Pozwolenie na budowę przy gruncie Ls

Kto nie chciałby być właścicielem lasu, ale to nie jest takie proste...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Myszkens
początkujący
początkujący
Posty: 3
Rejestracja: wtorek 10 sty 2017, 23:20
Lokalizacja: Wlkp

Pozwolenie na budowę przy gruncie Ls

Post autor: Myszkens »

Witam forumowiczów to mój pierwszy post. Temat na pewno się już pojawił, ale każdy przypadek jest indywidualny a :twisted: tkwi w szczegółach. Oto moja sytuacja:

Zakupiłem od sąsiada część jego ziemi. W tym celu musiałem dokonać podziału działki nr 200 na dwie mniejsze 200/1 oraz 200/2. Poniżej umieszczam działkę 200 przed podziałem oraz otrzymane działki.

Działkę 200/2 zakupiłem z zamiarem wybudowania na niej domu jednorodzinnego. Dla naszej miejscowości jest sporządzony MPZP. Zgodnie z otrzymanym wypisem z gminy dla nowej działki, teren oznaczony jest symbolami Mu oraz N i stanowi w częściach tereny zabudowy mieszkaniowo-usługowej oraz tereny rolne wyłączone z zabudowy budynkami. Poniżej zamieszczam wycinek wyrysu na tle planu dla kupionej ziemi.

Z wypisu z rejestrów gruntów wynika iż na działce 200/2 znajdują się grunty orne - RV - 0,076 ha, pastwiska trwałe - PsVI - 0,1046ha, oraz Lasy - LsVI - 0,05ha. Problem pojawił się w momencie rozmowy z kierownikiem budowy, który powiedział iż dom musi zostać oddalony od lasu o 12 metrów. W moim przypadku może skutkować to odmowną decyzją na pozwolenie na budowę ponieważ teren Mu na MPZP to pasek około 11m praktycznie graniczący z gruntem Ls. Na terenie tym znajduje się jedno duże drzewo. Obszar Ls na działce to 5 arów. Moje pierwsze pytanie brzmi czy urzędnicy odmawiając mi ewentualnej budowy nie nad interpretują przepisów, mylnie nazywając grunt Ls lasem.
Lasem w rozumieniu ustawy o lasach jest grunt:
• o zwartej powierzchni co najmniej 0, 10 ha, pokryty roślinnością leśną (uprawami leśnymi) – drzewami i krzewami oraz runem leśnym – lub przejściowo jej pozbawiony:
• przeznaczony do produkcji leśnej lub
• stanowiący rezerwat przyrody lub wchodzący w skład parku narodowego albo
• wpisany do rejestru zabytków;
• związany z gospodarką leśną, zajęty pod wykorzystywane dla potrzeb gospodarki leśnej: budynki i budowle, urządzenia melioracji wodnych, linie podziału przestrzennego lasu, drogi leśne, tereny pod liniami energetycznymi, szkółki leśne, miejsca składowania drewna, a także wykorzystywany na parkingi i urządzenia turystyczne.

Według wyżej przytoczonej definicji na mojej działce nie znajduje się las ponieważ teren ten nie spełnia kryterium powierzchni przynajmniej 10 arów. Dodam, że grunt ten nie jest połączony z innym terenem Ls. Czy mam podstawy do składania wniosku o budowę?
W kolejnym kroku udałem się do leśniczego w celu pozyskania mapek oraz danych na temat uproszczonego planu urządzenia lasu. Otrzymałem dane dla działki oczywiście przed podziałem. Poniżej zamieszczam zdjęcia.

Analizując dane UPUL zastanawia mnie co oznacza przynależność gruntu 5 arów do gruntów nieleśnych. Wychodzi na to, że mój las w UPUL to grunt nieleśny. Druga kwestia to mapka lasu. Naniosłem na nią teren nowej działki. Według tego co widzimy tylko część lasu jest na nowej działce. Według danych po podziale całość gruntu Ls jest na mojej nowej działce. Czy jest to jakaś sprzeczność czy może zapisy w geodezji a zapisy z UPUL nie muszą się pokrywać?
Reasumując chciałbym uzyskać pozwolenie na budowę bez uprzedniego odlesiania gruntu. Proszę o waszą opinię na ten temat.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
poreba
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1929
Rejestracja: niedziela 06 lip 2008, 11:01
Lokalizacja: wracali Litwini

Re: Pozwolenie na budowę przy gruncie Ls

Post autor: poreba »

Myszkens pisze:teren oznaczony jest symbolami Mu oraz N i stanowi w częściach tereny zabudowy mieszkaniowo-usługowej oraz tereny rolne wyłączone z zabudowy budynkami.
Z mapy mpz wynika, że masz działkę poszatkowaną przeznaczeniami, od PN teren N, w środku wąski pas Mu, od PD znowu N, tak?
Myszkens pisze:dom musi zostać oddalony od lasu o 12 metrów. W moim przypadku może skutkować to odmowną decyzją na pozwolenie na budowę ponieważ teren Mu na MPZP to pasek około 11m praktycznie graniczący z gruntem Ls.
Niekoniecznie, brak wymaganej odległości od lasu wymaga wystąpienia do Min.Infr. o zgodę na odstepstwo od przepisow prawa budowlanego, a tą (w przypadku odstępstwa '12 metrów od lasu') zazwyczaj dają bez problemów.
Myszkens pisze:na mojej działce nie znajduje się las ponieważ teren ten nie spełnia kryterium powierzchni przynajmniej 10 arów
Nie, źle interpretujesz. Wyobraź sobie powierzchnię lasu (gr.leśnego) o powierzchni 0,11ha - spełniałaby Twoją, wąską interpretację lasu. A teraz wyłączenie z prod. leśnej na tym terenie o pow. 0,02ha. Gdyby Twoja interpretacja była słuszna, wyłączenie pow. 0,02ha wyłączałoby z prod. leśnej jednocześnie pozostałe 0,09ha - a tak nie jest.
Myszkens pisze:Czy mam podstawy do składania wniosku o budowę?
Oczywiście, masz.
Myszkens pisze: Wychodzi na to, że mój las w UPUL to grunt nieleśny.
Bardziej: wykonawca planu widzi: to jakaś sprzeczność /.../ zapisy w geodezji a zapisy z UPUL/.../ się nie pokrywają i wnioskuje o ujednolicenie zapisów.
Myszkens pisze:Proszę o waszą opinię na ten temat.
Moja opinia jest taka: sprzedający, urząd gminy, starostwo oraz nadleśnictwo są w zmowie skutecznie przed Tobą ukrywając te mapki i ujawniając Ci je dopiero po zakupie tej nowowydzielonej działki, przez co wydałeś całkiem spore pieniądze nie mogąc sprawdzić stanu prawnego kupowanego terenu i teraz, jakkolwiek możliwa jest na działce budowa, to jednakże połączone jest to z dużymi problemami i dodatkowymi formalnościami.
Myszkens
początkujący
początkujący
Posty: 3
Rejestracja: wtorek 10 sty 2017, 23:20
Lokalizacja: Wlkp

Re: Pozwolenie na budowę przy gruncie Ls

Post autor: Myszkens »

poreba pisze:
Myszkens pisze:teren oznaczony jest symbolami Mu oraz N i stanowi w częściach tereny zabudowy mieszkaniowo-usługowej oraz tereny rolne wyłączone z zabudowy budynkami.
Z mapy mpz wynika, że masz działkę poszatkowaną przeznaczeniami, od PN teren N, w środku wąski pas Mu, od PD znowu N, tak? [/i].
Tak właśnie myślałem bo taką informację miałem w wypisie - jednak jest to błąd wypisu, na wyrysie widać że teren od Północy jest jednak terenem zieleni.
poreba pisze:
Myszkens pisze:dom musi zostać oddalony od lasu o 12 metrów. W moim przypadku może skutkować to odmowną decyzją na pozwolenie na budowę ponieważ teren Mu na MPZP to pasek około 11m praktycznie graniczący z gruntem Ls.
Niekoniecznie, brak wymaganej odległości od lasu wymaga wystąpienia do Min.Infr. o zgodę na odstepstwo od przepisow prawa budowlanego, a tą (w przypadku odstępstwa '12 metrów od lasu') zazwyczaj dają bez problemów.[/i].
Naniosłem grunt Ls na mapkę MPZP i okazało się że nawet wchodzi częściowo w obszar Mu więc ciężko będzie się tam zmieścić w pozostałym obszarze Mu.
poreba pisze:
Myszkens pisze:na mojej działce nie znajduje się las ponieważ teren ten nie spełnia kryterium powierzchni przynajmniej 10 arów
Nie, źle interpretujesz. Wyobraź sobie powierzchnię lasu (gr.leśnego) o powierzchni 0,11ha - spełniałaby Twoją, wąską interpretację lasu. A teraz wyłączenie z prod. leśnej na tym terenie o pow. 0,02ha. Gdyby Twoja interpretacja była słuszna, wyłączenie pow. 0,02ha wyłączałoby z prod. leśnej jednocześnie pozostałe 0,09ha - a tak nie jest.[/i].
Rozumiem jednak są wyroki w podobnych sprawach na korzyść osób, które się chciały budować w podobnej do tej sytuacji. Tą drogą jednak na pewno nie chciałbym iść.
poreba pisze:
Myszkens pisze:Czy mam podstawy do składania wniosku o budowę?
Oczywiście, masz.
Myszkens pisze: Wychodzi na to, że mój las w UPUL to grunt nieleśny.
Bardziej: wykonawca planu widzi: to jakaś sprzeczność /.../ zapisy w geodezji a zapisy z UPUL/.../ się nie pokrywają i wnioskuje o ujednolicenie zapisów.[/i].
Pytanie, które zapisy są ważniejsze, niestety obawiam się że te w geodezji :/
poreba pisze:
Myszkens pisze:Proszę o waszą opinię na ten temat.
Moja opinia jest taka: sprzedający, urząd gminy, starostwo oraz nadleśnictwo są w zmowie skutecznie przed Tobą ukrywając te mapki i ujawniając Ci je dopiero po zakupie tej nowowydzielonej działki, przez co wydałeś całkiem spore pieniądze nie mogąc sprawdzić stanu prawnego kupowanego terenu i teraz, jakkolwiek możliwa jest na działce budowa, to jednakże połączone jest to z dużymi problemami i dodatkowymi formalnościami.
Bardzo dziękuje za opinię i zainteresowanie oczywiście czekam na odp :)
Awatar użytkownika
poreba
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1929
Rejestracja: niedziela 06 lip 2008, 11:01
Lokalizacja: wracali Litwini

Re: Pozwolenie na budowę przy gruncie Ls

Post autor: poreba »

Myszkens pisze:
poreba pisze:
Myszkens pisze:teren oznaczony jest symbolami Mu oraz N
Z mapy mpz wynika, że masz działkę poszatkowaną przeznaczeniami, od PN teren N, w środku wąski pas Mu, od PD znowu N, tak? [/i].
teren od Północy jest jednak terenem zieleni.
To jakie w końcu są przeznaczenia na Twojej działce? Załącz może szkic (nawet odręczny) z granicami użytków (geodezyjnych) i obszarów funkcjonalnych (z planu.z.p.).
Myszkens pisze:
poreba pisze:
Myszkens pisze:dom musi zostać oddalony od lasu o 12 metrów.
wymaga wystąpienia do Min.Infr. o zgodę
Naniosłem grunt Ls na mapkę MPZP i okazało się że nawet wchodzi częściowo w obszar Mu więc ciężko będzie się tam zmieścić w pozostałym obszarze Mu.
To już nie rozumiem, a nie chce mi się szczegółowo rozkminiać na załącznikach. Mapka wyżej wspomniana potrzebna!
Myszkens pisze:
poreba pisze:
Myszkens pisze:na mojej działce nie znajduje się las
Nie, źle interpretujesz.
Rozumiem jednak są wyroki w podobnych sprawach
To jeżeli nie masz lasu, to nie masz problemu. Masz grunt, który powinien być zaewidencjonowany e Ew.Gr. jako -budowlany i prostujesz błędne zapisy ew.gr. Tylko chyba będzie z tym problem, prawda?
Myszkens pisze:mój las w UPUL to grunt nieleśny.
poreba pisze:to jakaś sprzeczność /.../ zapisy w geodezji a zapisy z UPUL/.../ się nie pokrywają i wnioskuje o ujednolicenie zapisów.[/i].
Pytanie, które zapisy są ważniejsze, niestety obawiam się że te w geodezji :/
Grunty leśne podlegają szczególnej ochronie i "wykreślanie lasu" jest obwarowane szczególnymi zasadami, z zasady wg ustawy o ochronie gr.R&Ls.
Awatar użytkownika
Travers
początkujący
początkujący
Posty: 89
Rejestracja: poniedziałek 13 cze 2016, 11:24

Post autor: Travers »

poreba pisze:Moja opinia jest taka: sprzedający, urząd gminy, starostwo oraz nadleśnictwo są w zmowie skutecznie przed Tobą ukrywając te mapki i ujawniając Ci je dopiero po zakupie tej nowowydzielonej działki
Oj no troszkę tu przesadziłeś. Po czym wnioskujesz, że cokolwiek było przed nim ukrywane? To poważny zarzut. Ja daleki jestem od bycia fanem teorii spiskowych i doszukiwania się układów, spisków, iluminatów itp... Myszkens nigdzie nie napisał, że czegoś nie otrzymał, bo przed nim ukrywano. Wystarczy złożyć wniosek w gminie o wypis i wyrys z MPZP, opłacić i się go dostaje. Wgląd można mieć za darmo w siedzibie gminy, wystarczy pójść i poprosić o pokazanie, nie mają prawa odmówić. Ponadto MPZP jest wrzucane gdzieś na BIP gminy, cała uchwała + załączniki graficzne. Jako akt prawa miejscowego podlega publikacji w dzienniku urzędowym województwa, więc nic nie jest ukryte, wszystko jest na stronie internetowej dzienników, wystarczy poszukać.
Myszkens pisze:Reasumując chciałbym uzyskać pozwolenie na budowę bez uprzedniego odlesiania gruntu. Proszę o waszą opinię na ten temat.
Moja wstępna opinia jest taka, że rozsądniej było się zapytać przed zakupem, a nie po fakcie.
Szkoda, że nie załączyłeś fragmentu wypisu z MPZP gdzie są opisy do oznaczeń, bo widzę, że jest tam inna szrafura niż na Z i czy to coś innego oznacza.
Myszkens pisze:Analizując dane UPUL zastanawia mnie co oznacza przynależność gruntu 5 arów do gruntów nieleśnych. Wychodzi na to, że mój las w UPUL to grunt nieleśny.
Zgodnie z art. 20 ustawy o lasach
1. W miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego uwzględnia się ustalenia planów urządzenia lasu dotyczące granic i powierzchni lasów, w tym lasów ochronnych.
2. W ewidencji gruntów i budynków uwzględnia się ustalenia planów urządzenia lasu i uproszczonych planów urządzenia lasu dotyczące granic i powierzchni lasu.
Spróbuj zatem złożyć wniosek do gminy o zmianę zapisu w MPZP na podstawie UPUL na podstawie tego przepisu a potem do starostwa o zmianę zapisu w ewidencji gruntów na podstawie zapisu UPUL.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105050
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Travers pisze:Po czym wnioskujesz, że cokolwiek było przed nim ukrywane?
Oj chyba nie zrozumiałeś. Poreba w ten sposób wyraził dokładnie to samo co ty, kilka zdań niżej:
Travers pisze:Moja wstępna opinia jest taka, że rozsądniej było się zapytać przed zakupem, a nie po fakcie.
:wink:
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
poreba
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1929
Rejestracja: niedziela 06 lip 2008, 11:01
Lokalizacja: wracali Litwini

Post autor: poreba »

Travers pisze:
poreba pisze:Moja opinia jest taka: /.../są w zmowie skutecznie przed Tobą ukrywając te mapki i ujawniając Ci je dopiero po zakupie tej nowowydzielonej działki
/.../Wystarczy złożyć wniosek w gminie o wypis i wyrys z MPZP, opłacić i się go dostaje. Wgląd można mieć za darmo w siedzibie gminy, wystarczy pójść i poprosić o pokazanie, nie mają prawa odmówić./.../Moja wstępna opinia jest taka, że rozsądniej było się zapytać przed zakupem, a nie po fakcie.
Dzięki za wyjaśnienia, Kapitanie O. :brawo:
Myszkens
początkujący
początkujący
Posty: 3
Rejestracja: wtorek 10 sty 2017, 23:20
Lokalizacja: Wlkp

Re: Pozwolenie na budowę przy gruncie Ls

Post autor: Myszkens »

Witam byłem w delegacji więc nie mogłem pisać :/
Do Poreba
Dodałem wspomniany załącznik. Grunt Ls znajduje się na terenie zieleni i trochę wchodzi w Mieszkaniowo usługowy.

Wiem, że będzie problem bo nawet jeśli przez starostwo odlesie to w ochronie środowiska powiedzieli mi, iż będzie zapis że na terenie odlesionym nie będę mógł się wybudować. Trochę lipa bo chyba wtedy miejsca mi nie wystarczy z pozostałego terenu Mu.

Odlesiając przez RDLP co byłoby dla mnie najlepsze, musiałbym zmienić MPZP a z tym nie będzie łatwo w gminie...
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105050
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Myszkens pisze:będzie zapis że na terenie odlesionym nie będę mógł się wybudować
Zapytaj o podstawę prawną.
Generalnie zawsze gdy grożą ci odmową pytaj o jej podstawę.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

ODPOWIEDZ