Mam las - co robić?

Kto nie chciałby być właścicielem lasu, ale to nie jest takie proste...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
kosodrzewina
początkujący
początkujący
Posty: 1
Rejestracja: piątek 21 lip 2017, 14:13
Lokalizacja: witkowo

Post autor: kosodrzewina »

Witam, jestem nowy na forum.
Mam pytanie i nie wiem gdzie się zgłosić, więc pisze tu.
Jestem właścicielem lasu sosnowego posadzonego dokładnie 46 lat temu. Jest to ziemia prywatna las został posadzony i sobie rośnie. Dokonywane są ścinki suszek i wywożenie połamanych drzew. Od leśnika wiem że taki zalesiony teren na którym nigdy nie było lasu, powinien być ścięty po 40-50 latach i powinno się go zalesić jeszcze raz. I teraz pytanie gdzie muszę się zgłosić aby cokolwiek móc zrobić w tym celu?
Obszar to 6 ha.
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2598
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Post autor: Kuna lesna »

Duży kawałek ale zacznij od jego statusu czyli jaki ma zapis czy Ls czy jakiś inny grunt . Jeżeli to Ls powinien być na niego założony Uproszczony Plan Urządzania Lasu potocznie UPUL . Tam masz zapisane jakie i kiedy powinieneś wykonać czynności w tym twoim lesie . UPUL najczyściej jest w nadleśnictwie które twój grunt nadzoruje lub w Starostwie . Podejrzewam że żle zrozumiałeś tego leśniczego bo chodzi tu zapewne o trzebież a nie całkowitą wycinkę .
Natomiast jeżeli to nie jest las tylko grunt rolniczy postępujesz wtedy zgodnie z obowiązującymi przepisami dla zadrzewień .
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104860
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

kosodrzewina, wydzieliłem twój temat bo ze sprzedażą (do której był "przypięty") niewiele miał wspólnego...
Natomiast gdy juz ustalisz, że twój las to w ewidencji Ls, wówczas wiele zagadnień wyjasni ci lektura tych dwóch dokumentów:
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
aldebaran
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 289
Rejestracja: wtorek 11 lis 2014, 10:51

Post autor: aldebaran »

Podejrzewam że żle zrozumiałeś tego leśniczego bo chodzi tu zapewne o trzebież a nie całkowitą wycinkę .
Myślę, że bardziej tu chodziło leśniczemu o traktowanie tego lasu jako przedplonu na gruncie porolnym i pewnie stąd to wycięcie i posadzenie od nowa. Tak czy siak nieco opacznie zrozumiane ;)
ODPOWIEDZ