Leśny portal informacyjny - Lasy polskie Forum dyskusyjne
nie tylko o lasach, nie tylko dla leśników

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Sadzenie drzew
Autor Wiadomość
wielki32 
Robotnik leśny

Wysłany: 2017-09-07, 08:29   

Naj napisał/a:
To chyba trochę nadinterpretacja z tym "przebijaniem". Po posadzeniu nie mogły tak szybko wykształcić korzenia. To, że uschły z powodu suszy, raczej nie ulega wątpliwości. Ja bym jednak podejrzewał co innego:
- zbyt późne sadzenie
- sadzonki źle przechowywane, ruszyły przed posadzeniem, lub sadzonki za duże.
- zła technika sadzenia, korzeń nie zaciśnięty, zbyt płytko
- zbieg okoliczności - długa susza po posadzeniu.
Oczywiście, bez znajomości szczegółów są to tylko domysły.
Ja mam glinę zwałową na różnych głębokościach, także bardzo płytko i nie zauważyłem kłopotów z dębem, brzozą, klonem, lipą, jarzębiną, trześnią. Najgorzej znosi tą glebę modrzew.

Sadzone były na jesieni - październik, technika sadzenia odpada - wsadziłem już kilka tysięcy różnych drzew i wszystko ok. Sadzonki miały około 60 cm. Może faktycznie aż za sucho było na wiosnę i w lecie i po prostu padły. Brzozy teraz wsadzę zobaczymy.

filipesku napisał/a:
wielki32, a co rośnie w okolicy? Może nie ma co kombinować tylko poobserwować okolicę.

W okolicy rośnie sosna, brzoza, olcha, topola - tylko tam jest inna ziemia bo sprawdzałem, pytałem ludzi. Taki kawałek ziemi się udał i tyle :) .

Naj 
Zastępca Nadleśniczego
Naj

Wysłany: 2017-09-09, 21:08   

Sadzenie jesienne niesie jedno niebezpieczeństwo. Sadzonki startują wcześnie. Jeśli pogoda wariuje i ociepla się w lutym, a potem przychodzą mrozy i susza, to mamy problem. W pierwszym sezonie wegetacyjnym sadzonka musi sobie radzić z takim korzeniem z jakim ją wsadziłeś jesienią. jeśli z wilgocią jest OK, to fajnie. Ale jeżeli jest susza, to wypady będą. Ja na podobnej glebie problemu z leśnymi nie mam (jak pisałem), ale to jest samosiew i siewki regulują sobie proporcje pomiędzy częścią nadziemna i korzeniem. Przy sadzaniu materiału ze szkółki, jest różnie. Ja miałem kłopoty z drzewami i krzewami owocowymi i ozdobnymi. Schły często. Rozwiązałem to hydrożelem, ale nie wiem czy w Twoim przypadku to będzie możliwe ekonomicznie. 1 kg hydrożelu kosztuje ok. 40 zł i wystarcza na 100 - 150 sadzonek. Efekty są. Jak obserwuje uprawy w lasach (ta takie zawodowe przyzwyczajenie, które Najowa nazywa zboczeniem :D ), to dobre efekty daje sadznie sadzonek z zakrytym systemem korzeniowym. Nie wiem czy masz do takich dostęp...

Ulka12 
Robotnik leśny

Wysłany: 2017-09-19, 08:08   

Ziemia taka ze nic nie wyrośnie niestety.

filipesku 
Dyrektor Regionalny

Wysłany: 2017-09-19, 08:55   

Ulka12, strasznie głębokie przemyślenia jak na pierwszy wpis na forum :)

Naj 
Zastępca Nadleśniczego
Naj

Wysłany: 2017-09-19, 18:40   

Ulka12 napisał/a:
Ziemia taka ze nic nie wyrośnie niestety.
Urośnie. Leśnik potrafi wyhodować las nawet na drzwiach od stodoły... Upsss.... to było o lotnikach... :lol:

drwalnik 
Admin

Wysłany: 2017-09-19, 18:45   

... nie ma takiego drzewa, którego leśnik (minister) nie wytnie ;)

filipesku 
Dyrektor Regionalny

Wysłany: 2017-09-20, 06:02   

Ale żeby można było wyciąć najpierw trzeba posadzić :)

pasiecznicki 
Inżynier Nadzoru

Wysłany: 2017-10-06, 19:31   

wielki32 napisał/a:
Na wierzchu jest czarna ziemia a poniżej jakieś 20 cm glina na grubości około 50 cm a potem ił.
Grunt porolny?
Capricorn napisał/a:
Może sposób przygotowania gleby winny
Sposób przygotowania gleby może mieć zasadnicze znaczenie. Może należało użyć głębosza? I zgadzam się z Najem. Stara leśna zasada mówi, że przy sadzeniu brzozy jesienna praca w g... się obraca .

maverick 
Dyrektor Regionalny

Wysłany: 2017-10-11, 07:48   

Pierwsze co to widzę tam pogłębiacz (głębosz) , wchodzi na ponad 90 cm, jak opisujesz jest podeszwa.
Jest to stary błąd, na tym utrzymywanie lasu zasadzać, żeby żadnego drzewa nie tykać. Każda rzecz w przyrodzie ma swój kres, do którego przyszedłszy, trwa czas niejaki w dobrym stanie, ten przebywszy, psuć się musi. Drzewo przestarzałe staje się niezdatnym i próżno miejsce zalega: trzeba go więc w czasie doskonałej jego pory wycinać, ale w tym wycinaniu tak poczynać roztropnie, żeby aktualna korzyść dalszej nie przeszkadzała.
Ignacy Krasicki

Odpowiedz do tematu