Leśny portal informacyjny - Lasy polskie Forum dyskusyjne
nie tylko o lasach, nie tylko dla leśników

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Proste -trudne pytania, prośba o pomoc
Autor Wiadomość
nivid 
Robotnik leśny
The Art Of War

Wysłany: 2017-05-16, 23:09   Proste -trudne pytania, prośba o pomoc

Witam
Podobno człowiek uczy się każdego dnia czegoś nowego. W sumie to bardzo dobrze, bo by nam się okrutnie nudziło:) bez tej "nauki". Ja postanowiłem troszeczkę postudiować, a że na studiach wiedzy na talerzu nie dają, a moje poszukiwania wiedzy utknęły, poniżej zamieszczam cztery pytania z prośbą o pomoc:

1. Co decyduje o wyborze stałej relaskopu?

2 Wady i zalety relaskopowych powierzchni próbnych?

3 Na czym polega probabilistyczna interpretacja wartości średniej i średniego błędu zasobności?

4 Z jakim błędem oszacowana zostanie zasobność drzewostanu o powierzchni 60 ha jeżeli współczynnik zmienności miąższości wynosi 40 % a powierzchnie próbne rozmieszczono w siatce kwadratów o gęstości 0,0001 m2(

maverick 
Dyrektor Regionalny

Wysłany: 2017-06-07, 20:39   

Bruchwald. Polecam.
Jest to stary błąd, na tym utrzymywanie lasu zasadzać, żeby żadnego drzewa nie tykać. Każda rzecz w przyrodzie ma swój kres, do którego przyszedłszy, trwa czas niejaki w dobrym stanie, ten przebywszy, psuć się musi. Drzewo przestarzałe staje się niezdatnym i próżno miejsce zalega: trzeba go więc w czasie doskonałej jego pory wycinać, ale w tym wycinaniu tak poczynać roztropnie, żeby aktualna korzyść dalszej nie przeszkadzała.
Ignacy Krasicki

karolinamore 
Robotnik leśny

Wysłany: 2017-09-09, 13:14   pierśnicowe pole przekroju drzewostanu

Witam. Wzór na pierśnicowe pole przekroju drzewostanu?

Piotrek 
Admin
Stara Pierdoła (i gaduła?)

Wysłany: 2017-09-09, 14:45   Re: pierśnicowe pole przekroju drzewostanu

karolinamore napisał/a:
Witam. Wzór na pierśnicowe pole przekroju drzewostanu?
Google.
Ale w drodze wyjątku podaje za: Prof. Albert Dudek - Dendrometria - Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

wzor_piersnicowe_pole_przekroju_drzewostanu.jpg
Plik ściągnięto 3 raz(y) 25,29 KB

lasek14 
Robotnik leśny

Wysłany: 2017-11-23, 20:18   

Właśnie się zastanawiałem, dzięki :)

gringo0911 
Robotnik leśny
gringo0911

Wysłany: 2018-01-10, 14:02   Urządzenia turystyczne

Witam, mam pytanie od niedawna pracuje na nowym stanowisku biurowym i nie do konca ogarniam wszystko i mam pytanie. Po poprzednim pracowniku została mi rozkopana sprawa przenosin z jednego miejsca na drugie na terenie mojego nadlesnictwa na grunty lesne urzadzen turystycznych wiata smietniki lawki itp. Czy blokuje mnie jakos prawo budowlane ?? czy musze nakreślac jakieś mapki ?? o zgode prosic kogos zgłaszać to ?? ? z gory dzieki za info

konfik 
Robotnik leśny
Górowszędołaz

Wysłany: 2018-01-10, 19:28   

Czy blokuje niekoniecznie, uwzględnia za to pewną papierkologię. W zależności od rozmiarów wiaty są to:
Nic, zgłoszenie, pozwolenie; z całym przynależnym do danej rzeczy wymogiem dokumentów.
No jeszcze kwestia czy to jakiś teren chroniony czy nie.

Krążownik 
Robotnik leśny

Wysłany: 2018-01-14, 20:51   

Art. 3. Prawo budowlane: "budynku – należy przez to rozumieć taki obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach;"

"budowli – należy przez to rozumieć każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury"

Tzn jeżeli wiata ma ściany to nie jest to wiata więc tutaj należy uważać bo wtedy może być wymagane pozwolenie na budowę. W innym wypadku jest to budowla wymagająca zgłoszenia.

Art. 29 2) wolno stojących parterowych budynków gospodarczych, wiat i altan oraz przydomowych oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do 25 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki;

Art. 30
1. Zgłoszenia właściwemu organowi wymaga, z zastrzeżeniem art. 29 ust. 3:
1) budowa, o której mowa w art. 29 ust. 1 pkt 1-3, 5-19 i 20a-21;

Tak to jest wymagana legalizacja, jeżeli nie spełnia to norm budowli.

Śmietniki i ławki to obiekty małej architektury, które jeżeli nie są to grunty publiczne to nie wymagają zgłoszenia. Tak to według prawa budowlanego również wymagają zgłoszenia...

Krążownik 
Robotnik leśny

Wysłany: 2018-01-14, 21:22   

Jeżeli te obiekty nie były wcześniej zgłaszane to wtedy wymagana jest legalizacja:
2500 PLN - obiekty małej architektury w miejscu publicznym*
5000 PLN - pod to będzie raczej podchodzić wiata**

"– obiektów małej architektury w miejscach publicznych."*
"– wolnostojących, parterowych budynków gospodarczych w tym garaży, altan oraz przydomowych ganków i oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do 35 m2 (przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki)," **

Oczywiście obiekty muszą spełniać normy aby była możliwość legalizacji, raczej w wypadku ławek, śmietników nie będzie to problemem.

I lepiej miej wszystko gotowe bo tak to w ciągu 21 dni bodajże jak nie dostarczysz kompletu dokumentów to można dostać nakaz rozbiórki...

gringo0911 
Robotnik leśny
gringo0911

Wysłany: 2018-01-15, 11:01   

a czy jak odwołam sie do tego musze wystapowac o pozwolenie?? bo wiata mieści sie w wymiarach

Prawo budowlane
Rozdział 4
Art. 29

pozwolenie na budowe nie wymaga budowa:
13) gospodarczych obiektow budowlanych o pow do 35 m2 przy rozpietosci konstrukcji 4,80, przeznaczonych wylacznie na cele gospodarki lesnej i polozonych na gruntach lesnych Skarbu Panstwa

Krążownik 
Robotnik leśny

Wysłany: 2018-01-15, 16:20   

Tak, ale wymaga ona zgłoszenia jeżeli jest ona na gruncie Natura 2000. Jeżeli nie jest to wtedy nie jest wymagane zgłoszenie czy też pozwolenie na budowę. Spece muszą sprawdzić jaki to ma wpływ na środowisko w tych obszarach.

Zgłoszenia wymagają:
Art 30 1b) budowa obiektów, o których mowa w art. 29 ust. 1 pkt 6, 10 i 13, sytuowanych na obszarze Natura 2000;

http://prawo-budowlane.or...bot-budowlanych Tu masz link do najbardziej aktualnej wersji Prawa Budowlanego.

poreba 
Inżynier Nadzoru

Wysłany: 2018-01-15, 19:02   

Krążownik napisał/a:
Tak, ale wymaga ona zgłoszenia jeżeli jest ona na gruncie Natura 2000.
Ale gringo0911 nie wspominał nic o N2000, terenach ochrony krajobrazowej czy też zabytkowych parkach wiejskich, ani o terenach ochrony archeologicznej. Są tam zapewne jeszcze inne obostrzenia wynikające z przepisów szczególnych.
Czy z zasady usunięcie i ponowne postawienie takich obiektów jak wymienił pytacz na gruntach leśnych wymaga: zgłoszenia, pozwolenia, nic nie wymaga?

Krążownik 
Robotnik leśny

Wysłany: 2018-01-15, 20:30   

Według Prawa Budowlanego wiata, o parametrach z art. 29 13) Nic nie wymaga.
Natomiast obiekty małej architektury tj. śmietniki, ławki wymagają zgłoszenia. ( jeżeli nie są to lasy prywatne )

Odpowiedz do tematu