Wyborcza atakuje...

Drewno, klasyfikacja, pomiar, obrót, sprzedaż drewna...

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170006
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Capricorn pisze:węgiel to też jakby drewno tylko nieco zleżałe. A gdyby tak wrzucić kopalnie do LP...?
Urzędy Górnicze jakby co są w Resorcie Środowiska ...
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67132
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

...a już kiedyś leśnicy udzielali zgody na wydobycie ;)
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Dyktator

Post autor: Dyktator »

Wróćmy do pytania, skąd wzięły się aż dwa dodatkowe miliony m3...
DAKa
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4989
Rejestracja: piątek 03 maja 2013, 17:08

Post autor: DAKa »

Dyktator pisze:Wróćmy do pytania, skąd wzięły się aż dwa dodatkowe miliony m3...
z lasu.

pozyskanie drewna w LP w stosunku do powierzchni, przyrostu etc. bylo przeciez do tej pory stosunkowo niskie.
Buk, Humor, Dziczyzna


for ever
crocidura
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3752
Rejestracja: wtorek 05 lut 2013, 17:21
Lokalizacja: Węgorzyno

Post autor: crocidura »

No i spora część drzewostanów wskutek wykonywania powierzchni trzebieży kosztem powierzchni zrębów była w praktyce odkładana w czasie. Zresztą w niegdyś obowiązującej idei (ogólnej skali) ktoś miał idiotyczny pomysł, że pozyskiwać będziemy 50-55% tego co przyrasta .... Obecnie nowe PUL dochodzą do 65-70%. To i tak skutkuje deprecjacją drzewostanów przeszłorębnych (ale teoretycznie na wolnych od użytkowania powierzchniach w tym ekosystemach referencyjnych).

Zatem ta pula 2mln m3 jest wynikiem świadomego odkładania na pniu olbrzymich mas i ich większe pozyskanie jest owocem pracy zapoczątkowanego sprzed obecnego działania doktora Algorytma. Nie wiem natomiast kto podjął przed laty tą świadomą decyzję, która na razie potencjalnie zapewnia nam kilkanaście-kilkadziesiąt lat profitów (być może doktor Algorytm już kiedyś przedkładał jakieś merytoryczne analizy).
DAKa
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4989
Rejestracja: piątek 03 maja 2013, 17:08

Post autor: DAKa »

crocidura pisze: Zatem ta pula 2mln m3 jest wynikiem świadomego odkładania na pniu olbrzymich mas i ich większe pozyskanie jest owocem pracy zapoczątkowanego sprzed obecnego działania doktora Algorytma. Nie wiem natomiast kto podjął przed laty tą świadomą decyzję, która na razie potencjalnie zapewnia nam kilkanaście-kilkadziesiąt lat profitów (być może doktor Algorytm już kiedyś przedkładał jakieś merytoryczne analizy).
Dosc zlozona historia.....popatrzylbym wstecz, kto kiedys byl derechtorem.....To " gromadzenie" i "powiekszanie dobra narodowego" jest tez zwiazane z ryzykiem.....robale, huragany, ogien etc. Ich sie nie da wykluczyc zarzadzeniem derechtora, choc mozna miec wrazenie ze niektorzy derechtorzy sa zdania, iz owszem.......No i czyim kosztem sie to odbywa. Na drzewiarzach Lasy robia coraz bardziej wrazenie wypasionego psa ogrodnika, zainteresowanego tylko nazarciem sie....co sie powinno coraz bardziej polytycznie czkawka odbijac....take it easy...
która na razie potencjalnie zapewnia nam kilkanaście-kilkadziesiąt lat profitów
"My" to nie musi byc PGL LP....... :roll:
Buk, Humor, Dziczyzna


for ever
Dyktator

Post autor: Dyktator »

Ale dlaczego akurat w roku wdrażania nowych zasad sprzedaży są to aż dwa miliony, a nie jeden, jak dotychczas?
DAKa
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4989
Rejestracja: piątek 03 maja 2013, 17:08

Post autor: DAKa »

Dyktator pisze:Ale dlaczego akurat w roku wdrażania nowych zasad sprzedaży są to aż dwa miliony, a nie jeden, jak dotychczas?
Moglyby byc trzy i tez kunca swiata by nie bylo...... :mg:

(jak sie dop....dalc to bardziej merytorycznie powiedzialbym - milion kubikow w te czy wewte
przy tak wysokim pozyskaniu to wszystko rybka. Chociaz mozna zrobic z tego komedie.....I to bardzo szybko....... :mg:

W bardzo zlym humorze, po przegranych wyborach fukajacy mis, chodzi po lesie, szukajac komu by tu guza nabic. Nawinal mu się zajac:
Mis: Czego ty zajac po lesie bez czapki się wloczysz?
Zajac: No, bo, ja tego...
Mis: SRU! zajacowi w leb!
Troche mu to ulzylo, ale nie na dlugo. Po jakims czasie, znowu zrobil się chmurny, znowu szukal kogos, na kim moglby się wyladowac. Spotkal wilka, zwierzyl mu się, wilk mu poradzil aby poszli do zajaca.
Mis: Ale juz dalem zajacowi raz...
Wilk: Co się tam bedziesz przejmowal, daj mu jeszcze raz!
Mis: Ale, za co?
Wilk: Popros go o papierosa. Jak ci da z filtrem, to mu chlasniesz bo chciales bez filtra, a jak ci da bez filtra...
Mis: No dobra...
Ida, spotykaja zajaca:
Mis: Te, zajac daj papierosa!
Zajac: A z filtrem, czy bez filtra?
Mis:... A czego ty zajac po lesie znowu bez czapki się wloczysz? )
Buk, Humor, Dziczyzna


for ever
dreptacz
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 255
Rejestracja: niedziela 15 maja 2016, 15:48

Post autor: dreptacz »

Wasze kombinowanie nic nie da :) Pozyskanie gwałtownie rośnie i będzie rosło dalej, a zbiega się to z panowaniem niejakiego Szkodnika. Dla zwykłych ludzi to wystarczy i nie potrzeba im analiz, których nawet nie będą czytać. LP jest więc beee, i jedziemy z tym koksem ;)
Ja tam nie mam boreliozy.
filipesku
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 21561
Rejestracja: wtorek 29 lis 2011, 11:36

Post autor: filipesku »

dreptacz, wzrost pozyskanie może nie "zbiega" ale o nie zabiega przemysł drzewny, który naciska o zwiększenie etatu o 10 mln m3 rocznie. Dlatego może uderz w tamtym kierunku i proś przemysł tartaczny aby zmniejszył swoje zapotrzebowanie. Przecież leśnicy nie będą ciąć jak nie będzie zapotrzebowania....
"Lepiej palić fajkę niż czarownice" ks. Adam Boniecki
dreptacz
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 255
Rejestracja: niedziela 15 maja 2016, 15:48

Post autor: dreptacz »

filipesku, co mnie obchodzą zachcianki prywatnych firm. Skarb Państwa jest nasz i to my powinniśmy decydować co im chcemy sprzedać. Leśnicy tym dysponują wraz z ministrem.
Ja tam nie mam boreliozy.
Awatar użytkownika
bromarek
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6102
Rejestracja: poniedziałek 24 mar 2008, 23:58
Lokalizacja: Las Palmas

Post autor: bromarek »

dreptacz pisze: Pozyskanie gwałtownie rośnie i będzie rosło dalej, a zbiega się to z panowaniem niejakiego Szkodnika. Dla zwykłych ludzi to wystarczy i nie potrzeba im analiz, których nawet nie będą czytać.
Zwykłym ludziom którzy na co dzień mają styczność z lasem zwiększenie pozyskania raczej nie przeszkadza, co najwyżej ponarzekają że jego miejsce na prawdziwki zostało zniszczone. Co innego młodzi wykształceni z dużych miast którzy czytają tylko tytuły w internecie bo gazety już trochę mniej i rozpaczają kiedy przyjadą po słoiki do rodziców a tam las wycięty gdzie w młodości z dziadkiem na grzyby chodził.
DAKa
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4989
Rejestracja: piątek 03 maja 2013, 17:08

Post autor: DAKa »

bromarek pisze:
dreptacz pisze: Pozyskanie gwałtownie rośnie i będzie rosło dalej, a zbiega się to z panowaniem niejakiego Szkodnika. Dla zwykłych ludzi to wystarczy i nie potrzeba im analiz, których nawet nie będą czytać.
Zwykłym ludziom którzy na co dzień mają styczność z lasem zwiększenie pozyskania raczej nie przeszkadza, co najwyżej ponarzekają że jego miejsce na prawdziwki zostało zniszczone. Co innego młodzi wykształceni z dużych miast którzy czytają tylko tytuły w internecie bo gazety już trochę mniej i rozpaczają kiedy przyjadą po słoiki do rodziców a tam las wycięty gdzie w młodości z dziadkiem na grzyby chodził.
Fakt. Nie ma jednak protestow przeciw uzyciu trumien przez mlodych ludzi z miasta chowiacych swoich dziadkow - rezygnacja z ktorych zmiejszylaby wydatnie presje przemyslu na lesnictwo. Sami mlodzi tez nie. O pubertujacych glupich blondynkach wystukujacych swoje kompleksy w internetach nie wspominajac....Take it easy.
Buk, Humor, Dziczyzna


for ever
Awatar użytkownika
magda55
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 16544
Rejestracja: środa 22 mar 2006, 16:24
Lokalizacja: krakow

Post autor: magda55 »

Wiecie co ?? Jak ponad 30 lat w fabryce pracuję to takich jaj z wyliczeniem etatu nie pamiętam. Na ten przykład: Mam 3So80 reszta młode - to skad do cholery tych kubików im nabrać, z tych trzech w składzie :evil: ;/
Nie podoba mi się to :cry:
Dobry humor nie załatwi wszystkiego ale wkurzy tyle osób, że warto go mieć :)
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67132
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

magda55 pisze:Nie podoba mi się to :cry:
Cięto szlaki, mocno cięto w TP, bo masy było trzeba wcześniej, to teraz nie ma skąd brać. Nic dziwnego. Trzeba uzgodnienia popełniać, co by obniżyć wiek rębności i masy się znajdą... Na chwilę ;)
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Awatar użytkownika
magda55
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 16544
Rejestracja: środa 22 mar 2006, 16:24
Lokalizacja: krakow

Post autor: magda55 »

Jak tak dalej pójdzie to chyba na Wajrakową stronę mocy przyjdzie przejść :twisted:
Dobry humor nie załatwi wszystkiego ale wkurzy tyle osób, że warto go mieć :)
DAKa
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4989
Rejestracja: piątek 03 maja 2013, 17:08

Post autor: DAKa »

magda55 pisze:Jak tak dalej pójdzie to chyba na Wajrakową stronę mocy przyjdzie przejść :twisted:
Polecam referat Pani Ewy Ratajczak sprzed paru lat...

"POPYT NA DREWNO W POLSCE – zmiany strukturalne oraz możliwości zaspokojenia" -
w IBL u - jest w necie w pdfie......

Przedmurze krzescijanstwa - jesli idzie o gospodarke drwenem stoi na zaje....scie glinianych
nogach. Predzej czy pozniej rynek czknie znowu i nie bedzie o czym dyskutowac...... :roll:
Buk, Humor, Dziczyzna


for ever
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105094
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

DAKa, o czym ty mówisz? Widziałeś aby marketing generalnej czy regionalnych zajmował się marketingiem? Czy kiedykolwiek rozesłano (zamiast kontroli) analizę trendów na rynku i prognozę popytu na następny rok? Czy mamy w marketingu analityków rynku?
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

kolorowe kredki

Post autor: kolorowe kredki »

magda55 pisze:Wiecie co ?? Jak ponad 30 lat w fabryce pracuję to takich jaj z wyliczeniem etatu nie pamiętam. Na ten przykład: Mam 3So80 reszta młode - to skad do cholery tych kubików im nabrać, z tych trzech w składzie :evil: ;/
Nie podoba mi się to :cry:
Od początku piszę, że chlastamy za mocno. Jakoś do korpogłów nie mogę się przebić...
DAKa
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4989
Rejestracja: piątek 03 maja 2013, 17:08

Post autor: DAKa »

Piotrek pisze:DAKa, o czym ty mówisz? Widziałeś aby marketing generalnej czy regionalnych zajmował się marketingiem? Czy kiedykolwiek rozesłano (zamiast kontroli) analizę trendów na rynku i prognozę popytu na następny rok? Czy mamy w marketingu analityków rynku?
No....ja wiem, ze jestem niepoprawnym fantasta i bajkopisarzem w ogole.... :roll:

Ale gdybys mial taki rozwoj cen jak na obrazku - dla klonu, deba, jesionu, buka - i jednoczesnie mozliwosc "elastycznego" rzucania na rynek poszczegolnych gatunkow - to ktore bys zostawil , a ktore intensywniej uzytkowal ? - powiedzmy w perspektywnie nastepnych 3-5 lat ? ( dluzsze okresy to wrozenie z fusow).

(to trzeba widziec tez relatywnie - uwzglednic kryzysy gospodarcze - regionalnosc - dlaczego wystepuja istotne roznice w cenach na submisjach ?). Ale przy drewnie "szlachetnym" istnieje mozliwosc "optymalizacji uzyskiwanych cen bez /znaczacego/ wk...wiania drzewiarzy....
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Buk, Humor, Dziczyzna


for ever
ODPOWIEDZ