CP-P

Drewno, klasyfikacja, pomiar, obrót, sprzedaż drewna...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Lis nie dolisek
początkujący
początkujący
Posty: 65
Rejestracja: środa 04 lis 2015, 19:10
Lokalizacja: Gdzieś z Polski

CP-P

Post autor: Lis nie dolisek »

Jeżeli w planie użytkowania cięć przedrębnych są zaplanowane CP-P i na tej samej pow. zaplanowane są w planie hodowli lasu, to rozumiem że w planowaniu ujmujemy tę pozycję w jednym roku zarówno jako cięcia z masą (wniosek cięć) , oraz zabieg hodowlany (do wniosku hodowli) po wykonaniu cięcia kwitujemy zabieg jako hodowlany, natomiast wyrobione sortymenty zrywamy i po odbiórce mamy rozliczone pozyskanie masowe. Moje pytanie czy można inaczej osobno w jednym roku cięcie hodowlane, a w innym roku cięcie z masą.
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66909
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Lis nie dolisek pisze:Moje pytanie czy można inaczej osobno w jednym roku cięcie hodowlane, a w innym roku cięcie z masą.
Myślę, że w pierwszym roku wypada rozliczyć powierzchnię (hodowla), a w drugim już tylko masę CP-P :roll:
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22717
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

Capricorn pisze:
Lis nie dolisek pisze:Moje pytanie czy można inaczej osobno w jednym roku cięcie hodowlane, a w innym roku cięcie z masą.
Myślę, że w pierwszym roku wypada rozliczyć powierzchnię (hodowla), a w drugim już tylko masę CP-P :roll:
Czyli co - w jednym roku robisz zabieg, a dopiero w następnym odbierasz pozyskane na tej powierzchni drewno? :?: :shock:
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66909
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Niekoniecznie.
W jednym roku wykonuję zabieg hodowlany, czyli to, z czego nie dam rady pozyskać masy, a w kolejnym mogę usunąć to, z czego masa będzie. Ewentualnie okoliczny tubylec przychodzi do mnie w styczniu i mówi, że widział idąc na spacer, że wycięliśmy w grudniu żerdki w młodniku, i że chce je kupić. Wówczas wnioskuję o CP-P na danej pozycji i sprzedaję drewno, ale nie aktualizuję powierzchni :)
Zdarza się również, że widzę, iż mogę pozyskać jakieś fajne S3B na powierzchni, ale nie jestem w stanie wykonać całości z masy, bo reszta cienka. Wówczas mogę zaplanować częściowo CP-P dla tej pozycji, a zabieg hodowlany wykonać ze współczynnikiem zmniejszającym rozliczając całą powierzchnię. Bardzo mnie ostatnio chwalono za takie działanie w czasie kontroli pełnej. Chodziło o to, że nie płaci się wszystkiego z hodowli, tylko obniża pracochłonność i sprzedaje drewno.

Tak, czy inaczej powierzchnię rozliczam tylko jednym zabiegiem :)
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104860
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Capricorn pisze:Tak, czy inaczej powierzchnię rozliczam tylko jednym zabiegiem :)
I to jest słuszna koncepcja... :)
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66909
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Piotrek pisze:I to jest słuszna koncepcja... :)
Dodam - jedynie słuszna. Każdy inny sposób skutkowałby zdublowaniem powierzchni jak sądzę :)
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
sylvan2
początkujący
początkujący
Posty: 170
Rejestracja: piątek 12 gru 2008, 21:44

Post autor: sylvan2 »

Myślę, że jest tak:
Wariantowo: jeśli na powierzchni występuje młodnik kwalifikujący się do CP i jednocześnie młodnik-tyczkowina do CP-P, wtedy proporcjonalnie podzielić powierzchnię manipulacyjną na poszczególne zabiegi i je wykonać. Może być w jednym roku.

Jeżeli powierzchnia jest jednolita - na początku obowiązywania PUL wykonać na całości CP, po kilku latach, kiedy wejdzie w wiek "grubizny" - CP-P. :pierwszy zabieg z nawrotem zwyczajnym (pilny), kolejny, czyli z masą - jako NK.
KapitanTytan
początkujący
początkujący
Posty: 40
Rejestracja: sobota 05 mar 2016, 11:26

Post autor: KapitanTytan »

Masz to wyjaśnione w decyzji nr 85 - instrukcji LPIR-8.

Niezalęznie od zapisów w SILP (wskazówek) powierzchnię rozliczasz tylko raz. Drugie wejście z NK.
Lis nie dolisek
początkujący
początkujący
Posty: 65
Rejestracja: środa 04 lis 2015, 19:10
Lokalizacja: Gdzieś z Polski

Post autor: Lis nie dolisek »

To znaczy jak jest wyjaśnione i co to jest NK
ODPOWIEDZ