rozważaniach.

Tak to rozumiem.
Atlas
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4243
Rejestracja: wtorek 10 lut 2009, 22:20
Lokalizacja: z duszy leśnej

Post autor: Atlas »

Kegg pisze:Tak szczerze mówiąc to wysokość tego odszkodowania w momencie składania wniosku o zmianę przeznaczenia musi być wyliczona tylko z grubsza, w przybliżeniu, żeby poznać rząd wielkości jaka to kwota.
Dla So-140 l odszkodowanie = zero, więc nawet wyliczenie "z grubsza" w tym przypadku jest obarczone zbyt dużym błędem " żeby poznać rząd wielkości jaka to kwota".

Jak rozpoznać, czy wyliczamy odszkodowanie dla IIp ?

Jeżeli w opisie taksacyjnym użytkowanie rębne dotyczy tylko Ip (tu 20 % So-140l czyli 80 m3), a dla IIp mamy wskazówkę dotyczącą pielęgnacji tego piętra (tu jest to TW w IIp-8m3/ha) to oznacza, że to piętro ma być hodowane do osiągnięcia swojego wieku rębności, wówczas to odszkodowanie dla niego wyliczamy.
iustka
początkujący
początkujący
Posty: 11
Rejestracja: czwartek 26 lut 2009, 13:59
Lokalizacja: Lublin

Post autor: iustka »

Witam ponownie,
dowiedziałam się w RDLP, że muszę policzyć odszkodowanie za II piętro.
Zakasałam rękawy i zrobiłam to "po swojemu" :wink:
Skorzystałam z rozporządzenia w sprawie jednorazowego odszkodowania za przedwczesny wyrąb drzewostanu, a dokładnie z tego wzoru:
O = Wk x Z x P x C
gdzie:
O – wysokość odszkodowania
Wk – wskaźnik wartości kosztów poniesionych na założenie i pielęgnację 1 ha drzewostanu
Z – stopień zadrzewienia drzewostanu
P – powierzchnia drzewostanu w ha
C – aktualna cena sprzedaży drewna

Powierzchnia II piętra: 60% x 1,8228 ha = 1, 0937 ha

Potem liczyłam powierzchnie dla drzewostanów z proporcji zajmowanej przez poszczególne gatunki (tak mi podpowiada moja intuicja, ale bardzo proszę o skorygowanie tego kroku)

Oto co mi wyszło:

6 Dbc
O = 59,4 x 0,7 x 0,6562 x 152,53 = 4161,75

2 So
O = 53,1 x 0,7 x 0,2187 x 152,53 = 1239,93

1 Brz
O = 24,2 x 0,7 x 0,1094 x 152,53 = 282,67

1 Oś
O = 28,2 x 0,7 x 0,1094 x 152,53 = 329,40

Ogółem odszkodowanie za II piętro wynosi 6013,75 zł.

Czy takie coś może być?
iustka
początkujący
początkujący
Posty: 11
Rejestracja: czwartek 26 lut 2009, 13:59
Lokalizacja: Lublin

Post autor: iustka »

Wniosek pójdzie z takimi obliczeniami, jakie wymyśliłam, okaże się co z tym zrobią.
Dziękuję wszystkim odpowiadającym za pomoc :)
Atlas
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4243
Rejestracja: wtorek 10 lut 2009, 22:20
Lokalizacja: z duszy leśnej

Post autor: Atlas »

Też korzystałem z tych tablic, lecz odczyty mam inne - dla Db wartość 59,4 nie występuje w tab 5c , powinno być 61,5m3/ha bo wiek 35 , a klasa bonitacji II
So 53,1 jest dla So 10l bon I, powinno być też 61,5m3/ha
Brz 24,2 nie występuje , powinno być 33,4m3/ha
Os 28,4 nie występuje, powinno być 32,6m3/ha

Korzystam z tych tablic
Po wklejeniu trochę się posypały, więc podaję stronę www
Wg prof. w tych tablicach jest dużo błędnych obliczeń może Ty korzystasz z aktualnych poprawionych. Sprawdź gdzie jest błąd.

http://www.abc.com.pl/serwis/mp/1996/0033.htm


Uwaga: Widoczny niżej tekst jest nieaktualny. Od czasu jego opublikowania pojawił się inny akt prawny (lub kilka aktów),
zmieniający w jakimś zakresie widoczny tu tekst lub uchylający ten akt. Nasz serwis internetowy nie zawiera tekstów ujednoliconych.
Akt prawny opublikowany przez



Monitor Polski z 1996 r. Nr 3 poz. 33

ZARZĄDZENIE
MINISTRA OCHRONY ŚRODOWISKA, ZASOBÓW NATURALNYCH I LEŚNICTWA

z dnia 30 grudnia 1995 r.

w sprawie zasad ustalania jednorazowego odszkodowania za przedwczesny wyrąb drzewostanu.

(M.P. z dnia 19 stycznia 1996 r.)


Na podstawie art. 12 ust. 5 ustawy z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (Dz. U. Nr 16, poz. 78) zarządza się, co następuje:


§ 1. 1. Wysokość jednorazowego odszkodowania za przedwczesny wyrąb drzewostanu, zwanego dalej "odszkodowaniem", z zastrzeżeniem § 2, oblicza się według wzoru:

O = (Wi - WSPi) x Zi x P x C

2. Wymienione w ust. 1 symbole oznaczają:
1) O - wysokość odszkodowania,
2) Wi - przelicznik wartości 1 ha drzewostanu na pniu według niezbędnych nakładów na jego wytworzenie w wieku rębności, obliczony według wartości m3 drewna tartacznego iglastego,
3) WSPi - przelicznik wartości sprzedażnej 1 ha drzewostanu na pniu w wieku wyrębu faktycznego, obliczony według wartości m3 drewna tartacznego iglastego,
4) Zi - stopień zadrzewienia drzewostanu w wieku wyrębu faktycznego, będący ilorazem rzeczywistej miąższości drzewostanu w wieku wyrębu i miąższości drzewostanu o pełnym zadrzewieniu,
5) P - powierzchnia drzewostanu w ha,
6) C - aktualna cena sprzedaży 1m3 drewna tartacznego iglastego, podana w komunikacie Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.
3. Przeliczniki wartości Wi oraz WSPi określa załącznik nr 1 do zarządzenia składający się z tablic przeliczników wartości drzewostanów, zwanych dalej "Tablicami przeliczników Wi i WSPi".
4. Elementy taksacyjne drzewostanu podlegającego przedwczesnemu wyrębowi, jak: skład gatunkowy, wiek wyrębu i wiek rębności, klasę bonitacji drzewostanu będącą wskaźnikiem wykorzystania możliwości produkcyjnej siedliska leśnego i drzewostanu, stopień zadrzewienia, określa się na podstawie inwentaryzacji drzewostanu w obowiązującym planie urządzenia lasu lub na podstawie dokumentacji nowo założonych upraw leśnych; w przypadku braku planu urządzenia lasu potrzebne elementy taksacyjne określa się zgodnie z zasadami sporządzania planów urządzenia lasów.
5. W przypadku drzewostanów wielogatunkowych oblicza się dla każdego gatunku wartość cząstkową odszkodowania, uwzględniając występowanie każdego gatunku w składzie. Odszkodowanie jest wówczas sumą wartości cząstkowych.

§ 2. 1. W drzewostanach młodszych, w których brak jest wartości sprzedażnej WSPi lub jest ona niższa od wartości drzewostanu według wyłożonych kosztów na założenie i pielęgnację drzewostanu, odszkodowanie stanowi wartość kosztów wyłożonych na założenie i pielęgnację drzewostanu, obliczoną według wzoru:

O = WKi x P x C

2. Wymienione w ust. 1 symbole oznaczają:
1) O - wysokość odszkodowania,
2) WKi - przelicznik wartości drzewostanu według wyłożonych kosztów 1 ha drzewostanu, obliczony według wartości m3 drewna tartacznego iglastego,
3) P - powierzchnia drzewostanu w ha,
4) C - aktualna cena sprzedaży 1 m3 drewna tartacznego iglastego, podana w komunikacie Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.
3. Przelicznik wartości WKi określa załącznik nr 2 do zarządzenia składający się z tablic przeliczników wartości drzewostanów według wyłożonych kosztów WKi, zwanych dalej "Tablicami przeliczników WKi".

§ 3. 1. Dla poszczególnych gatunków drzew stosuje się następujące tablice:
1) dla drzewostanów, w których wartość sprzedażna jest wyższa lub równa wartości drzewostanów według wyłożonych kosztów - Tablice przeliczników Wi i WSPi
a) sosna - 1a dla wieku rębności do 100 lat i 1b dla wieku rębności powyżej 100 lat,
b) jodła - 2a,
c) świerk - 3a dla wieku rębności do 100 lat i 3b dla wieku rębności powyżej 100 lat,
d) buk - 4a,
e) dąb - 5a dla wieku rębności do 140 lat i 5b dla wieku rębności powyżej 140 lat,
f) olcha - 6a,
g) osika - 7a
h) brzoza - 8a,
i) grab - 9a,
2) dla drzewostanów młodszych, w których brak jest wartości sprzedażnej lub jest ona niższa od wartości drzewostanu według wyłożonych kosztów na założenie i pielęgnację drzewostanu - Tablice przeliczników WKi:
a) sosna - 1c,
b) jodła - 2b,
c) świerk - 3c,
d) buk - 4b,
e) dąb - 5c,
f) olcha - 6b,
g) osika - 7b,
h) brzoza - 8b,
i) grab - 9b.
2. Przeliczniki wartości w Tablicach przeliczników Wi, WSPi i WKi są podane w przedziałach co 5 lat. W przypadku wieku wyrębu zawartego między przedziałami lat, wartość oblicza się przez interpolację liniową między wartościami najbliższych przedziałów lat.
3. W przypadku przyjęcia w planie urządzenia lasu innego wieku rębności niż podany w tablicach, w tym dla sosny 100 i 120 lat, dla świerka 100 i 120 lat, dla dębu 140 i 160 lat, stosuje się tablice opracowane dla najbliższego wyższego wieku rębności.

§ 4. 1. Wartość drzewostanów składających się z gatunków, dla których nie opracowano oddzielnych tablic, oblicza się według następujących tablic:
1) modrzew - jak dla sosny,
2) daglezja - jak dla jodły,
3) jesion - jak dla dębu,
4) klon, wiąz i jawor - jak dla buka,
5) lipa, akacja i topola - jak dla olchy,
6) olsza szara - jak dla osiki IV bonitacji,
przy czym stosuje się Tablice przeliczników Wi i WSPi, z wyjątkiem drzewostanów młodszych, dla których stosuje się Tablice przeliczników WKi.
2. Dla gatunków drzew nie wymienionych w ust. 1 wartość drzewostanów szacuje się według tablic dla gatunków o zbliżonej wartości na 1 ha powierzchni.

§ 5. Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Załączniki

Załącznik nr 1

TABLICE PRZELICZNIKÓW WARTOŚCI DRZEWOSTANÓW


Załącznik nr 2

TABLICE PRZELICZNIKÓW WARTOŚCI DRZEWOSTANÓW WEDŁUG WYŁOŻONYCH KOSZTÓW WKi
Tablica nr 1c
Sosna

Wiek w latach Klasa bonitacji drzewostanu
Ia I II III IV V
Przeliczniki w m3 drewna tartacznego iglastego na 1 ha
1 2 3 4 5 6 7
1 19,8 17,0 14,3 11,3 8,7 6,4
5 55,1 47,4 39,6 31,3 24,5 17,7
10 59,4 51,3 42,8 33,6 26,4 19,1
15 64,9 56,2 46,8 36,8 28,9 21,1
20 69,4 59,8 49,8 39,4 30,9 22,3
25 74,3 64,3 53,4 42,1 33,2 24,0
30 81,1 70,0 58,3 46,0 36,2 26,2
35 85,3 73,6 61,5 48,5 38,1 27,7
40 101,7 79,6 65,7 51,9 40,6 29,6
45 0,0 0,0 70,9 54,3 42,6 30,9
50 0,0 0,0 0,0 60,2 44,3 32,1
55 0,0 0,0 0,0 0,0 46,2 33,4
60 0,0 0,0 0,0 0,0 51,1 34,7
65 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 37,0



Tablica nr 5c
Dąb

Wiek w latach Klasa bonitacji drzewostanu
I II III IV
Przeliczniki w m3 drewna tartacznego iglastego na 1 ha
1 2 3 4 5
1 17,0 14,3 11,3 8,5
5 47,4 39,6 31,3 23,6
10 51,3 42,8 33,6 25,5
15 56,2 46,8 36,8 28,1
20 59,8 49,8 39,4 29,8
25 64,3 53,4 42,1 32,1
30 70,0 58,3 46,0 34,9
35 73,6 61,5 48,5 36,8
40 78,9 65,7 51,9 39,4
45 82,3 68,7 54,3 41,1
50 86,0 71,5 56,4 43,0
55 99,8 74,5 58,7 44,7
60 0,0 77,2 61,1 46,4
65 0,0 95,3 63,2 48,1
70 0,0 0,0 65,5 49,8
75 0,0 0,0 75,5 51,5
80 0,0 0,0 0,0 53,2
85 0,0 0,0 0,0 54,9
90 0,0 0,0 0,0 62,1



Tablica nr 7b
Osika

Wiek w latach Klasa bonitacji drzewostanu
I II III IV
Przeliczniki w m3 drewna tartacznego iglastego na 1 ha
1 2 3 4 5
1 15,5 13,0 10,4 8,1
5 18,3 15,3 12,1 9,6
10 21,7 18,1 14,5 11,5
15 25,3 21,1 16,8 13,2
20 28,7 23,8 19,1 15,1
25 32,1 26,8 21,5 16,8
30 36,0 29,6 23,6 18,7
35 0,0 32,6 26,0 20,4
40 0,0 37,2 28,3 22,3
45 0,0 0,0 30,6 24,0
50 0,0 0,0 33,0 26,0
55 0,0 0,0 35,1 27,7
60 0,0 0,0 38,1 30,0
65 0,0 0,0 39,8 31,3

Tablica nr 8b
Brzoza

Wiek w latach Klasa bonitacji drzewostanu
I II III IV
Przeliczniki w m3 drewna tartacznego iglastego na 1 ha
1 2 3 4 5
1 16,0 13,0 10,0 7,7
5 18,7 15,3 11,9 8,9
10 22,1 18,1 14,0 10,6
15 25,7 21,1 16,4 12,3
20 29,1 23,8 18,5 14,0
25 32,8 26,8 20,9 15,7
30 36,0 29,6 23,2 17,4
35 0,0 33,4 25,3 19,1
40 0,0 0,0 0,0 21,9
Atlas
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4243
Rejestracja: wtorek 10 lut 2009, 22:20
Lokalizacja: z duszy leśnej

Post autor: Atlas »

O= Wk(z tabel)*Z*P*Cśr.gus*udział%gatunku w składzie d-stanu

6Dbc
O=61,5m3/ha*0,7*1,0937ha*152,53zł/m3*0.6= 4 309,01zł

2So
O=61,5m3/ha*0,7*1,0937ha*152,53zł/m3*0,2= 1 436,34zł

1Brz
O=33.4m3/ha*0,7*1,0937ha*152,53zł/m3*0,1= 390,03zł

1Os
O=32,6m3/ha*0,7*1,0937ha*152,53zł/m3*0,1=380,69zł
ODPOWIEDZ