Włączenie do produkcji leśnej lub zmiana wyłączenia

Kto nie chciałby być właścicielem lasu, ale to nie jest takie proste...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
agb
początkujący
początkujący
Posty: 30
Rejestracja: piątek 09 wrz 2016, 13:17

Włączenie do produkcji leśnej lub zmiana wyłączenia

Post autor: agb »

Tak, tak, nie jest to kolejny temat jak wyłączyć z prod. leśnej a jak do niej włączyć :)

Sprawa wygląda następująco: na 1800m2 działki, 270m2 to B, reszta LSVI. Wyłączenia dokonał poprzedni właściciel dawno temu. Jakaś 1/3 z tych 270m2 to niby podjazd. Niby, bo nigdy tamtędy samochód nie przejechał, bo teren jest nienaruszony i dalej rosną tam drzewa jakikolwiek przejazd umożliwiające. Na części jest dom letniskowy(60m2), który zostanie wyburzony. Działka ma MPZP, który pozwala na niej budować.

I teraz pytanie: czy mogę teren, który nigdy nie był podjazdem i nigdy nim nie będzie włączyć ponownie do prod. leśnej? Oraz ewentualnie grunt pod budynkiem(lub chociaż wokół niego) po jego wyburzeniu? Dom i podjazd miałyby być gdzie indziej i pozostałe 230m2, które mi "przysługuje" w ramach nieodpłatnego wyłączenia do 500m2 może okazać się za mało.
crocidura
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3746
Rejestracja: wtorek 05 lut 2013, 17:21
Lokalizacja: Węgorzyno

Post autor: crocidura »

Nie widzę problemu:
- jeśli jest budynek, budowla, droga to rozbiórka - decyzja podobnie jak w przypadku budowy budynku, koszt około 100 zł. Po zakończeniu robót odbiór jest podstawą do usunięcia budynku, budowli, drogi z ewidencji. Zostaje grunt B (budowlany). Chcąc dochować formalności sprawdzasz MPZP - czy można zalesić (jeśli nie wynika z MPZP na piśmie poproś burmistrza o informację. Jeśli nie ma przeciwskazań to zalesiasz grunt i po zalesieniu składasz wniosek o zmianę w ewidencji (klasyfikator gruntów) i masz las.
- jeśli nie ma budynku w ewidencji - pomijasz pozwolenie na rozbiórkę...

Zyskujesz jedynie na uniknięciu podatku. Bo las jest ciężko zamienić na cokolwiek innego.

Gorzej jeśli w MPZP określono że ten obszar nie może być lasem. Wtedy prośba do burmistrza o zmianę w MPZP (małe szanse by się zgodzili).

Gdyby jednak nie było MPZP to składasz wniosek o decyzję o warunkach zabudowy z przeznaczeniem na zalesienie.
agb
początkujący
początkujący
Posty: 30
Rejestracja: piątek 09 wrz 2016, 13:17

Post autor: agb »

MPZP jest i nic nie mówi o zalesianiu. Włączyć chcę po to aby wyłączyć kawałek dalej pod nowy budynek i chce się zmieścić w 0,05ha, które mogę wyłączyć bezpłatnie. Rozbiórka będzie na zgłoszenie, ale zakładam, że po zakończeniu jakiś papier na to i tak będzie.

No chyba nie jest to warte zachodu i mieć łącznie wyłączone 0,06h jeżeli by była taka możliwość.
Awatar użytkownika
poreba
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1929
Rejestracja: niedziela 06 lip 2008, 11:01
Lokalizacja: wracali Litwini

Post autor: poreba »

agb pisze:MPZP jest i nic nie mówi o zalesianiu. Włączyć chcę po to aby wyłączyć kawałek dalej pod nowy budynek i chce się zmieścić w 0,05ha, które mogę wyłączyć bezpłatnie. Rozbiórka będzie na zgłoszenie, ale zakładam, że po zakończeniu jakiś papier na to i tak będzie.No chyba nie jest to warte zachodu i mieć łącznie wyłączone 0,06h jeżeli by była taka możliwość.
Czyli rozchodzi się mniej-więcej o to:
poprzednio dokonano na działce wyłączenia z prod. leśnej na pow ca 2-3 ary. Miejsce gdzie dokonano wyłączenia, które obecnie jest 'B' ewidencyjnym, Ci nie pasi i chcesz dokonać wyłączenia (zgodnie z m.p.z.p. który na to zezwala) w innej części działki. Czy tak?
Jeżeli tak, to się zapytowywuję - a po co chcesz re-lesić to wy-lesienie?
Jeżeli w 'Twojej' dyrekcji regionalnej obowiązuje interpretacja zwolnienia: "wyłączenie do 0,05 ha liczone sumarycznie od początku świata" - to nic Ci to nie da. I tak opłaty naliczą. Jeżeli obowiązuje interpretacja "jednorazowe wyłączenie w jednym zamierzeniu inwestycyjnym zgodnym z celem wskazanym w ustawie" - to też nie ma sensu, nie naliczą - inna inwestycja. A poprzednie wyłączenie nie było na cele 'rekreacyjne'?
A jeżeli obowiązuje jeszcze inna interpretacja "wyłączenie na jednej działce ewidencyjnej' to podziel (o ile m.p.z.p. lub normatywy geodezyjne nie zabraniają) tę działkę na dwie i występuj o _nowe_ wyłączenie, na innej działce. ;-)
agb
początkujący
początkujący
Posty: 30
Rejestracja: piątek 09 wrz 2016, 13:17

Post autor: agb »

Poprzednie wyłączenie prawdopodobnie było na cele rekreacyjne. Stoi tam domek letniskowy.
Działki nie podzielę, bo wtedy nie spełni min. powierzchni określonej w MPZP.
Pozostaje się skontaktować RD. Oddział Warszawa :mg:
Awatar użytkownika
poreba
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1929
Rejestracja: niedziela 06 lip 2008, 11:01
Lokalizacja: wracali Litwini

Post autor: poreba »

agb pisze:Działki nie podzielę, bo wtedy nie spełni min. powierzchni określonej w MPZP.
Pozostaje się skontaktować RD. Oddział Warszawa :mg:
Żaden oddział, to Dyrekcja jest! I to jaka! To przygotuj się na jeszcze jedną interpretację: bo tak!
agb
początkujący
początkujący
Posty: 30
Rejestracja: piątek 09 wrz 2016, 13:17

Post autor: agb »

Jeszcze nie miałem przyjemności porozmawiania z Dyrekcją, ale poczytałem Ustawę z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych

I tam:
Art. 12a. Obowiązek uiszczenia należności i opłat rocznych, a w odniesieniu do
gruntów leśnych również jednorazowego odszkodowania, o którym mowa w art. 12 ust. 1, nie dotyczy wyłączenia gruntów z produkcji rolniczej lub leśnej na cele
budownictwa mieszkaniowego:
1) do 0,05 ha w przypadku budynku jednorodzinnego;
(...)
a w art. 12 ust. 1:
Art. 12. 1. Osoba, która uzyskała zezwolenie na wyłączenie gruntów z produkcji,
jest obowiązana uiścić należność i opłaty roczne, a w odniesieniu do gruntów leśnych
– także jednorazowe odszkodowanie w razie dokonania przedwczesnego wyrębu
drzewostanu. Obowiązek taki powstaje od dnia faktycznego wyłączenia gruntów z
produkcji.
Ja niczego na tej działce wcześniej nie wyłączałem, więc interpretuję to, że 500m2 mi się należy :mg:
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105092
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

agb pisze:Ja niczego na tej działce wcześniej nie wyłączałem, interpretuję to, że 500m2 mi się należy :mg:
Ty nie wyłączałeś ale poprzedni właściciel tak. A zapis o zwolnionym z opłat wyłączeniu do 0,05 ha odnosi się do działki, nie do właściciela. Nie jest tak, że każdy kolejny właściciel może wyłączyć 0,05 ha i skorzystać ze zwolnienia z opłat. Wg mojej opinii bez opłat możesz teraz wyłączyć 230 m². :)
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

agb
początkujący
początkujący
Posty: 30
Rejestracja: piątek 09 wrz 2016, 13:17

Post autor: agb »

Ale nigdzie nie jest tak wprost napisane :)
Awatar użytkownika
Jaźwiec
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5001
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 09:32

Post autor: Jaźwiec »

Najlepiej zapytaj w RDLP. IMO zupełnie legalnie i bez opłat możesz wylesić te 5a które chcesz.
Ewentualnie możesz kombinować coś z częścią działki, która nie została fizycznie wyłączona (podjazd). Odkręcić wyłączenia się nie da. Można by ewentualnie próbować zmienić poprzednie wyłączenie ze stałego w czasowe i wtedy po upływie czasu wyłączenia przywracasz grunt do stanu pierwotnego i masz dalej las. Ale to straszna kombinacja i nie wiadomo czy do przeprowadzenia. Ja w RDLP są normalni to coś podpowiedzą, jak nie, rozważ zmianę lokalizacji budynku tak by obejmowała grunt już wyłączony.
Uśmiechnij się! Jutro możesz nie mieć zębów...
Awatar użytkownika
poreba
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1929
Rejestracja: niedziela 06 lip 2008, 11:01
Lokalizacja: wracali Litwini

Post autor: poreba »

Piotrek pisze:
agb pisze:Ja niczego na tej działce wcześniej nie wyłączałem, interpretuję to, że 500m2 mi się należy :mg:
Ty nie wyłączałeś ale poprzedni właściciel tak. A zapis o zwolnionym z opłat wyłączeniu do 0,05 ha odnosi się do działki, nie do właściciela. Nie jest tak, że każdy kolejny właściciel może wyłączyć 0,05 ha i skorzystać ze zwolnienia z opłat. Wg mojej opinii bez opłat możesz teraz wyłączyć 230 m². :)
A jak daleko wstecz rozciągasz sprawdzanie (branie pod uwagę) poprzednich wyłączeń?
Czy jeżeli na działce ewid. dokonano już wyłączenia w latach '80 to aktualny właściciel nie może już skorzystać ze zwolnienia 0,05 ha?
A jeżeli w 1996 roku wyłącznie było na działce nr 1500 a dziś chcemy wyłączyć z działki 1500/3900 (może być i 21, przy zmianie numeracji działek)? A jeżeli działka przewędrowała do innego obrębu ewidencyjnego? A jeżeli na działce wyłączono parę metrów ^2 (2 km stąd) na podstawie jednej ze spec ustaw (drogowej, gazowej, energetycznej, lotniskowej ...)?
Awatar użytkownika
poreba
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1929
Rejestracja: niedziela 06 lip 2008, 11:01
Lokalizacja: wracali Litwini

Post autor: poreba »

agb pisze:Ale nigdzie nie jest tak wprost napisane :)
Jest, w definicji włącznia z prod. leśnej. Gdyby ustawodawca miał na mysli rozciągnięty w czasie proces, to by przecież tak napisał, "wyłączanie-wyłączenie", "dokonywanie-dokonanie". I tego się trzymaj ;-) przyda się przed WSA.
agb
początkujący
początkujący
Posty: 30
Rejestracja: piątek 09 wrz 2016, 13:17

Post autor: agb »

Tak więc zasięgnąłem języka w kilku urzędach i wygląda to tak: musiałbym wystąpić o nowy UPUL, potem klasyfikator i reszta papierologii w urzędzie. Jeżeli dziś bym zaczął, przy odrobinie szczęścia w 2020 bym zakończył. Szkoda zachodu.
ODPOWIEDZ