Ekonomika leśnictwa

Technikum, liceum profilowane, studia leśne i przyrodnicze...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
luko
początkujący
początkujący
Posty: 1
Rejestracja: środa 18 sty 2017, 14:28

Ekonomika leśnictwa

Post autor: luko »

Witam! Potrzebuję pomocy w rozwiązaniu dwóch zadań z ekonomiki leśnictwa. Nigdy nie byłem najlepszy z tego typu przedmiotów a egzamin tuż tuż :( Mam na myśli punkt 3 i 4 na dodanym przeze mnie zdjęciu w załączniku.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
maverick
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6752
Rejestracja: czwartek 24 sie 2006, 22:09

Post autor: maverick »

Żartujesz?Zdałeś maturę? :wink:
Jest to stary błąd, na tym utrzymywanie lasu zasadzać, żeby żadnego drzewa nie tykać. Każda rzecz w przyrodzie ma swój kres, do którego przyszedłszy, trwa czas niejaki w dobrym stanie, ten przebywszy, psuć się musi. Drzewo przestarzałe staje się niezdatnym i próżno miejsce zalega: trzeba go więc w czasie doskonałej jego pory wycinać, ale w tym wycinaniu tak poczynać roztropnie, żeby aktualna korzyść dalszej nie przeszkadzała.
Ignacy Krasicki
Awatar użytkownika
Helenka
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3395
Rejestracja: piątek 18 gru 2015, 18:08

Post autor: Helenka »

:lol:
aż łezka mi się w oku zakręciła...
"Kochaj, ucz się i pracuj - to trzy najważniejsze przykazania życia Inków. Kochaj siebie jako człowieka, kochaj innych ludzi i kochaj Boga, który Cię stworzył. Ucz się, czyli poszukuj wiedzy, rozwijaj się i Bądź coraz lepszym człowiekiem. I pracuj. Bo praca uszlachetnia." (B.Pawlikowska)
Awatar użytkownika
rutbekia
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 17292
Rejestracja: poniedziałek 24 sie 2009, 08:51
Lokalizacja: mazowieckie

Post autor: rutbekia »

maverick pisze:Żartujesz?Zdałeś maturę?
:super:
Umysł jest jak spadochron. Nie działa, jeśli nie jest otwarty.(Frank Zappa)
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169486
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Się śmieje cie, a może to humanista?
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
rutbekia
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 17292
Rejestracja: poniedziałek 24 sie 2009, 08:51
Lokalizacja: mazowieckie

Post autor: rutbekia »

Nie śmieje nam :D
Umysł jest jak spadochron. Nie działa, jeśli nie jest otwarty.(Frank Zappa)
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66908
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Przynajmniej chłop szczery i od razu przyznał, że nie po drodze ma z tymi przedmiotami... :roll:
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Awatar użytkownika
Helenka
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3395
Rejestracja: piątek 18 gru 2015, 18:08

Post autor: Helenka »

Capricorn pisze:Przynajmniej chłop szczery i od razu przyznał, że nie po drodze ma z tymi przedmiotami... :roll:
:lol:
a szczerość jest w cenie :)
Ja szczerze już wiele nie pamiętam...ale może spróbujmy rozwiązać te zadania, bo szykuje się fajna zabawa :wink:
"Kochaj, ucz się i pracuj - to trzy najważniejsze przykazania życia Inków. Kochaj siebie jako człowieka, kochaj innych ludzi i kochaj Boga, który Cię stworzył. Ucz się, czyli poszukuj wiedzy, rozwijaj się i Bądź coraz lepszym człowiekiem. I pracuj. Bo praca uszlachetnia." (B.Pawlikowska)
Awatar użytkownika
maverick
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6752
Rejestracja: czwartek 24 sie 2006, 22:09

Post autor: maverick »

Helenka pisze:Ja szczerze już wiele nie pamiętam...ale może spróbujmy rozwiązać te zadania, bo szykuje się fajna zabawa :wink:
Wykres zrobiony ołówkiem podczas picia kawy i logowania do panelu leśniczego. 5 minut roboty. Stwierdziłem,że banał. Nie chce się i tyle...
Jest to stary błąd, na tym utrzymywanie lasu zasadzać, żeby żadnego drzewa nie tykać. Każda rzecz w przyrodzie ma swój kres, do którego przyszedłszy, trwa czas niejaki w dobrym stanie, ten przebywszy, psuć się musi. Drzewo przestarzałe staje się niezdatnym i próżno miejsce zalega: trzeba go więc w czasie doskonałej jego pory wycinać, ale w tym wycinaniu tak poczynać roztropnie, żeby aktualna korzyść dalszej nie przeszkadzała.
Ignacy Krasicki
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104858
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Sten pisze:może to humanista?
Ekonomia nie jest nauką ścisłą...
Rzekłbym nawet - humanistyczną, zważywszy na źródłosłów (οικονομία czyli οἰκος (oikos), co znaczy "dom" + νόμος (nomos), czyli "prawo"). :)
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Helenka
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3395
Rejestracja: piątek 18 gru 2015, 18:08

Post autor: Helenka »

Zadanie 4 :lol:

Jeśli pamiętam...na osi pionowej(y) nanosimy wartości ceny, czyli 100, 120, 140,itd., natomiast na osi poziomej(x) nanosimy wartosci ilości, czyli 10,20,30,itd.
Zaznaczamy punkty wartosci wspólnych i rysujemy wykres....prosta linia o wartosci rosnącej, przedstawia ona ilość oferowanych produktów i jest to nasza podaż :)
Teraz musimy narysować wielkość zapotrzebowania, czyli popyt....rysujemy linię z wartości: przy cenie 100zł 45, 120-40, 140-35,itd,

Linia popytu(czyli naszego zapotrzebowania) i podaży(czyli naszej oferowanej ilości drewna ) przecinają się. Punkt przecięcia (punkt E), jest punktem wspólnym podaży i popytu, stanem doskonałosci :lol: , nie ma ani nadwyzki, ani niedoboru, jest tyle ile potrzeba :) Jest Punktem równowagi. Wartości odczytane z wykresu...u mnie E wyszło przy cenie ok. 145zł dla ilosci ok.34 (tys.m3)- ale wykres robie na kolanie, zatem jesli ktos zrobi go dokładnie, wartosci będą dokładniejsze, np.na kompie :wink:

Nastepny etap zadania...dla ceny 120zł...wartość podaży lub popytu odczytujesz z wykresu...u mnie wychodzi ok.20 tys.m3 odczytane z linii podaży, tzn, że mamy nierównowagę, bo jest niedobór ilości towarów...daleko nam do punku E, ideału :) ,
dla wartości 200zł wartość odczytana z wykresu linii podaży będzie ok. 60tys. m3, jest to już ponad punktem E, czyli mamy nadwyżkę dóbr...

Etap ze wzrostem ilosci oferowanej ilosci...dodaj te 10 tys. do oferowanych wartosci wczesniejszych, co da Ci wartości przy cenie 100- 20, 120-30, 140-40,itd. wykreśl nową linię podaży i odczytaj wartości z wykresu :) W tym przypadku punkt E wyszedł mi przy 130zł i i ok. 36,5 tysm3....
Mam nadzieję, że dobrze pamiętałam.... :roll:

Fajna zabawa :)
Niestety nie mam czasu na więcej :)
"Kochaj, ucz się i pracuj - to trzy najważniejsze przykazania życia Inków. Kochaj siebie jako człowieka, kochaj innych ludzi i kochaj Boga, który Cię stworzył. Ucz się, czyli poszukuj wiedzy, rozwijaj się i Bądź coraz lepszym człowiekiem. I pracuj. Bo praca uszlachetnia." (B.Pawlikowska)
Awatar użytkownika
Helenka
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3395
Rejestracja: piątek 18 gru 2015, 18:08

Post autor: Helenka »

maverick pisze:
Helenka pisze:Ja szczerze już wiele nie pamiętam...ale może spróbujmy rozwiązać te zadania, bo szykuje się fajna zabawa :wink:
Wykres zrobiony ołówkiem podczas picia kawy i logowania do panelu leśniczego. 5 minut roboty. Stwierdziłem,że banał. Nie chce się i tyle...
no nie Bądź taki... :)
"Kochaj, ucz się i pracuj - to trzy najważniejsze przykazania życia Inków. Kochaj siebie jako człowieka, kochaj innych ludzi i kochaj Boga, który Cię stworzył. Ucz się, czyli poszukuj wiedzy, rozwijaj się i Bądź coraz lepszym człowiekiem. I pracuj. Bo praca uszlachetnia." (B.Pawlikowska)
ODPOWIEDZ