strefa ochronna wokół lasu i ochrona jałowców pospolityc

Szkodniki, pożyteczna fauna, profilaktyka i zwalczanie...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
wiktorr
początkujący
początkujący
Posty: 4
Rejestracja: wtorek 30 gru 2008, 14:54
Lokalizacja: Szczecin

strefa ochronna wokół lasu i ochrona jałowców pospolityc

Post autor: wiktorr »

Witam. Mam pytanie odnośnie strefy ochronnej wokół granicy lasu. Czy jest jakas, przepisowo ustalona odległość dotyczaca budowania domów mieszkalnych tuż przy lesie. W Szczecinie, w dzielnicy Warszewo domy budowane są tuz na skraju lasu. Według mnie zakłoca to całkowicie ekosystem, wiele gatunków fauny i flory bytuje bowiem na skraju lasu i jest związana w szczególności z tym właśnie biotopem, gdzie panują odmienne warunki niz w środku lasu. Ponadto, zauważyłem, że w lasach podczas wyrębu sosen niszczy sie okazałe jałowce, które objete są przecież ochroną. Rozumiem, że mogą zdarzać się wypadki przy pracy, ale jeżeli 95 % jalowców z danego płatu objetego wyrebem zostaje zniszczonych , to juz jest przesada. Czy takie postepowanie jest uzasadnione i praktykowane na codzień? Jaka jest polityka ochrony jałowca w lasach?Z niecierpliwością czekam na odpowiedzi.
Szczęsliwego nowego roku!!! :drunk:
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22761
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

Witam.
Co do strefy ochronnej wokół lasu to prawo leśne nie wypowiada się na ten temat.
Uregulowania te zawarte są każorazowo w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego (minimalna odległość zabudowy od granicy / linii lasu). U nas to na ogół 20 m, ale w każdym planie może być inaczej.
Co do jałowców to jesteś w błędzie: jałowiec pospolity (juniperus communis) nie jest objęty żadną formą ochrony gatunkowej. Na ogół na zrębach zupełnych (a takie stosuje się by wyciąć i następnie odnowić dojrzały drzewostan sosnowy) podszyt - w tym i jałowce zostawia się tylko w biogrupach (kępach starodrzewiu). Biogrupy te stanowią na ogół ok. od 5 do 10 % powierzchni zrębu. Całą resztę zrębu "czyści" się całkowicie, by łatwiej można było przygotować glebę i odnowić zrąb.
Pozdrawiam.
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
ODPOWIEDZ