Koszty sadzenia lasu.....

Selekcja drzew, szkółki, odnowienia, zalesienia, pielęgnowanie, inne...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
minrol
początkujący
początkujący
Posty: 3
Rejestracja: poniedziałek 16 paź 2006, 18:42
Lokalizacja: Kraków

Koszty sadzenia lasu.....

Post autor: minrol »

Witam,
W związku, iż jestem tu nowy mam pytanie do Szanownych forumowiczów.
Chciałbym posadzić las powiedzmy,że mam już tą ziemię obiecaną ,papiery załatwione w ARiMR, ale to dopiero 1% sukcesu.Człowiek zderza sie z rzeczywistością czyli przygotowanie terenu,zorganizowanie ekipy no i posadzenie a później pielęgnacja.
Jak to wy widzicie jakie koszty przykładowe domyślam się, że zależne od ilości sadzonek robocizny.....jak to ma sie do rzeczywistości.Ile maksymalnie może kosztować zalesienie 1ha.
Pozdr
Dzieki za podpowiedzi
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2620
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Post autor: Kuna lesna »

Wg cennika z moich stron:
przygotowanie gleby-220 zł
spulchnienie gleby-138 zł
sadzonki-brak informacji o rodzaju sadzonek
sadzenie sosny 1 latki-680 zł
sadzenie wieloletnich sadzonek-700 zł
można grodzić ale nie wiem czy potrzebujesz ?
Uwaga przygotowanie gleby na gruntach porolnych powinno być głębszą orką.Pozdrowionko :roll:
Awatar użytkownika
Kasia
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3830
Rejestracja: piątek 27 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: z dziupli
Kontakt:

Post autor: Kasia »

Dwa lata temu "przerabiałam" przygotowanie ziemi, która 12 lat leżała odłogiem; diabli wzięli jakiś lemiesz w pługu siedmioskibowym, czy coś takiego. Ale nie łam się Minrol, będziesz miał własny las, a to podstawa :D
minrol
początkujący
początkujący
Posty: 3
Rejestracja: poniedziałek 16 paź 2006, 18:42
Lokalizacja: Kraków

dzieki za odpowiedzi

Post autor: minrol »

Witam,
Dzieki z góry. Co prawda cięzko mi uwierzyć, że za 700zł ktoś mi obsadzi 1ha(robocizna) .Na dzień dzisiejszy taka stawka jest chyba raczej nierealna,a jesli jest to gdzie taka ekipę zmontować :D .Nię będę ukrywał,że mam sporo ziemi do obsadzenia i po części są to odłogi więc trzeba liczyć się raczej z dużymi kosztami.Zresztą nie chcę odstawiać fuszery bo to by nie miało sensu. Nie chciałem mówić głośno bo uważałem,że wzbudzę ubaw na forum,ale według moich wyliczeń koszt obsadzenia jednego ha z przygotowaniem terenu,sadzonkami,robocizną to około 3-3.5tys zł w zależności od przygotowania terenu.
Kto ma jakieś doświadczenia?Może praktyk by sie wypowiedział
Awatar użytkownika
Kasia
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3830
Rejestracja: piątek 27 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: z dziupli
Kontakt:

Post autor: Kasia »

Koszty zależą dużo od rejonu kraju, nie godź się na orkę za godzinę, targuj się za hektar.
Awatar użytkownika
asiek
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 371
Rejestracja: wtorek 19 wrz 2006, 17:11

Post autor: asiek »

minrol pisze:Co prawda cięzko mi uwierzyć, że za 700zł ktoś mi obsadzi 1ha(robocizna)
no mi też ciężko z moich obliczen wynika, że koszt sadzenia 1ha powierzchni obejmujący dowóz sadzonek ich zadolowanie i wszystkie pozostałe czynności to wydatek ok 1600zł (robocizna) sadzonki swoją drogą - sadzonki sosny jednolatki około 70zł za tszt liściaste (2-latki) to usredniając jakies 200zł za tszt, przygotowanie gleby w moich stronach to koszt 300-400zł, grodzenie to już powazny wydatek około 5000zł za 1000m ogrodzenia - taniej nieco wychodzi w przeliczeniu na ha zabezpieczanie chemiczne ale trzeba je powtarzać w kolejnych latach pielegnacja poprzez koszenie to wydatek około 300zł za ha ni i to by było chyba na tyle
pozdrawiam :)
asiek
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2620
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Post autor: Kuna lesna »

Może ceny nie sa za wysokie ale bralem z dolnej granicy.A i tak w regionie to koszty jedne z wiekszych . No i nie uwzględnilem dowozu sadzonek bo moze te koszty sam poniesiesz.Co do wykonawców polecam zakłady usług leśnych napewno będą wiedzieli jak sadzić i zrobią to po cenach przybliżonych do LP.Powodzenia przy sadzeniu. A tak na marginesie spytaj miejscowego leśniczego może ci coś podpowie. :drunk:
minrol
początkujący
początkujący
Posty: 3
Rejestracja: poniedziałek 16 paź 2006, 18:42
Lokalizacja: Kraków

Koszty sadzenia lasu.....

Post autor: minrol »

dzięki za wszystkie sugestie i uwagi akurat koszty dowozu sadzonek myślę nie będą tu stanowiły większego udziału w całym przedsięwzięciu,martwi mnie cały czas wyszukania dobrej ekipy co by nie spaprała roboty prawdopodobnie będzie do zalesienia około 20ha w jednym miejscu a miejsc jest kilka, a więc musi to być ktoś co ma pojęcie(zapewne skorzystam z pomocy zakładów leśnych) nie wiem jakie tylko mają stawki i czy płaci sie im od wykonanej pracy czy też na h może ktoś ma doświadczenie i mógłby się nimi podzielić
Awatar użytkownika
asiek
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 371
Rejestracja: wtorek 19 wrz 2006, 17:11

Post autor: asiek »

minrol pisze:nie wiem jakie tylko mają stawki i czy płaci sie im od wykonanej pracy czy też na h może ktoś ma doświadczenie i mógłby się nimi podzielić
Minrol>> ja stosuję z ZUL-ami rozliczenie za tszt wysadzonych sadzonek, stawka godzinowa może Cię wpędzić w dziwne koszty :) na stronie www.lp.gov.pl powinien być jeszzce katalog pracochłonności do sciągnięcia, tam możesz podejrzeć czasochłonność wysadzenia tszt jedno- i wielolatek, mam nadzieję że to coś pomoże :)
pozdrawiam
asiek
Lukasz105
początkujący
początkujący
Posty: 201
Rejestracja: poniedziałek 07 gru 2015, 12:37
Lokalizacja: z Puszczy

Post autor: Lukasz105 »

Orka pełna głęboka to bym zalecał 1 ha w 10 godzin w I stopniu trudności jeśli z godziny to ok.400 bo to głęboka , zwykła ok. 300.
Sadzenie sosny w szparę 1000 szt. w 8 godzin koszt sosna 1000 szt. 80 zł,liściaste 1/1 ok. 300 zł. koszt robocizny 700 zł.
,,Rób w życiu to co lubisz a nigdy nie będziesz musiał pracować''
Awatar użytkownika
Blues Brothers
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5577
Rejestracja: niedziela 31 mar 2013, 17:46

Post autor: Blues Brothers »

Lukasz105, ... 10 lat ! obsuwki :wow:
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169957
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Lepiej późno, niż później ... :wink:
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
Blues Brothers
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5577
Rejestracja: niedziela 31 mar 2013, 17:46

Post autor: Blues Brothers »

teraz to na tapecie są już koszty CP :lol:
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169957
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Też mnie kiedyś korciło na odpowiadanie na historyczne posty ...
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Lukasz105
początkujący
początkujący
Posty: 201
Rejestracja: poniedziałek 07 gru 2015, 12:37
Lokalizacja: z Puszczy

Post autor: Lukasz105 »

Śmieszna sytuacja, nie zwróciłem uwagi na datę dodania posta :D
,,Rób w życiu to co lubisz a nigdy nie będziesz musiał pracować''
Lukasz105
początkujący
początkujący
Posty: 201
Rejestracja: poniedziałek 07 gru 2015, 12:37
Lokalizacja: z Puszczy

Post autor: Lukasz105 »

Ten post miał być do tematu sadzenie lasu .....
,,Rób w życiu to co lubisz a nigdy nie będziesz musiał pracować''
ODPOWIEDZ