Byle jaki las.

Kto nie chciałby być właścicielem lasu, ale to nie jest takie proste...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
BBT
początkujący
początkujący
Posty: 2
Rejestracja: środa 29 lip 2015, 11:50

Byle jaki las.

Post autor: BBT »

Witam. Na początek zaznaczam jak nie ten dział, to z góry przepraszam i proszę o przeniesienie. Jest las 6 Ha taki sobie coś koło 50 lat, ale brzydki, bo teren pofałdowany góra dół, góra dół. Z informacji jakie posiadam jest przeznaczenie na wydobycie coś tam w akcie pisało i w urzędzie gminy babka gadała już nie pamiętam dokładnie co takiego, coś z wydobyciem. Nie wiem dokładnie czego wydobycie piach, żwir, a może ropa :lol:? Co muszę zrobić aby dowiedzieć się dokładnie, co tam jest i co z tym można zrobić, ile to może być warte i kto może być zainteresowany kupnem ? Jest sens to sprzedawać ? Ogólnie to to stoi i pożytku żadnego nie ma, wycinki, las nie jest pielęgnowany, sprzątany itd. Wymaga ogromnych nakładów pracy i czasu, a ja go niestety nie mam. Proszę o porady i informacje, co najlepiej z tym fantem zrobić.
Glaca
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6954
Rejestracja: czwartek 21 cze 2007, 13:18
Lokalizacja: wielkopolska

Post autor: Glaca »

BBT pisze: Jest las 6 Ha
Pierwszy etap to ustalenie stanu prawnego, czyli aktualny wypis z ewidencji gruntów. Bez tego nic a nic nie doradzimy - nie ma tu miejsca na spekulacje, potrzebna jest 101 % pewność

Ps. Jeżeli w ewidencji będzie "Ls" to nadal używaj określenia las, gdy teren ten będzie rolą porośniętą drzewami będzie to zadrzewienie.
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22763
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

Drugi etap to sprawdzenie, czy działka / działki są objęte ważnym i aktualnym mpzp (miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego). Jeśli tak, to jaki są zapisy owego mpzp.
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
BBT
początkujący
początkujący
Posty: 2
Rejestracja: środa 29 lip 2015, 11:50

Post autor: BBT »

Sytuacja wygląda tak, że 5 ha jest pod wydobycie surowców naturalnych KWARC, a 1 ha jako las.

babka mówiła, że nie mogę z tym nic robić tylko firma, która niedaleko prosperuje przy produkcji materiałów budowlanych. ja mogę tylko drzewem się zajmować.

nie jestem jakiś nakręcony itd. w sumie nie mam czasu nawet na załatwianie takich rzeczy jakby był kupiec, ale chciałbym dowiedzieć się jak to wykorzystać można by było. miał ktoś podobną sytuację ?

taki rodzaj działki jest droższy niżby to był sam las w całości 6 ha.
olifant
początkujący
początkujący
Posty: 249
Rejestracja: piątek 22 paź 2010, 08:39

Post autor: olifant »

jeżeli w mpzp gminy jest zapis , że teren jest przewidziany pod powierzchniową eksploatację kopalin (np. piasku) to możesz po długiej lub dłuższej :D chwili otworzyć sobie kopalnię, tylko że jeśli złoże to porasta las to trzeba dodatkowo zapłacić kupę kasy za tzw wyłączenie z produkcji leśnej i przedwczesny wyrąb drzewostanu, a potem jeszcze płacić co roku kasę aż do czasu gdy wyrobisko zostanie zrekultywowane (zalesione), jeżeli złoże jest zasobne w dobrej jakości piasek to chętny na kupno powinien się znaleźć, wydobycia kopalin nie może prowadzić osoba fizyczna - musi być założona działalność gospodarcza

ahoj
rysiek
początkujący
początkujący
Posty: 7
Rejestracja: środa 20 sty 2016, 00:13
Lokalizacja: wielkopolska

Post autor: rysiek »

Możesz legalnie wydobyć na własne potrzeby 10 m3 żwiru rocznie(zgodnie z prawem), wcześniej informując gminę o takim zamiarze :lol:
olifant
początkujący
początkujący
Posty: 249
Rejestracja: piątek 22 paź 2010, 08:39

Post autor: olifant »

rysiek pisze:Możesz legalnie wydobyć na własne potrzeby 10 m3 żwiru rocznie(zgodnie z prawem), wcześniej informując gminę o takim zamiarze :lol:
takiego zgłoszenia trzeba dokonać w starostwie ( lub mieście na prawach powiatu), ponadto piasek czy żwir nie może być wywieziony z terenu działki a wydobycie nie może naruszyć przeznaczenia nieruchomości w mpzp :) , tak czy siak dupa :P
ODPOWIEDZ