dwa rejestratory w leśnictwie

SILP, BIP, ACER, GIS, Raporty, mapy numeryczne...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
berek
początkujący
początkujący
Posty: 43
Rejestracja: wtorek 18 sie 2015, 12:22
Lokalizacja: północ-południe

dwa rejestratory w leśnictwie

Post autor: berek »

Cześć Wszystkim,
SILP oraz oprogramowanie rejestratorów dopuszczają użytkowanie więcej niż jednego rejestratora w ramach leśnictwa. Poszczególne rejestratory otrzymują oddzielne identyfikatory np.: 00 (zwany dalej rejestratorem leśniczego), 01 (zwany dalej rejestratorem pierwszego podleśniczego) itd., dla których w SILP podczas transferów powstają oddzielne sesje przekazywanych baz danych. Do każdego rejestratora można przypisać dostępność poszczególnych programów oraz ich funkcji, a także przypisać różnych użytkowników - np. Leśniczego jak i Podleśniczego.

Na tym koniec teorii, bo chciałbym żebyście mi wytłumaczyli, jako laikowi - czy:
1. Leśniczy jak i Podleśniczy mogą się wymieniać rejestratorami? Oczywiście każdy używa swojego loginu i hasła. Jeżeli nie to dlaczego?
2. Podczas transferu z rejestratora osoba odbierająca transfer widzi, że dane są przesłane np. z rejestratora 01, czy 00 - no i przez to wie, kto przesłał dane. Bo jak się np. wymienią rejestratorem, to rozumiem, że nie koniecznie nr 00-01 jest tożsama z Leśniczym, czy Podleśniczym, tak?
3. Czy w rejestratorze 01 - Podleśniczego powinna być możliwość wystawiania Asygnat? Czy wystarczy, że na Jego loginie (Podleśniczego) zostanie zablokowana możliwość wystawiania Asygnat?
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22717
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

Wszystko zależy od tego, jak ustali nadleśniczy w swoim zarządzeniu.
U nas:

1. Nie. Każdy z nich ma swój rejestrator i na nim określony swój zakres uprawnień.
(Wyjątek - urlop leśniczego. Wtedy - po przekazaniu czasowym leśnictwa - podleśniczy pracuje na swoim loginie na rejestratorze leśniczego, a swój [drugi] rejestrator odkłada.)
2. Nie wymieniają się.
3. Podleśniczy - ma możliwość sporządzania ROD, KZ i KW.
Co do zasady u nas sprzedaż detaliczną prowadzi i AS wystawia wyłącznie leśniczy

Dodatkowo podleśniczy ma "swoje" numerki do drewna (przesunięte o ok. 500 w stosunku do leśniczego. I ma ustawioną własną numerację sporządzanych dokumentów (numeracja również przesunięta o 500).
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
berek
początkujący
początkujący
Posty: 43
Rejestracja: wtorek 18 sie 2015, 12:22
Lokalizacja: północ-południe

Post autor: berek »

a wytłumaczysz mi jakie niebezpieczeństwa mogą ewentualnie powstawać, gdy się wymieniają tymi rejestratorami?
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22717
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

Każdy pracuje na swoim rejestratorze. Wymaga tego zachowanie zasad:

1. Odpowiedzialność za sporządzone dokumenty.
2. Wykonywanie dokumentów zgodnie z przydzielonymi uprawnieniami. Np. tylko leśniczy robi AS i SM.
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Awatar użytkownika
Blues Brothers
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5478
Rejestracja: niedziela 31 mar 2013, 17:46

Post autor: Blues Brothers »

Można się wymieniać rejestratorami ( tylko po co ?) grunt aby każdy pracował na swoim loginie i w miarę potrzeb aktualizować stany. Nie widzę potrzeby podziału numerków.
giepol
początkujący
początkujący
Posty: 248
Rejestracja: sobota 17 paź 2009, 22:29
Lokalizacja: z lasu

Post autor: giepol »

j24 pisze:Wszystko zależy od tego, jak ustali nadleśniczy w swoim zarządzeniu.
U nas:

1. Nie. Każdy z nich ma swój rejestrator i na nim określony swój zakres uprawnień.
(Wyjątek - urlop leśniczego. Wtedy - po przekazaniu czasowym leśnictwa - podleśniczy pracuje na swoim loginie na rejestratorze leśniczego, a swój [drugi] rejestrator odkłada.)
2. Nie wymieniają się.
3. Podleśniczy - ma możliwość sporządzania ROD, KZ i KW.
Co do zasady u nas sprzedaż detaliczną prowadzi i AS wystawia wyłącznie leśniczy

Dodatkowo podleśniczy ma "swoje" numerki do drewna (przesunięte o ok. 500 w stosunku do leśniczego. I ma ustawioną własną numerację sporządzanych dokumentów (numeracja również przesunięta o 500).
U nas też jest tak samo... Niestety nie wymieniamy się Rejestratorami, więc niebezpieczeństwa żadnego nie ma. A jeżeli jest jakiś " zonk " to wiadomo kogo jest " wydruk '. Po drugie jako leśniczy mam " wgląd " w rejestrator podleśniczego , ale on tylko ma Leśnika i Mapy w Rejestratorze. Do mojego Rejestratora ma tylko dostęp do Leśnika i Transferu Danych. Inaczej moim zdaniem było by za duże zamieszanie i nie było by ' winnych ' jak by co ..... . Grzegorz
Awatar użytkownika
Blues Brothers
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5478
Rejestracja: niedziela 31 mar 2013, 17:46

Post autor: Blues Brothers »

Każdy wygenerowany dokument zostawia ślad , i winny się znajdzie :lol:
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66916
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Chyba, że pracuje na nie swoim koncie ;)
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2598
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Post autor: Kuna lesna »

A ja może tu herezję zasieję ale u mnie pracujemy na dwóch rejestratorach i każdy ma dostęp do wszystkich funkcji na obydwu . Do tej pory nic nie przeszkadzało bo każdy ma swój dostęp za pomocą loginu na każde urządzenie . Rejestrator to tylko urządzenie i tak powinien być traktowany . U mnie podleśniczy ma prawo sprzedawać asygnaty i też ze swojego czy mojego urządzenia za pomocą swojego loginu wykonuje wszystkie operacje.
Awatar użytkownika
Blues Brothers
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5478
Rejestracja: niedziela 31 mar 2013, 17:46

Post autor: Blues Brothers »

Kasy fiskalne też macie dwie ?
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2598
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Post autor: Kuna lesna »

Nie jedną a co .
Awatar użytkownika
Blues Brothers
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5478
Rejestracja: niedziela 31 mar 2013, 17:46

Post autor: Blues Brothers »

a nic :wink:
borowiak

Post autor: borowiak »

giepol pisze:Niestety nie wymieniamy się Rejestratorami
Zadam pytanie.... A po co? Dla ułatwienia pracy, szczególnie w warunkach nadleśnictwa typu naszego (133 kompleksy, 1100 km2 pow. adm.) mamy po dwa rejestratory. Każdy może równolegle pracować w odległych zakątkach leśnictwa (a mamy leśnictwa po 30 km rozpiętości), mamy po dwie drukarki..... Po to są karty GSM w każdym, by bezstresowo transfery i aktualizacje przeprowadzać.... I teraz powstaje problem, że "pomieniać" się nie można? Jako urządzenie przypisane do jednego posiadacza, nie obejmuje go umowa o współodpowiedzialności, dostęp do wszystkich funkcji (asygnat nie sprzedajemy), wszystko po to, by "żyło się lepiej". Moim zdaniem szukanie problemu na siłę, oczywiście to moje subiektywne zdanie ;)
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2598
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Post autor: Kuna lesna »

borowiak :580:
berek
początkujący
początkujący
Posty: 43
Rejestracja: wtorek 18 sie 2015, 12:22
Lokalizacja: północ-południe

Post autor: berek »

spotkałem się z argumentem, że Osoba odbierająca transfery w N-ctwie widzi od kogo otrzymuje transfer - bo ma 00, czy 01 i w ten sposób wie do kogo w razie czego dzwonić. Jak się zamienią to już nie wie.

Także to też jest jakiś argument...
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66916
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

giepol pisze:Niestety nie wymieniamy się Rejestratorami, więc niebezpieczeństwa żadnego nie ma.
Dlaczego niestety skoro dzięki temu unikacie zagrożeń? :roll:
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2598
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Post autor: Kuna lesna »

A po co ma dzwonić ? :shock: Jak już poszło transferem to poszło . Szukanie sztucznych problemów na siłę . To ja się przewrotnie spytam jak dwoje a nawet troje pracuje na jednym stanowisku komputerowym i robi np mapy to pani nie wie kto zrobił dana mapę lub inne ? Każde wykonanie transferu jest odnotowywane jako 00 lub 01 oraz kto przygotował np ROD , kwit itd.
ODPOWIEDZ