Prosze o pomoc w zalesieniu działki

Geodezja, teledetekcja, inwentaryzacja, plan urządzenia lasu...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
kri
początkujący
początkujący
Posty: 5
Rejestracja: wtorek 21 paź 2008, 00:25
Lokalizacja: z południa

Prosze o pomoc w zalesieniu działki

Post autor: kri »

Posiadam małą działke którą chciałbym obsadzić liściastymi drzewami SZYBKO rosnącymi nadającymi się do palenia w kominku. W związku z czym prosiłbym forumowiczów o porady co do gatunków, pory sadzenia, sadzonek a także rozsady ( chodzi mi żeby nie rosły zbyt blisko ani daleko, ale tak żeby nie marnowały cennego miejsca). Działka jest położona na równinie na dobrej ziemi.
Glaca
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6954
Rejestracja: czwartek 21 cze 2007, 13:18
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Prosze o pomoc w zalesieniu działki

Post autor: Glaca »

kri pisze:SZYBKO rosnącymi
Szybko to pojęcie bardzo względne. W przypadku plantacji ( tak nazwijmy tą uprawę, bo las można legalnie zakładać na gruncie przekwalifikowanym w ewidencji na leśny i wycinać dużo później - np. po 80 latach las sosnowy)
kri pisze:nadającymi się do palenia w kominku.
Sztandarowym gatunkiem zaliczanym do szybko rosnących to topola, ale nie jest poważana przez kupujących drewno opałowe, bo ma dużo mniejszą gęstość drewna - trzeba kupić, pociąć, porąbać i nosić do paleniska dwa razy więcej tego drewna niż gatunków liściastych ale tzw. twardych ( dąb, buk, robinia, brzoza)
kri pisze:rady co do gatunków, pory sadzenia, sadzonek a także więźby sadzenia.
Ja osobiście postarałbym się o sadzonki robinii akacjowe. Sadzenie na wiosnę, w ilości 4-5 tyś. na jeden hektar...

Dość szybko, bo już po 10 latach część pni w dolnej części przekroczyłaby średnicę 15 cm :| ( tak plus minus)

Drugi gatunek to ewentualnie brzoza.
kri
początkujący
początkujący
Posty: 5
Rejestracja: wtorek 21 paź 2008, 00:25
Lokalizacja: z południa

Post autor: kri »

Bardzo dziękuje za odpowiedz Glaco, widze że znasz się na temacie myślałem o brzozie i topoli, a teraz pomyśle jeszcze o robini - bo chce zasadzić różne gatunki. Działka jest malutka to ok. mniej niż 10 ar. Co do sadzonek można je gdzieś nabyć? nie wiem np. u leśniczego, czy lepiej znalezć sobie--- chociaż nawet niewim czy dałbym rade :D
Awatar użytkownika
Agnieszka
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 12973
Rejestracja: czwartek 17 maja 2007, 17:54

Post autor: Agnieszka »

kri pisze:Co do sadzonek można je gdzieś nabyć?
Zorientuj się w nadleśnictwie Ci najbliższym gdzie jest szkółka leśna :)
Czarodziejka zawsze działa. Źle czy dobrze, okaże się później. Ale trzeba działać, śmiało chwytać życie za grzywę. Żałuje się wyłącznie bezczynności, niezdecydowania, wahania. Czynów i decyzji, choć niekiedy przynoszą smutek i żal, nie żałuje się.(A. Sapkowski)
kri
początkujący
początkujący
Posty: 5
Rejestracja: wtorek 21 paź 2008, 00:25
Lokalizacja: z południa

Post autor: kri »

a co do przepisów to chyba ich nie łamie sadząc na tej działce (łące) dzewka. Nie mam z niej pożytku (tylko kłopot) a tak przynajmniej byłaby z tego korzyść --- bo przycinając gałęzie miałbym opał do kominka :) ?

i jeszcze kwestia ile trzeba zachować odstępu od granic sąsiednich działek sadząc drzewa?

[ Dodano: 2008-10-21, 13:37 ]
za zalesianie należą sie jakieś dopłaty czy dotyczy to dużych powierzchni? no i czy nie orientuje się ktoś ile kosztują takie sadzonki około

[ Dodano: 2008-10-22, 13:35 ]
nikt nic niewie? :(
Oglala
początkujący
początkujący
Posty: 1
Rejestracja: czwartek 23 paź 2008, 22:00

Post autor: Oglala »

żeby była dopłata musi być minimum 0,51ha przekształconej działki rolnej,
ODPOWIEDZ