Leśny portal informacyjny - Lasy polskie Forum dyskusyjne
nie tylko o lasach, nie tylko dla leśników

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Dokąd zmierzamy...
Autor Wiadomość
Piotrek 
Admin
Stara Pierdoła (i gaduła?)

Wysłany: 2015-04-12, 16:49   Dokąd zmierzamy...

Może jeszcze pamiętacie, co napisałem o cywilizacji w innym wątku ( http://www.lasypolskie.pl...p=763957#763957 ). Chciałbym do tego nawiązać i zacytować wam obszerny fragment z dzienników Józefa Barana pt. "Spadając, patrzeć w gwiazdy". Niezainteresowanych proszę w tej chwili o opuszczenie wątku, żeby nie mieli pretensji, że przynudzam...
Cytat:
... W czasach mojej młodości istniał kanon wielkich pisarzy, których należało znać. Trudno sobie wyobrazić człowieka kulturalnego i wrażliwego, który nie sięgnąłby choć raz do mojego ulubionego Czechowa, do Dostojewskiego, Rilkego, Manna, Dickensa Szekspira, Gombrowicza, zakazanego Miłosza; kto nie przywołałby paru cytatów czy mądrych zdań z ich książek. Na tej samej kanwie wspólnych lektur powstawał jakiś wspólny język porozumienia tak zwanych kulturalnych Europejczyków... Ten język zrozumiałych dla wszystkich aluzji, odniesień nie jest już dziś chyba tak żywy, zaczyna być sposobem komunikacji nielicznych, odkąd książka drukowana traci na sile oddziaływania i coraz bardziej liczą się informacje obrazkowe i treści przekazywane internetowo. Dzieci wychowywane są w blasku ekranu telewizyjnego i komputerowego.
Zdaję sobie sprawę, że to, co mówię, brzmi już dziś jak truizm, banał, ale mimo wszystko powtórzę, iż popkultura amerykańska zalewa niemalże cały świat, a szczególnie - jak to określa złośliwie poeta Rymkiewicz - kraje postkolonialne, do których zalicza także Polskę, z jej kompleksami postkolonialnymi i skłonnościami do naśladowania innych, "lepszych".
Nasze dusze objadają się w globalnej stołówce odpadków, rezygnując z wyrafinowanej kuchni. Mam nawet obawy o to, czy będziemy mogli - na dłuższą metę - utrzymać naszą tożsamość kulturową. Bo z pewnością Polska w dziedzinie kultury o wiele więcej importuje niż eksportuje... Z drugiej strony są to procesy nieuchronne, związane z otwarciem granic, z upadkiem murów...
Co może więc być dziś płaszczem ochronnym dla tożsamości? Bo przecież murem chińskim się nie odgrodzimy od świata i żadna ksenofobia nie ma szans.
Z pewnością podnieść nakłady z ogólnego budżetu na oświatę, kulturę i postawić w większym stopniu na wyższe jakościowo wszechstronne kształcenie się. Bardzo podoba mi się na przykład inicjatywa na wydziale chemii UJ w Krakowie, gdzie wprowadzono przedmiot: kanon muzyki współczesnej... Im będziemy jako Polacy lepiej wykształceni i uzbrojeni w dobre gusta, w pewność siebie wynikającą z wiedzy, tym trudniej będzie nas ugniatać potem w ubitą, globalną masę. Oczywiście ważne jest poznawanie języków obcych (to już się w pokoleniu młodych Polaków dzieje) i przygotowywanie się do odgrywania w Europie roli nie tylko hydraulika. Mam przyjaciela, który jest profesorem na jednym z uniwersytetów amerykańskich i jednocześnie poetą. On mówi, że codziennie walczy o Polskę. Stara się swoją naukową i kulturalną pracą każdego dnia budować dobry wizerunek naszego kraju. Nie chodzi więc o zamykanie się w ciasnych schematach patriotyzmu, ale o otwarcie na świat połączone ze świadomością własnej wartości. I z wiarą, że ma się rzeczywiście coś do zaoferowania. Przecież poezja polska była jeszcze do niedawna uważana za wyjątkową - w Europie i świecie. Kładł nam to do głowy nie tylko Brodski czy Heaney...
Tymczasem obserwuję oznaki niewiary we własne siły i chęć podpierania się obcymi wzorami, co można zauważyć, czytając wiersze młodych poetów zrywających z polską tradycją i kalkujących w swoich wierszach mody i wzory amerykańskie... ...

góral bagienny 
Dyrektor Generalny
szuwarowo-błotny

Zaproszone osoby: 3
Wysłany: 2015-04-12, 18:02   

Nie chcę o tym myśleć. Odwracam głowę od reklam, poprawiam sobie humor klikając w zamknij zanim się reklama otworzy. Zrobiłem sobie z reklam wroga na którym mszczę się za całą komercję tego świata.
A z drugiej strony myślę, czy to nie jest cena za egzystencję we względnym spokoju, bez hańby niewolnictwa, bez podrzynania gardeł, palenia na stosie za złe spojrzenie. Tyle, że dziś ten stos byłby nowoczesny, atomowy. I później, strzepując z ubrań błoto i zakrzepłą krew, znów na chwilę byśmy pomyśleli o poezji, Kulturze przez wielkie ka, i przez chwilę w cenie byłby zwykły chleb i zwykłe uczucie.
Józek Baran zwrócił uwagę na Krzysztofa Vargę gdy ten w swoim felietonie dobrym słowem wspomniał Sandauera; że dziś takiego braknie i to jest tragedią polskiej kultury. Barana Artur Sandauer odkrył i wylansował, więc taką opinią Varga Józka kupił od razu. No i gdy teraz niedawno Baran z Ziemianinem, niczym Maklakiewicz z Himilsbachem w "Wniebowziętych", polecieli na Kanary, to ich największą atrakcją tej wyprawy była lektura Trocin Vargi. Z ich relacji wiem, że to jest rzecz właśnie z tego wątku, o miałkości ludzkiego życia bez sztuki. Nie mogę Ci, Piotrze tej książki polecić, bo jej jeszcze nie czytałem, ale mogę zachęcić, tak jak mnie do tej lektury zachęca wspomnienie entuzjastycznych recenzji tych dwóch ważnych dla mnie ludzi.

ps. A fragment ze Spadając... przepisałeś czy gdzieś znalazłeś i mogłeś kopiuj/wklej zastosować? :P

Döhler 
Zastępca Nadleśniczego
Corvus

Wysłany: 2015-04-12, 18:23   

Piotrek napisał/a:
Dokąd zmierzamy...
Piotrek, przypuszczam, że odkryłem Twoje nowe "Skojarzenie" czyli co łączy tytuł tematu z wyspą Tahiti?

Piotrek 
Admin

Wysłany: 2015-04-12, 18:25   

góral bagienny napisał/a:
Nie mogę Ci, Piotrze tej książki polecić
Już szukam.
ps.
Własnymi palcyma... Uznałem, że tak będzie szybciej niż poszukiwać :)

Piotrek 
Admin

Wysłany: 2015-04-12, 18:45   

Döhler napisał/a:
co łączy tytuł tematu z wyspą Tahiti
Eee... Nie w moim stylu - za proste :wink:
Ukryta Wiadomość:
Jeśli jesteś *zarejestrowanym użytkownikiem* musisz odpowiedzieć w tym temacie żeby zobaczyć tą wiadomość
--- If you are a *registered user* : you need to post in this topic to see the message ---

Döhler 
Zastępca Nadleśniczego
Corvus

Wysłany: 2015-04-12, 18:49   

Rzeczywiście proste. Gdybym wiedział, że władasz francuskim, nie zawracał bym Ci głowy.

Piotrek 
Admin

Wysłany: 2015-04-12, 20:04   

Döhler napisał/a:
władasz francuskim
Zaraz "władasz"... Po prostu najważniejsze tytuły dzieł światowej kultury kiedyś zapamiętałem w oryginale. Taki rodzaj "młodzieńczego snobizmu" :)

góral bagienny 
Dyrektor Generalny
szuwarowo-błotny

Zaproszone osoby: 3
Wysłany: 2015-04-12, 20:53   

Piotrek napisał/a:
Własnymi palcyma...
O, to fajnie! Nudziarzejesz! :lol:

Marcin00 
Robotnik leśny

Wysłany: 2018-01-24, 13:02   

Tak naprawdę to mam na to chyba tylko jedno stwierdzenie - świat się po prostu zmienia, czy tego chcemy, czy nie. Dzisiaj już mówi się o digital natives, o dostępności online przez 24 godziny na dobę. Oczywiście wśród tych digital natives istnieją ludzie, którzy kochają przyrodę i możliwie jak najczęściej "uciekają" w naturę.

Piotrek 
Admin

Wysłany: 2018-01-24, 13:24   

Marcin00 napisał/a:
i możliwie jak najczęściej "uciekają" w naturę
Po czym (jak moje wnuki) siedzą wieczorem nad jeziorem piekąc nadziane na patyki kiełbaski, drugą ręką wprawnie obsługują smartfony dyskutując ze znajomymi na FB czy gdziekolwiek.
Zachwycają się otaczającą ich "najnaturalniejszą Naturą" o tyle, o ile pasuje ona jako tło do selfie, żeby można było je natychmiast umieścić na osi czasu...

Naj 
Nadleśniczy
Naj

Wysłany: 2018-01-24, 15:59   

Nie mogę Ci, Piotrze tej książki polecić, bo jej jeszcze nie czytałem, ale mogę zachęcić,..
Czytałem, a właściwie słuchałem. Okropnie ponure. Wypiłem podczas lektury chyba ze cztery niepasteryzowane, i nie zrobiłem żadnego testu... :cry:

Odpowiedz do tematu