forwarder zamiast przyczepy leśnej

Maszyny, urządzenia, narzędzia leśne...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
lukasz1991020
początkujący
początkujący
Posty: 7
Rejestracja: niedziela 24 lip 2016, 11:05

forwarder zamiast przyczepy leśnej

Post autor: lukasz1991020 »

Witam wszystkich
mam do kolegów pytanie czy forwarder zastąpi ciągnik rolniczy z przyczepą z hds oraz lkt? Od nowego roku nadleśnictwo zwiększa pozyskanie i wpadłem na pomysł aby kupić forwardera trzebieżowo-zrębowego wraz z klembankiem, maszyna miała by zrywać dłużyce max 14m oraz papierówkę 2,4 i 1,2m miesięcznie 2500m3. Czy na tych sortymentach forwarder będzie bardziej wydajny i bardziej ekonomiczny od ciągnika z przyczepą i lkt? Do tej pory nie miałem do czynienia z tego typu maszynami i nie znam ani dziennej wydajności ani spalania a kontaktując sie ze sprzedawcami każdy chwali co swoje.
Awatar użytkownika
Blues Brothers
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5478
Rejestracja: niedziela 31 mar 2013, 17:46

Post autor: Blues Brothers »

Zacznij od tego czy 2.500m3 pokryje twoje raty i pozostałe koszty , nie mówiąc o zysku. Inny temat to czy nadleśnictwo zapewni stały front robót w w/w zakresie a nie np 5000 co drugi miesiąc.
lukasz1991020
początkujący
początkujący
Posty: 7
Rejestracja: niedziela 24 lip 2016, 11:05

Post autor: lukasz1991020 »

Myślę nad używaną maszyna choć z gwarancją raty leasingu były by przystępne ale problem jest w tym czy jedna maszyna zastąpi dwie,nie wiem jaka jest wydajność i spalanie takiej maszyny
kornik1
początkujący
początkujący
Posty: 49
Rejestracja: wtorek 08 lis 2011, 15:09
Lokalizacja: z bażin

Post autor: kornik1 »

Witam
Wydajność forwardera zależy przede wszystkim od sortymentów, odległości zrywki oraz terenu w jakim zamierzasz pracować.
Maszyna trzebieżowo-zrębowa o ładowności 12-13 t spala w granicy 10-13 l/h. Ale istotne jest przeliczanie l/m3.
Jeśli chcesz zrywać 1,20 to nie spodziewaj się szału. Jak uda ci się zerwać na dzień 50 m3 to będzie dobrze. Zrywając dłużycę masz szansę nadrobić kubiki.
Na pewno forwarder będzie wydajniejszy od ciągnika ponieważ nie musisz za każdym razem choćby rozkładać łap jak w przyczepie. Weź pod uwagę również komfort pracy, który jest zdecydowanie lepszy.
ODPOWIEDZ