CB radio

Samochody terenowe, testy, opinie, informacje...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Glaca
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6954
Rejestracja: czwartek 21 cze 2007, 13:18
Lokalizacja: wielkopolska

Post autor: Glaca »

Śmietan pisze: lepiej będzie zbierała z większej odległości
Będziesz miał w ludnym terenie tłok na 19-stce.

A w trasie gdy jesteś na nasłuchu kilka godzin może to męczyć. Ja na antenie Sirio ( 100 cm) miałem przeważnie mocno "skręcone" ( "squelchem") radio - ważne to co dzieje się na drodze 2-3 km przed autem, a nie 20 km wokoło ( za, przed i po bokach).

I z super 2-metrową anteną Ty usłyszysz kumpla, ale Twoja odpowiedź do niego już nie doleci jak ma jakąś 50 cm antenę na magnesie.
Michał
początkujący
początkujący
Posty: 25
Rejestracja: niedziela 06 gru 2009, 10:03
Lokalizacja: podlaskie

Post autor: Michał »

Śmietan pisze:Wydaje mi się, że mając większy zasięg lepiej będzie zbierała z większej odległości
to się zgadza, ale szumy też będzie zbierać. Pamiętaj o tym że antena działa w każdym kierunku i zbiera wszystko. Jak wspomniałeś wcześniej masz alana 102 radio dobre ale do diesla, benzyna go zagłuszy (słaby filtr ANL i modulacja (siła nadawania) )
Michał
początkujący
początkujący
Posty: 25
Rejestracja: niedziela 06 gru 2009, 10:03
Lokalizacja: podlaskie

Post autor: Michał »

Glaca pisze:I z super 2-metrową anteną Ty usłyszysz kumpla, ale Twoja odpowiedź do niego już nie doleci jak ma jakąś 50 cm antenę na magnesie.

Z tą tezą nie do końca się zgadzam. Bo jeśli ty 2m a kolega 50cm to on cię usłyszy, ale ty jego już nie bo ma za słaby sygnał i zagłuszą go inni. Dlatego im dłuższa antena tym większy zasięg i moc nadawania kosztem zwiększonej ilości zakłóceń.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105121
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Michał pisze:Dlatego im dłuższa antena tym większy zasięg i moc nadawania kosztem zwiększonej ilości zakłóceń.
Jakoś nie przekłada mi się długość anteny na moc sygnału. No ale ja się fizyki uczyłem dawno.
Wiem natomiast jedno - mój syn ma magnesówkę chyba ok. 80 cm i większość czasu CB wyłączone bo bezwartościowego gadania nie sposób słuchać non-stop, prowadząc przy tym samochód. Natomiast gdy chce się dowiedzieć, jaka sytuacja na drodze to włącza, pyta, i zawsze ktoś w promieniu jakichś 3 km odpowie. I o to chodzi.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Śmietan
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 22661
Rejestracja: czwartek 11 maja 2006, 09:17
Lokalizacja: Floryda

Post autor: Śmietan »

Glaca pisze:Ja na antenie Sirio ( 100 cm) miałem przeważnie mocno "skręcone" ( "squelchem") radio - ważne to co dzieje się na drodze 2-3 km przed autem
Dlatego właśnie chciałbym długa antenę. Skręcić dość mocno szumy, żeby dziadostwo nie dolatywało do mnie, a same zrozumiałe informacje. I to jak do 5km. Tak jak piszesz.
Michał pisze:Jak wspomniałeś wcześniej masz alana 102 radio dobre ale do diesla, benzyna go zagłuszy (słaby filtr ANL i modulacja (siła nadawania) )
Większego fana diesla nie ma chyba na forum. Więc nie będę mieć z tym problemu. ;)
Piotrek pisze:Jakoś nie przekłada mi się długość anteny na moc sygnału.
Czytałem poradnik CB radio (dla zainteresowanych mogę podesłać na maila) i podobno akurat w tym przypadku długość ma znaczenie. :lol:
ko
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 343
Rejestracja: środa 26 lip 2006, 23:44
Lokalizacja: Polska

Post autor: ko »

To dawaj śmietan do mnie ten poradnik. Jestem zainteresowany.
pozdrawiam
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105121
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Śmietan pisze:Czytałem poradnik CB radio (dla zainteresowanych mogę podesłać na maila) i podobno akurat w tym przypadku długość ma znaczenie. :lol:
Ale raczej nie dla mocy. Moc określona jest przez producenta i nie można jej dowolnie zwiększyć wielkością anteny. Tym bardziej, że dla urządzeń nie wymagających zezwolenia radiowego jest ona ograniczona rozporządzeniem Ministra Infrastruktury.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Śmietan
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 22661
Rejestracja: czwartek 11 maja 2006, 09:17
Lokalizacja: Floryda

Post autor: Śmietan »

Piotrek pisze:Ale raczej nie dla mocy.
No dla mocy nie. W Polsce max to 4w.
Michał
początkujący
początkujący
Posty: 25
Rejestracja: niedziela 06 gru 2009, 10:03
Lokalizacja: podlaskie

Post autor: Michał »

Długość anteny ma znaczenie im dłuższa tym lepiej, i nie ma co z tym faktem polemizować. Dlaczego? Wystarczy zobaczyć jakie anteny mają stacje domowe, a to dlatego żeby jak najbardziej zbliżyć się do wysokości fali czyli 11m. tak to prawda w Polsce tylko 4W nawet stacjonarne (chyba że radio wtęgowe, ale to inna para kaloszy i do auta się nie nadaje).
Śmietan jak chcesz ostro lecieć w eter kup sobie antenę Sirio Turbo 5000 i mikrofon z echem np. Farun albo KPO, wtedy na pewno każdy cię usłyszy :D a tych którzy śmiecą na kanale(anteny ze "Stonki") wytniesz squelczem
Awatar użytkownika
Śmietan
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 22661
Rejestracja: czwartek 11 maja 2006, 09:17
Lokalizacja: Floryda

Post autor: Śmietan »

Michał pisze:Śmietan jak chcesz ostro lecieć w eter kup sobie antenę Sirio Turbo 5000 i mikrofon z echem np. Farun albo KPO, wtedy na pewno każdy cię usłyszy :D a tych którzy śmiecą na kanale(anteny ze "Stonki") wytniesz squelczem
Nie no aż tyle za antenę nie chcę dać. ;) Myślałem o tym Sirio 100. Chciałem się upewnić, bo ta 145 mi chodziła po głowie. Ale chyba dobrze zrobię.
Michał
początkujący
początkujący
Posty: 25
Rejestracja: niedziela 06 gru 2009, 10:03
Lokalizacja: podlaskie

Post autor: Michał »

Dobrze zrobisz jak kupisz Sirio jakiekolwiek, to dobra firma i nie będziesz żałował. Może zasięgów wielkich nie będziesz osiągać, ale w trasie dowiesz się wszystkiego. Pamiętaj że dostrojenie anteny jest ważne. SWR miarka się przyda, choć taniej zrobi to jakiś gościu który się tym trudni.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105121
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Śmietan, praw fizyki pan nie zmienisz :) Najlepsze parametry odbioru/nadawania są wówczas gdy długość anteny zbliżona jest do połowy długości fali lub do kolejnych wielokrotności tej wartości czyli 1/4, 1/8 itd. Dla 27 MHz połowa długości fali to 5,5 metra. Ciut za dużo jak na antenę mobilną. Spróbujmy może z 1/4? Chwila na wykonanie dzielenia i mamy wynik - 2,75, czyli nadal za dużo aby to przymocować do auta. Dzielimy nadal, próbujemy z 1/8 otrzymując 1,35. No to jest już akceptowalna długość. Dla pewności liczymy jeszcze 1/16 (0,6875) - może być ale w warunkach drogowych ograniczy nam zasięg do ok. 1 do 2 km. Nie dlatego, że za słaby sygnał, ale dlatego, że najlepsze parametry uzyskuje się wówczas gdy anteny "widzą" się nawzajem, a dokładnie wówczas gdy w I strefie Fresnela nie ma przeszkód.
A co zyskujemy dokładając kolejne centymetry do długości anteny? Wzrost poziomu sygnału. Tylko, że niewielki. Były robione takie pomiary i wyniki mieszczą się w granicach od 5.1 dB (antena długości 1,25 m) a 7 dB dla anteny długości 1,99 m. Z tym, że pomiarów dokonywano w układzie: stacja odbiorcza z anteną na wieżowcu, nadajnik w samochodzie na postoju, odległość anten w przybliżeniu 18 km.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Śmietan
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 22661
Rejestracja: czwartek 11 maja 2006, 09:17
Lokalizacja: Floryda

Post autor: Śmietan »

Piotrek pisze:Śmietan, praw fizyki pan nie zmienisz :)
Zawsze można mieć nadzieje. :) Piotrek, cholernie oczytany z Ciebie człowiek. podoba mi się to.
Michał pisze:SWR miarka się przyda, choć taniej zrobi to jakiś gościu który się tym trudni.
Chodzi Ci o reflektometr? Mam w planach kupić. Jak CB dostałem 'za darmo' to mogę kupić już reflektometr. ;) Swoją drogą słyszałem opinię, że strojenie anteny w miastach mija się z celem, bo za dużo jest zagłuszaczy. Najlepiej to robić na otwartej przestrzeni minimum 100m od jakichkolwiek linii energetycznych czy dużych metalowych obiektów. Prawda to?
Michał
początkujący
początkujący
Posty: 25
Rejestracja: niedziela 06 gru 2009, 10:03
Lokalizacja: podlaskie

Post autor: Michał »

:prosze:
Piotrek do ciebie te pokłony, bardzo fachowe wyjaśnienie. Temat CB: rzeka, ba morze :D nie sposób wszystkiego zapamiętać.
Śmietan to prawda z tym zagłuszaniem pasmo 27 MHz jest podatne na zakłócenia. Pamiętaj jeszcze o tym aby anteny CB nie stawiać blisko anteny FM. Powodzenia
Awatar użytkownika
Śmietan
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 22661
Rejestracja: czwartek 11 maja 2006, 09:17
Lokalizacja: Floryda

Post autor: Śmietan »

Michał pisze:Piotrek do ciebie te pokłony, bardzo fachowe wyjaśnienie.
Piotrek, jest mądrzejszy od Wikipedii. I chwała mu za to! :) Już nie raz mnie z opresji 'braku wiedzy' uratował. :)
Michał pisze:Śmietan to prawda z tym zagłuszaniem pasmo 27 MHz jest podatne na zakłócenia. Pamiętaj jeszcze o tym aby anteny CB nie stawiać blisko anteny FM. Powodzenia
Wczoraj nawiązałem kontakt z forumowiczem z forum Corolli i dostałem zdjęcia odnośnie montażu (fachowo). Dziś antenę zakupie więc, może w czwartek już bym coś ponadawał? :lol:
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105121
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Michał pisze:Piotrek do ciebie te pokłony, bardzo fachowe wyjaśnienie.
Śmietan pisze:Piotrek, jest mądrzejszy od Wikipedii.
Dajcie spokój chłopaki. Nie jestem mądrzejszy od nikogo ani nie posiadam żadnej "wiedzy tajemnej". Po prostu dużo czytam. Coś tam z tego czytania, jakieś "odpryski", mimo postępującej sklerozy potrafię w pamięci odnaleźć. A wówczas, posługując się owymi "odpryskami" jako słowami-kluczami szukam tylko, co się "na dziś" zmieniło w danej dziedzinie. Ot i tyle.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Atlas
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4243
Rejestracja: wtorek 10 lut 2009, 22:20
Lokalizacja: z duszy leśnej

Post autor: Atlas »

Piotrek pisze:A co zyskujemy dokładając kolejne centymetry do długości anteny? Wzrost poziomu sygnału. Tylko, że niewielki.
3dB to dwukrotnie silniejszy sygnał czy się mylę?
Więc 1,9 dB już kusi - ja bym nie pogardził.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105121
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Atlas pisze:Więc 1,9 dB już kusi - ja bym nie pogardził.
No a ja bym to olał. Bo 1.9 dB to w takim razie tylko ~1.27 raza silniejszy sygnał...
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Atlas
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4243
Rejestracja: wtorek 10 lut 2009, 22:20
Lokalizacja: z duszy leśnej

Post autor: Atlas »

Jeśli za te same pieniądze to byś nie olał :wink:
Znacząco droższą też bym olał.

Zasięg o średnicy 10km = 314km2, a zasięg o średnicy 12,7km= 506km2
Obejmuję więc obszar o 61% większy. To już wygląda lepiej (dla stacjonarnego nadajnika to ma znaczenie)
Jednak jadę drogą więc bardziej chodzi tu o zwiększenie odległości po prostej (upraszczając).
Atlas
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4243
Rejestracja: wtorek 10 lut 2009, 22:20
Lokalizacja: z duszy leśnej

Post autor: Atlas »

Napisałem zasięg o średnicy, ale obliczenia dotyczą pól o promieniu 10 i 12,7km :)
ODPOWIEDZ