Podręcznik grzybiarzy

Drewno, klasyfikacja, pomiar, obrót, sprzedaż drewna...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Lukasz105
początkujący
początkujący
Posty: 201
Rejestracja: poniedziałek 07 gru 2015, 12:37
Lokalizacja: z Puszczy

Podręcznik grzybiarzy

Post autor: Lukasz105 »

Witam,chciałbym uzyskać od Was poradę co do dobrego atlasu-książki z ilustracjami polskich grzybów jadalnych. Z góry dziękuję za jakieś publikacje- autorzy mile widziani.
,,Rób w życiu to co lubisz a nigdy nie będziesz musiał pracować''
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169936
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Choćby to:
Encyklopedia Grzybów w Polsce - Wiesław Kamiński, Malwina Flaczyńska, Wyd.Dom Wydawniczy PWN, Warszawa.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105060
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Ostatnim jaki miałem był "Mały atlas grzybów", wydany w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku przez PWRiL (Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne). Zaletą jego był - oprócz dobrych ilustracji - poręczny format. Później już żadnego nie potrzebowałem to i nie wiem nic o takowych...

Obrazek

PS. Ten na zdjęciu to nie jest mój egzemplarz, ale swojego już niestety nie mogę sfotografować bo "poległ w boju". :wink:
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Anna Kujawa
początkujący
początkujący
Posty: 237
Rejestracja: piątek 20 sty 2006, 11:37
Lokalizacja: Turew

Post autor: Anna Kujawa »

W jakim celu kupujesz atlas?
Jeśli nauki zbierania owocników grzybów jadalnych - oprócz atlasu godne polecenia są fora grzybowe, na których można zamieszczać fotografie owocników i uzyskiwać porady od doświadczonych grzybiarzy. Nie do przecenienia są wyprawy z doświadczonymi grzybiarzami w teren i praktyczna nauka rozpoznawania grzybów.

z atlasów na rynku godne polecenia są:
ten, o którym wspominał Sten (z drobnymi zastrzeżeniami: http://www.ptmyk.pl/wp-content/uploads/ ... minski.pdf)
Andreas Gminder Atlas grzybów. Jak bezbłędnie oznaczać 340 gatunków grzybów Europy Środkowej. Weltbild.
Ewald Gerhardt Grzyby. Wielki ilustrowany przewodnik. KDC
tego samego autora Przewodnik Grzyby. Multico
Atlasy Marka Snowarskiego - autora internetowego atlasu grzybów (www.grzyby.pl)
i wiele innych.

I jeszcze jedno - ważniejsza od znajomości grzybów jadalnych jest umiejętność dobrego identyfikowania grzybów trujących - przede wszystkim tych kilku najbardziej trujących.
browar
początkujący
początkujący
Posty: 182
Rejestracja: wtorek 12 lip 2011, 11:18
Lokalizacja: Kraków

Post autor: browar »

Lukasz105, Mam chyba z siedem atlasów ale polecam trzy najważniejsze:
1.Atlas grzybów, Fluck Markus - dobre wprowadzenie do materii grzybów, dużo informacji o ich rozwoju, o toksynach itd. Część atlasowa dobra, czytelne zdjęcia. Wady - cegła, w teren się słabo nadaje, mało gatunków.
2.Ewald Gerhardt Grzyby. Wielki ilustrowany przewodnik - dobry format, dużo gatunków. Tego używam najczęściej.
3.GRZYBY. ENCYKLOPEDIA KIESZONKOWA, Edmund Garnweidner - doskonały format, niezniszczalny (plastikowa obwoluta), najlepszy dla początkujących z powodu podkreślenia w opisie kluczowych cech oraz odniesienia do gatunków podobnych/mylących.
Najlepiej korzystać z dwu atlasów różnych autorów naraz.
No i słuchaj w tym temacie dr. mykolog, Anny ;)
Lukasz105
początkujący
początkujący
Posty: 201
Rejestracja: poniedziałek 07 gru 2015, 12:37
Lokalizacja: z Puszczy

Post autor: Lukasz105 »

Dziękuję za cenne wskazówki i publikacje. Raczej będą one potrzebne do weryfikacji w domu ewentualnie zabranie w teren czegoś podręcznego i prostego w obsłudze. Pozdrawiam wszystkich. :D
,,Rób w życiu to co lubisz a nigdy nie będziesz musiał pracować''
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24829
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Re: Podręcznik grzybiarzy

Post autor: Naj »

Lukasz105 pisze:Witam,chciałbym uzyskać od Was poradę co do dobrego atlasu-książki z ilustracjami polskich grzybów jadalnych....
Na FB jest grupa grzybiarzy w której uczestniczą także specjaliści...
lesnapomarancza
początkujący
początkujący
Posty: 4
Rejestracja: środa 13 wrz 2017, 16:26

Post autor: lesnapomarancza »

Po co Ci atlas w tych czasach? Na forach jest wystarczająca wiedza + są grupy grzybiarzy, na których 1. przewija się wszystko, co musisz wiedzieć 2. możesz wybrać się na grzybobranie z doświadczonymi osobami.
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169936
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Niektórzy, podobnie jak i ja, lubią wydania książkowe ... :)
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24829
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Post autor: Naj »

Najpewniejsze jest "rozpoznanie bojem". Zjesz - przeżyjesz - grzyb dobry. Nie przeżyjesz - zły... :P
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169936
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Niczym Rosjanie, którzy w 44 stanęli po azjatyckiej stronie miasta. Babcia mi opowiadała ... :wink: Dla nich grzyb, to był grzyb. Nie grymasili ...
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Lukasz105
początkujący
początkujący
Posty: 201
Rejestracja: poniedziałek 07 gru 2015, 12:37
Lokalizacja: z Puszczy

Post autor: Lukasz105 »

Mi opowiadają jak przyszli i zawołali:

Matka kapusty, kapusty daj
,,Rób w życiu to co lubisz a nigdy nie będziesz musiał pracować''
ODPOWIEDZ