Ocena zgodności składu gatunkowego??

Geodezja, teledetekcja, inwentaryzacja, plan urządzenia lasu...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Smoras
początkujący
początkujący
Posty: 78
Rejestracja: sobota 11 lis 2006, 13:21
Lokalizacja: z domu

Ocena zgodności składu gatunkowego??

Post autor: Smoras »

Mam do wykonania projekt z inwentaryzacji lasu i mam malutki problem. Otóż na podstawie"Powierzchniowo-miąższościowej tabeli klas wieku wg gospodarstw, TSL i gatunków panujących" mam zrobić "ocenę zgodności składu gatunkowegodrzewostanów z siedliskiem". Wiem jak to się robi dla drzewostanu jednak nie mam pojęcia jak to zrobić dla poszczególnych typów siedliskowych w obrębie.
St. taksator
początkujący
początkujący
Posty: 55
Rejestracja: wtorek 09 wrz 2008, 21:04
Lokalizacja: Szczecinek

Post autor: St. taksator »

Polecam stronę z Instrukcją Urządzania Lasu, część 1, strony 60-62
http://www.lp.gov.pl/media/biblioteka/u ... l/IUL1.pdf
Awatar użytkownika
Smoras
początkujący
początkujący
Posty: 78
Rejestracja: sobota 11 lis 2006, 13:21
Lokalizacja: z domu

Post autor: Smoras »

St. taksator pisze:Polecam stronę z Instrukcją Urządzania Lasu, część 1, strony 60-62
http://www.lp.gov.pl/media/biblioteka/u ... l/IUL1.pdf
znam to tylko zastanawiam się jak to przedstawić dla całego obrębu. Znalazłem taką tabelę w elaboracie która w obrębie każdego gospodarstwa, TSL i podklasy podaje stopień zgodności i nie wiem czy takie rozwiązanie było by dobre. Może lepiej było by wyrzucić któreś z tych kryteriów np. klasę i podklasę wieku?
St. taksator
początkujący
początkujący
Posty: 55
Rejestracja: wtorek 09 wrz 2008, 21:04
Lokalizacja: Szczecinek

Post autor: St. taksator »

O określaniu zgodności składu gatunkowego z siedliskiem jest mowa również w Instrukcji sporządzania programu ochrony przyrody w nadleśnictwie:
"1. Zgodność składu gatunkowego drzewostanów z warunkami siedliskowymi (wzór 20) należy wykonać zgodnie z wytycznymi Instrukcji Urządzania Lasu :
a) uprawy i młodniki do lat 10 zgodnie z § 68 ust.4,
b) drzewostany starsze zgodnie z § 220 ust. 6.
2. W drzewostanach niezgodnych należy dodatkowo wyróżniać:
a) niezgodność obojętną, w przypadku gdy zalecany gatunek liściasty zastąpiony jest przez inny gatunek liściasty,
b) niezgodność negatywną, w przypadku gdy zalecany gatunek liściasty oraz jodła i modrzew zastąpiony jest przez sosnę lub świerk.
3. Za podstawę określania zgodności składu gatunkowego z siedliskiem należy przyjąć potencjalne siedliskowe typy lasu i gospodarcze typy drzewostanów zgodne orientacyjnymi składami gatunkowymi upraw zalecanymi przez wytyczne KTG."
http://www.kp.org.pl/pdf/poradniki/instr_pop_tekst.rtf
Awatar użytkownika
Smoras
początkujący
początkujący
Posty: 78
Rejestracja: sobota 11 lis 2006, 13:21
Lokalizacja: z domu

Post autor: Smoras »

Dostaliśmy tylko "Powierzchniowo-miąższościową tabelę klas wieku wg gospodarstw, TSL i gatunków panujących". Czyli przyjmuję sobie GTD tak jak w ZHL dla odpowiedniej krainy przyrodniczo leśnej i określam czy drzewostan jest zgodny w trzy stopniowej skali. Ważne jest dla mnie jak to przedstawić?
St. taksator
początkujący
początkujący
Posty: 55
Rejestracja: wtorek 09 wrz 2008, 21:04
Lokalizacja: Szczecinek

Post autor: St. taksator »

Fragment Programu Ochrony Przyrody dla Nadleśnictwa:
d) Zgodność składu gatunkowego drzewostanów z warunkami siedliskowymi

Ocena zgodności składu gatunkowego drzewostanów z siedliskowym typem lasu jest jednym z ważniejszych wskaźników wykorzystania zdolności produkcyjnych siedlisk leśnych. Pozwala ona na formułowanie wielu wniosków w zakresie hodowli lasu. Jest to także interesujący wskaźnik bogactwa przyrodniczego, a głównie stopnia naturalności ekosystemów leśnych.
Stopnie zgodności przyjęto wg „Instrukcji urządzania lasu” z 2003 r. (§40, pkt. 1-5).

W grupie drzewostanów o składzie niezgodnym wyróżniono dodatkowo:

 niezgodność obojętną - gdy zamiast zalecanego gatunku liściastego występuje inny gatunek liściasty,

 niezgodność negatywną - gdy zalecany gatunek liściasty zastąpiony jest przez sosnę lub świerka.
Otrzymane wyniki przedstawiono w tabeli i na diagramach.

Niestety, nie moge wkleić tabeli w to okno. Jeżeli potrzebujesz konkretnego przykłady, to proszę o maila, wówczas bedę mógł podesłać fragment z tabelą i diagramami.
Awatar użytkownika
Smoras
początkujący
początkujący
Posty: 78
Rejestracja: sobota 11 lis 2006, 13:21
Lokalizacja: z domu

Post autor: Smoras »

Byłbym wdzięczny za tabelę. Mój mail to smoras@interia.pl
St. taksator
początkujący
początkujący
Posty: 55
Rejestracja: wtorek 09 wrz 2008, 21:04
Lokalizacja: Szczecinek

Post autor: St. taksator »

Znalazłem jeszcze link:
http://www.kp.org.pl/index.php?Itemid=6 ... &task=view
Instrukcja sporządzania Programu Ochrony Przyrody w Nadleśnictwie:
tekst,
wzory tabel
Wytyczne sporządzania Programu Ochrony Przyrody stosowane w RDLP Zielona Góra - Czytaj (500kB, rtf) - Ściągnij (50kB, zip)

Można ściągnąć wzory tabel wg Instrukcji sporządzania ochrony przyrody w Nadleśnictwie - wzór nr 20.
Polecam.
Wzór nr 20. Zestawienie powierzchni wg zgodności składu gatunkowego drzewostanów z siedliskiem

Obręb, nadleśnictwo Siedliskowy typ lasu Gospodarczy typ drzewostanu Drzewostany o składzie gatunkowym
zgodnym częściowo zgodnym niezgodnym obojętnie niezgodnym negatywnie
ha % ha % ha % ha %
Obręb A Bs
Bśw
......
......
Obręb B
Nadleśnictwo
Awatar użytkownika
Smoras
początkujący
początkujący
Posty: 78
Rejestracja: sobota 11 lis 2006, 13:21
Lokalizacja: z domu

Post autor: Smoras »

To ja to muszę trochę zmodyfikować bo brak mi danych. Ale nie ma to jak zadanie które ni ja nie przystaje do rzeczywistości. Dzięki za pomoc:)
ODPOWIEDZ