dom w lesie

Kto nie chciałby być właścicielem lasu, ale to nie jest takie proste...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Elka
początkujący
początkujący
Posty: 2
Rejestracja: czwartek 20 lis 2008, 08:47
Lokalizacja: Poznan

dom w lesie

Post autor: Elka »

Jestem właścicielem lasu o powierzchni 5,91ha.Chciłabym dowiedziec się czy ja mogę postawic na tym gruncie dom,w przestrzennym zagospadarowaniu gruntów w uzredzie gminy,wpisane jest pzreznaczenie las,ale jako wąłscieciel takiej powierzchni,czy mam prawo wybudowac tam domek?Bede wdzieczna za odpowiedz
Elka
Awatar użytkownika
callahan
leśniczy
leśniczy
Posty: 962
Rejestracja: czwartek 24 lip 2008, 18:24
Lokalizacja: deep forest Fangorn

Post autor: callahan »

Elka pisze:czy mam prawo wybudowac tam domek?
Witaj, prawo oczywiście masz tylko pozostaje jeden problem do pokonania. Mianowicie przezwyciężenie urzędniczego bezwładu. Na początek spróbuj wyrysować wspólnie z geodetą mapkę - plany lasu z uwzględnioną posesją itp., typu droga dojazdowa, podłączenie mediów, odprowadzenie ścieków. Później chyba będziesz musiała załatwić "odlesienie" tej części terenu. A z tym najlepiej do jakiegoś vice premiera się udaj. :wink:
"Es mejor morir de pie que vivir de rodillas" E. Zapata
"Est enim ea non scripta sed nata lex quod vim vi repellere licet" Cicero
"Non omne quod licet honestum est" Justynian - digesta
Elka
początkujący
początkujący
Posty: 2
Rejestracja: czwartek 20 lis 2008, 08:47
Lokalizacja: Poznan

Post autor: Elka »

Dziękuje,jezeli bede miała jeszcze jakies pytanie,to zapytam-pozdrawiam
Elka
Glaca
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6954
Rejestracja: czwartek 21 cze 2007, 13:18
Lokalizacja: wielkopolska

Post autor: Glaca »

303andy
początkujący
początkujący
Posty: 26
Rejestracja: poniedziałek 28 lip 2008, 15:27
Lokalizacja: Opole

Post autor: 303andy »

Do pewnej powierzchni przy budowie domu w lesie nie musisz płącić za wylesienie to jest chyba około 4 arów , szczególy chyba w ustwie o ochronie gruntó rolych i leśnych !
By wybudowac dom na terenie nie przeznaczonym pod zabudowę trzeba się uciec do tzw zabudowy zagrodowej a ta wymaga posiadania pewnej powierzchni gruntów każda gmina może w pewnych widełkach ustalic jaka to piwerzchnia max nie może przekraczaś średniej pow gospodarstwa rolnego w gminie !
Zabudowa zagrodowa to fantastyczna furtka na ominiećie idoitycznycej biurokracji związanej z planowaniem przestrzennym gdzie urzednicy decydują co i gdzie wolno budować , biora przy tym spore łąpówki od tych ktorym bardzo zależy na przekwalifikowaniu gruntów z roli na inwestycyjne bo wiedzą , ze takie przekwalifikowanie to wzrost ceny gruntu razy 10 i więcej . Mają siwadomość ,że włąściciel dla takiego zysku chętnie odpali działkę bo bez ich decyzji dalej będzie miał rolę . Ograniczją dostępność terenó budowalnych bo im jest ich mniej tym droższe a więc i łapówki wyższe.
Polskie piekiełko !!!
precz z leśną biurokracją !
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105095
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

303andy - jak radzisz to radź do końca i odpowiedzialnie. A przede wszystkiem - zgodnie z prawdą.
Ustawa o lasach
...
Art. 13.
...
2. Zmiana lasu na użytek rolny jest dopuszczalna w przypadkach szczególnie uzasadnionych potrzeb właścicieli lasów.
3. W sprawach, o których mowa w ust. 2:
...
2) w stosunku do lasów niestanowiących własności Skarbu Państwa decyzję wydaje starosta na wniosek właściciela lasu.
Po drugie aby postawić sobie coś na zasadzie zabudowy zagrodowej, teren na którym chcesz budować MUSI być przeznaczony w miejscowym/ogólnym/szczegółowym planie zagospodarowania przestrzennego "pod budownictwo zagrodowe" czyli NIE pod bud. mieszkaniowe jedno/wielorodzinne letniskowe, NIE pod lasy i uprawy leśne, NIE pod uprawy rolne.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

pomarancza
początkujący
początkujący
Posty: 5
Rejestracja: niedziela 23 lis 2008, 16:03
Lokalizacja: warszawa

Post autor: pomarancza »

W zeszlym roku kupilm dzialke lesna o powierzchni 2235mkw.
Dzialka jest oznaczona jako LS.
Lezy na granicy Krajobrazowego Parku Chojnowskiego.
Co powinnam zrobic, by moz zbudowac dom na tej dzialce?
Jakie kroki podjac?
Cala miejscowosc na ktorej jest rowniez moja dzialka lezy na terenie na ktorym wygasl juz miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.
Obecnie trwaja prace nad nowym planem, ktory ma byc udostepniony do wgladu publicznego w pierwszym kwartale 2009 roku.
Czy powinnam juz teraz skladac jakies wnioski w gminie, jeszcze przed ostatecznym zatwierdzeniam planu?
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170009
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

pomarancza pisze:ma byc udostepniony do wgladu publicznego w pierwszym kwartale 2009 roku.
. Jak już będzie udostępniny, to się dowiesz co też w nim jest. Wtedy będzie pora na składanie wniosków, które mogą być przyjęte, bądź też odrzucone. Znając nieco te strony i bywając w nich dość regularnie, w temacie tzw. budownictwa rekreacyjnego - widać tam bardzo dużą swobodę. Oczywiście nie namawiam Cię do żadnego łamania prawa, ale może zacznij od rozmów z sąsiadami. Pamiętam, że we wsiach Dobiesz i Wojciechowice tzw. "warszawka" nie miała żadnych problemów w kwestii, o którą pytasz, co zresztą widać gołym okiem.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
pomarancza
początkujący
początkujący
Posty: 5
Rejestracja: niedziela 23 lis 2008, 16:03
Lokalizacja: warszawa

Post autor: pomarancza »

Sten, no tak swietnie wiesz jaki to teren.I masz tu rzeczywiscie racje.
Poczynilam juz pewne kroki wiedzac iz dzialka jest na obszarze Chojnowskiego Parku Krajobrazowego.Doradzono mi by napisac pismo do Otwocka.
Zarzad wydal bardzo pozytywna opinie na temat mojej dzialki i zezwolil zabudowe srodlesna ,tj 30% zabudowy terenu do 10 kondygnacji.
Oczywiscie Gmina wydaje decyzje o warukach zabudowy, ale w gminie powiedziano mi, ze taka decyzja zarzadu parkow to juz 50 % mojego sukcesu.
Wiem, ze w pierwszym kwartale 2009 roku wchodzi w zycie nowy MPZP dla calego terenu.
Na stronach gminy znalazlam dzis ogloszenie dla zainteresowanych z tym, ze z grudnia 2007 roku z informacja iz zainteresowani maja czas na skladanie wnioskow 21 dni od ukazania sie ogloszenia....Czyli klops.Dowiedzialam sie dzis o tym....Juz napisalam wniosek.
I tu przystanek, czy sie spoznilam, czy jest jak piszesz czas na wnioski gdy plan zostanie wylozony?
Czy musze juz zalatwiac sprawy odlesienia czy cokolwiek innego, przed wylozeniem planu?
Dobiesz to przepiekne miejsca, tam tez chcialam kupic dzialke:)
Bede wdzieczna za Twoja opinie.
Pozdrawiam serdecznie
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170009
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Teraz to musisz poczekać do wyłożenia planu. Jak masz pozytywną opinię z dyrekcji parku to jak sama napisałaś jest to połowa sukcesu. Z tego co wiem, to tamtejsze gminy są raczej przychylne, wszak później mają kasę od każdej działki. Wszystko wskazuje, że jesteś na dobrej drodze.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
pomarancza
początkujący
początkujący
Posty: 5
Rejestracja: niedziela 23 lis 2008, 16:03
Lokalizacja: warszawa

Post autor: pomarancza »

Chcialabym by tak bylo. Nie jestem jednak tego pewna, choc 50% sukcesu to slowa Pana z Wydzialu Urbanistyki i Architektury.Ale czasem slowa slowami, a rzeczywistosc okazuje sie inna....
Skopiowalam Tobie ogloszenie burmistrza, nie jestem do konca pewna czy jednak nie spoznilam sie ze swoim wnioskiem....Ty piszesz, ze po wylozeniu planu, a oto tresc ogloszenia:
OGŁOSZENIE
W sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wsi NOWINKI Stosownie do art. 17 pkt. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80, poz. 717) zawiadamiam o podjęciu przez Radę Miejską w Piasecznie Uchwały Nr 397/XV/2007 z dnia 14.11.2007 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wsi Nowinki.
Przedmiotem planu jest zmiana przeznaczenia w/w terenu.
Zainteresowani mogą zgłaszać wnioski do wyżej wymienionego planu. Wnioski na piśmie należy składać w kancelarii Urzędu Miasta i Gminy Piaseczno przy ul. Kościuszki 5 w terminie nie dłuższym niż 21 dni od daty opublikowania niniejszego ogłoszenia. Wniosek powinien zawierać nazwisko, imię, nazwę i adres wnioskodawcy, przedmiot wniosku oraz oznaczenie nieruchomości, której dotyczy.

I co o tym myslisz?Czyzbym sie spoznila?
Awatar użytkownika
Kegg
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1567
Rejestracja: czwartek 16 lut 2006, 14:34

Post autor: Kegg »

Sten pisze:[Jak już będzie udostępniny, to się dowiesz co też w nim jest. Wtedy będzie pora na składanie wniosków, które mogą być przyjęte, bądź też odrzucone.
Tu chyba troszkę się mylisz Sten. Wyłożony wiosną 2009 jeszcze przed uchwaleniem będzie gotowy już projekt planu z uwzględnionymi wnioskami (tymi z grudnia 2007). Na nowe wnioski raczej za późno. Można będzie składać tylko uwagi do planu (jeśli np coś uważamy za niezgodne z prawem albo niekorzystne dla nas itd).

Najważniejsze żeby pomarańcza sprawdziła czy wogóle projekt planu obejmuje jej działkę, czy tylko fragment wsi obok jej nieruchomości.
joanna ślepowro
początkujący
początkujący
Posty: 15
Rejestracja: piątek 12 gru 2008, 23:00
Lokalizacja: warszawa

Post autor: joanna ślepowro »

Jeśli zarząd parku określił ci % zabudowy i wysokość budynków (ale chyba nie 10 kondygnacji, musiałaś się pomylić, bo byłaby to jakaś paranoja! - może 10 m?) to znaczy, że opiniował projekt nowego planu, gdzie urbaniści wpisali takie zasady. Czyli wynika z tego, że mimo, że nie złożyłaś wniosku gmina i tak wystąpiła o zmianę przeznaczenia gruntów leśnych w ramach sporządzania planu. Musisz przypilnować teraz terminu wyłożenia planu do publicznego wglądu i sprawdzić zapisy dla twojego terenu. Jeśli byłyby nie po twojej myśli możesz złożyć uwagę do planu - wtedy masz możliwość jeszcze powalczyć. Ale z tego, co opisałaś - masz do przodu.
Odezwij się w tej sprawie.
A poza wszystkim chciałabym poinformować niektórych kolegów, że żeby nie wiem jak kombinowali, to nie wybudują domu na gruntach leśnych bez omawianej tutaj procedury, tzn. plan miejscowy + zmiana przeznaczenia gruntów leśnych, która jest możliwa tylko w związku z planem = zmiana w ewidencji gruntów z Ls na B. Każda próba załatwienia tego inaczej jest poważnym naruszeniem prawa. Gdyby nie to, wszystkie lasy prywatne poszłyby pod niekontrolowaną zabudowę
norbi
początkujący
początkujący
Posty: 5
Rejestracja: niedziela 29 mar 2009, 18:37
Lokalizacja: okolice krakowa
Kontakt:

Post autor: norbi »

witam.
słuchajcie żeby nie zakładać nowego tematy i w ten sposób nie zaśmiecać forum podłączę sie pod ten temacik :)
Mianowicie mam zamiar kupić działkę leśną o powierzchni 50 arów, w większej częsci jest ona zadrzewiona. W gminie nie ma Miejsowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego - hmm.. tzn. jest ale nie obejmuje on sołectwa w którym znajduję sie ta działka.
Tutaj na forum przeczytałem iż jest możliwe wydzielenie 5 arów pod wybudowanie domu i nie płacenie z tego tytułu kosztów.
Wszystko - ok, rozumiem że musze do tego zatrudnic geodetę. :help: co jeszczę muszę zrobić,abym mógł tam legalnie sie wybudować?
Licze na pomoc :spoko:

ps. wiem ,że dla starych wyjadaczy moje pytanie jest oczywiste i dziecinne,ale ja jestem zielony jeżeli chodzi o takie sprawy.
norbi
początkujący
początkujący
Posty: 5
Rejestracja: niedziela 29 mar 2009, 18:37
Lokalizacja: okolice krakowa
Kontakt:

Post autor: norbi »

aha i jeszcze o co muszę się dowiadywać w gminie? to jest mój pierwszy raz :D (zakup nieruchomości)
jutro jadę ją oglądnąć - więc przy okazji podeszedłbym do urzędu gminy.
Awatar użytkownika
Jaźwiec
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5001
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 09:32

Post autor: Jaźwiec »

Procedura nie jest możliwa do wypełnienia poza MPZP więc dopuki nie ma planu nic nie da się zrobić...
Uśmiechnij się! Jutro możesz nie mieć zębów...
Awatar użytkownika
Kegg
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1567
Rejestracja: czwartek 16 lut 2006, 14:34

Post autor: Kegg »

Faktycznie na cele budownictwa mieszkaniowego można wyłączyć z produkcji do 500 m2 gruntów leśnych bez ponoszenia opłat z tego tytułu.
Wydana i tak musi być decyzja zezwalająca na wyłączenie gruntu z produkcji, ale to jest możliwe dopiero wtedy, gdy plan miejscowy przeznacza Twój grunt na cele nierolnicze i nieleśne-> na cele budownictwa mieszkaniowego jednorodzinnego. Ewentualnie gdy nie ma planu musisz mieć decyzję o warunkach zabudowy, którą wcześniej gmina musiałaby uzgodnić z właściwym RDLP skoro inwestycja miałaby obejmować grunty leśne. Uzgodnienie takie mogłoby być pozytywne jeśli plan zagospodarowania przestrzennego obowiązujący do 31 grudnia 2003 r. przeznaczał te grunty na cele budownictwa mieszkaniowego.
Więc o to wszystko musisz pytać w gminie...... :)
Jak powiedział pewien kat: "Każdy ma prawo być trochę porąbany"
norbi
początkujący
początkujący
Posty: 5
Rejestracja: niedziela 29 mar 2009, 18:37
Lokalizacja: okolice krakowa
Kontakt:

Post autor: norbi »

bylem w gminie rozpytać o tą działkę i tak...
jest on tak jakby przez gminę podzielona na częsć leśna i pastwisko. Postawienie domu jest możliwe tylko w miejscu gdzie jest pastwisko - dlatego że to góry i w tym miejscu jest płasko. W gminie mi powiedzieli że z przekształceniem z pastwiska na budowlaną n ie będzie problemów. Zobaczymy co i jak - podjadę jeszcze do nich jutro. :D Oczywiście na bieżąco będę Was informował co i jak :wink:
norbi
początkujący
początkujący
Posty: 5
Rejestracja: niedziela 29 mar 2009, 18:37
Lokalizacja: okolice krakowa
Kontakt:

Post autor: norbi »

Więc tak.
Aby dostać się do tej działki należy przejechać przez górski,nie duży potok i tu jest problem. Przejazd już istnieje,ale abym mógł przekwalifikować częsć tej działki na budowlaną muszę uzyskać zgodę na przejazd przez ten potok. Byłe w Regionalnym zarządzie gospodarki wodnej i powiedziano mi abym zrobił operat wodnoprawny a następnie jakieś tam prace przy tym potoku.
Słuchajcie i tu moje pytanie (może ktos będzie wiedział) do tej działki można dojechać z dwóch stron - przez wspomniany potok i z drugiej strony - gdzie jest droga gminna,ale droga ta przylega do części działki leśnej która nie będzie przekwalifikowana.
Co radzicie? Czy może być dojazd do działki budowlanej przez część lęsną (to jest jedna działka tylko że dwie różne kategorie) :help:
Awatar użytkownika
Jaźwiec
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5001
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 09:32

Post autor: Jaźwiec »

Kegg pisze:Ewentualnie gdy nie ma planu musisz mieć decyzję o warunkach zabudowy, którą wcześniej gmina musiałaby uzgodnić z właściwym RDLP skoro inwestycja miałaby obejmować grunty leśne.
Istnieje wyrok NSA który mówi, że "przeznaczenie gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne poza planem zagospodarowania przestrzennego jest niemożliwe" (II SA 2437/99 z 21.11.2000), ale oczywiście u nas wyroki NSA nie stanowią prawa i nie są wykładniż wiążącą (jedynie w danej sprawie...)
Co do meritum - niestety trzeba pchać się przez potok - bynajmniej oficjalnie - żeby dostać pozwolenie na budowę - później przez las mozesz sobie zrobić zwykłą drogę gospodarczą (wtedy nie ma potrzeby wyłączenia bo nie wydziela się osobnej działki drogowej) i nią dojeżdżać do domu.
Uśmiechnij się! Jutro możesz nie mieć zębów...
ODPOWIEDZ