i co teraz ?

Selekcja drzew, szkółki, odnowienia, zalesienia, pielęgnowanie, inne...

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Helenka
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3395
Rejestracja: piątek 18 gru 2015, 18:08

Post autor: Helenka »

j24 pisze:Ewentualnie ogłów tego graba. Niech dalej rośnie, ale jako gatunek pielęgnacyjny (pomocniczy).
a dęba sekatorkiem delikatnie, jesli mu potrzeba :wink: , jak będziesz widział, że przejął prowadzenie nad grabem i zaczął dominować, to tak jak drwalnik pisze don't worry :) Najważniejsze, żeby dąb rósł równo i stabilnie, tzn. nie był "wyciągnięty" i labilny( na grubość też musi przyrastać :wink: )
"Kochaj, ucz się i pracuj - to trzy najważniejsze przykazania życia Inków. Kochaj siebie jako człowieka, kochaj innych ludzi i kochaj Boga, który Cię stworzył. Ucz się, czyli poszukuj wiedzy, rozwijaj się i Bądź coraz lepszym człowiekiem. I pracuj. Bo praca uszlachetnia." (B.Pawlikowska)
Lukasz105
początkujący
początkujący
Posty: 201
Rejestracja: poniedziałek 07 gru 2015, 12:37
Lokalizacja: z Puszczy

Post autor: Lukasz105 »

drwalnik pisze:
Lukasz105 pisze:A jak będzie chłopina chciał kiedyś naturalnie odnowić to pomoże mu grab ?
... w tym przypadku rębnia złożona Jemu pomoże, tylko czy doczeka jej
poprosi potomka o wykonanie:)
,,Rób w życiu to co lubisz a nigdy nie będziesz musiał pracować''
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77504
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Post autor: drwalnik »

Lukasz105 pisze:poprosi potomka o wykonanie:)
... w testamencie ;)
horian
początkujący
początkujący
Posty: 222
Rejestracja: niedziela 21 sie 2011, 17:17
Lokalizacja: WLKP

Post autor: horian »

Lukasz105 pisze:Zrobiłeś błąd że posadziłeś jednocześnie, trzeba było posadzić dąb a grab za jakieś 20-30 lat od dębu dopiero, teraz grab może głuszyć i pogarszać jakość dębu.
Taaaak :)
Za 30 lat na starość to chcę miec drewno do kominka
horian
początkujący
początkujący
Posty: 222
Rejestracja: niedziela 21 sie 2011, 17:17
Lokalizacja: WLKP

Post autor: horian »

Nikt nie panikuje... Jak się zazieleni to wrzucę foty bo bedzie wtedy dokładnie widać. Generalnie mam pomysł aby pousuwac deby rosnace od razu przy grabach, ale zalezy mi na waszej opini
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77504
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Post autor: drwalnik »

... wrzucisz fotkę, to wrócimy do tematu, generalnie dęba prowadź w luźnej więbie, a grabem w tej ilości się nie przejmuj
trzezwylesnik
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 360
Rejestracja: piątek 23 sie 2013, 15:16

Post autor: trzezwylesnik »

co do hodowli dęba w rónych wariantach zmieszania to odsyłam to prof. Andrzejczyka. Ale bez paniki. Mam taki zestaw kasztanowiec, grab, dąb, świerk, buk, olcha, jawor,jodła w podobnym wieku. Zasadzone na nieużytku w dolince, totalne zmrozowisko w więbie 1,2x1,2 i jedyny problem jaki mam to samosiew topoli białej, która goni jak szalona no i samosiew jesiona. Ale dąb daje rade. Tylko ścierwa sarenkowe zgryzają jodłe.
horian
początkujący
początkujący
Posty: 222
Rejestracja: niedziela 21 sie 2011, 17:17
Lokalizacja: WLKP

Post autor: horian »

Nie wiem czy coś widac. Aczkolwiek jak dobrze obejrzałem cay teren zasadzenia to dotyczy tylko najbardziej mokrego. w części suchszej dęby maja 4 metry i "walczą" z powodzeniem o światlo. Chociaż na zdjeciu widac że jakoby dąb jest od razu koło grabu to tak nie jest.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
horian
początkujący
początkujący
Posty: 222
Rejestracja: niedziela 21 sie 2011, 17:17
Lokalizacja: WLKP

Post autor: horian »

To sa moje 7 letnie graby. To biale coś to 2 metry wysokosci, czyli graby sa troszeczke wieksze niż 4 metry. Pierścienica 7 cm.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77504
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Post autor: drwalnik »

... czekać spokojnie
... (VIA/RT) nie oznacza moich poglądów ani poparcia dla cytowanych treści...
"wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą" - marek aureliusz
horian
początkujący
początkujący
Posty: 222
Rejestracja: niedziela 21 sie 2011, 17:17
Lokalizacja: WLKP

Post autor: horian »

Jeszcze mam jedno pytanie. W którym momencie robi sie przerzedzanie w olszy. Obecnie mam z 7 metrowe o średnicy 10-15 cm i co 1 - 1,3 metra. Byłem w LP i były tam olchy ale juz konkretne co jakies 3 metry
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77504
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Post autor: drwalnik »

... z olchą na spokojnie, nie ma mocnej wewnątrzgatunkowej konkurencji, chcesz grubsze, przerzedzaj bardziej, prowadź na spokojnie
... (VIA/RT) nie oznacza moich poglądów ani poparcia dla cytowanych treści...
"wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą" - marek aureliusz
horian
początkujący
początkujący
Posty: 222
Rejestracja: niedziela 21 sie 2011, 17:17
Lokalizacja: WLKP

Post autor: horian »

Dzięki
borowiak

Post autor: borowiak »

drwalnik pisze:... z olchą na spokojnie, nie ma mocnej wewnątrzgatunkowej konkurencji, chcesz grubsze, przerzedzaj bardziej, prowadź na spokojnie
Ale jak uciekną w górę to pźniej po zabiegu nieco się kładą ;) Lepiej po trochę ale częściej....
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77504
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Post autor: drwalnik »

borowiak pisze:Ale jak uciekną w górę to pźniej po zabiegu nieco się kładą ;) Lepiej po trochę ale częściej....
... dokładnie tak!
borowiak

Post autor: borowiak »

:beer:
horian
początkujący
początkujący
Posty: 222
Rejestracja: niedziela 21 sie 2011, 17:17
Lokalizacja: WLKP

Post autor: horian »

kontynuując....
Jak to wygląda w praktyce z podkrzesywaniem drzew ? Stosuje się to w LP i ewentualnie jakich gatunków głownie dotyczy ?

Ja w tym tygodniu powycinałem dolne gałęzie graba, buka i dębu, w reszte - modrzew, sosna, olcha nie ingeruje bo przy szybkim wroście i pełnym zwarciu same się oczyszczają. Czy ta "działalnośc" warto kontynuowac np za 5 lat ?
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22717
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

Polecam lekturę:

viewtopic.php?t=32300
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
horian
początkujący
początkujący
Posty: 222
Rejestracja: niedziela 21 sie 2011, 17:17
Lokalizacja: WLKP

Post autor: horian »

.. ale było mało poznawcze :)

Mi bardziej chodzi czy LP cos takiego się robi odnośnie dębu i buka. Bo ja mam taki plan aby podkresywac do momentu pełnego zwarcia i wtedy usuwac całe drzewa.

Notabene zadaje sobie pytanie czym różni sie las prywatny od LP, b wszedzie słyszę że prywatny to jakiś gorszy...
Awatar użytkownika
maverick
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6752
Rejestracja: czwartek 24 sie 2006, 22:09

Post autor: maverick »

Co do grabu i dębu zalecałbym formowanie koron. Podkrzesuje się sosnę, czasem dęby. Buka się nie podkrzesuje, ze względu na to, ze wchodzi fałszywa twardziel. Modrzew najważniejsze, aby miał cienkie gałęzie, nie podkrzesuje się. Modrzew i świerk dla optymalnego wzrostu potrzebuje na 2/3 długości uiglonej, zdrowej korony. Reszta iglastych wystarczy 1/3.
Jest to stary błąd, na tym utrzymywanie lasu zasadzać, żeby żadnego drzewa nie tykać. Każda rzecz w przyrodzie ma swój kres, do którego przyszedłszy, trwa czas niejaki w dobrym stanie, ten przebywszy, psuć się musi. Drzewo przestarzałe staje się niezdatnym i próżno miejsce zalega: trzeba go więc w czasie doskonałej jego pory wycinać, ale w tym wycinaniu tak poczynać roztropnie, żeby aktualna korzyść dalszej nie przeszkadzała.
Ignacy Krasicki
ODPOWIEDZ