Koszt zasadzenia 1 ha lasu

Selekcja drzew, szkółki, odnowienia, zalesienia, pielęgnowanie, inne...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
rk75
początkujący
początkujący
Posty: 2
Rejestracja: wtorek 17 paź 2017, 11:55

Koszt zasadzenia 1 ha lasu

Post autor: rk75 »

Witam wszystkich forumowiczów,

jaki jest średni koszt zasadzenia 1 ha lasu sosnowego?
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66912
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Różny w zależności od stopnia trudności, lokalizacji i materiału sadzeniowego.
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24828
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Post autor: Naj »

Capricorn pisze:Różny w zależności od stopnia trudności, lokalizacji i materiału sadzeniowego.
Odpowiadasz jak gendyr... że różny, to nawet zaskroniec wie. Przecież mógłbyś podać od- do... ;/
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66912
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Nie podam, bo nie mam danych. Różne strefy i siedliska, różne stawki i ilości sadzonek na hektar, sadzonki w doniczkach lub bez... Nie sposób bez określenia podstawowych danych. Może rk75 cokolwiek więcej napisze :)
Nawet nie wiemy, czy chodzi o samo sadzenie, czy też może ma na myśli całość robót związanych z założeniem uprawy.
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24828
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Post autor: Naj »

No, to już lepiej :wink:
Wiesław
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4746
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 19:30

Post autor: Wiesław »

Chodzi o średni koszt, czyli w przeciętnych warunkach...
10 lat temu było tak:
http://rekrutacja.wm.politechnika.kosza ... KS/las.htm

Na dziś koszty są większe o wzrost inflacji... zaryzykowałbym, że koszty są blisko dwukrotnie większe...
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66912
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Nie wiem, czy da się tak prosto... Ostatnio miałem przyjemność przebywać na szkoleniu w nadleśnictwach, w których na koszt założenia uprawy składa się jedynie płyciuteńka orka z pogłębiaczem. Sosna w całości lub niemal w całości pochodzi z samosiewu... ;) Z drugiej strony kolega pisze o zasadzeniu lasu, więc może chodzi mu o sam proces sadzenia (jest podwykonawcą jakiegoś ZULa) i chce się zorientować o jakie pieniądze chodzi. Dlatego zapytałem o dokładniejsze informacje. Jeśli siedliska lasowe to większa pracochłonność przy sadzeniu niż na borowych. Podobnie z drzewkami w doniczkach, ale czasem stosuje się ich mniejszą więźbę niż sadzonek z odkrytym systemem korzeniowym. No i dalej ilość sadzonek jest również różna, bo i widełki są dość szerokie. Do kompletu warto by się dowiedzieć, czy przewiduje zabezpieczenie uprawy, bo to też koszt jej założenia... Poczekajmy na to, co rk75, ma do powiedzenia.
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
rk75
początkujący
początkujący
Posty: 2
Rejestracja: wtorek 17 paź 2017, 11:55

Post autor: rk75 »

Dobra, chodzi mi raczej o pewną formalność tzn. chcę wyciąć w pień swój las, więc muszę się zobowiązać do zalesienia go na nowo. Jaki będzie koszt takiego budżetowego zalesienia.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104861
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

rk75 pisze:chodzi mi raczej o pewną formalność tzn. chcę wyciąć w pień swój las
Nie jest to prosta formalność...
rk75 pisze:więc muszę się zobowiązać do zalesienia go na nowo
Nie musisz tylko jesteś zobowiązany z mocy ustawy...
rk75 pisze:takiego budżetowego zalesienia
Co rozumiesz przez określenie "budżetowe zalesienie"?
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66912
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

rk75 pisze:Jaki będzie koszt takiego budżetowego zalesienia.
Zalesienie to proces polegający na stworzeniu lasu tam, gdzie go nie było. To, co ty chcesz zrobić nazywa się odnowieniem lasu. Piszę nie dlatego, by się mądrzyć, ale dlatego, że pewnie będziesz musiał rozmawiać z urzędnikami, a ci lubią czasem z petentem podroczyć... ;)

Tak więc po wycięciu będziesz musiał popełnić odnowienia. W tym celu trzeba zastanowić się nad
1. Pracami melioracyjnymi (usunięcie pozostałości zrębowych celem oczyszczenia gleby)
2. Sposobem przygotowania gleby
3. Doborem materiału sadzeniowego pod względem gatunkowym i ilościowym - tu możesz zwrócić się do miejscowego leśniczego
4. Sadzeniem i pielęgnacją posadzonych drzewek (pielęgnacja będzie trwała lat kilka więc to nie jednorazowy koszt)
5. Sposobem ochrony założonej uprawy - ogrodzenie to koszt jednorazowy, zabezpieczanie chemiczne wykonuje się rokrocznie do czasu ucieczki drzewek spod pysków roślinożernych zwierząt.

Nieco wyżej Wiesław zalinkował wyliczenia, więc zerknij na to i wybierz te pozycje, które się odnoszą do twojego lasu (nadal nie znamy siedliska, wilgotności ani składu gatunkowego), więc nie dostaniesz prostej odpowiedzi. Orka płytka na borowej i niezachwaszczonej glebie jest zawsze tańsza niż ta z wywyższeniem, albo kopce na glinie zadarnionej powierzchni, a to tylko jedne z kryteriów niezbędnych do precyzyjnych wyliczeń. Niemniej link Wiesława sporo wyjaśni.
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Tadzio90
początkujący
początkujący
Posty: 1
Rejestracja: wtorek 24 paź 2017, 23:16
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: Tadzio90 »

Ciekawa sprawa z tym lasem. Nie wiedziałem o tym.
Amandoa
początkujący
początkujący
Posty: 1
Rejestracja: środa 08 lis 2017, 21:43
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: Amandoa »

Nie zdawałam sobie sprawy że to aż tyle. Szanujmy lasy.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104861
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Amandoa pisze:Nie zdawałam sobie sprawy że to aż tyle. Szanujmy lasy.
Dodałbym: szanujmy leśników. Bo to oni muszą planować i nadzorować prawidłowe wykonanie tych prac.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

jaw
początkujący
początkujący
Posty: 5
Rejestracja: poniedziałek 08 paź 2018, 19:05

Post autor: jaw »

Czy kolega dokonał już tego budżetowego odnowienia? Jestem ciekaw jak ukształtowały się wydatki. Bo ceny sadzonek szczególnie z zakrytym systemem korzeniowym są bardzo wysokie. Cena za same sadzonki zbliży się już do trzykrotności kwoty podanej w w/w linku. A gdzie reszta. Obawiam się że koszty mogą przekroczyć 10000 zł/ha. Czy ktoś ma jakieś spostrzeżenia?
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169499
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Można nabyć klasyczne sadzonki ... koszty znacznie spadną ...
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
ODPOWIEDZ