Historia "Żołnierzy Wyklętych''

Co drzewiej bywało w leśnictwie w Polsce i na świecie...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169499
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Ciekawe artykuły na ten temat były jakiś czas temu w miesięczniku "Odkrywca".
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
SZCZEPAN
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 14101
Rejestracja: wtorek 18 gru 2007, 20:18
Lokalizacja: karpaty

Post autor: SZCZEPAN »

Obrazek
I NIGDY NIE MÓW MI, ŻE JUŻ WSZYSTKO WIESZ.
filipesku
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 21560
Rejestracja: wtorek 29 lis 2011, 11:36

Post autor: filipesku »

Ktoś musiał się niezle postarać aby to przemalować
"Lepiej palić fajkę niż czarownice" ks. Adam Boniecki
kolorowe kredki

Post autor: kolorowe kredki »

Takie są efekty gdy razem z bohaterami gloryfikuje się bandytów. :]
Glaca
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6954
Rejestracja: czwartek 21 cze 2007, 13:18
Lokalizacja: wielkopolska

Post autor: Glaca »

kolorowe kredki pisze:Takie są efekty gdy razem z bohaterami gloryfikuje się bandytów. :]
No co Ty - to tam zaplątał sie jakiś bohater ? Skąd taka śmiała teza - czyżby coś jednak ocalało w komunistycznych archiwach.

Ps. Już gdzieś czytałem, że nie było prawdziwych "niezłomnych" tylko sami przestępcy - nie płacili podatków, ZUS-u, nie mieli pozwolenia na broń i nie uznawali powojennej demokracji :wink:
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66912
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Dzisiaj o godzinie 15:00 w kościele pw. św. Karola Boromeusza w Warszawie odbędzie się pogrzeb majora Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki". Pochowany zostanie obok córki Barbary na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.
http://fundacjaniezlomni.pl/
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169499
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Leśnicy wartą honorową pożegnali majora Zygmunta Szendzielarza „Łupaszkę”. Ceremonia złożenia w trumnie ekshumowanych szczątków legendarnego dowódcy oddziałów AK i uznawanego za wzór Żołnierza Wyklętego, odbyła się w Łodzi.
Całość >>>
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
filipesku
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 21560
Rejestracja: wtorek 29 lis 2011, 11:36

Post autor: filipesku »

A ja, gdy odbywały się uroczystości pogrzebowe majora Łupaszki, dowiedziałem się, że ojca brat należał również do Żołnierzy Wyklętych. Służył pod dowództwem majora Mariana Bernacika "Orlika". Został rozstrzelany w dniu 15.01.1947 roku, po pokazowym procesie, który dzień wcześniej odbył się w Rykach.
mi.in.:
http://podziemiezbrojne.blox.pl/2010/09 ... etych.html

Do tej pory wiedziałem tylko, że wuj zginął w czasie wojny w partyzantce. Bliższych szczegółów dowiedziałem się po pogrzebie starszej cioci... Zawirowana ta nasza historia..
"Lepiej palić fajkę niż czarownice" ks. Adam Boniecki
Awatar użytkownika
niziołek
wiceminister
wiceminister
Posty: 25653
Rejestracja: poniedziałek 07 sty 2008, 12:44

Post autor: niziołek »

filipesku pisze:A ja, gdy odbywały się uroczystości pogrzebowe majora Łupaszki, dowiedziałem się, że ojca brat należał również do Żołnierzy Wyklętych. Służył pod dowództwem majora Mariana Bernacika "Orlika". Został rozstrzelany w dniu 15.01.1947 roku, po pokazowym procesie, który dzień wcześniej odbył się w Rykach.
mi.in.:
http://podziemiezbrojne.blox.pl/2010/09 ... etych.html

Do tej pory wiedziałem tylko, że wuj zginął w czasie wojny w partyzantce. Bliższych szczegółów dowiedziałem się po pogrzebie starszej cioci... Zawirowana ta nasza historia..
:spoko:
"To duch buduje sobie ciało" - Fryderyk Schiller
Brzost
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 22054
Rejestracja: piątek 22 lip 2005, 00:00

Post autor: Brzost »

Moja Teściowa dopiero niedawno dowiedziała się, że jej dwaj stryjowie byli podkomendnymi "Roja". Jeden zginął w walce, drugi zakatowany na Rakowieckiej. Pewne tajemnice rodzinne były chowane bardzo głęboko.
„Imperatorowa i państwa ościenne przywrócą spokojność obywatelom naszym/Przeto z wolnej woli dziś rezygnujemy/Z pretensji do tronu i polskiej korony/Nieszczęśliwie zdarzona w kraju insurekcja/Pogrążyła go w chaos oraz stan zniszczenia." (Jacek Kaczmarski - "Krajobraz po uczcie")
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66912
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

W mojej rodzinie patrzy się na tę historię nieco inaczej. Z jednej strony (chyba już pisałem) wujkiem szwagra był rotmistrz Pilecki, zaś z drugiej moja mama pamięta rzeczy, które robiono na małopolskich wioskach...
Ponieważ jednak o zmarłych nie mówi się źle, to i ja nie będę. Niemniej nic nie jest białe i czarne, a i pośród żołnierzy wyklętych zdarzały nie tylko oddziały bohaterów walczących o Polskę, ale też zwykli mordercy i bandyci, którzy nawet po śmierci grzeją się w cieple chwały tych pierwszych... Wiele wiosek odetchnęło, gdy trafili wreszcie na Montelupich, a i do dzisiaj niektóre rodziny traktowane są przez nich z dystansem o ile nie z niechęcią, bo też jakimś cudem biedni stali się nagle majętnymi ludźmi... Trudne to były czasy dla wszystkich :roll:
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
kolorowe kredki

Post autor: kolorowe kredki »

Capricorn pisze:W mojej rodzinie patrzy się na tę historię nieco inaczej.
Tak samo w mojej. Babka okradziona i owdowiała musiała sama życie ratując uciekać na ziemie odzyskane bo wiedziała kto od Ognia ich napadł. Bardzo dziś żałuję, że nie nagrywałem jej wspomnień z tamtego okresu bo pamięć miała dobrą i nawet po latach potrafiła przywołać typów z imienia, nazwiska, wiosek z jakich pochodzili, a także nazwiska ich ofiar i czego się na nich dopuszczali.
Dodam też, że świat wbrew pozorom jest malutki. Wnukowi tego co całe wyposażenie zakładu stolarskiego dziadka zrabował, czasami drewno wydaję. ;/
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66912
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

kolorowe kredki pisze:Tak samo w mojej.
No to powinieneś rozumieć mój brak zgody na łamanie, czy też naginanie prawa pod przykrywką walki z nieprawością... :roll:
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Awatar użytkownika
Helenka
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3395
Rejestracja: piątek 18 gru 2015, 18:08

Post autor: Helenka »

IPN wznawia poszukiwania ofiar komunistycznej bezpieki na Łączce – Warszawa, 21 września 2016

W tym roku poznamy nazwiska kolejnych ofiar komunistów, które zostały zidentyfikowane dzięki badaniom DNA – zapowiedziały władze IPN podczas konferencji prasowej na tzw. Łączce na Cmentarzu Powązkowskim. Instytut po raz kolejny apeluje też do krewnych ofiar UB o przekazywanie materiału genetycznego na potrzeby tych prac.
http://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/36509, ... 1-wrz.html
"Kochaj, ucz się i pracuj - to trzy najważniejsze przykazania życia Inków. Kochaj siebie jako człowieka, kochaj innych ludzi i kochaj Boga, który Cię stworzył. Ucz się, czyli poszukuj wiedzy, rozwijaj się i Bądź coraz lepszym człowiekiem. I pracuj. Bo praca uszlachetnia." (B.Pawlikowska)
Brzost
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 22054
Rejestracja: piątek 22 lip 2005, 00:00

Post autor: Brzost »

Helenka pisze:Instytut po raz kolejny apeluje też do krewnych ofiar UB o przekazywanie materiału genetycznego na potrzeby tych prac.
Moi krewni oddali. Ale niektórzy z nich już tych poszukiwań nie doczekali...
„Imperatorowa i państwa ościenne przywrócą spokojność obywatelom naszym/Przeto z wolnej woli dziś rezygnujemy/Z pretensji do tronu i polskiej korony/Nieszczęśliwie zdarzona w kraju insurekcja/Pogrążyła go w chaos oraz stan zniszczenia." (Jacek Kaczmarski - "Krajobraz po uczcie")
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169499
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Tragiczne losy leśniczki wyklętej

Post autor: Sten »

W październiku tego roku mija 70. rocznica śmierci Antoniego Żubryda i jego żony Janiny, zamordowanych w lesie blisko wsi Malinówka (obecne Nadleśnictwo Brzozów).

O ile postać żołnierza niezłomnego i dowódcy Samodzielnego Batalionu Operacyjnego NSZ „Zuch” mjr. Antoniego Żubryda, walczącego z komunistycznym reżimem jest znana, to o jego żonie Janinie, żołnierzu SBO NSZ, „dziewczynie wyklętej” niewiele się mówi.
Jej los był równie tragiczny jak Danuty Siedzikówny „Inki”.
Całość >>>
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22717
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

Dziś rocznica śmierci ostatniego z Wyklętych.
Józef Franczak, ps. „Lalek”.

Cześć Jego Pamięci! [*]
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66912
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

[*][/b]
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104860
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

[*]
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169499
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Dziś na Starych Powązkach w Warszawie spocznie kapitan Józef Bandzo pseudonim "Jastrząb", jeden z ostatnich podkomendnych majora Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki". Uroczystość rozpoczęła o 11.30 msza w kościele świętego Karola Boromeusza.
Całość >>>
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
ODPOWIEDZ