Leśny portal informacyjny - Lasy polskie Forum dyskusyjne
nie tylko o lasach, nie tylko dla leśników

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Biegli sądowi z zakresu leśnictwa
Autor Wiadomość
td7 
Robotnik leśny
Tom

Wysłany: 2018-02-09, 13:38   

Biegły słusznie wskazuje na fakt pominięcia wierzchołkowych części drzew. Masa jaką uzyskuje się poprzez zastosowanie tablic autorstwa zdaje się prof. Bruchwalda dotyczy masy CAŁEGO drzewa. Jeżeli na miejscu złodziej pozostawił wierzchołkowe części, należało to uwzględnić. Co do sortymentów. Trudno nie mając wielu informacji jednoznacznie stwierdzić, ale być może strażnicy porównywali drzewostan rosnący na miejscu kradzieży. Tak można się tłumaczyć. Ale powtarzam,że jest tu zbyt mało informacji. Słuszne wydaje się też połączenie pniaków z kilku wydzieleń. Dlaczego? Jeżeli przyjęto np. że kradzieży we wszystkich wydzieleniach dokonano np. od 01.10.2018 r do 31.01.2018 r podejrzany może dowodzić, że np od 15 do 20 przebywał poza granicami kraju. Ja wiem, że to naiwne ale taka obrona przed sądem czasami przynosi skutek. Dzieje się tak dlatego, że KAŻDY sąd jest zobowiązany zasadą łac. in dubio pro reo która oznacza, że każdą niedającą się procesowo usunąć wątpliwość, sąd ma obowiązek rozstrzygnąć na korzyść podejrzanego. Co do zarzutu nie odcięcia krążków. Ponownie podajesz mało informacji. Krążki odcina się gdy zamierzamy przeprowadzić eksperyment procesowy. Robimy to wtedy gdy mamy podejrzanego i znaleźliśmy u niego drewno. Odcinamy je koniecznie w jego obecności aby nam nie zarzucił oszustwa. Jeżeli odmawia, w porządku, ale spisujemy protokół i umieszczamy tam informację, że odmówił uczestniczenia w odcięciu krążków. Tak by to wyglądało. Brak fotografii to błąd, nie wiem jak napisali protokół oględzin bez fotek? Wrócę jeszcze do wyceny. Gdy mam wątpliwość zawsze korzystam z programu do wyceny wartości skradzionego drewna na stronie ZILP. Eliminuje to w mojej ocenie tzw. ,,czynnik ludzki".

td7 
Robotnik leśny
Tom

Wysłany: 2018-02-09, 19:35   

Uzupełnię jedne moje zdanie dotyczące pniaków z róźnych wydzieleń. Chodziło mi o to źe biegły słusznie moim zdaniem wskazuje na błedne połączenie pniaków z róźnych wydzieleń. Naleźało jednoznacznie określić położenie kaźdego pniaka. Wskazując w którym wydzieleniu siè znajduje. Wiem ze to moźe bulwersować ale naleźy wykazać ze kradzieży w róźnych wydzieleniach dokonała ta sama osoba. Tak to działa. Liczą się wyłącznie bezpośrednie dowody winy.

td7 
Robotnik leśny
Tom

Wysłany: 2018-02-09, 19:38   

Jezeli chcesz to pisz na priv. Ale po weekendzie. Dopadła mnie grypa. Mam nadzieję źe po weekendzie będę na chodzie. Znam bardzo mało faktów dotyczących tej sprawy ale mogę pomóc jeźeli chcesz. Pozdrawiam Tomek

Odpowiedz do tematu