Leśny portal informacyjny - Lasy polskie Forum dyskusyjne
nie tylko o lasach, nie tylko dla leśników

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Czy opłaca się założyć zul?
Autor Wiadomość
j24 
Admin
terenowiec

Wysłany: 2017-05-11, 21:19   

nickA napisał/a:
Czy trudno robić ogrodzenia bez traktora?

Trudno. A czasami wręcz niemożliwe.

ewusia 
Robotnik leśny

Wysłany: 2017-05-12, 19:21   

Ja sobie nie wyobrażam..Dla mnie traktor to podstawowa maszyna w tej kwestii.. Więc jeśli nie masz to najlepiej pożycz.

Kondi 
Podleśniczy
Leśny sympatyk

Wysłany: 2017-05-21, 21:56   

Odświeżając temat, zależy dla kogo się opłaca, bo to jest ciężka robota w lesie, wycinanie drzew i ponosi się spore koszty na prowadzenie działalności, a poza tym jest duża odpowiedzialność.
ZUL-owcy mają pod sobą kilku podwykonawców w lasach, na kilku leśnictwach i muszą im zapewniać w lasach robotę, bo ci podwykonawcy na ZULO - ców pracują.
Gdyby nie podwykonawcy, to ci główni przedsiębiorcy też by nie pracowali, bo nie daliby rady wziąć sobie kilka powierzchni w leśnictwach, gdyż ogrom roboty na cały rok by ich przerósł.

Dlatego też w lasach pracują podwykonawcy, czyli pilarze.
Lepiej być tylko podwykonawcą, mieć mniej roboty przy wycince i mniejszą odpowiedzialność, a jedynie zatrudnia się kilku robotników do pomocy przy tej robocie i płaci im się jakieś tam stawki.
I tak podwykonawcy są zależni od ZUL-ców, bo oni dają robotę lub nie.
Tylko chyba często jest tak, że podwykonawcy nie zawsze zatrudniają ludzi do roboty na umowy.
Po prostu pracują u nich bez umów, dorywczo, bo to się wtedy lepiej opłaca podwykonawcom.

Sten 
Premier
Arcy Pierdoła

Wysłany: 2017-05-21, 22:17   

Skąd Ty czerpiesz te informacje?

"Życie jest zbyt krótkie, by pić kiepskie piwo!" - Tomek Kopyra
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa

Piotrek 
Admin
Stara Pierdoła (i gaduła?)

Wysłany: 2017-05-21, 22:57   

Kondi, nie masz pojęcia o czym piszesz więc lepiej zamilknij i nie wprowadzaj czytelników w błąd.

Kondi 
Podleśniczy
Leśny sympatyk

Wysłany: 2017-05-21, 23:17   

No jak to skąd?

A kto daje w lasach robotę pilarzom, czyli firmom, które zajmują się wycinką drzew? Nie ZUL-owcy?
Przecież teraz w lasach są przedsiębiorcy, którzy świadczą usługi dla lasów?
Ja pracowałem u pilarza znajomego, który miał firmę i był podwykonawcą głównego ZUL-owca. I ja nie pracowałem u niego na żadną umowę, bo jemu się nie opłacało zatrudniać wszystkich na umowy.

I on za wykonanie roboty na powierzchniach otrzymywał przelew wypłaty od przedsiębiorcy, dla którego pracował.

Chyba że w innych lasach to wygląda inaczej? Bo tutaj jest tak, jak powiedziałem.

Ja to mówię na podstawie tego, co wiem. Chyba że w czymś nie miałem racji? I na pewno nie zależało mi na tym, żeby czytelników na forum wprowadzać w jakiś błąd.

Ja wiem, jak jest tutaj, w tych lasach, gdzie mieszkam, bo tu pracowałem, u jednego z podwykonawców, a ogólnie było ich czterech w jednym leśnictwie.
Teraz to nie wiem, ilu ich tam pracuje, bo ja już nie pracuje w tej firmie od dwóch lat.
Głównym przedsiębiorcą na kilka leśnictw jest gość, który mieszka w miejscowości oddalonej ode mnie o jakieś 15 kl.
Nawet teraz miałem jechać na sadzenie lasu u tego przedsiębiorcy, bo on też organizuje sadzenia i zatrudnia wielu ludzi do sadzeń, ale jedna z moich znajomych nie dostała u niego sadzeń, bo już miał sporo ludzi i nie potrzebował więcej.
Jeszcze rok temu sadziliśmy w lesie u niego, ale teraz to się zmieniło.

Ta znajoma jest żoną podleśniczego i zna się na sadzeniach dość dobrze.

jakub 
Podleśniczy
jakub

Wysłany: 2017-05-23, 09:14   

Dobre :lol: . Na szczęście jestem ZUL-owcem i mam zajebi...cie. Nie muszę się przemęczać :beer:

Kondi 
Podleśniczy
Leśny sympatyk

Wysłany: 2017-05-23, 09:22   

No dobra, to był tylko wkręt...

Tak dla żartów.

Ale poważniej to ZUL-owcy mają na głowie pracowników, maszyny, sprzęt, opłaty za to wszystko, podatki, jak każdy przedsiębiorca.
Co z tego, że przedsiębiorcy w lasach zarobią sporo, jak i sporo z tego oddają na wypłaty dla pracowników, koszty napraw maszyn, paliwo, oleje i podatki.
Jakby za nic nie musieli płacić, to zarobioną kasę braliby tylko dla siebie, no ale tak nie ma nigdzie.
Ja bym też tak chciał. :)

Odpowiedz do tematu