Sadzenie drzew

Selekcja drzew, szkółki, odnowienia, zalesienia, pielęgnowanie, inne...

Moderator: Moderatorzy

wielki32
początkujący
początkujący
Posty: 3
Rejestracja: wtorek 05 wrz 2017, 13:52

Sadzenie drzew

Post autor: wielki32 »

Witam,
Mam do obsadzenia kawałek ziemi klasa V. Na wierzchu jest czarna ziemia a poniżej jakieś 20 cm glina na grubości około 50 cm a potem ił. Co można posadzić na takiej ziemi. Sadziłem klony - dużo uschło kilka zostało, topola, wierzba energetyczna olszyna uschła. Teren nie podmokły bardziej suchy. Czy brzoza da sobie rade na takiej ziemi czy coś innego?
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169499
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104860
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Mnie się wydaje, że tam nic nie urośnie, co będzie chciało sięgnąć korzeniami poniżej 20 cm. Te 50 cm gliny może być przeszkodą nie do pokonania. :(
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Fichtel
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4248
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:02
Lokalizacja: las-y

Post autor: Fichtel »

Piotrek pisze: Te 50 cm gliny może być przeszkodą nie do pokonania. :(
a czy dąb nie lubi gliny...?
DT=>Podleśniczy<=>Leśniczy
"Co się polepszy, to się popieprzy. Co się zbuduje, to się zrujnuje. Co się ustali, to się obali. Polak musi mieć łeb i dupę ze stali."
Fichtel
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4248
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:02
Lokalizacja: las-y

Post autor: Fichtel »

Ja bym się pokusił o diagnozę "przepadnięcia" nasadzeń...
płaski system korzeniowy...
świerk?
kwestia wody
Taka "diagnoza" jest bardzo trudna do postawienia.
To jak na forum medycznym pisać, że ma się 50 lat i boli głowa - "co mi jest?"

Może jakieś fotki tych "uschłych" drzewek...
DT=>Podleśniczy<=>Leśniczy
"Co się polepszy, to się popieprzy. Co się zbuduje, to się zrujnuje. Co się ustali, to się obali. Polak musi mieć łeb i dupę ze stali."
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2598
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Post autor: Kuna lesna »

Z technikum pamiętam że Olsza czarna chyba daje rade takie coś przebić .
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66912
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Przypomnijcie sobie cokolwiek o rekultywacjach. Wszystkie wymienione przebiją glinę...
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104860
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Kuna lesna pisze:Z technikum pamiętam że Olsza czarna chyba daje rade takie coś przebić .
Capricorn pisze:Przypomnijcie sobie cokolwiek o rekultywacjach. Wszystkie wymienione przebiją glinę...
To wiem. Tyle tylko, że glina glinie nie równa. I jeśli nie dały rady:
wielki32 pisze:Sadziłem klony - dużo uschło kilka zostało, topola, wierzba energetyczna olszyna uschła.
to nie wierzę aby cokolwiek dało radę...
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66912
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Może sposób przygotowania gleby winny :roll:
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104860
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Capricorn pisze:Może sposób przygotowania gleby winny :roll:
Może. Ale jak przygotować glebę gdy pod 20 cm gleby urodzajnej masz 50 cm gliny?
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66912
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Kopczyki, rabaty... Coś z wywyższeniem, by korzenie miały szansę się wzmocnić i nie utopić :roll:
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104860
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Capricorn pisze:Kopczyki, rabaty...
Wiesz, w takie koszty i pracochłonność to się mogą bawić LP. Dla indywidualnego "inwestora" to zbyt wielki nakład w stosunku do potrzeb...
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

wielki32
początkujący
początkujący
Posty: 3
Rejestracja: wtorek 05 wrz 2017, 13:52

Post autor: wielki32 »

Sten pisze:O brzozie przeczytaj choćby tu:
http://www.encyklopedia.lasypolskie.pl/ ... -hodowlana
Spróbuje zasadzić brzozę w październiku zobaczymy na przyszły rok. A jak nie pomoże to koparka i trzeba coś z tą ziemią zrobić.

Fichtel pisze:
Może jakieś fotki tych "uschłych" drzewek...
Już zostały usunięte. Drzewka wyglądały tak że miały liście uschnięte, na wiosnę fajnie ruszyły. Brakło im wody i nie przebiły gliny żeby dostać się niżej do wody.
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24828
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Post autor: Naj »

wielki32 pisze:...Drzewka wyglądały tak że miały liście uschnięte, na wiosnę fajnie ruszyły. Brakło im wody i nie przebiły gliny żeby dostać się niżej do wody.
To chyba trochę nadinterpretacja z tym "przebijaniem". Po posadzeniu nie mogły tak szybko wykształcić korzenia. To, że uschły z powodu suszy, raczej nie ulega wątpliwości. Ja bym jednak podejrzewał co innego:
- zbyt późne sadzenie
- sadzonki źle przechowywane, ruszyły przed posadzeniem, lub sadzonki za duże.
- zła technika sadzenia, korzeń nie zaciśnięty, zbyt płytko
- zbieg okoliczności - długa susza po posadzeniu.
Oczywiście, bez znajomości szczegółów są to tylko domysły.
Ja mam glinę zwałową na różnych głębokościach, także bardzo płytko i nie zauważyłem kłopotów z dębem, brzozą, klonem, lipą, jarzębiną, trześnią. Najgorzej znosi tą glebę modrzew.
filipesku
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 21560
Rejestracja: wtorek 29 lis 2011, 11:36

Post autor: filipesku »

wielki32, a co rośnie w okolicy? Może nie ma co kombinować tylko poobserwować okolicę.
"Lepiej palić fajkę niż czarownice" ks. Adam Boniecki
wielki32
początkujący
początkujący
Posty: 3
Rejestracja: wtorek 05 wrz 2017, 13:52

Post autor: wielki32 »

Naj pisze:To chyba trochę nadinterpretacja z tym "przebijaniem". Po posadzeniu nie mogły tak szybko wykształcić korzenia. To, że uschły z powodu suszy, raczej nie ulega wątpliwości. Ja bym jednak podejrzewał co innego:
- zbyt późne sadzenie
- sadzonki źle przechowywane, ruszyły przed posadzeniem, lub sadzonki za duże.
- zła technika sadzenia, korzeń nie zaciśnięty, zbyt płytko
- zbieg okoliczności - długa susza po posadzeniu.
Oczywiście, bez znajomości szczegółów są to tylko domysły.
Ja mam glinę zwałową na różnych głębokościach, także bardzo płytko i nie zauważyłem kłopotów z dębem, brzozą, klonem, lipą, jarzębiną, trześnią. Najgorzej znosi tą glebę modrzew.
Sadzone były na jesieni - październik, technika sadzenia odpada - wsadziłem już kilka tysięcy różnych drzew i wszystko ok. Sadzonki miały około 60 cm. Może faktycznie aż za sucho było na wiosnę i w lecie i po prostu padły. Brzozy teraz wsadzę zobaczymy.
filipesku pisze:wielki32, a co rośnie w okolicy? Może nie ma co kombinować tylko poobserwować okolicę.
W okolicy rośnie sosna, brzoza, olcha, topola - tylko tam jest inna ziemia bo sprawdzałem, pytałem ludzi. Taki kawałek ziemi się udał i tyle :).
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24828
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Post autor: Naj »

Sadzenie jesienne niesie jedno niebezpieczeństwo. Sadzonki startują wcześnie. Jeśli pogoda wariuje i ociepla się w lutym, a potem przychodzą mrozy i susza, to mamy problem. W pierwszym sezonie wegetacyjnym sadzonka musi sobie radzić z takim korzeniem z jakim ją wsadziłeś jesienią. jeśli z wilgocią jest OK, to fajnie. Ale jeżeli jest susza, to wypady będą. Ja na podobnej glebie problemu z leśnymi nie mam (jak pisałem), ale to jest samosiew i siewki regulują sobie proporcje pomiędzy częścią nadziemna i korzeniem. Przy sadzaniu materiału ze szkółki, jest różnie. Ja miałem kłopoty z drzewami i krzewami owocowymi i ozdobnymi. Schły często. Rozwiązałem to hydrożelem, ale nie wiem czy w Twoim przypadku to będzie możliwe ekonomicznie. 1 kg hydrożelu kosztuje ok. 40 zł i wystarcza na 100 - 150 sadzonek. Efekty są. Jak obserwuje uprawy w lasach (ta takie zawodowe przyzwyczajenie, które Najowa nazywa zboczeniem :D ), to dobre efekty daje sadznie sadzonek z zakrytym systemem korzeniowym. Nie wiem czy masz do takich dostęp...
Ulka12
początkujący
początkujący
Posty: 1
Rejestracja: wtorek 19 wrz 2017, 09:06
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: Ulka12 »

Ziemia taka ze nic nie wyrośnie niestety.
filipesku
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 21560
Rejestracja: wtorek 29 lis 2011, 11:36

Post autor: filipesku »

Ulka12, strasznie głębokie przemyślenia jak na pierwszy wpis na forum :)
"Lepiej palić fajkę niż czarownice" ks. Adam Boniecki
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24828
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Post autor: Naj »

Ulka12 pisze:Ziemia taka ze nic nie wyrośnie niestety.
Urośnie. Leśnik potrafi wyhodować las nawet na drzwiach od stodoły... Upsss.... to było o lotnikach... :lol:
ODPOWIEDZ