Kontrola występowania cetyńca na drzewach pułapkowych

Szkodniki, pożyteczna fauna, profilaktyka i zwalczanie...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Mateusz57
początkujący
początkujący
Posty: 31
Rejestracja: wtorek 25 sie 2015, 10:19

Kontrola występowania cetyńca na drzewach pułapkowych

Post autor: Mateusz57 »

Witam
Mam pytanie, czy podczas przeprowadzania kontroli drzew pułapkowych odnośnie występowania cetyńca jak to mówią zasady, po wyznaczeniu powierzchni o dł. 50cm i szerokości 2/3 obwodu pnia od strony odziomkowej oraz wyliczeniu zasiedlenia na 1dm itp., w przypadku pomiarów długości chodników wystarczy dokonanac pomiaru 1 dowolnie wybranego chodnika na drzewie pułapkowym czy kilku i wyciąganie jakiejś średniej z długości?. Bo jak sie okazuje w praktyce, są one różnej długości na jednym drzewie a i temperatura ma na ich długośc (tzn. szybkośc ich wygryzania przez cetyńca) istotny wpływ. Z tego co słyszałem to właściwy ZOL ustala jakieś kryteria chyba, ale nie wiem czy są jakieś takie ogólne zasady tego dotyczące? W IOL jakoś ubogo w tym temacie.
Nie było nas, był las, nie będzie nas, będzie las.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105109
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Mateusz57 pisze:czy są jakieś takie ogólne zasady tego dotyczące
Ogólna zasada to 8 cm chodnika macierzystego podane w IOL. Musisz "złapać" moment zanim większość chodników osiągnie tę długość bo larwy zaczną się wylęgać i rozpoczną żerowanie. Stąd wniosek, że odkryć musisz więcej niż jeden chodnik macierzysty.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Mateusz57
początkujący
początkujący
Posty: 31
Rejestracja: wtorek 25 sie 2015, 10:19

Post autor: Mateusz57 »

Co prawda to prawda..... Thx
Nie było nas, był las, nie będzie nas, będzie las.
ODPOWIEDZ