Posiłki regeneracyjne, jak jest u Was?

Pieniądze nie tylko w lasach są ważne...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ

Jak jest u Was rozwiązany problem posiłków regeneracyjnych?

Otrzymuję ekwiwalent pieniężny
18
15%
Otrzymuję posiłki z dolnej półki
58
50%
Otrzymuję posiłki z górnej półki
19
16%
Na szczęście mnie to nie dotyczy...
22
19%
 
Liczba głosów: 117

Glaca
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6954
Rejestracja: czwartek 21 cze 2007, 13:18
Lokalizacja: wielkopolska

Post autor: Glaca »

domator pisze:
księgowy w LP pisze:tak jak wyżej napisałem idź z tym do nadleśnego :D ..byłeś??
Napisałem wyżej -> byłem :wink:
domator, zamiast tylko rozmawiac trzeba było Go także poczęstować :wink:
Awatar użytkownika
das0
leśniczy
leśniczy
Posty: 867
Rejestracja: niedziela 29 kwie 2007, 22:50
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: das0 »

Mam jeszcze sześciopak flaczków z poprzedniego sezonu zimowego.
Mogę Wam odstąpić. Tylko piwo do nich dokupicie. :lol:

8)
Nie bój się cieni, one świadczą o tym, że gdzieś znajduje się światło.
[Oscar Widle]
Awatar użytkownika
Skumbria
wiceminister
wiceminister
Posty: 36384
Rejestracja: sobota 03 cze 2006, 07:03
Lokalizacja: w drodze

Post autor: Skumbria »

Te konserwy i słoiki były dobre i kiedy cokolwiek trudno było kupić aby zjeść cokolwiek regenerującego siły u drwali np. pod flachę na pniaku :wink: Ale teraz gy wszystko masz co chcesz i flachy nie , bo jedziesz prywatnym samochodem czyli narządziem pracy:lol: Lepiej na to konto podnieśli by wam limity km, albo co :wink:
Życie wymaga celnego oka i twardej ręki. http://www.solidarnosc.org.pl/
A gnębiciele naszego Narodu "Umacniają się w złym zamiarze, zamyślają potajemnie zastawić sidła i mówią sobie:Któż nas zobaczy i zgłębi nasze tajemnice?"
Rota https://www.youtube.com/watch?v=o_VL6ZYv2bE
https://youtu.be/r71UOZHy140
Awatar użytkownika
akaye
początkujący
początkujący
Posty: 206
Rejestracja: poniedziałek 07 kwie 2008, 14:47

Post autor: akaye »

Posiłki regeneracyjne
Kolejny przeżytek :!: :shock: :dzizys:
"najtrudniej jest być człowiekiem"
Driada
leśniczy
leśniczy
Posty: 794
Rejestracja: poniedziałek 09 kwie 2007, 20:41
Lokalizacja: Puszcza Drawska

Post autor: Driada »

das0 pisze:Mam jeszcze sześciopak flaczków z poprzedniego sezonu zimowego.
Mogę Wam odstąpić. Tylko piwo do nich dokupicie.
:lol:

Ja służę połową zgrzewki fasolki po bretońsku... tak dla urozmaicenia diety...

Uprzedzam fasolka dodana do potrawy jest chyba odmianą fasoli pastewnej.. Można gotować 2h i nadal twarda :?
Jesli kto chętny...
:wink:
- Co ci się stało?! - zawołał z przestrachem Puchatek, patrząc na zesztywniałego Kłapouchego.
- Ciii... - szepnął Kłapouchy -
zachciało mi się skakać. Czekam aż mi przejdzie...
Awatar użytkownika
bromarek
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6102
Rejestracja: poniedziałek 24 mar 2008, 23:58
Lokalizacja: Las Palmas

Post autor: bromarek »

księgowy w LP, Jestem bardzo zawiedziony, moje pytanie pozostało bez echa. Wiem, że nie masz posiłków regeneracyjnych więc podgrzewasz atmosferę zamiast zupek :wink: ale można było chociaż napisać, że nie masz pojęcia jak odpowiedzieć na moje pytanie :lol:
Awatar użytkownika
Szarlej
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2120
Rejestracja: piątek 26 lis 2004, 00:00

Post autor: Szarlej »

Dostaję niskiej jakości i najtańsze od 2.20 do 4.30 PLN ½ konserwy na dzień od listopada do marca. Najczęściej jest to http://gastrofaza.blogspot.com/2006/05/ ... olska.html lub http://gastrofaza.blogspot.com/2006/05/ ... rzowa.html lub
http://gastrofaza.blogspot.com/2006/05/ ... grico.html.

Aby posiłek regeneracyjny uczynić jadalnym należy go przedtem zamrozić i dokupić kilo cebuli. Przez zjedzeniem proponuję wciągnąć setę aperitifu, a całość popić drugą setą. Osobiście stosuję ok. 70% destylat.
Nie chcąc by zaliczono mnie do narzekaczy od razu uprzedzam, że lubię te konserwy. Bo nie dość, że jest okazja to i szanowna małżonka nie krzyczy.
Awatar użytkownika
księgowy w LP
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3116
Rejestracja: czwartek 14 lut 2008, 21:33
Lokalizacja: xx

Post autor: księgowy w LP »

bromarek pisze:Jestem bardzo zawiedziony, moje pytanie pozostało bez echa. Wiem, że nie masz posiłków regeneracyjnych więc podgrzewasz atmosferę zamiast zupek ale można było chociaż napisać, że nie masz pojęcia jak odpowiedzieć na moje pytanie
bromarek pisze:można było chociaż napisać, że nie masz pojęcia jak odpowiedzieć na moje pytanie
to tylko Twoja interpretacja :lol:
bromarek..skupiłem się na kowersacji z kimś innym.. :wink: ..przepraszam że Cie zawiodłem :) ..proszę powtórz pytanie to postaram się nie podgrzewając atmosfery udzielić odpowiedzi :wink: choć znając siebie i adwersarzy będize trudno :wink: ..ale cóż spróbuję :D
domator pisze:Efekt końcowy jest ten sam
nie jest ten sam..mówienie co się myśli nie oznacza porównywania terenu z biurem..ale niestety jak widać słowa inne niż płacz i biadolenie nie trafiają do leśników :wink: przynajmniej niektórych :lol:
domator pisze:Hmmmm, ciekawe co to może oznaczać....
tylko tyle, że w 80% procent użytkowników forum to leśnicy a 20% to pozostała reszta.. i choć to forum o lasach to nie znaczy że tylko leśnicy moga sie wypowiadać..nie pomyślałeś o tym?? stąd właśnie różnica w poglądach i sposobie wypowiedzi..(tak dla wyjaśnienia sprawdź definicję zasady pareto)
looknij na innne "branżowe" fora..nie leśne i zapłacz tak jak tutaj to zoabczysz co usłyszysz :wink: i czy nie będziesz osamotniony w poglądach?? (czekam na sprawozdanie :P )
domator pisze:To po co tyle słów....
żebyś m.in Ty mógł zrozumieć co mam na myśli :wink:
domator pisze:Pytałem, pytałem, równie dobrze mogłem rozmawiać ze ścianą
a nadleśniczy to leśnik?? masz więc odpowiedź w tym jaki odzew mają moje słowa na tym forum :P :wink:
domator pisze:Ja nigdy..... Nie potrafię tyle siedzieć
a płakać i baidolić?? :lol:
domator pisze:Z drugiej strony skręca mnie, jak słyszę jak to w terenie mają dobrze, jak dobrze im płacą i ile rzeczy oni mają za free
nigdy nie stwierdziłem że w terenie maja dobrze..ale nigdy nie powiem że maja źle..i Ty doskonale sobie z tego zdajesz sprawę :D ..bo gdyby było tak źle to dawno już byś w tym terenie nie siedział :D
domator pisze:Niestety, nie jest to takie proste.... Nie jest łatwo odmawiać sile perswazji szefa...
czyli na siłę zmuszony jesteś do konsumcji czegoś co Ci nie smakuje?? hmmm :shock:
domator pisze:dopóty jednak to się nie stanie, oczekuję czegoś nie robionego na "odp.... się"
skontaktuj się ze swoim szefem..on jest władny to zmienić :D ..a jak nie to skarga do generała że śniadanko nie takie jak trzeba :wink: :P
domator pisze:Generalnie wkurza mnie różnorodność interpretacji jednego tematu, pytanie miało na celu ustalenie, jak to wygląda w różnych nadleśnictwach.......
musiałeś się tego spodzeiwać :) ..zadając pytanie otrzymuje się różne odpowiedzi..wiele ludzi i wiele poglądów..stąd to forum :lol: a ja wbrew temu co mówisz przynajmniej w części trzymałem się tematu :)
das0 pisze:Mam jeszcze sześciopak flaczków z poprzedniego sezonu zimowego.
Katarzyna pisze:Ja służę połową zgrzewki fasolki po bretońsku... tak dla urozmaicenia diety...
wszystko zgodnie z tak chętnie cytowanymi tu przepisami..wydane-skonsumowane :D
11
wiceminister
wiceminister
Posty: 30737
Rejestracja: środa 15 paź 2003, 00:00

Post autor: 11 »

Skupmy się więc na dystrybucji posiłków regeneracyjnych i sposobie rozwiązywania tego problemu.
Awatar użytkownika
bromarek
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6102
Rejestracja: poniedziałek 24 mar 2008, 23:58
Lokalizacja: Las Palmas

Post autor: bromarek »

Wszyscy mieszają w zupkach aż tym co nie mają ślina leci. Jedni narzekają że nie mają drudzy że mają ale nie takie. A ja mam pytanie do "księgowego w LP". Skoro siedzi w księgowości to na pewno wie ile fiskus i ZUS zabiera pieniędzy od zupek, wody, mundurów, dodatków mieszkaniowych itp, a ile weźmie od równowartości w kasie? Bo chyba to jest główną przyczyną mnożenia rozmaitych dodatków i przywilejów. Jeszcze raz to samo.
Awatar użytkownika
księgowy w LP
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3116
Rejestracja: czwartek 14 lut 2008, 21:33
Lokalizacja: xx

Post autor: księgowy w LP »

bromarek pisze:Wszyscy mieszają w zupkach aż tym co nie mają ślina leci.
wbrew pozorom nie leci..stać mnie na jedzenie i ubranie się :D i jak mi coś nie smajuje to po prostu tego nie kupuję i nie jem..i przechodzę półke obok i ładuję do koszyka coś innego.. :D nie mówię że droższe ale inne, czyli lepsze :lol:
(tak tak..tak właśnie można..jedzenie jest w sklepie a nie wydają na mm z magazynu :lol: )
bromarek..żebyś nie czuł się zawiedziony..skrobne odpowiendią odpowiedż, tak żebyś dobrze zrozumiał i osobiście Ci ją podeślę.. :wink:
Awatar użytkownika
Domator
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3011
Rejestracja: wtorek 23 maja 2006, 18:15
Lokalizacja: nie wiem

Post autor: Domator »

księgowy w LP pisze:domator napisał/a:
Ja nigdy..... Nie potrafię tyle siedzieć

a płakać i baidolić?? :lol:
To oprócz siedzenia w biurze obowiązkiem jest płakanie i biadolenie :wink: :mg:
Jarek pisze:Skupmy się więc na dystrybucji posiłków regeneracyjnych i sposobie rozwiązywania tego problemu.
Np dobra...... Ale fajnie było trochę zboczyć z tematu :wink:
Obrazek
Driada
leśniczy
leśniczy
Posty: 794
Rejestracja: poniedziałek 09 kwie 2007, 20:41
Lokalizacja: Puszcza Drawska

Post autor: Driada »

księgowy w LP pisze:w 80% procent użytkowników forum to leśnicy a 20% to pozostała reszta..
Małe sprostowanie...
Nie mówi się "pozostała reszta", a tylko pozostali, lub reszta..
To pierwsze brzmi bardziej elegancko.

Pozdrawiam :]
- Co ci się stało?! - zawołał z przestrachem Puchatek, patrząc na zesztywniałego Kłapouchego.
- Ciii... - szepnął Kłapouchy -
zachciało mi się skakać. Czekam aż mi przejdzie...
Awatar użytkownika
Sylvia
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1181
Rejestracja: środa 21 lis 2007, 09:41
Lokalizacja: Que?

Post autor: Sylvia »

Słuchajcie, o posiłkach rege piszcie, bo na razie, zamiast flaczków, podgrzewacie coś innego :D :!:
Zdrowy rozsądek i do przodu.
Związki na Powązki.
Awatar użytkownika
Domator
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3011
Rejestracja: wtorek 23 maja 2006, 18:15
Lokalizacja: nie wiem

Post autor: Domator »

Racja :wink: Obiecuję poprawę :mg:
Obrazek
Awatar użytkownika
zielono-szary
początkujący
początkujący
Posty: 7
Rejestracja: czwartek 29 maja 2008, 13:19
Lokalizacja: bms

Post autor: zielono-szary »

Chciałabym odpowiedzieć na pytanie, ale...jak myślicie którą odpowiedź powinnam zaznaczyć, jeśli nic nie otrzymuję...? :help:
Awatar użytkownika
księgowy w LP
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3116
Rejestracja: czwartek 14 lut 2008, 21:33
Lokalizacja: xx

Post autor: księgowy w LP »

domator pisze:To oprócz siedzenia w biurze obowiązkiem jest płakanie i biadolenie
i kto tu sprowadza dysuksję do tematu teren-biuro ;)??
a jeśli już pytasz to chyba płakanie i biadolenie to domena terenu :lol: z tego co widać przynajmniej na tym forum :wink:
Driada pisze:Małe sprostowanie...
Nie mówi się "pozostała reszta", a tylko pozostali, lub reszta..
To pierwsze brzmi bardziej elegancko.
dorga Katarzyno..a gdzie jest napisane, że tak się nie mówi?? poproszę konkretną pozycję książkową, z podaną stroną i numerem wiersza :wink:
wtedy podyskutujemy :D ..
i nie zauważyłaś najważniejszej i podstwowej sprawy o przytoczonych procentach :lol: , czepiłaś się słowek nie widząc zawartości i sensu owych liczb :wink:
poczytaj torchę to będziesz wiedziała :lol:
równiez pozdrawiam :]
bromarek pisze:Skoro siedzi w księgowości to na pewno wie ile fiskus i ZUS zabiera pieniędzy od zupek, wody, mundurów, dodatków mieszkaniowych itp, a ile weźmie od równowartości w kasie? Bo chyba to jest główną przyczyną mnożenia rozmaitych dodatków i przywilejów.
a wracając do tematu i pytania bromarka
jeśłi się mylę i źle mówie to prosze mnie poprawić..chętnie przyznam się do błędu i nauczę czegoś nowego..nie jestem, nie byłem i nie będe wszystko wiedzący
1. Prosta i krótka odpowiedź jest następująca:
jeśli idzie o:
-zupki-fiskus i ZUS nie zabiera Ci niczego,
-woda-fiskus i ZUS nie zabiera Ci niczego,
-mundury-fiskus i ZUS nie zabiera Ci niczego,
-dodatki mieszkaniowe-fiskus i ZUS zabiera Ci tyle samo ile od pozostałej części wypłaty
-równowartość w kasie-od tego co wymaga BHP ani fiskus ani ZUS nie zabierze CI niczego, od wszelich pozostąłych spraw i fiskus i ZUS skubnie Ci tyle samo ile od wypłaty
2.Długa i chyba wyczerpująca odpowiedź jest następująca:
torchę przeisów tak lubianych przez niektorych i wyjaśnień odpowiednich organów :P
Na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926, z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Cieszynie w odpowiedzi na pismo z dnia 29 grudnia 2003 r. (data wpływu do tut. Urzędu 31 grudnia 2003 r.) w zakresie interpretacji przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.) w art. 21 ust. 1 pkt 11 stanowi, iż wolna od podatku dochodowego jest wartość świadczeń rzeczowych wynikających z przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy oraz ekwiwalenty za te świadczenia wypłacane zgodnie z przepisami wydanymi przez Radę Ministrów lub właściwego ministra, a także ekwiwalenty pieniężne za pranie odzieży roboczej, za używanie odzieży i obuwia własnego zamiast roboczego (...).
Świadczenia rzeczowe na rzecz pracownika, co do zasady, stanowią przychód ze stosunku pracy. Nie oznacza to jednak, że każde świadczenie, jakie pracownik otrzymuje będzie przyjmowane do podstawy obliczenia podatku. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wśród licznych zwolnień od podatku wymienia również wartość wypłaconych pracownikowi przez pracodawcę świadczeń rzeczowych wynikających z przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy oraz ekwiwalenty za te świadczenia wypłacane zgodnie z przepisami wydanymi przez Radę Ministrów lub własnego ministra, a także ekwiwalenty pieniężne za pranie odzieży roboczej, za używanie odzieży i obuwia własnego zamiast roboczego.
Trzeba w tym miejscu zaznaczyć, że zgodnie z art. 2377 § 1 pkt 1, 2 Kodeksu pracy pracodawca jest obowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie odzież i obuwie robocze spełniające wymagania określone w Polskich Normach, jeżeli odzież własna pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu, a także ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne lub bezpieczeństwa i higieny pracy.
Jeżeli zatem pracownik będzie otrzymywał ekwiwalent pieniężny za używanie odzieży i obuwia własnego zamiast roboczego w ramach wykonywania przez pracodawcę obowiązków wynikających z przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, to jego wartość nie będzie przyjmowana do przychodów pracownika

Zgodnie z dyspozycją przepisu art. 12 ust. 1 u.p.d.o.f. za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.
Jak zatem widać, co do zasady, wartość świadczenia na rzecz pracownika podlega u niego opodatkowaniu. Jednak w niektórych przypadkach nie zachodzi obowiązek naliczenia i odprowadzenia podatku gdyż przychody podlegają zwolnieniu. Zwolnienia takie wyspecyfikowane zostały w przepisach art. 21 ust. 1 u.p.d.o.f.
W pkt 11 ust. 1 art. 21 u.p.d.o.f. zwolnieniu podlega wartość świadczeń rzeczowych wynikających z przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy oraz ekwiwalenty za te świadczenia wypłacane zgodnie z przepisami wydanymi przez Radę Ministrów lub właściwego ministra, a także ekwiwalenty pieniężne za pranie odzieży roboczej, za używanie odzieży i obuwia własnego zamiast roboczego oraz wartość otrzymanych przez pracowników bonów, talonów, kuponów lub innych dowodów uprawniających do otrzymania na ich podstawie napojów bezalkoholowych, posiłków oraz artykułów spożywczych, w przypadku gdy pracodawca, mimo ciążącego na nim obowiązku wynikającego z przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, nie ma możliwości wydania pracownikom posiłków i napojów bezalkoholowych.

Mydło i ręczniki
Zgodnie z art. 207 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) - dalej k.p., pracodawca ponosi odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie pracy. Pracodawca jest obowiązany chronić zdrowie i życie pracowników poprzez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki. W szczególności pracodawca jest obowiązany:
1) organizować pracę w sposób zapewniający bezpieczne i higieniczne warunki pracy,
2) zapewniać przestrzeganie w zakładzie pracy przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, wydawać polecenia usunięcia uchybień w tym zakresie oraz kontrolować wykonanie tych poleceń,
3) zapewniać wykonanie nakazów, wystąpień, decyzji i zarządzeń wydawanych przez organy nadzoru nad warunkami pracy,
4) zapewniać wykonanie zaleceń społecznego inspektora pracy.
Jednocześnie, w myśl § 115 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2003 r. Nr 169, poz. 1650), pracodawca jest obowiązany zapewnić dostarczanie pracownikom środków higieny osobistej, których ilość i rodzaje powinny być dostosowane do rodzaju i stopnia zanieczyszczenia ciała przy określonych pracach.
Powyższe powoduje, iż wydane środki czystości (ręczniki i mydła) stanowią świadczenie BHP, a ich wydanie jest realizacją obowiązku nałożonego na pracodawcę. Nie zmienia to jednak faktu, iż dla pracownika świadczenia te są przychodem, co nie znaczy jednak, że są one opodatkowane. Zgodnie bowiem z art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) - dalej u.p.d.o.f., świadczenia rzeczowe i ekwiwalenty za te świadczenia, przysługujące na podstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, jeżeli zasady ich przyznawania wynikają z odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw. Powoduje to, że aby omawiane świadczenie mogło być zwolnione od podatku, należy znaleźć podstawę prawną jego przyznania - jak zostało to wyżej wykazane podstawą tą są zarówno przepisy k.p., jak i rozporządzenia z dnia 26 września 1997 r. W konsekwencji, świadczenia te objęte są zwolnieniem podatkowym z art. 21 ust. 1 pkt 11 u.p.d.o.f.
Warto także dodać, iż zgodnie z § 2 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz. U. Nr 161, poz. 1106 z późn. zm.), podstawy wymiaru składek nie stanowi wartość świadczeń rzeczowych wynikających z przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy oraz ekwiwalenty za te świadczenia wypłacane zgodnie z przepisami wydanymi przez Radę Ministrów lub właściwego ministra, a także ekwiwalenty pieniężne za pranie odzieży roboczej, używanie odzieży i obuwia własnego zamiast roboczego oraz wartość otrzymanych przez pracowników bonów, talonów, kuponów lub innych dowodów uprawniających do otrzymania na ich podstawie napojów bezalkoholowych, posiłków oraz artykułów spożywczych, w przypadku gdy pracodawca, mimo ciążącego na nim obowiązku wynikającego z przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, nie ma możliwości wydania pracownikom posiłków i napojów bezalkoholowych.
Powyższe powoduje, iż wartość ręczników i mydła dla pracowników stanowi dla nich przychód, ale jest ona zwolniona od podatku i składek ZUS.

Posiłki regeneracyjne
Posiłki dla pracowników są świadczeniem opodatkowanym (o ile nie są wymuszone przez przepisy bhp) i zwolnionym ze składek ZUS do kwoty 190 zł miesięcznie (gdyby były finansowane z ZFŚS byłyby w całości wyłączone z ZUS).
W myśl art. 12 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.) - dalej u.p.d.o.f., za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych. Jednocześnie ustawodawca zwolnił część posiłków dla pracowników od podatku, ale dotyczy to tylko posiłków wymuszonych przez przepisy bhp (posiłków regeneracyjnych) - zob. art. 21 ust. 1 pkt 11-11b u.p.d.o.f. Jednocześnie zgodnie z § 2 ust. 1 pkt 11 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz. U. Nr 161, poz. 1106, z późn. zm.) podstawy wymiaru składek ZUS nie stanowi wartość finansowanych przez pracodawcę posiłków udostępnianych pracownikom do spożycia bez prawa do ekwiwalentu z tego tytułu - do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty 190 zł.
Wypłata świadczenia może nastąpić w formie pieniężnej - mimo tej formy pozostanie nieopodatkowana i nieozusowana.
Zasady wydawania posiłków profilaktycznych określone zostały w przepisach rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów (Dz. U. Nr 60, poz. 279). Zgodnie z § 2 ust. 2 tego rozporządzenia, jeżeli pracodawca nie ma możliwości wydawania posiłków ze względu na rodzaj wykonywanej przez pracownika pracy lub ze względów organizacyjnych, może zapewnić w czasie pracy:
1) korzystanie z takich posiłków w punktach gastronomicznych,
2) przyrządzanie posiłków przez pracownika we własnym zakresie z otrzymanych produktów.
Powyższe powoduje, iż od strony przepisów prawa pracy nie ma przeszkód, aby pracownikom wypłacać ekwiwalent za posiłki.
Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 11 i 11b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), wolne od podatku dochodowego są:
1) świadczenia rzeczowe i ekwiwalenty za te świadczenia, przysługujące na podstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, jeżeli zasady ich przyznawania wynikają z odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw,
2) wartość otrzymanych przez pracownika od pracodawcy bonów, talonów, kuponów lub innych dowodów uprawniających do uzyskania na ich podstawie posiłków, artykułów spożywczych lub napojów bezalkoholowych, w przypadku gdy pracodawca, mimo ciążącego na nim obowiązku wynikającego z przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, nie ma możliwości wydania pracownikom posiłków, artykułów spożywczych lub napojów bezalkoholowych.
Powyższe powoduje, iż wypłacony ekwiwalent za posiłek spożywany w restauracji będzie korzystał ze zwolnienia podatkowego.
W zakresie składek ZUS zastosowanie znajdzie przepis § 2 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz. U. Nr 161, poz. 1106 z późn. zm.), zgodnie z którym podstawy wymiaru składek nie stanowi wartość świadczeń rzeczowych wynikających z przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy oraz ekwiwalenty za te świadczenia wypłacane zgodnie z przepisami wydanymi przez Radę Ministrów lub właściwego ministra, a także ekwiwalenty pieniężne za pranie odzieży roboczej, używanie odzieży i obuwia własnego zamiast roboczego oraz wartość otrzymanych przez pracowników bonów, talonów, kuponów lub innych dowodów uprawniających do otrzymania na ich podstawie napojów bezalkoholowych, posiłków oraz artykułów spożywczych, w przypadku gdy pracodawca, mimo ciążącego na nim obowiązku wynikającego z przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, nie ma możliwości wydania pracownikom posiłków i napojów bezalkoholowych. Zapis ten powoduje, że także ekwiwalent za posiłki nie będzie również oskładkowany.
Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 11b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), wolna od podatku dochodowego jest wartość otrzymanych przez pracownika od pracodawcy bonów, talonów, kuponów lub innych dowodów uprawniających do uzyskania na ich podstawie posiłków, artykułów spożywczych lub napojów bezalkoholowych, w przypadku gdy pracodawca, mimo ciążącego na nim obowiązku wynikającego z przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, nie ma możliwości wydania pracownikom posiłków, artykułów spożywczych lub napojów bezalkoholowych. Jeżeli zatem pracodawca nie ma możliwości wydania pracownikowi artykułów spożywczych, może postąpić w sposób opisany w zapytaniu, a u pracownika nie powstanie przychód z tytułu otrzymanego świadczenia.
Z kolei świadczenia w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy stanowią u pracodawcy koszt uzyskania przychodu. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 28 maja 1996 r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów (Dz. U. Nr 60, poz. 279) pracodawca ma zapewnić posiłki profilaktyczne i napoje, w jakikolwiek sposób. Nie może jedynie wypłacić ekwiwalentu pieniężnego, zgodnie z § 8 cyt. rozporządzenia.

Mundurówka i nie tylko
Jeżeli pracownik narażony jest na możliwość pobrudzenia lub zniszczenia odzieży (np. mechanik samochodowy) pracodawca powinien zapewnić mu odzież ochronną, co wynika z przepisów bhp. Świadczenie takie (także w postaci ekwiwalentu) będzie zwolnione od podatku dochodowego na mocy art. 21 ust. 1 pkt 11-11a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) - dalej u.p.d.o.f. oraz od składek ZUS na mocy § 2 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz. U. Nr 161, poz. 1106 z późn. zm.) - dalej r.s.z.u.p.w.s.
W innych wypadkach może mieć zastosowanie zwolnienie z art. 21 ust. 1 pkt 10 u.p.d.o.f. oraz § 2 ust. 1 pkt 10 r.s.z.u.p.w.s. zgodnie z którymi wolna od podatku dochodowego i składek ZUS jest wartość ubioru służbowego (umundurowania), jeżeli jego używanie należy do obowiązków pracownika, lub ekwiwalentu pieniężnego za ten ubiór. Oznacza to zatem, że aby skorzystać z takich zwolnień pracownik musi mieć obowiązek noszenia określonej odzieży. Niespełnienie tych warunków spowoduje konieczność odprowadzenia od ekwiwalentu zarówno składek ZUS, jak i podatku dochodowego.

jak będą jeszcze jakieś pytania to służę pomocą..oczywiście jeśli będę wiedział :wink:
jeśli się pomyliłem lub jest coś źle to proszę o sprostwoanie..
bromarek pisze:księgowy w LP, Jestem bardzo zawiedziony, moje pytanie pozostało bez echa. Wiem, że nie masz posiłków regeneracyjnych więc podgrzewasz atmosferę zamiast zupek ale można było chociaż napisać, że nie masz pojęcia jak odpowiedzieć na moje pytanie
a jak teraz?? satysfakcjonuję Cię odpowiedź :wink: :D :?: :?:
Awatar użytkownika
lekonom
początkujący
początkujący
Posty: 50
Rejestracja: środa 22 paź 2008, 21:16
Lokalizacja: Doły LP

Post autor: lekonom »

księgowy w LP pisze:jak będą jeszcze jakieś pytania to służę pomocą..oczywiście jeśli będę wiedział
jeśli się pomyliłem lub jest coś źle to proszę o sprostwoanie..
samo czytanie zjęło mi 15 minut, potwierdzam fakty i potwierdzam obalone mity...
czuję mały niedosyt ... hahaha w stylu np: reasumując:
Wszystko co otrzymujemy z BHP nie podlega ZUS i Podatkowi więc nie obciąza naszych kieszeni i pitów...
mundurówka jw
bezpłatne czynsze i ekwiwalent niestety tak
pozdro księgowy :) dobra robota
Awatar użytkownika
bromarek
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6102
Rejestracja: poniedziałek 24 mar 2008, 23:58
Lokalizacja: Las Palmas

Post autor: bromarek »

księgowy w LP pisze:a jak teraz?? satysfakcjonuję Cię odpowiedź
I właśnie o to mi chodziło :doh: Tak jak przypuszczałem szereg różnorakich dodatków ratuje nas przed pazernością fiskusa. Gdyby firma pozbyła się kłopotów z dystrybucją ubyłoby nam z kieszeni trochę zł.
Awatar użytkownika
księgowy w LP
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3116
Rejestracja: czwartek 14 lut 2008, 21:33
Lokalizacja: xx

Post autor: księgowy w LP »

bromarek pisze:Tak jak przypuszczałem szereg różnorakich dodatków ratuje nas przed pazernością fiskusa. Gdyby firma pozbyła się kłopotów z dystrybucją ubyłoby nam z kieszeni trochę zł.
ehhh
jakby to ująć niedoczytałeś drogi kolego..
żeby nie cytować samego siebie zacytuję kolegę lekonoma :D
lekonom pisze:Wszystko co otrzymujemy z BHP nie podlega ZUS i Podatkowi więc nie obciąza naszych kieszeni i pitów...
czy masz ekwiwalent czy nie..to jeśli jest to bhp to nie ubędzie Ci niczego..

a swoją drogą..
żeby była jasność to nie mam nic ani przeciwko dodatkom ani przeciko zupkom czy ubrankom..
wkur... mnie ten ciągły płacz leśnych ludków, biadolenie, marudzenie i twierdzenie że jaki to jestem pokrzywdzony i jak bardzo nie mogę nic zrobić, jak mnie oszukują, jak to jestem zarobiony a inni pierdzą w stołki i jak to wszystko sie mi należy..
i mam prośbę :D
nie biadolcie już tyle :lol:
w LP nie ma wśród praconików tego co może ja oczekuję/oczekiwałem..ale to już inna całkiem historia..
ok..zamykam swojego dzioba..
leśnicy..dyskutujcie sobie w spokoju..
w większośći od tej pory będę tylko czasami Was czytał..zabierać głosu chyba się mi już nie chce :D
pozdrawiam Was wszystkich serdecznie i życzę trochę więcej optymizmu..
i jeszcze jedno..pozbądźcie się tych ZZ bo one wykończą to nasze/Wasze LP
pozdrowienia :lol:
ODPOWIEDZ