Sosnowy żywopłot

Selekcja drzew, szkółki, odnowienia, zalesienia, pielęgnowanie, inne...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
hubalaga
początkujący
początkujący
Posty: 3
Rejestracja: czwartek 28 sty 2016, 13:29

Sosnowy żywopłot

Post autor: hubalaga »

Witam

Chciałbym mieć pięknie pachnący, zimozielony żywopłot.

Skoro ma pachnieć, to tuje odpadają.... Myślałem nad sosnami - te można przycinać, z tego co słyszałem dają się modelować...
Jaką tu wybrać... Słyszałem że sosna czarna ładnie pachnie.... Czy jest coś lepszego (intensywniej pachnącego)?
Podoba mi się himalajska, ale nie wiem, czy się nadaje....

Pomocy!

PS: miejsce słoneczne / półcień, ziemia gliniasta, chcę się odgrodzić od dzikiego szpaleru brzóz - więc ten żywopłot będzie musiał zawalczyć o swoje korzeniami. Docelowa wysokość ~2 metry.
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169924
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Poczytaj ten wątek na naszym forum:
http://www.lasypolskie.pl/viewtopic.php?t=21259
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
crocidura
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3742
Rejestracja: wtorek 05 lut 2013, 17:21
Lokalizacja: Węgorzyno

Re: Sosnowy żywopłot

Post autor: crocidura »

hubalaga pisze:Skoro ma pachnieć, to tuje odpadają....
Wręcz przeciwnie - posadź żywotnik wschodni. Jego zapachu nawet bez pocierania igieł nic nie przebije. Sosna ma zapach jedynie jeśli cieknie po niej żywica (a tak będzie po przycinaniu), jednak ze względu na żywicę brudzącą wszystko żywopłot może okazać się kiepskim wyborem.
hubalaga
początkujący
początkujący
Posty: 3
Rejestracja: czwartek 28 sty 2016, 13:29

Re: Sosnowy żywopłot

Post autor: hubalaga »

crocidura pisze:Wręcz przeciwnie - posadź żywotnik wschodni. Jego zapachu nawet bez pocierania igieł nic nie przebije.
o. to nie wiedziałem, że pachnie :-)))

Problem w tym że tuż obok mam 9 metrowe brzozowisko. Taka tujka nie wiem czy sobie poradzi i zawalczy o swoje.
hubalaga
początkujący
początkujący
Posty: 3
Rejestracja: czwartek 28 sty 2016, 13:29

Post autor: hubalaga »

Sten pisze:Poczytaj ten wątek na naszym forum:
http://www.lasypolskie.pl/viewtopic.php?t=21259
Czytałem, ale ten case jest trochę inny - w tamym chyba nie doczekałbym się efektu nigdy. To moje ma pachnieć i się rozepchnąć :-)
Awatar użytkownika
Skumbria
wiceminister
wiceminister
Posty: 36235
Rejestracja: sobota 03 cze 2006, 07:03
Lokalizacja: w drodze

Post autor: Skumbria »

hubalaga pisze: Czytałem, ale ten case jest trochę inny - w tamym chyba nie doczekałbym się efektu nigdy. To moje ma pachnieć i się rozepchnąć :-)
to posadź sobie daglezję... przybywa szybko i dużo wzdłuż i wszerz, jest zielona i pachnie cytrynowo :P
Życie wymaga celnego oka i twardej ręki. http://www.solidarnosc.org.pl/
A gnębiciele naszego Narodu "Umacniają się w złym zamiarze, zamyślają potajemnie zastawić sidła i mówią sobie:Któż nas zobaczy i zgłębi nasze tajemnice?"
Rota https://www.youtube.com/watch?v=o_VL6ZYv2bE
https://youtu.be/r71UOZHy140
Awatar użytkownika
biedronka
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 18058
Rejestracja: niedziela 16 mar 2008, 11:13
Lokalizacja: Polska Pd

Post autor: biedronka »

sosna pachnie !! :) ale z tym formowaniem to trochę kiepsko :( mocno zagęszczone przyrosty zaczynają ciążyć , łamać się ..... może czegoś nie dopatrzyłam ale nie posadziła bym kolejny raz sosny w charakterze żywopłotu .....
per aspera ad astra
.....carpe diem....
Awatar użytkownika
Jaźwiec
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5001
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 09:32

Post autor: Jaźwiec »

Sosna jako gatunek wybitnie światłożądny, na żywopłot nadaje się... raczej kiepsko... szczególnie w sąsiedztwie "9cio metrowego brzozowiska" .
Do tui wstręt mam organiczny. Poza tym jest to gatunek również światłolubny - w cieniu nie koniecznie...
Dobry pomysł z daglezją podsunęła Skumbria (jednak czasami miewa niezłe pomysły :lol: ), choć nie wiem jak ten gatunek zniesie cięcie.
W cieniste miejsce z żywopłotów iglastych najlepsze są jodła i cis z tym, że nie są to gatunki jakoś szczególnie aromatyczne a i czasu potrzebują trochę, żeby podrosnąć (pierwsze w dół - później w górę...)
Uśmiechnij się! Jutro możesz nie mieć zębów...
Awatar użytkownika
Skumbria
wiceminister
wiceminister
Posty: 36235
Rejestracja: sobota 03 cze 2006, 07:03
Lokalizacja: w drodze

Post autor: Skumbria »

Jaźwiec pisze:Dobry pomysł z daglezją podsunęła Skumbria (jednak czasami miewa niezłe pomysły :lol: )
mogłabym się porządnie odgryźć.. ale nie chcę :) ... a daglezję od wczesnej młodości trzeba formować porządnie... potem co roku przycinać sporo :wink:
Życie wymaga celnego oka i twardej ręki. http://www.solidarnosc.org.pl/
A gnębiciele naszego Narodu "Umacniają się w złym zamiarze, zamyślają potajemnie zastawić sidła i mówią sobie:Któż nas zobaczy i zgłębi nasze tajemnice?"
Rota https://www.youtube.com/watch?v=o_VL6ZYv2bE
https://youtu.be/r71UOZHy140
Awatar użytkownika
pasiecznicki
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1435
Rejestracja: czwartek 14 paź 2010, 19:52

Post autor: pasiecznicki »

Jaźwiec pisze:Do tui wstręt mam organiczny
Witam w klubie. U mnie: nieodparte skojarzenia cmentarno - funeralne, a u kolegi? ;-)
"Ano, posłuchaj ty o tym, że życie jest nie do przewidzenia i że każdy ma jakieś drzwi, co ich nie otworzył".
Andrzej Mularczyk, "Każdy żyje jak umie"
Awatar użytkownika
biedronka
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 18058
Rejestracja: niedziela 16 mar 2008, 11:13
Lokalizacja: Polska Pd

Post autor: biedronka »

pasiecznicki pisze:Do tui wstręt mam organiczny
Witam w klubie. U mnie: nieodparte skojarzenia cmentarno - funeralne, a u kolegi?
to ja do klubu ;) jałowce , cyprysiki, cisy owszem , nigdy żywotniki
per aspera ad astra
.....carpe diem....
kimkolwiek

Post autor: kimkolwiek »

A ja tam lubię żywotniki :P
Awatar użytkownika
magda55
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 16544
Rejestracja: środa 22 mar 2006, 16:24
Lokalizacja: krakow

Post autor: magda55 »

biedronka pisze:
pasiecznicki pisze:Do tui wstręt mam organiczny
Witam w klubie. U mnie: nieodparte skojarzenia cmentarno - funeralne, a u kolegi?
to ja do klubu ;) jałowce , cyprysiki, cisy owszem , nigdy żywotniki
no pacz Pani - znów pełna zgoda ( chociaż te cyprysiki :? ) :D
Dobry humor nie załatwi wszystkiego ale wkurzy tyle osób, że warto go mieć :)
Awatar użytkownika
Jaźwiec
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5001
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 09:32

Post autor: Jaźwiec »

Zdecydowanie cisy...
Uśmiechnij się! Jutro możesz nie mieć zębów...
Awatar użytkownika
biedronka
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 18058
Rejestracja: niedziela 16 mar 2008, 11:13
Lokalizacja: Polska Pd

Post autor: biedronka »

Jaźwiec pisze:Zdecydowanie cisy...
pozwalają się ładnie formować :)
magda55 pisze:chociaż te cyprysiki
kurcze , skoro przyszedł w rurze kanalizacyjnej pocztą polską nie mogę "nielubić" ;) i pachnie cytrynką :roll:
per aspera ad astra
.....carpe diem....
Awatar użytkownika
aldebaran
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 289
Rejestracja: wtorek 11 lis 2014, 10:51

Post autor: aldebaran »

Z zimozielonych najbardziej nadaje się cis jak już wspomniano. Dzięki swojej legendarnej cienioznośności jest zawsze fajnie zagęszczony w stopniu praktycznie nieosiągalnym dla innych drzew / krzewów. Jodła też daje radę, dobrze znosi cięcie, ale to jednak mało żywopłotowe drzewo jak dla mnie, bo ma tendencje do wykształcania nowych przewodników po cięciu i nie rezygnuje łatwo ze wzrostu "w górę". Tymczasem cis sam z siebie niezmiernie rzadko ciągnie w górę, a przycięty to już w ogóle. No ale faktycznie, nie są to specjalnie aromatyczne rośliny, a cisa dodatkowo z wiadomych względów zdecydowanie nie należy pocierać i wąchać ;)

A sosna na żywopłot to moim zdaniem zupełnie nietrafiony pomysł. Ciąć faktycznie się daje i jeżeli rośnie jako soliter to nawet można uformować fajną "zieloną kulkę". Ale w żywopłotowym zwarciu nie ma szans na ładny wygląd, po jakimś czasie zostaną gołe patyki z kilkoma igłami na końcach gałązek.
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77721
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Post autor: drwalnik »

aldebaran pisze:Dzięki swojej legendarnej cienioznośności jest zawsze fajnie zagęszczony w stopniu praktycznie nieosiągalnym dla innych drzew
... i lubi przycinanie
... (VIA/RT) nie oznacza moich poglądów ani poparcia dla cytowanych treści...
"wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą" - marek aureliusz
Awatar użytkownika
MartaBaranowska
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 16534
Rejestracja: wtorek 11 lis 2008, 23:18
Lokalizacja: Nowiny

Post autor: MartaBaranowska »

w "guglach" taki żywopłot wygląda ciekawie
Put some fun between your legs
-ride a horse :mrgreen:
tę burzę włosów każdy zna, przy ustach dłoni chwiejny gest tak to Boska, Boska Rabanowska jest
ODPOWIEDZ