Technikum lesne w Tucholi czy Liceum ?

Technikum, liceum profilowane, studia leśne i przyrodnicze...

Moderator: Moderatorzy

Snajpers666
początkujący
początkujący
Posty: 3
Rejestracja: piątek 02 sty 2009, 21:15
Lokalizacja: warszawa

Technikum lesne w Tucholi czy Liceum ?

Post autor: Snajpers666 »

1.Chcialbym isc do technikum w Tucholi, a potem na studia lesne. Niektórzy twierdza ze lepiej jest isc do jakiegos liceum a potem na studia lesne czy to prawda?
2. Czy ciezko jest sie dostac do technikum w Tucholi?
Poozdro
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169938
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Poczytaj sobie dokładnie ten dział - znajdziesz tu co najmniej kilkanaście tematów o TL w Tucholi
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
Daniel_107
leśniczy
leśniczy
Posty: 713
Rejestracja: wtorek 02 maja 2006, 12:48
Lokalizacja: Ostrów Mazowiecka

Post autor: Daniel_107 »

A co do pytania nr1. - to, czy wybierzesz LO z profilem biol-chem lub podobnym czy technikum leśne zależy głównie od Ciebie. W liceum bardziej zwraca się uwagę na przygotowanie do matury, w technikum na przygotowanie do pracy w zawodzie. Ja wybrałem liceum ogólnokształcące - profil medyczny(sic! ) się znaczy biologia i chemia w rozszerzeniu. Wybrałem mniejszą odległość od domu, chociaż myślałem o TL w Białowieży... ale cóż czas pokaże czy dobrze wybrałem.
Google nie boli!
Diana
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4287
Rejestracja: poniedziałek 29 maja 2006, 16:39
Lokalizacja: z lasu

Post autor: Diana »

Jeżeli ktoś chcę iść na leśnictwo to pójdzie, niezależnie czy skończy LO czy TL. Ja się skłaniam ku opcji nr 2.

Sten dobrze prawi- poszperaj co nie co.
sorry Polsko
Awatar użytkownika
RR
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 9039
Rejestracja: niedziela 14 maja 2006, 21:27
Kontakt:

Post autor: RR »

Po liceum masz większe szanse na to aby dostać się do którejś z wyższych uczelni leśnych.
Absolwenci techników, mają o wiele gorsze świadectwa od tych po liceach.
Na studiach leśnych można sobie poradzić po każdej szkole.
Przyrodniczy serwis informacyjny
Dziennik Leśny
Diana
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4287
Rejestracja: poniedziałek 29 maja 2006, 16:39
Lokalizacja: z lasu

Post autor: Diana »

RR pisze:Absolwenci techników, mają o wiele gorsze świadectwa od tych po liceach.
Jeżeli ktoś jest sumienny i wybierze dobre, resortowe technikum nie będzie miał problemu ze zdaniem matury. A poziom w TL-u zaniżają uczniowie, którzy przyszli do szkoły dla internatu oraz zerwania się z rodzicielskiej smyczy i po skończeniu szkoły nie chcą mieć nic wspólnego z lasami(uwierzcie, że takich jest od groma!).
sorry Polsko
Awatar użytkownika
general776
początkujący
początkujący
Posty: 31
Rejestracja: sobota 01 lis 2008, 10:07
Lokalizacja: Brodnica

Post autor: general776 »

Ja na Twoim miejscu, a na nim jestem :wink: wybierem Technikum Leśnicze Tuchola ;)
Chciałbym się tam dostać, z ocenami u mnie jest nieźle ciekawe jak egzaminy pójdą....ale mniejsza z tym, po tym technikum będziesz porządnie przygotowany do przyszłej pracy.

Pozdro ;)
szupersznikersz
początkujący
początkujący
Posty: 36
Rejestracja: niedziela 30 lis 2008, 11:40

Post autor: szupersznikersz »

ja chodzę to TL w Tucholi i aby się dostać to nie problem ale utrzymać dobry poziom w nauce to już gorzej.... :(
Awatar użytkownika
maverick
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6752
Rejestracja: czwartek 24 sie 2006, 22:09

Post autor: maverick »

Snajpers666 pisze:Niektórzy twierdza ze lepiej jest isc do jakiegos liceum a potem na studia lesne czy to prawda?
Tak. Masz wtedy szersze możliwości wyboru kierunku.Nawet kiedy startujesz na studia leśne, a powinie się noga na rekrutacji to można wybrać inny interesujący kierunek.
Po technikum masz juz zawód, ale z wyborem kierunku studiów nie masz aż takich wielu możliwości jak po liceum.
Jest to stary błąd, na tym utrzymywanie lasu zasadzać, żeby żadnego drzewa nie tykać. Każda rzecz w przyrodzie ma swój kres, do którego przyszedłszy, trwa czas niejaki w dobrym stanie, ten przebywszy, psuć się musi. Drzewo przestarzałe staje się niezdatnym i próżno miejsce zalega: trzeba go więc w czasie doskonałej jego pory wycinać, ale w tym wycinaniu tak poczynać roztropnie, żeby aktualna korzyść dalszej nie przeszkadzała.
Ignacy Krasicki
Packa
początkujący
początkujący
Posty: 74
Rejestracja: poniedziałek 05 sty 2009, 19:09

Post autor: Packa »

Najlepiej iść odrazu do szkoły leśnej oni Cię przygotowują do Twojej przyszłej pracy... Bo po LO nie będziesz miał tego co po Technikum Leśne :) Takie jest moje zdanie ;]
Karol T
początkujący
początkujący
Posty: 3
Rejestracja: piątek 04 sty 2008, 11:28
Lokalizacja: z lasu

Post autor: Karol T »

Moim zdaniem lepiej iść do LO niz technikum, ponieważ po liceum masz przeważnie większą możliwość dostania się na studia niż po technikum. Technikum Leśne w dzisiejszych czasach to relikt minionej epoki, czyli PRL-u. Co z tego że po TL masz zawód, skoro nie masz szans na znalezienie pracy w Lasach Państwowych. Dostać pracę w LP jest trudno nawet dla mgr inż. leśnictwa, więc z tytułem technika nie ma o czym marzyć.
Moim zdaniem osobom po TL nie jest także wcale łatwiej na studiach leśnych.
Diana
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4287
Rejestracja: poniedziałek 29 maja 2006, 16:39
Lokalizacja: z lasu

Post autor: Diana »

Karol T pisze:Technikum Leśne w dzisiejszych czasach to relikt minionej epoki, czyli PRL-u. Co
Brednie. Gdyby Technika Leśne nie były potrzebne- zapewne już by nie istniały. A co się teraz dzieje? TL rozkwitają po przejściu pod resort, ministerstwo i LP nie wkładałyby pieniędzy w coś bez przyszłości.
Karol T pisze:Co z tego że po TL masz zawód, skoro nie masz szans na znalezienie pracy w Lasach Państwowych.
Nikt nie wierzy już w bajki, że po TL znajdzie pracę. Szkoła przygotowuję ucznia na studia. Znaczny procent absolwentów studiuję w trybie zaocznym z różnych powodów, np. od razu odbywają staż w LP, nie stać ich na studia dzienne etc.

Prawdą jest, że na pierwszych roku dominują wyraźnie przedmioty ogólne- matematyka, chemia, fizyka... Czy faktycznie absolwentom TL-ów idzie gorzej od ludzi po LO? Sprawa indywidualna.
Leśnictwo stricto sensu zaczyna się dopiero później.
Ludzie po TL mówią wówczas, że jest im lżej, natomiast po LO, że nie muszą być wcale gorsi. Jeżeli ktoś chcę być leśnikiem, to niezależnie jaką drogę wybierze- zostanie nim z odrobiną szczęścia :)

Ps. TL w Tucholi to obok technikum w Miliczu najlepsza szkoła leśna w Polsce!
sorry Polsko
Packa
początkujący
początkujący
Posty: 74
Rejestracja: poniedziałek 05 sty 2009, 19:09

Post autor: Packa »

Zgadzam się z Tobą Diana. Jeśli ktoś chce zostać leśnikiem będzie do tego dążył. Przecież nie ważne gdzie się uczymy. Ważne, żeby postanowić sobie cel do którego będziemy dążyć :).
Awatar użytkownika
Leśna dziewczyn
początkujący
początkujący
Posty: 207
Rejestracja: poniedziałek 06 paź 2008, 23:00
Lokalizacja: Tuchola

Post autor: Leśna dziewczyn »

Ja chodzę do TL w Tucholi już trzeci rok i nie zamieniłabym tej szkoły na jakieś LO :P nie jest na pewno łatwo ale jak ktos bardzo chce to może :) trzeba tylko lubić to co sie robi :D plus troche systematyczności :lol:
Wydział Leśny Poznań
myśliweczka
początkujący
początkujący
Posty: 3
Rejestracja: piątek 06 lut 2009, 15:32
Lokalizacja: aktualnie wawa

Post autor: myśliweczka »

proszę pana:) Karol T. Nie uważam żeby TL był "reliktem PRLu". Tam można sobie doskonale uzmysłowić czy chce się być leśnikiem czy też nie. Skończyłam TL w Tucholi i jestem z siebie dumna. Jak ktoś chce się uczyć to doskonale poradzi sobie po TL czy w TL, kwestia samodscypliny. Z dwójami nawet po liceum furory nie zrobisz. Jeśli chodzi o pracę nie wiem, nie próbowałam narazie jestem w procesie edukacji :) bo priorytetem są dla mnie studia. Pozdrawiam rozterkowiczów :roll:
Packa
początkujący
początkujący
Posty: 74
Rejestracja: poniedziałek 05 sty 2009, 19:09

Post autor: Packa »

Zgadzam się z Tobą w 100% myśliweczka, nawet lepiej jest iść do TL, niż do LO, ale to każdy wybiera sam :)

Pozdrawiam Paćka.
piecuch
początkujący
początkujący
Posty: 53
Rejestracja: czwartek 08 mar 2007, 20:54
Lokalizacja: warmia

Post autor: piecuch »

jestem po Tucholi i raczej nie żałuje. jedno jest pewne najlepsza wiedzę praktyczna przydatna w pracy otrzymasz w tl.
Tytan
początkujący
początkujący
Posty: 7
Rejestracja: poniedziałek 16 lut 2009, 18:35
Lokalizacja: Biłgoraj

Post autor: Tytan »

Ja jestem w TL i sądze że jeżeli przyszłość wiążemy bezpośrednio z pracą w LP a co za tym idzie studia leśne lepiej jest wybrać TL. Maturę można zdać dobrze i w technikum a i studiuje się łatwiej bo na studiach to z niektórych przedmiotów jest powtórka i rozszerzenie materiału z TL więc jest już obycie w przedmiotach zawodowych a i z pracą w lesie mamy styczność na praktykach, tak samo obycie z nomenklatuą leśną pomaga przy studiowaniu.
Awatar użytkownika
RR
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 9039
Rejestracja: niedziela 14 maja 2006, 21:27
Kontakt:

Post autor: RR »

Niestety fakty są takie:
Karolina Kulicka z Departamentu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
...Pani Dyrektor przedstawiła dane liczbowe dotyczące szkolnictwa leśnego.
Obecnie w resorcie MŚ jest 11 szkół leśnych. Największe z nich to Biłgoraj i Tuchola. Szkoły te kształcą uczniów w dwóch zawodach: Technik leśnik i Operator maszyn leśnych, dodatkowo istnieje możliwość zdobycia uprawnień Operatora pilarek spalinowych. Pani Karolina zwróciła uwagę na niską średnią ocen, jaką uzyskują uczniowie techników. Z przedmiotów ogólnokształcących wynosi ona 3.19 , z przedmiotów zawodowych 3.32 , łącznie z wszystkich przedmiotów średnia ta wynosi 3.27. ....
Jacek Falkowski, przedstawiciel Ministerstwa Edukacji Narodowej
...zwrócił uwagę na to, jak uczniowie techników przegrywają z licealistami przy rekrutacji na uczelnie wyższe....
Dziekan Wydz. Inżynierii Produkcji SGGW dr hab. Tomasz Nurek
...Podał najświeższe statystyki, które wyrażają obraz przepaści jaka dzieli absolwentów liceów i techników w rywalizacji o przyjęcie na Wydział Leśny. W 2008 roku spośród wszystkich, którzy dostali się na ten kierunek 85% stanowili licealiści, tylko 10,8% absolwenci techników leśnych, 4,2% absolwenci innych techników.
Sytuacja ta jest wynikiem niskiego poziomu w technikach z przedmiotów ogólnych a w szczególności: matematyki, fizyki, chemii i biologii...
Profesor Więsik
...zadał pytanie- po co nam technika leśne skoro najniższy szczebel w lasach podleśniczy ma być po studiach? W lasach zatrudnionych jest około 30 tys. ludzi, a drugie tyle pracuje w lesie w firmach prywatnych.
Zdaniem Prof. Więsika głównym odbiorcą absolwentów TL-ów powinny być prywatne firmy leśne...
Dr Józef Grodecki, Wydział Leśny Poznań
...Absolwenci TL-ów mają ograniczoną wiedzę ogólną i zawsze przegrają z licealistami. Dlatego trzeba się zastanowić nad zmianami kształcenia....
Więcej- http://www.lasypolskie.pl/sekcja-1074.html
Przyrodniczy serwis informacyjny
Dziennik Leśny
Packa
początkujący
początkujący
Posty: 74
Rejestracja: poniedziałek 05 sty 2009, 19:09

Post autor: Packa »

I tak nie zmienie swojego zdania, iż lepiej iść do szkoły leśnej :)
ODPOWIEDZ