Leśny portal informacyjny - Lasy polskie Forum dyskusyjne
nie tylko o lasach, nie tylko dla leśników

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Odbiórka sekcyjna
Autor Wiadomość
maverick 
Dyrektor Regionalny

Wysłany: 2017-11-13, 20:38   

Glaca napisał/a:
Główny cel manipulacji - max. kasa z jednej sztuki.

Znam lesniczego, który pracując do dziś wyznaje zasadę: "jesli obciąłeś wałek S4, to nie może być WA". I ja jako stażysta się kłóciłem, no bo jak ?? Zawsze mnie uczono "po to masz pilarza, abyś manipulował jak najlepsze klasy".

Mówimy o odbiórce selekcyjnej, czyli liściastego surowca. Pracowałem w leśnictwie dębowym, ładnym dębie na LŚW. I co ?? Przez 4 lata odebrałem 4 sekcje w WA. Więc o co ta dyskusja ? Żeby zrobić A to musi być lusus w liściastym.
Jeśli chodzi o redukcje, z tym bym uważał. Zawsze mnie uczono i brakarze z dyrekcji już emerytowani, ale z doświadczeniem tłumaczyli, że redukcję robimy wtedy u tylko wtedy, jeśli nie spełnia normy na WD. A tak jak Capricorn pisze o odbiórce, redukcji to trochę śliski temat. Idealany, żeby gościa u...ć . Chyba, że ma gość 63 lata i wiele może...
Jest to stary błąd, na tym utrzymywanie lasu zasadzać, żeby żadnego drzewa nie tykać. Każda rzecz w przyrodzie ma swój kres, do którego przyszedłszy, trwa czas niejaki w dobrym stanie, ten przebywszy, psuć się musi. Drzewo przestarzałe staje się niezdatnym i próżno miejsce zalega: trzeba go więc w czasie doskonałej jego pory wycinać, ale w tym wycinaniu tak poczynać roztropnie, żeby aktualna korzyść dalszej nie przeszkadzała.
Ignacy Krasicki

Capricorn 
Admin

Wysłany: 2017-11-14, 06:53   

Już widzę leśniczego, który zostaje ustalony za działanie na korzyść firmy... :roll:

Capricorn 
Admin

Wysłany: 2017-11-14, 08:32   

Jaźwiec napisał/a:
Niestety w takim kontekście, że niestety tych wad nie można wcześniej zobaczyć

Więc dlaczego niestety? Nie masz możliwości prześwietlić drewna, więc nie ma tu jakiejkolwiek winy. Inna rzecz, że jeśli widzisz na obu czołach niebieski ślad po metalu to możesz być pewien, że drewno jest obarczone wadą wewnątrz kłody. Podobnie jest z fałszywą twardzielą. Skoro jest na obu czołach to sporym ryzykiem jest założenie, że gdzieś w środku jej nie ma. Natomiast 30cm sęk nie świadczy o niczym i jeśli go pominiesz to i przed, i po nim możesz mieć klasę A, czy B, a to już daje wielką różnicę w cenie w porównaniu do klasy D. Dlatego uważam, że należy dbać o dobro firmy i manipulować drewno z korzyścią dla nas i nie bać się, bo nie zaliczenie kilkudziestu centymetrów drewna do masy nie spowoduje straty, a wręcz przeciwnie. Oczywiście wszystko w granicach opłacalności.
Zresztą... odliczenie pięciu, a nawet sześciu centymetrów na korę w dębie czerwonym też jest dziwną rzeczą, a jednak ją stosujemy i nikt się nie czepia..
Był kiedyś taki dowcip:
W sklepie z papierosami pracował Żyd i Polak. Gdy przyszedł do sklepu klient i zapytał o pudełko zapałek zawierające 38 sztuk Polak powiedział, że takich nie ma, bo zawierają 40 sztuk i inaczej nie można. Gdy padło te same pytanie do Żyda, ten odwrócił się, wyjął z pudełka dwie sztuki i sprzedał zapałki doliczając 10% do ceny...

Tak to mniej więcej wygląda z naszymi normami. Trza oddać drewno najlepiej w klasie D, byle nie mieć problemów z normami, brakarzami i nadleśniczymi... :roll:

Jaźwiec 
Nadleśniczy

Wysłany: 2017-11-14, 21:27   

Niestety, bo to ja później muszę latać po odbiorcach... Wszystko racja, pytanie czy mówimy o tym co jest czy o tym co być powinno (w obie strony... niestety...) Co do absurdów w normach to jeszcze większe straty mamy na wyróbce kłody...

Capricorn 
Admin

Wysłany: 2017-11-14, 21:29   

U nas jeździ również leśniczy :)

Jaźwiec 
Nadleśniczy

Wysłany: 2017-11-14, 21:32   

... bez komentarza ...

Capricorn 
Admin

Wysłany: 2017-11-14, 22:01   

Ależ czemu? Odebrał, widział drewno, więc jedzie i broni tego, co odebrał :)

brakarz 
Robotnik leśny

Wysłany: Wczoraj 11:30   redukcje a wady

witam!

pozwoliłem sobie dopisać w dyskusji..

sylvan2 napisał/a:
Zgadza się - można wtedy, kiedy sęk nie mieści się w klasie D. Wtedy ze względów transportowych można zrobić redukcję.
Jeśli sęk spełnia normę WD - wtedy sekcja WD i ewentualnie dalej WC0.

treść powyżej to jest poprawne rozumowanie.

na przykładzie wspomnianego wcześniej sęka 30cm (zapomnijmy na chwilę, że to wyjątkowo duży sęk - wziąłem go po prostu z dyskusji w tym wątku) dopowiem:

jeżeli jest on zepsuty/nadpsuty - można zrobić redukcję (nie spełnia on wymagań minimalnych dla WD)
jeżeli jest zdrowy - nie można zrobić redukcji.

nie można zrobić więc redukcji na zabitki, wielordzenność, pęknięcia czołowo-boczne, itd. (ogólnie na wszystko to, co jest dopuszczalne w WD)
więc: albo ten kawałek dłużycy/kłody powinno się fizycznie odciąć, albo zaliczyć w długości min. 2,5m (plus 1%) do klasy właściwej dla występujących wad.
najbardziej oczywisty powód redukcji to krzywizna wielostronna

ja wiem, że są inne interpretacje (np taki jeden pan z Lublina je uskuteczniał nawet na poziomie DGLP), ale one nie są właściwe.

większość problemów brakarskich da się rozwiązać bardzo prosto, tzn. w sposób nie budzący wątpliwości napisać nowe warunki techniczne.
ale nie wierzę, że tak będzie.

tu trzeba zacząć od podstaw.
od napisania od nowa warunków technicznych "wady drewna"
w normie jest kilkanaście błędów rzeczowych (np rysunki zakorka, czy krzywizn), poza tym treści nawzajem się wykluczających (def. zgn. twardej i opis jej wpływu), jak i po prostu zbędnych (np. zabarwienie po spławie, czy podział chodników owadzich wg wielkości czy też - co co prostu każdego rozbawi - sposób pomiaru napływów korzeniowych - nie dość że kompletnie zbędny, to i kompletnie absurdalny pod względem logicznym).
dużo do poprawy jest natomiast np. przy róży, zaparzeniu, czy zabitce.

mam w szufladzie projekt warunków technicznych pt. "wady drewna".
raptem 3 strony A4.
wyrzucone wszystkie zbędne rzeczy i logiczne korekty tego, co należy zmienić.
leżą tam sobie. od dawna.
tak się do tej szuflady przyzwyczaiły, że pewnie tam zostaną :)

pozdrawiam serdecznie - jak zawsze :)

Odpowiedz do tematu