Pożyczki w LP

Pieniądze nie tylko w lasach są ważne...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Zwójka
początkujący
początkujący
Posty: 79
Rejestracja: czwartek 13 wrz 2012, 13:48

Pożyczki w LP

Post autor: Zwójka »

Witam Koleżanki i Kolegów,

chciałabym się upewnić jakie są dostępne pożyczki pracownicze w LP ?
Na pewno jest na zakup auta do celów służbowych - tu wszystko jasne.
Ale oprócz tego są jakieś na "remont mieszkania" czy coś takiego, oraz czy może jakieś inne ?

Na jakich zasadach są one przydzielane, jakie zapisy regulują ich przeznaczenie, rozliczanie, czas spłaty itd ?

Pozdrawiam

DB :)
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169927
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

To zależy od jednostki. Różne są źródła finasowania różnych pożyczek. Te najbardziej popularne to remontowa, na zakup mieszkania (domu), przydzielane w zależności od ustaleń. Często trzeba się okazać rachunkami, lub aktem własności lokalu. Pzy zakupie auta wymagana jest faktura, albo umowa kupna - sprzedaży.
O wysokościach danej pożyczki musisz się popytać w swojej jednostce. Nie zawsze też taką pożyczkę dostanie się od ręki, bo są ograniczone na nie fundusze. Jak jesteś w kasie zapomogowo - pożyczkowej, to możesz też pożyczyć w niej. Tu wysokości też są różne. Stawki ustala zebranie członków kasy.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
rutbekia
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 17303
Rejestracja: poniedziałek 24 sie 2009, 08:51
Lokalizacja: mazowieckie

Post autor: rutbekia »

Jedynym źródłem finansowania pożyczek, innych niż na samochody dla pracowników terenowych, jest ZFŚS. Z tego źródla finansowane są pożyczki na cele mieskaniowe - remont, budowę, zakup. Zasady przyznawania pożyczki reguluje Regulamin ZFŚS w jednostce. Bywa też tak że pula na pożyczki mieszkaniowe gromadzona jest na poziomie RDLP i tam działa odpowiednia komisja. Nadleśnictwa, w zależności od zatradnienia, mają prawo do odpowiedniej liczby pożyczek w roku. Innym źródłem pożyczki, bez określania celu, jest Pracownicza Kasa Zapomogowo- Pożyczkowa ale trzba najpierw do nie się zapisać i odprowadzić kilka składek. Śkładki pozostają własnością pracownika i w każdej chwili można się wycofać. Wysokość pożyczki i maksymalna ilość rat zależy od wewnętrzych ustaleń (regulamin).
Umysł jest jak spadochron. Nie działa, jeśli nie jest otwarty.(Frank Zappa)
rafal77
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 393
Rejestracja: środa 02 sie 2006, 15:51

Post autor: rafal77 »

Mam pytanie do księgowych - czy w bilansie nadleśnictwa po stronie aktywów trwałych znajdują się grunty leśne i czy jeśli tak jest to ich wartość może przekraczać 200 mln złotych i powodować obowiązek zapłaty tzw. podatku bankowego? Chodzi mi o nadleśnictwa, które udzielają pożyczek pracowniczych.
Awatar użytkownika
rutbekia
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 17303
Rejestracja: poniedziałek 24 sie 2009, 08:51
Lokalizacja: mazowieckie

Post autor: rutbekia »

JAk pisałam, jedyne pożyczki ze środków firmowych to te udzielane na zakup samochodów używanych do celów służbowych i nie jest to działalność komercyjna.
Umysł jest jak spadochron. Nie działa, jeśli nie jest otwarty.(Frank Zappa)
Awatar użytkownika
rutbekia
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 17303
Rejestracja: poniedziałek 24 sie 2009, 08:51
Lokalizacja: mazowieckie

Post autor: rutbekia »

Lasy i grunty w bilansie nadleśnictwa to te powierzchnie które zostały nabyte na postawie aktu notarialnego, najczęscie jakieś pojedyńcze działki. 200 min to więcej niż 2/3 wartości całego mojego nadleśnictwa. Fakt, ze jest małe.
Umysł jest jak spadochron. Nie działa, jeśli nie jest otwarty.(Frank Zappa)
rafal77
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 393
Rejestracja: środa 02 sie 2006, 15:51

Post autor: rafal77 »

Jak więc jest z wartością aktywów nadleśnictw udzielających pożyczki, bo istnieją interpretacje, że nawet spółki państwowe udzielające pożyczek pracowniczych będą musiały płacić podatek bankowy. Podkreślam - są to interpretacje, jak zwykle zdecyduje NSA.
Awatar użytkownika
rutbekia
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 17303
Rejestracja: poniedziałek 24 sie 2009, 08:51
Lokalizacja: mazowieckie

Post autor: rutbekia »

Lasy Państwowe nie są spółką. Są jednostką organizacyjną zarządzającą mieniem Skarbu Państwa. Wartość lasów które przekazał w zarząd SP jest w ewidencji pozabilansowej.
Umysł jest jak spadochron. Nie działa, jeśli nie jest otwarty.(Frank Zappa)
rafal77
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 393
Rejestracja: środa 02 sie 2006, 15:51

Post autor: rafal77 »

Dziękuję za odpowiedź na moje pytanie.
ODPOWIEDZ