Leśny portal informacyjny - Lasy polskie Forum dyskusyjne
nie tylko o lasach, nie tylko dla leśników

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przetargi na prace leśne na 2018 rok.
Autor Wiadomość
zulus 
Inżynier Nadzoru

Wysłany: 2017-12-27, 00:23   

Cytat:
Jednak z dyskusji wynika, że robotników zaczyna brakować i to jest pocieszające.

Dla kogo? Dla zuli, które chcąc utrzymać pracowników zmuszone są iść na wojnę o wyższe stawki, czy dla LP, od których te stawki są żądane?
Cytat:
No, i powtarzam. W ciągu kilku lat zakupiono kilkaset harvesterów, forwarderów, ciągników i przyczep. Firmy handlowe mają istotny wzrost obrotów. Przecież to nie od św. Mikołaja...

Po pierwsze: ile z tych maszyn jest nowych, ile już splaconych, a ile jeszcze czeka na spłatę?
Po drugie: do zakupu maszyn zule są zachęcane, czasem wręcz przymuszane. I się temu nie dziwię. Jak firma ma nóż na gardle, bo przecież raty trzeba spłacać, to na przetargu bardziej uległa będzie.
A obserwując okoliczne zule to jakoś tak dziwnie się składa, że najwięcej inwestują te firmy, które mają dochody nie tylko z lasu. To też o czymś świadczy, nieprawdaż?

Naj 
Nadleśniczy
Naj

Wysłany: 2017-12-27, 12:29   

zulus napisał/a:
...Dla kogo? Dla zuli, które chcąc utrzymać pracowników zmuszone są iść na wojnę o wyższe stawki, czy dla LP, od których te stawki są żądane?

Co to znaczy "zmuszone są iść na wojnę" ? W biznesie nie ma "wojny", jeśli wszystkie strony zachowują zasady gry. Bo to jest gra właśnie. Brak pracowników jest korzystny dla właścicieli ZULi, bo nie będą mogli obniżać stawek w przetargach.

zulus napisał/a:
...A obserwując okoliczne zule to jakoś tak dziwnie się składa, że najwięcej inwestują te firmy, które mają dochody nie tylko z lasu. To też o czymś świadczy, nieprawdaż?

To świadczy wyłącznie o tym, że właściciele ZULi widzą sens inwestowania środków z dochodów "nie tylko z lasu", własnie w sprzęt do prac w lesie. Nie wmawiaj mi, że ci właściciele działają nieracjonalnie i inwestują w biznes przynoszący straty.

zulus 
Inżynier Nadzoru

Wysłany: 2017-12-27, 13:48   

Naj napisał/a:
W biznesie nie ma "wojny",

:?: Piszesz, jakbyś nigdy nie miał do czynienia z biznesem. przeczytaj to
Cytat:
jeśli wszystkie strony zachowują zasady gry

No właśnie. Rozmawiasz że znajomymi zulami. Spytaj ich czy w relacjach z LP czują się (kiedykolwiek czuli się) równorzędnymi partnerami.

Naj 
Nadleśniczy
Naj

Wysłany: 2017-12-27, 15:07   

zulus napisał/a:
Piszesz, jakbyś nigdy nie miał do czynienia z biznesem...
Nie jestem teoretykiem wojny. Miałem dość długo. A nawet przez 2 lata prowadziłem własny :wink: Negocjacje to nie wojna.

zulus napisał/a:
No właśnie. Rozmawiasz że znajomymi zulami. Spytaj ich czy w relacjach z LP czują się (kiedykolwiek czuli się) równorzędnymi partnerami.
Uściślijmy. Rozmawiam z właścicielami ZULi. Mogę nawet przybliżyć: dwa z północnej Polski, jeden z całkowicie południowej (to te najbardziej zaprzyjaźnione). Co więcej, spotykaliśmy się wspólnie/towarzysko z lokalnym nadleśniczym. I ZULowcy mówili wprost o niskich stawkach, nieprawidłowej klasyfikacji trudności itp.
Nie mówmy o odczuciach. W relacji zamawiający-zleceniobiorca nie ma miejsca na "równorzędność" i takie tam. Są negocjacje oparte o warunki przetargu. I powiem więcej. Własnie w południowej PL, to nadleśny mógł się poczuć niedowartościowany. Bo musiał zmienić pakiety. Na skutek braku wykonawcy... :wink:

zulus 
Inżynier Nadzoru

Wysłany: 2018-02-06, 18:17   

Czy odpowiedź Nadleśniczego jest zgodna z prawdą? Pytam, bo w wielu Nadleśnictwach terminy płatności są jednak inne ...

px_dg~rdlp_katowice~nadl_ujsoly~05022018103653.pdf
Pobierz Plik ściągnięto 30 raz(y) 290,06 KB

Piotrek 
Admin
Stara Pierdoła (i gaduła?)

Wysłany: 2018-02-06, 20:12   

zulus napisał/a:
Czy odpowiedź Nadleśniczego jest zgodna z prawdą?
Zgodnie z wykładnią prawną użycie zwrotu "do 21 dni" oznacza każdy termin nie przekraczający 21 dni, a więc płatność może nastąpić i w dniu 7. :)
Aby zapis miał oznaczać "dokładnie w dwudziestym pierwszym dniu, ani nie wcześniej ani nie później" powinien brzmieć:
Cytat:
Wynagrodzenie będzie płatne w 21 dniu od doręczenia Zamawiającemu prawidłowo wystawionej faktury.
Tak mi się zdaje, ale może księgowi patrzą na to inaczej?

zulus 
Inżynier Nadzoru

Wysłany: 2018-02-06, 20:34   

Piotrek napisał/a:
płatność może nastąpić i w dniu 7

Pytającemu chodziło o to, żeby wprowadzić zapis ograniczający termin płatności do 7 dni. Zamawiający odpowiedział, że takiego zapisu nie może dać, bo go ograniczają wiążące wytyczne GenDyra. Ja takich ograniczeń nie znalazłem, dlatego pytam:
zulus napisał/a:
Czy odpowiedź Nadleśniczego jest zgodna z prawdą?

Piotrek 
Admin
Stara Pierdoła (i gaduła?)

Wysłany: 2018-02-06, 21:15   

zulus napisał/a:
Zamawiający odpowiedział, że takiego zapisu nie może dać, bo go ograniczają wiążące wytyczne GenDyra.
A ja wykazałem, że jeśli wytyczne ograniczają możliwość do wyłącznie 21 dni, to warunek używający określenia "do 21 dni" jest z takimi (teoretycznymi) wytycznymi niezgodny. :)

zulus 
Inżynier Nadzoru

Wysłany: 2018-02-06, 21:27   

Tylko, z całym szacunkiem Piotrze, to nie jest odpowiedź na moje pytanie :(

j24 
Admin
terenowiec

Wysłany: 2018-02-06, 22:07   

Niech się tu wypowie ktoś, kto zajmuje się przetargami.
U nas też jest zapis o owych 21 dniach. SIWZ był opracowany na bazie dokumentacji przetargowej z DGLP.

... Nie będzie Juncker pluł nam w twarz,
ni straszył nas sankcjami. ...

Krążownik 
Robotnik leśny

Wysłany: 2018-02-11, 23:07   

Ciekawi mnie jak duża część z tych obecnie 800 harversterow należy do ZULi a jak dużo do LP. Teraz to przecież i niektóre nadleśnictwa mają własne harvestery i pewnie są jakieś umowy leasingowe podpisywane z ZULami odnośnie owych harvesterów ( o ile tak rzeczywiście jest) Do pracy harvesterem nie trzeba wielu robotników a jedynie jednego wykwalifikowanego. Wydaje mi się, że w takim układzie kosztowo by wyszło to lepiej niż zatrudnianie kilku robotników, a skoro jest problem z ich znalezieniem to dlaczego by tą drogą nie iść. Pozostaje tylko kwestia wykwalifikowanego robotnika do pracy z harvesterem. Tu oczywiście zakładam, że nadleśnictwa udostępniają swoje harvestery ZULom. Jak to w praktyce wygląda?

jakub 
Podleśniczy
Jakub

Wysłany: 2018-02-14, 14:21   

Krążownik napisał/a:
Ciekawi mnie jak duża część z tych obecnie 800 harversterow należy do ZULi a jak dużo do LP. Teraz to przecież i niektóre nadleśnictwa mają własne harvestery i pewnie są jakieś umowy leasingowe podpisywane z ZULami odnośnie owych harvesterów ( o ile tak rzeczywiście jest) Do pracy harvesterem nie trzeba wielu robotników a jedynie jednego wykwalifikowanego. Wydaje mi się, że w takim układzie kosztowo by wyszło to lepiej niż zatrudnianie kilku robotników, a skoro jest problem z ich znalezieniem to dlaczego by tą drogą nie iść. Pozostaje tylko kwestia wykwalifikowanego robotnika do pracy z harvesterem. Tu oczywiście zakładam, że nadleśnictwa udostępniają swoje harvestery ZULom. Jak to w praktyce wygląda?

W praktyce to chyba 90 % harvesterów jest zuli. Czy jest ich 800 w kraju to nie wiem.

borowiak 
Zastępca Nadleśniczego

Wysłany: 2018-02-14, 19:21   

zulus napisał/a:
Pytającemu chodziło o to, żeby wprowadzić zapis ograniczający termin płatności do 7 dni.

W sumie zapis jest dość czytelny i przystępując do przetargu godzisz się na to. Sądzę, że odpowiedź mówiąca o braku możliwości zmiany zapisu wiąże sie z tym, iż Dyr. Gen. wprowadził jednolite zasady dla wszystkich nadleśnictw w Polsce, ma to związek z wprowadzeniem w tym roku (na kolejny sezon) elektronicznego składania ofert i wymogu jednolitego opisu przedmiotu zamówienia (i pozostałych dokumentów) dla wszystkich jednostek....

borowiak 
Zastępca Nadleśniczego

Wysłany: 2018-02-14, 19:23   

jakub napisał/a:
W praktyce to chyba 90 % harvesterów jest zuli.

A nie więcej? ;)

Naj 
Nadleśniczy
Naj

Wysłany: 2018-02-14, 20:18   

O jeden więcej w LP...
Cytat:
Nadleśnictwo dokonało zakupu, a pierwsza z maszyn Komatsu trafiła już do nadleśnictwa. Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, druga maszyna - forwarder Komatsu 875 ma dotrzeć do nadleśnictwa w przeciągu 2 tygodni.

http://firmylesne.pl/list...yny_dla_lp,3924

Odpowiedz do tematu