Wjazd do lasu mimo zakazu dla osoby niepełnosprawnej.

Prawo pracy, prawo karne, zmiany w ustawodawstwie w LP...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Wiesław
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4746
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 19:30

Post autor: Wiesław »

Piotrek pisze:Pojazdy niepełnosprawnych SĄ wymienione w ust. 1
No właśnie, są tam wymienione z opisem, że ICH ten ustęp nie dotyczy.
A ustęp stanowi, że po lesie wyłącznie drogami (i to oznaczonymi)...
Czyli według Waszego literalnego podejścia inwalida może jeździć po zrębach, bezdrożach i między drzewami... Tylko postoju nie może tam nigdzie urządzić...
Brawo Wy...
rafal77
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 393
Rejestracja: środa 02 sie 2006, 15:51

Post autor: rafal77 »

Ja wysiadam.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105110
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

rafal77 pisze:Ja wysiadam.
Idę z tobą.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170017
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Wiesław - vel wod4 - daj spokój.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
poreba
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1929
Rejestracja: niedziela 06 lip 2008, 11:01
Lokalizacja: wracali Litwini

Post autor: poreba »

rafal77 pisze:czy ustawodawca tworząc sformułowanie /.../ mógł przewidzieć, że komuś przyjdzie do głowy interpretacja
Niezależnie od sensowności Waszych rozważań tak się zastanawiam czy mit o "racjonalności ustawodawcy" nie za bardzo przesłania Wam oceny ustanowionego prawa?
Czasami czytamy co "ustawodawca miał na myśli" czytając co faktycznie napisał, gdy oskarżanie prawodawcy o myśli jest zbyt daleko idące.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105110
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

poreba, :spoko:
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Wiesław
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4746
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 19:30

Post autor: Wiesław »

To teraz streszczę co prof. Rakoczy sądzi o art.29 uol:
Na obrazkach są dwa pojazdy przystosowane do potrzeb inwalidów. Kierujący tym mniejszym (wg definicji prawa o ruchu drogowym, jest pieszym i może poruszać się po lesie także poza drogami leśnymi) nie potrzebuje żadnej karty parkingowej. Stąd istniejący zapis art. 29.1 uol.
Na podobnej zasadzie art. 29.1 ma wzmiankę o motorowerze (według prawa o ruchu drogowym motorower nie jest pojazdem silnikowym). jednakże odmienny jest CEL wzmianki o motorowerach i inwalidach.
Prof Rakoczy uważa natomiast, że art.29.2 jest do zmiany (na przykład postój pojazdów zaprzęgowych wyłącznie na parkingach leśnych jest przepisem martwym i przeważnie niewykonalnym).
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
wskers
początkujący
początkujący
Posty: 87
Rejestracja: czwartek 28 lip 2011, 15:04
Lokalizacja: Polska

Post autor: wskers »

Bardzo długo mnie nie było na forum i zapewne wielu z Was pomyślało, że mówiąc wprost - olałem temat. Nic bardziej mylnego. Po prostu po przedostatnim gniewie natury byłem odcięty od świata i nie mogłem uczestniczyć w " życiu " forum i tematu. Od dziś jednak to się zmieni :) Mam nadzieje, że nie zaznam już podobnego gniewu natury :x
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105110
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

wskers, :aloha:
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

wskers
początkujący
początkujący
Posty: 87
Rejestracja: czwartek 28 lip 2011, 15:04
Lokalizacja: Polska

Post autor: wskers »

Piotrek :aloha:
wskers
początkujący
początkujący
Posty: 87
Rejestracja: czwartek 28 lip 2011, 15:04
Lokalizacja: Polska

Post autor: wskers »

Coś Wam pokażę :) Napisałem takiego oto e-maila do Ministerstwa Środowiska i otrzymałem taką oto odpowiedź :)

Mój email:
Witam serdecznie.

Zwracam się do Państwa z uprzejmą prośbą o wyjaśnienie kwestii prawnych związanych z wjazdem samochodem do lasu z osobą niepełnosprawną.
Mianowicie jestem osobą niepełnosprawną z orzeczonym na stałe znacznym stopniem niepełnosprawności ( jestem niepełnosprawny od urodzenia ). Posiadam również legitymację osoby niepełnosprawnej, na której to również jest zaznaczone, że mam znaczny stopień niepełnosprawności na stałe. Czy w opisanym przypadku może osoba zdrowa ( kierowca samochodu ) wjechać ze mną do lasu ( jako pasażerem ) mimo ustawionego znaku B-1 ? Czy taki wjazd jest zabroniony?
Jeśli w opisanym przypadku wjazd jest zabroniony, to jakie warunki muszą zostać spełniony, aby taki wjazd był możliwy?


Z poważaniem.
Odpowiedź
Szanowny Panie!

Kwestia poruszona w Pańskim e-mailu jest uregulowana w ustawie z dnia 28 września 1991 r. o lasach w art. 29 ust. 1,
który stanowi, iż ruch pojazdem silnikowym (...) w lesie dozwolony jest jedynie drogami publicznymi, natomiast drogami
leśnymi jest dozwolony tylko wtedy, gdy są one oznakowane drogowskazami dopuszczającymi ruch po tych drogach.
Nie dotyczy to inwalidów poruszających się pojazdami przystosowanymi do ich potrzeb

Powyższe oznacza, iż inwalida może poruszać się po drogach leśnych przy pomocy pojazdu przystosowanego do swoich potrzeb.
Musi być więc spełniony warunek posiadania takiego pojazdu. Wjazd do lasu osoby niepełnosprawnej pojazdem nieprzystosowanym
do swoich potrzeb przy pomocy kierowcy niebędącym inwalidą, nie spełnia powyższych warunków.

Pozdrawiamy
:roll:

Ktoś ma jakieś pytania :?: :roll:
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77780
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Post autor: drwalnik »

ale głupia odpowiedź z ministerstwa
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22736
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

Kto się podpisał pod tą odpowiedzią?
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
wskers
początkujący
początkujący
Posty: 87
Rejestracja: czwartek 28 lip 2011, 15:04
Lokalizacja: Polska

Post autor: wskers »

Podpisano w ten sposób:

Z poważaniem
--
Departament Leśnictwa
Ministerstwo Środowiska
Tel. (+48 22) 579 2550
Fax. (+48 22) 579 2290
Wawelska 52/54
00-922 Warszawa


Nie wiem czy ten Pan pisał emaila, ale jest napisane Marcin Jackowski
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22736
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

Łapy opadają... :(

U mnie jeśli do lasu wjedzie niepełnosprawny - np. bez nóg, będący pasażerem, a wwiezie go pełnosprawny kierowca samochodem zwykłym (nieprzystosowanym), to ze strony naszej Służby Leśnej nic im nie grozi.

Duch prawa a jego litera ...
Niepełnosprawność a nieczułość i głupota ...

"Jak się wszystko dziwnie plecie...

Jak się wszystko plecie dziwno."
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
wskers
początkujący
początkujący
Posty: 87
Rejestracja: czwartek 28 lip 2011, 15:04
Lokalizacja: Polska

Post autor: wskers »

I teraz powiedzcie mi Panowie co myśleć o tym problemie w świetle uzyskanej odpowiedzi :?: Przecież jeśli np złapane przez leśnika osoby - zdrowy kierowca i niepełnosprawny pasażer pójdą " na udry " z kontrolującym, a kontrolujący uzyska taką odpowiedź z Ministerstwa to żadne tłumaczenia, przepisy i sprawy sądowe nie pomogą w tej kwestii.
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77780
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Post autor: drwalnik »

wskers pisze:I teraz powiedzcie mi Panowie co myśleć o tym problemie w świetle uzyskanej odpowiedzi
mieć ją głęboko w rzyci, ludzie w terenie są ludźmi a nie urzędasami w ministerstwie
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105110
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

drwalnik pisze:ale głupia odpowiedź z ministerstwa
Ona nie jest głupia tylko zgodna z głupim (nieprzystającym do dzisiejszych realiów) prawem. I o zmianę tych zapisów będziemy próbowali się bić.

A skoro wskers chwali się korespondencją z MS to ja wkleję co napisałem w sprawie zmiany prawa do Biura Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych wraz z kopią do Rzecznika Praw Obywatelskich. Mail brzmiał tak:
Piszę do Państwa ponieważ nadal niepełnosprawni natykają się na problemy w zakresie wjazdu i postoju w lesie. Niby ustawa z dnia 28 września 1991 r. o lasach (Dz.U. 1991 nr 101 poz. 444: http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet? ... 9911010444) zawiera w art. 29 ust. 1 zniesienie zakazu ruchu pojazdów silnikowych w lesie wobec osób niepełnosprawnych, ale ogranicza to jedynie do osób poruszających się pojazdami przystosowanymi do potrzeb osób niepełnosprawnych. Tymczasem nigdzie w prawie nie ma definicji co to jest "pojazd przystosowany". To powoduje, że w rożnych nadleśnictwach w Polsce przepis jest różnie interpretowany.
Także przepis art. 29 ust. 2 powołanej wyżej ustawy (odnoszący się do postoju pojazdów w lesie) jest tak sformułowany, że powoduje trudności w ustaleniu czy zakaz postoju poza miejscami wyznaczonymi obejmuje czy nie osoby niepełnosprawne i przewożące ich pojazdy.
Do napisania do Państwa skłoniła mnie także dyskusja na forum internetowym lasypolskie.pl: http://www.lasypolskie.pl/viewtopic.php?p=392347#392347 Widać z niej, że skala problemu nie jest niewielka a jego rozwiązanie wymaga zmian w istniejącej ustawie o lasach.
Mam propozycję zmian, które ujednoliciły by traktowanie niepełnosprawnych i uniemożliwiły dowolną interpretację zapisów ustawy. Jednak sam mam niewielką moc sprawczą w tej sprawie a nawet gdybym zaangażował w to większość organizacji osób niepełnosprawnych to i tak nie mieli byśmy szans nawet na złożenie propozycji zmian w Sejmie czy w Ministerstwie Środowiska, w formie projektu obywatelskiego.
Podaję te propozycje Państwu, z nadzieją, że wam uda się skłonić Ministra Środowiska do dokonania zmian w ustawie o lasach.

art. 29 ust. 1
Obecne brzmienie:
Art. 29. 1. Ruch pojazdem silnikowym, zaprzęgowym i motorowerem w lesie dozwolony jest jedynie drogami publicznymi, natomiast drogami leśnymi jest dozwolony tylko wtedy, gdy są one oznakowane drogowskazami dopuszczającymi ruch po tych drogach. Nie dotyczy to inwalidów poruszających się pojazdami przystosowanymi do ich potrzeb.
Nowe brzmienie:
Art. 29. 1. Ruch pojazdem silnikowym, zaprzęgowym i motorowerem w lesie dozwolony jest jedynie drogami publicznymi, natomiast drogami leśnymi jest dozwolony tylko wtedy, gdy są one oznakowane drogowskazami dopuszczającymi ruch po tych drogach. Nie dotyczy to pojazdów przewożących inwalidów posiadających kartę parkingową.

art. 29 ust. 2
Obecne brzmienie:
2. Postój pojazdów, o których mowa w ust. 1, na drogach leśnych jest dozwolony wyłącznie w miejscach oznakowanych.
Nowe brzmienie:
2. Postój pojazdów, o których mowa w ust. 1, na drogach leśnych jest dozwolony wyłącznie w miejscach oznakowanych. Nie dotyczy to pojazdów oznaczonych kartą parkingową.
Chwilowo obaj adresaci poprosili o podanie moich pełnych danych adresowych i na razie milczą. A ja czekam...
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

wskers
początkujący
początkujący
Posty: 87
Rejestracja: czwartek 28 lip 2011, 15:04
Lokalizacja: Polska

Post autor: wskers »

Piotrek ja się nie chwalę, po prostu ... mi również ręce opadły i chciałem się z Wami podzielić uzyskaną odpowiedzią.

Jak to ja często mówię: Zdrowy nigdy chorego nie zrozumie.
ODPOWIEDZ