Przygotowanie gleby - podeszwa płużna

Selekcja drzew, szkółki, odnowienia, zalesienia, pielęgnowanie, inne...

Moderator: Moderatorzy

Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24828
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Przygotowanie gleby - podeszwa płużna

Post autor: Naj »

Otrzymałem na priva takie zapytanie.
"Co zastosować jako "przedplon" przed zalesieniem?" Autorowi chodzi o przygotowanie gleby pod zalesienie i w poprzednim roku chciałby obsiać powierzchnię, aby ułatwić założenie uprawy. Z zalesieniami nie mam większych doświadczeń. Zwykle widywałem zalesienia na nieużytkach, po wykonaniu orki w pasy. Ale z opowieści starszych, wiem że takie zabiegi stosowano, w celu zmniejszenia zadarnienia gleby. Może ktoś pomóc? Chodzi o praktykę...
filipesku
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 21560
Rejestracja: wtorek 29 lis 2011, 11:36

Post autor: filipesku »

Kiedyś stosowano np łubin. IBL robił też doświadczenia z żytem, które ponoć zmniejsza uszkodzenia od pędraków, które chętniej zjadają korzonki zboża.
"Lepiej palić fajkę niż czarownice" ks. Adam Boniecki
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24828
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Post autor: Naj »

Łubin biały okazał się najlepszy. Ja mam praktyczna wiedzę jedynie historyczną. W okolicach Spały/Opoczna, praktykowany był zwyczaj wydzierżawiania zrębów chłopom (wa właściwie całym wsiom) na trzy lata. W tym czasie dzierżawcy musieli wykarczować karpinę (na opał) i obsiewać powierzchnię. Stosowano w zasadzie tylko proso. W trzecim roku proso trzeba było skosić jak najwyżej i w to wysokie rżysko sadzono 1-no roczną sosnę. Ponoć proso dobrze odchwaszcza powierzchnię i na jakiś czas zapobiega zadarnieniu.
Fichtel
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4248
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:02
Lokalizacja: las-y

Post autor: Fichtel »

jeśli już mówimy o "walce" z pędrakami to już chyba gorczyca jest najlepsza... :wink:
Ciekawe kiedy to będzie sadzone?
zakładam, że pewnie jesień'18.
Ale co potem? Przeorać i ryć w tym pasy?
Generalnie jestem przeciwnikiem orki na sprawnym (uprawianym) gruncie porolnym.
Tyle tylko, że jeśli to zalesienie jest z "projektu" to pasy poszły tam urzędowo :) .
A co to za grunt? piach? VIz?
DT=>Podleśniczy<=>Leśniczy
"Co się polepszy, to się popieprzy. Co się zbuduje, to się zrujnuje. Co się ustali, to się obali. Polak musi mieć łeb i dupę ze stali."
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24828
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Post autor: Naj »

Z tego co mi autor przesłał, to dziwny grunt. On narzekał, że w uprawie (już posiadanej) wypada mu placami so, ale i brz schnie. Ja podejrzewałem pędraka i suszę, jeśli chodzi o brz. No, i poprosiłem o odkrywkę. On "odkrywkę" zrobił taką jak dzik z ASF, rozkopał grunt i wylazła spod darni taka jakaś biała gleba z frakcją drobnych kamieni. Brzoza to uschła z suszy na mur. Może sadzonki były za duże, z małym systemem. Takie zdjęcia otrzymałem. Rozumiem, ze pytanie dotyczy następnej powierzchni do zalesienia.





Fichtel
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4248
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:02
Lokalizacja: las-y

Post autor: Fichtel »

Ciekawe fotki.
W sąsiedztwie las zróżnicowany od olszowego po sosnowy. Sosna nie szczególnie oczyszczona... czy to z racji bogatego siedliska czy na gruncie porolnym z powojennych nasadzeń?
A co do tych żółtych sosen to długość igieł wskazuje, że korzenie raczej OK. A może tu brak typowych pierwiastków "chlorofilowych". Może warto spróbować na wiosnę pod kilka sztuk sypnąć typowego iglakowego nawozu.
Żółte sosny na porolnych to częsta przypadłość. Tak z braku np. potasu czy też faktu, że korzenie dotarły do warstwy płużnej.
P.S. Nie widziałem na fotkach np. Db jako bazy żerowej, więc wykluczam pędraki.
DT=>Podleśniczy<=>Leśniczy
"Co się polepszy, to się popieprzy. Co się zbuduje, to się zrujnuje. Co się ustali, to się obali. Polak musi mieć łeb i dupę ze stali."
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66922
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Mówiąc szczerze ja bym poprawek w sośnie nie robił. Może nie jest zbyt wybujała, ale za parę lat będzie ładna. Co do brzozy, to trudno powiedzieć, czy wypadła w całości, bo to jesień. Na pędraka to nie wygląda, bo zbyt regularny kształt wypadów.
Fichtel pisze:Generalnie jestem przeciwnikiem orki na sprawnym (uprawianym) gruncie porolnym.
Na poprawce w brzozie można pomyśleć o frezowaniu. Wyrówna powierzchnię, a i dość głęboko zmieli i skruszy Pytanie, co jest głębiej, bo wygląda jak pokruszona skorupa iłów jakichś. Jeśli taki twór zalega na większych powierzchniach to może skutecznie utrudnić dostęp korzeni do wody.
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Fichtel
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4248
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:02
Lokalizacja: las-y

Post autor: Fichtel »

Ale mu tu chyba piszemy o różnych powierzchniach...
To jest istniejąca uprawa.
A zalesienie ma być na innej.
Założyć tylko można, że grunty podobne.
DT=>Podleśniczy<=>Leśniczy
"Co się polepszy, to się popieprzy. Co się zbuduje, to się zrujnuje. Co się ustali, to się obali. Polak musi mieć łeb i dupę ze stali."
Najemnik25
początkujący
początkujący
Posty: 188
Rejestracja: sobota 24 kwie 2010, 12:48
Lokalizacja: Mazowsze

Przygotowanie gleby - podeszwa płuÄšźna

Post autor: Najemnik25 »

Pytanie co do przygotowania gleby pod zalesienie. Jest to grunt porolny klasa RVI oraz RVIz. W tym roku był owies, a aktualnie jest zrobiona zimowa orka. Na wiosnę planuję wsiać gorczycę, grykę lub łubin, żeby dostarczyć azot i zwalczyć ewentualne pędraki i inne robaki. Na jesień zaorać co 1,5m najbardziej dostępny mam LPZ i w sumie do niego najbardziej się przyzwyczaiłem. Ewentualnie zanim puścić ząb na około 50 – 60 cm do spulchnienia. Mogę też wykorzystać inne sposoby.

Jak proponujecie przygotować glebę pod sadzenie zapewne będzie na takim siedlisku sosna i brzoza. Co do ewentualnej podeszwy płużnej po głęboszować całe pole? Czy wystarczy tylko miejsca sadzenia pogłębiaczem i na jaką głębokość.
Z góry dziękuję za odpowiedzi.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104872
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Fichtel pisze:To jest istniejąca uprawa.
A zalesienie ma być na innej.
Założyć tylko można, że grunty podobne.
Tak jest w istocie. A to co rośnie opisane jest jako
Bśw 80% So 15% Brz 5% Klon + gat. Bio.
Według wypisu VI klasa gruntu
A kraina to IV. Kraina Mazowiecko-Podlaska
Z dużym prawdopodobieństwem założyć należy, ze kolejny kawałek do zalesienia jest identyczny.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Fichtel
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4248
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:02
Lokalizacja: las-y

Post autor: Fichtel »

jak już pisałem... :wink:
DT=>Podleśniczy<=>Leśniczy
"Co się polepszy, to się popieprzy. Co się zbuduje, to się zrujnuje. Co się ustali, to się obali. Polak musi mieć łeb i dupę ze stali."
Fichtel
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4248
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:02
Lokalizacja: las-y

Post autor: Fichtel »

tu by wątki zdało się scalić to by jaśniej było :P
viewtopic.php?t=48715
DT=>Podleśniczy<=>Leśniczy
"Co się polepszy, to się popieprzy. Co się zbuduje, to się zrujnuje. Co się ustali, to się obali. Polak musi mieć łeb i dupę ze stali."
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66922
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Scaliłem :)
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Najemnik25
początkujący
początkujący
Posty: 188
Rejestracja: sobota 24 kwie 2010, 12:48
Lokalizacja: Mazowsze

Post autor: Najemnik25 »

Pytanie co do przygotowania gleby pod zalesienie. Jest to grunt porolny klasa RVI oraz RVIz. W tym roku był owies, a aktualnie jest zrobiona zimowa orka. Na wiosnę planuję wsiać gorczycę, grykę lub łubin, żeby dostarczyć azot i zwalczyć ewentualne pędraki i inne robaki. Na jesień zaorać co 1,5m najbardziej dostępny mam LPZ i w sumie do niego najbardziej się przyzwyczaiłem. Ewentualnie zanim puścić ząb na około 50 – 60 cm do spulchnienia. Mogę też wykorzystać inne sposoby.

Jak proponujecie przygotować glebę pod sadzenie zapewne będzie na takim siedlisku sosna i brzoza. Co do ewentualnej podeszwy płużnej po głęboszować całe pole? Czy wystarczy tylko miejsca sadzenia pogłębiaczem i na jaką głębokość.
Z góry dziękuję za odpowiedzi.
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24828
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Post autor: Naj »

Ta gleba na jakiś ił rzeczywiście wygląda. Tylko pytanie, czy to jest duża powierzchniowa , czy ten ił występuje "wyspowo". To by może tłumaczyło nierówność uprawy. Ja widziałem takie dziwne zjawisko w okolicach Terespola. Tam występuje kreda - całkiem biała - która była nawet lokalnie pozyskiwana. Ona zalega na rożnych głębokościach - od 0,5 do 2 m. Otóż tam, gdzie kreda jest b, płytko, drzewa marnieją. Gdzie jest głębiej brz i wb utrzymuje się jako tako. To było dokładnie widać.
No, ale co poradzić naszemu klientowi ? :) Ja go prosiłem o zrobienie (na tej nowej powierzchni do zalesienia) kilku odkrywek, nawet niezbyt głębokich - do ok 70 cm, i przesłanie zdjęć. Natomiast przed zalesieniem obsiew łubinem, najlepiej białym.
Może być?
Jeżeli by się okazalo, że ten ił występuje na większej powierzchni, to głęboszowanie i sadzenie z zakrytym systemem.
crocidura
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3715
Rejestracja: wtorek 05 lut 2013, 17:21
Lokalizacja: Węgorzyno

Post autor: crocidura »

...na ił można miejscowo zastosować kompost... wywrotkę na ar? Z ręcznym przekopaniem.
Najemnik25
początkujący
początkujący
Posty: 188
Rejestracja: sobota 24 kwie 2010, 12:48
Lokalizacja: Mazowsze

Przygotowanie gleby

Post autor: Najemnik25 »

Pytanie co do przygotowania gleby pod zalesienie. Jest to grunt porolny klasa RVI oraz RVIz. W tym roku był owies, a aktualnie jest zrobiona zimowa orka. Na wiosnę planuję wsiać gorczycę, grykę lub łubin, żeby dostarczyć azot i zwalczyć ewentualne pędraki i inne robaki. Na jesień zaorać co 1,5m najbardziej dostępny mam LPZ i w sumie do niego najbardziej się przyzwyczaiłem. Ewentualnie zanim puścić ząb na około 50 – 60 cm do spulchnienia. Mogę też wykorzystać inne sposoby.

Jak proponujecie przygotować glebę pod sadzenie zapewne będzie na takim siedlisku sosna i brzoza. Co do ewentualnej podeszwy płużnej po głęboszować całe pole? Czy wystarczy tylko miejsca sadzenia pogłębiaczem i na jaką głębokość.
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66922
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Nie dubluj wątków. W poprzednim zadałeś dokładnie te same pytania :)
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Najemnik25
początkujący
początkujący
Posty: 188
Rejestracja: sobota 24 kwie 2010, 12:48
Lokalizacja: Mazowsze

Post autor: Najemnik25 »

Właśnie chcę tu tylko ten temat pociągnąć, bo tam jest już o poprzedniej uprawie, a tu założenie nowej
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24828
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Post autor: Naj »

Jeżeli głęboszować, to oczywiście tylko na pasie do sadzenia.
ODPOWIEDZ