Prośba o wycenę lasu

Kto nie chciałby być właścicielem lasu, ale to nie jest takie proste...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Sylwia-lapcia
początkujący
początkujący
Posty: 1
Rejestracja: piątek 11 gru 2015, 08:42

Prośba o wycenę lasu

Post autor: Sylwia-lapcia »

Witam. Mam pytanie odnośnie wyceny lasu. Posiadamy 2 Ha lasu mieszanego iglaki , sosny , troszkę dębu, ale mało itp. w okolicy Wieruszowa.Las ma około 50- 60 lat,chciałabym sprzedać las, ale nie wiem jak go wycenić. Może ktoś podpowie jak to zrobić lub jaka może być wartość. Będę wdzięczna.
Kasędra
11
wiceminister
wiceminister
Posty: 30737
Rejestracja: środa 15 paź 2003, 00:00

Post autor: 11 »

szacunkowa wartość gruntu plus szacunkowa wartość drewna na pniu plus inne szacunkowe wartości trudne do określenia
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22717
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

Sylwia-lapcia pisze: (...) chciałabym sprzedać las, ale nie wiem jak go wycenić. Może ktoś podpowie jak to zrobić lub jaka może być wartość. Będę wdzięczna.
Możesz:
1. Zlecić to zadanie rzeczoznawcy.
2. Zlecić sprzedaż agencji nieruchomości. Niech agencja ten las wyceni.
3. Poszukać w internecie i w prasie ogłoszeń o sprzedaży lasu, by się zorientować, jakie są w Twojej okolicy ceny.

Co do cen lasów ogólnie - ostatnio w internecie widziałem ogłoszenie o przetargu. Z Mazowsza. Nadleśnictwo wystawia małe fragmenty - paski aneksowe. Ktoś je kiedyś oddał na Skarb Państwa za rentę rolniczą czy emeryturę. Teraz gospodarka na nich jest wręcz nieracjonalna - wąskie paski, szerokości kilkanaście metrów, otoczone działkami lasów prywatnych. Powierzchnia takiego paska to kilkanaście - kilkadziesiąt arów. Cena wywoławcza waha się od 1,5 do 6 zł / m2. Dodam, że jest to już drugi przetarg.
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Bogdan111
początkujący
początkujący
Posty: 100
Rejestracja: czwartek 17 paź 2013, 12:49

Post autor: Bogdan111 »

Jarek pisze:szacunkowa wartość gruntu plus szacunkowa wartość drewna na pniu plus inne szacunkowe wartości trudne do określenia
spotkałem się niedawno z opinią, że cena samego gruntu (Ls) to 5-6 tys zł. plus oczywiście do wartości lasu należy dodać wartość drewna, czy ktoś mógłby się do tego odnieść, moim zdaniem chyba mało, skoro nawet słabe łaki (Ł, Ps) to ceny 18-20 tys zł./ha i ceny regularnie rosną, ale prawda też, że na działce Ls nic innego się nie zrobi (generalnie)
Bogdan
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104869
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Bogdan111, cena gruntu silnie zależy od popytu i podaży. Na grunty leśne popyt jest znikomy, stąd ceny gruntów Ls są znikome w porównaniu z innymi. Wynika to z tego, że grunty opisane w ewidencji jako rolne (rola, pastwisko, łąka) stosunkowo łatwo i tanio przeznaczyć można na cele budowlane. Z lasem już tego tak tanio i szybko nie załatwisz... :)
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

666Przyrodnik
początkujący
początkujący
Posty: 112
Rejestracja: sobota 29 paź 2011, 19:35
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: 666Przyrodnik »

Piotrek pisze:stosunkowo łatwo i tanio
niestety, od nowego roku koniec z tym :(
Bogdan111
początkujący
początkujący
Posty: 100
Rejestracja: czwartek 17 paź 2013, 12:49

Post autor: Bogdan111 »

Piotrek pisze:Bogdan111, cena gruntu silnie zależy od popytu i podaży. Na grunty leśne popyt jest znikomy, stąd ceny gruntów Ls są znikome w porównaniu z innymi. Wynika to z tego, że grunty opisane w ewidencji jako rolne (rola, pastwisko, łąka) stosunkowo łatwo i tanio przeznaczyć można na cele budowlane. Z lasem już tego tak tanio i szybko nie załatwisz... :)
Piotrek, lubię bardzo z Tobą wymieniać komentarze, ale często ślizgasz się po tematach...Twój komentarz o podstawowych prawach ekonomii, jakkolwiek prawdziwy, nic nie wnosi. Skomentuj proszę czy cena 5-6 tys. zł./ha gruntu Ls (bez wartości drewna) jest prawdziwa/prawdopodobna, czy też Twoim zdaniem wyssana z palca? Zaznaczam, ze chodzi mi o typowy Ls w porównaniu do typowych Ł,Ps (bez możliwości celowej zamiany na cele budowlane)?
pozdrawiam gorąco
Bogdan
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104869
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Jest prawdopodobna. Co prawda portal analizacen.pl podaje (wg danych na początek marca 2014 roku) że średnia cena wynosi 47 361 zł/hektar zaś przedział to 20 000 zł/hektar do 120 000 zł hektar. Piszą też tam, cytuję:

"Ceny lasów sosnowych i świerkowych wahają się od 2 do 6 zł za m2, czyli od 20 000 zł za hektar do 60 000 zł za hektar. Ceny dla lasów dębowych są wyższe i dochodzą do 100 000 zł za hektar. Im lepsze drewno, im większa wartość drzew w lesie tym wyższa wycena. Wyceniać można na dwa sposoby albo pod względem wartości miejsca – rekreacyjnego, albo pod względem wartości drewna w lesie."

Ale nie zapominaj, że są to ceny brane z ogłoszeń a nie ceny uzyskiwane rzeczywiście. No i nie bez znaczenia jest fakt, że wielką część owych analizowanych ogłoszeń stanowią ogłoszenia Lasów Państwowych o przetargach (pierwsze ceny wywoławcze) a tu można się zdziwić. Oto kilka przykładów:
0,3620 ha a cena wywoławcza wynosi 10 486,00 ≈ 28 967,00 za ha
0,1985 ha a cena wywoławcza wynosi 5 750,00
0,1995 ha a cena wywoławcza wynosi 5 779,00
0,2087 ha a cena wywoławcza wynosi 6 045,00
0,0300 ha a cena wywoławcza wynosi 761,00
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Bogdan111
początkujący
początkujący
Posty: 100
Rejestracja: czwartek 17 paź 2013, 12:49

Post autor: Bogdan111 »

skąd czerpiesz info o tych ofertach?
Bogdan
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104869
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Bogdan111 pisze:skąd czerpiesz info o tych ofertach?
Z ogłoszeń nadleśnictw o przetargach. Google prawdę ci powie... :)
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Azazello80
początkujący
początkujący
Posty: 2
Rejestracja: środa 29 cze 2016, 11:48

Prywatna działka leśna

Post autor: Azazello80 »

Dzień dobry
Mam taki sam (ew. bardzo podobny) przypadek. Moja mama ma kawałek lasu - działeczki 5 i 11 arów. Dodatkowym problemem jest współwłasność - odziedziczyła po ojcu a on miał brata, który miał 3 córki. Więc mama ma 50% z 16 arów a 8arów ma w sumie wg mojej wiedzy 3 osoby. Z tego co wiem działki są takiego kształtu paskowego - długie i wąskie. Teraz pytanie do specjalistów ;) Czy jest sens wszystko scalać w jednego właściciela - łażenie po sądach, szukanie tych babek itp? Jeżeli to jest tak jak piszecie że działka leśna to ok paru zł m2, to 1600m * 3 czy 4 zł nie robi oszałamiającej kasy... Nie jestem specjalistą w tym, ale jak widzę że nadleśnictwa sprzedają m3 drzewa na aukcjach za parenaście tyś zł to dlaczego mielibyśmy dostawać marne grosze? Czy na tę wycenę tych działek wpływa może fakt co takiego rośnie tam? W tym aspekcie akurat nie mam wiedzy. Swoją drogą wiem, że np gdy mamy inwestycje liniowe (drogi, gazociągi) i trasa przechodzi tak ze trzeba zrobić wycinkę na prywatnym drzewostanie, to 27 tyś zł (2 brzozy ok 65cm obwodu, 25 sosen od 50 do 110 cm obw, 3 dęby 30 cm obwodu) czy nawet 60 tyś (39 olszy czarnej - średni obw. powyżej 100 cm) nie jest ewenementem. Jak do tego podejść?
Będę wdzięczny za info.
Pozdrawiam
Był las - nie było nas, będzie las - nie będzie nas.
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169509
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Podstawowe pytanie, czy może ów las graniczy z lasem państwowym?
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Azazello80
początkujący
początkujący
Posty: 2
Rejestracja: środa 29 cze 2016, 11:48

Post autor: Azazello80 »

No prawdopodobnie nie graniczy... (weźmy tę gorszą opcję)
Był las - nie było nas, będzie las - nie będzie nas.
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169509
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

To jeszcze się tam może wybierz, zrób kilka fotek i wrzuć tu na forum. Zobaczymy, co tam rośnie ...
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
crocidura
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3714
Rejestracja: wtorek 05 lut 2013, 17:21
Lokalizacja: Węgorzyno

Re: Prywatna działka leśna

Post autor: crocidura »

Azazello80 pisze:Nie jestem specjalistą w tym, ale jak widzę że nadleśnictwa sprzedają m3 drzewa na aukcjach za parenaście tyś zł to dlaczego mielibyśmy dostawać marne grosze?
Średnia cena drewna to około 180 zł/m3 nawet uwzględniając te najdroższe aukcje drewna cennego (najlepszego z najlepszych) o których piszesz.

Wartość drewna w twoim lesie (w zależności od wieku) będzie zapewne mieściła się w granicach od kilkudziesięciu do ok 140 zł/m3. Jeśli masz łącznie 16 arów lasu to nawet w lesie około 100 lat o znacznych grubościach (niech będzie ok 400 m3/ha) masz 64 m3 drewna, przy cenie 140 zł/m3 dostaniesz mniej jak 9000 zł.

Oczywiście jeśli twój las to sosenki, brzózki i osiki w wieku około 50 lat to wartość drewna to najwyżej 1/4 tego co podałem wyżej - a więc 2250 zł.

Wartość gruntu to zazwyczaj do 2 zł/m2 (uwzględniając, że są to skrawki będzie mniej) - co przy 1600 m2 daje 3200 zł. Łącznie (licząc na szybko) twój las to zapewne majątek mniejszy niż 5500 zł - więc stąd twoje 3-4 zł/m2.

I najważniejsze - lasy zazwyczaj nie są zainteresowane kupnem skrawków lasu z rolą (który muszą również kupić w transakcji wiązanej)... a już na pewno nie będą kupować współwłasności.
Swoją drogą wiem, że np gdy mamy inwestycje liniowe (drogi, gazociągi) i trasa przechodzi tak ze trzeba zrobić wycinkę na prywatnym drzewostanie, to 27 tyś zł (2 brzozy ok 65cm obwodu, 25 sosen od 50 do 110 cm obw, 3 dęby 30 cm obwodu) czy nawet 60 tyś (39 olszy czarnej - średni obw. powyżej 100 cm) nie jest ewenementem. Jak do tego podejść?
To są opłaty za wycięcie drzew z zadrzewień wg ustawy o ochronie przyrody (poza lasem). W lesie wg ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych ponosi się opłaty za wyłączenie gruntu z produkcji - lecz tam nie liczy się od drzewa i jego średnicy a od m2 gruntu. Za samo wycięcie drzew są opłaty tlecz liczy się je w zupełnie inny sposób i im starszy las tym teoretycznie "kara" za przymusowe wycięcie jest mniejsza... bo płaci się niejako za utracony przyrost drewna do wieku rębnego.
Glaca
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6954
Rejestracja: czwartek 21 cze 2007, 13:18
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Prywatna działka leśna

Post autor: Glaca »

Azazello80 pisze: Nie jestem specjalistą w tym, ale jak widzę że nadleśnictwa sprzedają m3 drzewa na aukcjach za parenaście tyś zł to dlaczego mielibyśmy dostawać marne grosze?(...)
Nie myl kopalni piasku z kopalnią złota. Ty masz raczej sam "piasek" :wink:

Ps. Jak za swoje drewno dostaniesz na rękę 50 % tego co wg cennika dostają LP to będzie dobrze.
Bogdan111
początkujący
początkujący
Posty: 100
Rejestracja: czwartek 17 paź 2013, 12:49

Post autor: Bogdan111 »

Czy ktoś spotkał się już z transakcją skorzystania przez LP z prawa pierwokupu lasu po nowelizacji ustawy? Czy nadleśniczowie korzystają z tego prawa, jaka jest skala? Jeśli coś się już dzieje w tym temacie, to jak LP podchodzą do wyceny lasów, jakie ceny są na "rynku"?
Bogdan
Awatar użytkownika
poreba
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1929
Rejestracja: niedziela 06 lip 2008, 11:01
Lokalizacja: wracali Litwini

Re: Prywatna działka leśna

Post autor: poreba »

crocidura pisze:
Azazello80 pisze: dlaczego mielibyśmy dostawać marne grosze?
/.../ dostaniesz mniej jak 9000 zł. Oczywiście jeśli twój las to sosenki, brzózki i osiki w wieku około 50 lat to wartość drewna to najwyżej 1/4 tego co podałem wyżej - a więc 2250 zł.
Dlatego, przy tej mikrej, wąziutkiej i długiej działce proponuję znieść współwłasność przed sądem, za jedyne 40 zł opłaty - oczywiście przy wcześniejszym porozumieniu ze wszystkimi współwłaścicielami.
ODPOWIEDZ