Zamiana lasu

Kto nie chciałby być właścicielem lasu, ale to nie jest takie proste...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
rafikfire
początkujący
początkujący
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek 27 paź 2008, 15:56

Zamiana lasu

Post autor: rafikfire »

Witam!
Mam taki problem.
Mama ma ok. 1,5 ha lasu pod Kielcami. Płaci regularnie podatki. Sęk w tym, że bywamy tam raz na kilka lat i w sumie nic z tego nie korzystamy. I teraz pytanie: Czy jest możliwość oraz jak to zrobić i gdzie się udać żeby zamienić ten grunt na inny teren np. w okolicach Łodzi. Rozumiem to tak że przekazuje ten grunt Skarbowi Państwa w zamian otrzymuje gdzie indziej o podobnej wielkości lub wartości (nawet mniejszej byle bliżej :) ).
Z góry dziękuje za odpowiedzi.
Awatar użytkownika
Jaźwiec
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5001
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 09:32

Post autor: Jaźwiec »

Ho, ho, hooo! Dwie różne dyrekcje... Raczej będzie z tym zgryz. Trza by podejść do nadleśniczego i wypytać go czy wogóle byłby zainteresowany przejęciem tego gruntu. Jeżeli tak to myśleć o zamianie, ale raczej to jest nie do przeskoczenia. W grę wchodzi sprzedaż i potem kupno, ale kupić od SP to raczej jest ciężko... Prędzej od jakiegoś prywatnego właściciela.
Uśmiechnij się! Jutro możesz nie mieć zębów...
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170010
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Z tego co wiem, to LP ma dość mizerne środki na zakupy. Przy tym jeszcze dość istotnym jest położenie lasu Twojej mamy, bo jesliby to była enklawa zewsząd otoczona lasami państwowymi, to szansa, choć znikoma mogłaby być na zakup. Na pewno nie dokonasz wymiany gruntów w dwóch dyrekcjach. W Twoim przypadku do Radom i Łódź. Jak pamiętam Dyrektor Generalny był popełnił czas jakiś temu (po krakowskiej aferce) pismo w sprawie wstrzymania wszelakich zamian gruntów i pewnie to dalej obowiązuje.
W Twoim przypadku tak jak napisał Jaźwiec, najlepszym rozwiązaniem byłaby sprzedaż ale nie Lasom i jeżeli zależy Ci na posiadaniu lasu, to zakup takiegoż w stronach Ci bliższych, ale tylko od osoby prywatnej.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Matador
początkujący
początkujący
Posty: 8
Rejestracja: piątek 12 gru 2008, 23:56
Lokalizacja: polana

Post autor: Matador »

Witam wszystkich,

mam podobna sytuację do założyciela wątku. Różnica jest w tym , że chce zamienić się na las w tym samym nadleśnictwie między mną a LP. Mój las przylega do LP czy w takim razie jest szansa na taka zamianę i czy ewentualnie mogę prosić o procedurę albo gdzie się mam zgłosić żeby uzyskać taką informacje.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105102
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Porozmawiaj z miejscowym nadleśniczym.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Kegg
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1567
Rejestracja: czwartek 16 lut 2006, 14:34

Post autor: Kegg »

Do odwołania Dyrektor Generalny LP zawiesił zamiany w Lasach Państwowych pomiędzy nadleśnictwami a osobami fizycznymi.
Więc na razie rozmowa z nadleśniczym będzie bezzasadna
Jak powiedział pewien kat: "Każdy ma prawo być trochę porąbany"
Matador
początkujący
początkujący
Posty: 8
Rejestracja: piątek 12 gru 2008, 23:56
Lokalizacja: polana

Post autor: Matador »

Dzięki za wszystkie odpowiedzi.

Czy możecie powiedzieć do kogo należy decyzja w sprawie krzaków i drzew , które porosły na kanale i zbiorniku młyńskim ?
Glaca
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6954
Rejestracja: czwartek 21 cze 2007, 13:18
Lokalizacja: wielkopolska

Post autor: Glaca »

Jeżeli myślisz o wycince, to Urząd Gminy wystawia zgodę, a jeżeli chodzi Ci o melioracje, to tu masz link do prawa wodnego:

http://www.eljot.slupsk.net/prawo.php?o ... 89&prawo=w
Matador
początkujący
początkujący
Posty: 8
Rejestracja: piątek 12 gru 2008, 23:56
Lokalizacja: polana

Post autor: Matador »

Witam ponownie,

i odświeżę temat bo minął prawie rok od mojego pytania. Czy w sprawie wymian gruntów z LP coś się zmieniło lub ewentualnie coś jest w planach ?

Pozdrawiam serdecznie
Awatar użytkownika
Jaźwiec
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5001
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 09:32

Post autor: Jaźwiec »

Nie. I nie.
LP to nie wirus grypy. Mutacje powstają średnio raz na 10 lat i to w bardzo wąskim zakresie...
:lol: :lol: :lol:
Uśmiechnij się! Jutro możesz nie mieć zębów...
Awatar użytkownika
Kegg
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1567
Rejestracja: czwartek 16 lut 2006, 14:34

Post autor: Kegg »

Matador pisze:Witam ponownie,

i odświeżę temat bo minął prawie rok od mojego pytania. Czy w sprawie wymian gruntów z LP coś się zmieniło lub ewentualnie coś jest w planach ?

Pozdrawiam serdecznie
Najpierw mała korekta językowa :D w Lasach Państwowych nie ma "wymian" mogą być ewentualnie zamiany. Z prawnego punktu widzenia to duża różnica, bo wymiany są związane ze scalaniem, a zamiany to inny rodzaj transakcji.

A co do zmiany sytuacji...... Pytaj w lokalnym nadleśnictwie.
Teoretycznie zamiany są możliwe, bo są przewidziane w ustawie o lasach, a ponadto Dyrektor wydał w tej sprawie ZARZĄDZENIE. W praktyce jednak spełnienie wszystkich warunków jest trudne.
Matador
początkujący
początkujący
Posty: 8
Rejestracja: piątek 12 gru 2008, 23:56
Lokalizacja: polana

Post autor: Matador »

rzeczywiście muszę zapamiętać o tej "malej" różnicy językowej. ;)


Bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi .
ODPOWIEDZ